Dovleceii...Cum ii gatiti?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

salata de "vinete" din dovlecei:

intr-un tuci se pune un strop de ulei si dovleceii rasi, cu un pic de sare, se lasa la foc mic, invartind din cand in cand, pana cand scade toata apa din ei; dupa ce se racesc se adauga ceapa tocata marunt, sau usturoi - ca la salata de vinete (iese cu gust asemanator)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Despre "salata de vinete" din dovlecei tocmai vroiam sa scriu. Merg excelent si amestecate, dovleceii indulcesc vinetele.

Eu fac ciorba de vara cu marar si iaurt, rece-rece. Pun la fiert ceva apa si o ceapa taiata marunt. Pestre vreo 10 minute adaug vreo 6 dovlecei curatati si taiati cubulete. Cand sunt fierti, sting focul si adaug o legatura de marar taiat marunt. Apoi racesc fietura asta (eu nu astept ci bag oala in chiuveta plina cu apa rece) si cand e calaie sau chiar rece pun deasupra o galetusa de iaurt. Se mananca rece de la frigider.

Alta salata nementionata pe aici este cea cu dovleceii rondele, prajiti in ulei. Se presara rondelele de dovlecei crud cu sare si se lasa ceva timp sa isi lase zeama. Apoi se prajesc rapid in ulei pana sunt vaag rumeniti si se aseaza intr-un vas, presarati cu usturoi pisat si patrunjel praspat tocat. Deasupra se adauga otet indoit cu apa (ca ulei si sare au ei deja). Merge foarte bine ca aperitiv dar si ca salata sau chiar garnitura pentru fripturi.Cred ca merg la fel si copti pe gratar, nu neaparat prajiti, dar nu am incercat.


Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui inaioana
Eu fac ciorba de vara cu marar si iaurt, rece-rece. Pun la fiert ceva apa si o ceapa taiata marunt. Pestre vreo 10 minute adaug vreo 6 dovlecei curatati si taiati cubulete. Cand sunt fierti, sting focul si adaug o legatura de marar taiat marunt. Apoi racesc fietura asta (eu nu astept ci bag oala in chiuveta plina cu apa rece) si cand e calaie sau chiar rece pun deasupra o galetusa de iaurt. Se mananca rece de la frigider.


Cateva intrebari:
- ce inseamna ceva apa??
- o galetusa de iaurt de 1 kg sau 0,5 kg?

mersi


..adevarata fericire in tine rasare si-n tine infloreste si leaga rod, cand ti-ai pregatit sufletul pentru ea. (Alexandru Vlahuta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Pun din ochi cam un litru jumatate sau doi cred.Galetusa de iaurt de un kg, daca vrei mai acru poti chiar sa mai adaugi.
Cu placere!

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

dulceata de dovlecei! e bestiala - retete cite vrei pe gugal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _carmen spune:

Mie tot pane mi se par cei mai buni... la cartofi prajiti am reusit sa renunt, ca daor stiu ca nu-s sanatoase prejelile, dar la dovlecei pane - nu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu mai fac crocanti,la cuptor,super buni ies.Este reteta laureilaurentiu:
dovlecei taiati fasii lungi 10 cm si lati de 1cm,dati cu sare si lasati 10 min,sa-si lase apa.
faci un amestec din iaurt si ulei de masline,in alta farfurie pesmet si cascaval ras,dai dovleceii prin iaurt,apoi prin pesmet si ii punem in tava,pe hartie de copt,la cuptor,la foc mediu,vreo 25 min.Ies buni rau de tot.
Sau ii calesc in ulei,pur si simplu,apoi ii scot in mujdei de usturoi.

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Eu mai fac crocanti,la cuptor,super buni ies.Este reteta laureilaurentiu:
dovlecei taiati fasii lungi 10 cm si lati de 1cm,dati cu sare si lasati 10 min,sa-si lase apa.
faci un amestec din iaurt si ulei de masline,in alta farfurie pesmet si cascaval ras,dai dovleceii prin iaurt,apoi prin pesmet si ii punem in tava,pe hartie de copt,la cuptor,la foc mediu,vreo 25 min.Ies buni rau de tot.

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


Maine imi iau sa ii fac asa; par a fi dietetici si cred ca si foarte buni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Cristina,sunt foarte buni,pana si sotul meu a mancat,el care nu mai mananca de ceva timp.I-a confundat cu cartofiiDaca ti-e lene sa-i tai asa,betigase,poti sa-i tai rondele,merg,am facut eu.Si am facut si cartofi dupa reteta asta,sunt bestiali.

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Eu am gatit dupa www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/23031/Dovlecei-crocanti-la-cuptor/" target="_blank">aceasta reteta. Valentina cred ca de aceasta spuneai si tu, si da, pt ca sunt light. Mie nu-mi plac dovleceii, sotului meu ii plac, iar cei pane ii urasc de-a dreptul. Am gasit retete interesante puse de voi aici, multumesc! O sa incerc si eu lasagna.


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput