Nascuti in suflet, crescuti in inima - cap.5

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adenuti spune:

pup si eu toate fetele si felicitari mamicilor cu acte in regula
noi mai avem o luna pina depunem actele pt incuviintarea adoptiei .
apropo ce acte ne mai trebuiesc?
dar nu mai conteaza nimic sunt o mama fericita si implinita
doresc tuturor fetelor care sunt in asteptare sa traiasca ce traiesc eu acum .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

adenuti- - asa este! fericirea care o simtim acum nu se mai compara cu nimic.
Actele pentru incuviintare sunt si ele destule insa cel mai important este certificatul tip A5 care trebuie sa-l faci copilasului.Te va trimite DPC-ul-cel putin pe noi asa ne pune-sa-i faci analize la o institutie unde au ei colaborarea.
Pe noi in Bucuresti ne trimit la IOMC Alfred Rusescu.
Si pentru analize trebuie putine acte- o adresa de la DPc catre institut,copie buletin,certificat nastere,referat de la medicul de familie privind starea copilului (vaccinuri etc),timbru de 0.5 bani,copie dupa incredintare sau ce document aveti care atesta ca legal copilasul este la voi si o taxa de 100 lei .
Noua asa ne cere ,acum nu stiu de unde esti ca sa-ti spun mai multe.
La dosarul final-ai asa
cazier
certificat medical dat de MF
copii legalizate dupa certificatele voastre de nastere si al copilului
contract de casa
adeverinte salariat
certificatul tip A5 care iti va fii eliberat pentru copil
copii C.I.
incredintarea in orginal
atestatul + dispozitia
Sper ca le-am spus pe toate.
Sunt destule dar merita tot efortul din lume.
Noi deja suntem la final cu actele ,mai avem doua acte de facut si gata!
E bine sa le faceti usor usor pentru ca o sa ajungeti la final si o sa alergati destul de mult.Noi asa am facut si tot ce atrebuit legalizat le-am facut din timp astfel incat acum sa ne ramana doar actele care au termen.
Bafta !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adenuti spune:

SIMO -multumesc mult
sunt destule dar nu mai conteaza sa terminam odata cu toate .
sunt din pitesti
pupici la toate fetele si multe floricele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Fetele am o intrebare: recomandarile date de colegii de serviciu pot fi scrise la calculator si semnate de acestia sau trebuie neaparat sa fie scrise de mana?

De asemenea trebuie un singur certificat medical tip A5 cu ambele vize - medic familie si psihiatru sau trebuie 2 certificate diferite?

Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Caracterizarile pot fi scrise si la calculator , insa scrise de mana par mai personale.E optiunea fiecaruia cum le face.
Certificatul medical trebuie sa fie unul pentru fiecare si contine rezultatul evaluarii medicale (medic de familie, psihiatru , etc).



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Eu am avut scrise si la calculator dar si de mana, fiecare persoana cum a simtit.
Nu cred ac asta conteaza prea mult.
Iar certificatele, la fel cum a spus si ASI.
SUCCES si drum scurt catre puiutul vostru.



- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png
http://picasaweb.google.com/sorilea73

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Noua colegii ne-au scris recomandarile de mina, dar nu cred ca conteaza prea mult.
Simo dar multe acte ai avut de strins pentru dosar. Noi nu am redepus decat cazierele, adeverintele de venit, legalizari dupa certificatele de nastere ale fetitelor si certificatele tip A 5 pentru fetite pe care le-am luat de la policlina de pe Eforie de care apartine sectorul meu. Restul actelor le-au luat din dosarul pentru atestat, si sincera sa fiu asa mi se pare si normal.
Cind m-am dus sa mi se elibereze certificatul tip A 5 nu m-am dus decat cu 2 timbre fiscale si am platit o taxa de 30 de ron parca. Cred ca totul depinde de politica fiecarui DPC si policlinica in parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

danaionela- pai de ce sa nu ne puna putin pe drumuri??ca asa le place lor!!si noi am zis ca anumite legalizari se pot lua de la dosar dar ne-au spus ca fiecare partea a adoptiei trebuie sa aiba toate actele la dosar.in fine,nu mai conteaza,le-am facut si cu asta basta.
Vrei sa spui ca nu te-au pus sa te duci cu copiii sa le faca analize si evaluare???La noi va dura cam 2 zile si ii