Dovleceii...Cum ii gatiti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Paste cu dovlecei!

Dovlecii datzi pe razatoarea mare,pirpolitzi putzin cu sunculitza(nu stiu cum sa spun corect dar nu e sunculitza aia cu grasime traditzionala,asta e...sunculitza macra)si apoi turnata frisca lichida peste ei!Condimentatzi cu sare-piper!Retzeta o stiu de la Crista!
ps.eu am facut cu paste scurte!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Caviar de dovlecei

2 dovlecei
1/2 cartof fiert (facultativ) *
1 catel de usturoi
ulei cit este nevoie, sare, piper, chimen, 1/2 lingurita de zeama de lamiie


- coacem la abur dovleceii taiati cuburi impreuna cu catelul de usturoi care le va da aroma (catelul de usturoi la sfirsit il aruncati dc nu vreti sa miroasa crema prea tare a usturoi )
- dovleceii copti ii puneti intr-o strecuratoare si ii scurgeti, aruncati lichidul in exces
- punem dovleceii, cartoful*, usturoiul dc vreti, sarea, piperul, uleiul turnat ca pentru maioneza si chimenul si mixati in blender, robot sau cu mixerul vertical
- varsati intr-un castron si lasati la rece in frigider inainte de a servi
- ungeti crema pe o felie de piine (prajita)

* in locul cartofului puteti pune 1 lingura de brinza de vaci


sau

Caviar (Salata ) de dovlecei copti

dovlecei,sare,ulei.usturoi
menta sau marar

- se taie felii subtiri dovleceii, pe lungime
- ii saram apoi ii coacem pe gratar de carbuni sau pe gratar pe aragaz (teflon sau fonta ) sau chiar in tava la cuptor
- cind sunt gata ii scoateti intr-un castron si turnati peste ei ulei si usturoi taiat marunt ( nu exagerati) si frunze de menta sau marar
- ii varsam in blender/robot si ii mixam bine, daca mai e nevoie adaugam ulei, tb sa aiba consistenta salatei de vinete (ca idee)

foarte bun de mincat rece, pe piine


Dovlecei umpluti cu cartof

2 dovlecei
2-3 cartofi de marime medie
brinza care va place voua (eu am pus 1-2 linguri ricotta proaspata , 1 lingura fetta greceasca strivita cu furculita, 1-2 linguri pecorino romano ras )
1 ou
sare, piper

- dovleceii opariti i-am taiat in doua pe lungime si am scobit miezul cu unealta speciala sau cu lingurita
- cartofii curatati de coaja sau chiar in coaja cum vreti, sunt fierti si apoi curatati daca e cazul si striviti ca pentru piure
- adaugam in piureul de cartofi pulpa dovleceilor strivita si ea , oul batut si brinza
- umplem "cojile" de dovlecei cu aceasta compozitie de cartofi si coacem dovleceii in cuptorul gata incalzit, la 180 °C pina cind rezulta frumos aurite


Dovlecei umpluti cu orez si brinza in sos avgolemono

2 dovlecei
umplutura :
2 linguri orez
2 linguri ceapa tocata
2 linguri urda / ricotta proaspata sau brinza de vaci
2 linguri de feta sau telemea rasa
1 lingura de pecorino , parmezan sau cascaval ras
1 albus
1 legatura de plante aromatice : busuioc, menta, marar, salvie ... si ce va mai place voua dar menta sa nu lipseasca
ulei
sare

sosul Avgolemono:
1 galbenus
zeama de la 1 lamiie
supa de legume
ulei
sarle

- dovlecei taiati pe jumatate si scobiti i-am uns cu ulei si i-am prajit in tigaia de teflon sau pe gratar dc vreti
intr-o tigaie am pus ulei, sare si ceapa tocata, am adaugat orezul si am amesstecat, apoi am varsat putina cite putina supa si am lasat sa fiarba pina cind orezul era fiert aproape de tot
- pulpa / miezul de la dovlecei l-am mixat in blender impreuna cu plantele aromatice si le-am rasturnat in tigaia cu orez impreuna cu toate felurile de brinza si albusul dupa ce am stins flacara.
am umplut dovleceii cu aceasta compozitie si le-am pus sa fiarba la aburi, dc aveti mai multi dovlecei destui cit sa stea in picioare cu gaura pe unde i-ati umplut in sus ii puteti fierbe in cratita cu supa pina la jumatatea lor, la foc mic si cu capacul pus. Daca aveti (ca mine) mai putini si cratiti mari atunci ori ii fierbeti la aburi ori ii coaceti in tava la cuptor acoperiti caci dc ii puneti sa fiarba in supa lungiti in cratita umplutura o sa iasa din dovlecei in sos .
Pregatim sosul : intr-o tigaie punem oul cu sucul de lamiie , ulei, sare si supa si incalzim pina cind obtinem un sos nu foarte lichid .

Servim dovlecei cu aceast sos .. nu foarte calzi !

cu resturile de umplutura, dc va ramin puteti face chiftelute de dovlecei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Voi sunteti niste minuni! Atitea gusturi diferite plecind de la un pui de dovlecel... Multumesc mult!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daviduca spune:

buna,
eu i fac cu paste.tai felii subtiri dovleceii,i calesc in ulei de masline si pun un catel de usturoi.apoi fierb pastele,le amestec cu dovleceii si presar parmezan,sau ma rog,ce branzica va place voua!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Eu fac dovlecei umpluti cu ton. Super rapizi.

Ii tai in 2 scobesc f putin, si.i pun la abur. separat pregatesc umplutura din ton scurs din conserva, pasta de rosii si busuioc. Umplu dovleceii, acopar cu cascaval razalit si bag la cuptor 5-10 minute.

Sau mai fac si crema de dovlecel. Arunc in oala 2 dovlecei, 1 praz si-un cartof. Dupa ce-au fiert le mixez cu 2 linguri de smantana si putina sare. Bun bun. Daca as avea marar proaspat ar presara putin...

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Charlie spune:

O... dovleacul.. mon amour.

Eu ii consum ca atare.. Si ii iubesc. Bine ieri ...mama se uita siderata la mine cu mananc un dovlecel mic ca pe mar... .. In rest ii bag in blender si arunc peste te miri ce.
Daca va surade la careva idea - am o gramada de retete pe blog.

Il iubesc pe dovleac ca este atat de versatil si il pot asocia cu atatea arome. Apoi este ideal in curele de slabire sau detox pentru ca este foarte satios plin de fibre alimentare si o perioada de digestie mai mare decat la alte vegetare.. totusi curatatetz pentru ca mai matura o gramada de chesti...:-)

------------------------
http://alegorie.wordpress.com/ - Blog Cu Drag despre Hrana Vie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

eu fac o mancarica de dovlecel tare buna

pun la inmuiat in putin ulei 2 cepe taiate marunt si 1-2 morcovei dati pe razatoare. daca sunt ieftine rosiile pun multe date pe razatoare (doar pulpa), daca nu e la fel de bun sucul de rosii. condimentezi cu ceva sare, piper. apoi pun 1-2 dovlecei, in functie de cat de mari/mici sunt, taiati cubulete. nu adaug apa deloc, caci lasa ei destula si se fac foarte repede. la sfarsit adaug mult usturoi, ca la friptura cu sos de rosii si busuioc. o las sa iasa scazuta, dar daca va place mai zemoasa e la fel de buna.

PS: in cazul in care nu postiti, niste cubulete de piept de pui puse de la inceput sunt minunate!

Cristina, cea mai mandra mama de Denisuc (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunflower1979

eu fac o mancarica de dovlecel tare buna

pun la inmuiat in putin ulei 2 cepe taiate marunt si 1-2 morcovei dati pe razatoare. daca sunt ieftine rosiile pun multe date pe razatoare (doar pulpa), daca nu e la fel de bun sucul de rosii. condimentezi cu ceva sare, piper. apoi pun 1-2 dovlecei, in functie de cat de mari/mici sunt, taiati cubulete. nu adaug apa deloc, caci lasa ei destula si se fac foarte repede. la sfarsit adaug mult usturoi, ca la friptura cu sos de rosii si busuioc. o las sa iasa scazuta, dar daca va place mai zemoasa e la fel de buna.

PS: in cazul in care nu postiti, niste cubulete de piept de pui puse de la inceput sunt minunate!

Cristina, cea mai mandra mama de Denisuc (30.07.2007)




Daaa,retzeta asta am uitat-o!

Doar ca eu adaug si marar si patrunjel la cele scrise mai sus!

Si in general fac cu pipet de pui!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

chiftelute de dovlecei
dovlecei pai(ca si cartofii pai,dar facuti la cuptor)
relish - un fel de muratura care se pune la hotdog,pe langa carne


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eugene spune:

Am gasit o reteta grozava de gatit dovleceii. Si noi avem foarte multi in gradina si am cautat retete potrivite. M-au incantat chiftelutele de dovlecei si feta de aici: http://www.e-retete.ro/retete/chiftelute-de-dovlecei-si-feta . Daca respectati reteta va garantez ca ies minunate.
Ce mi-ar placea sa-mi cumpar si eu o tigaie buna ca aceasta: http://www.berghoffworldwide.ro/oale-si-vase-de-gatit/tigaie-inox


! Parca si vad chiftelutele de dovlecei in ea.

Mergi la inceput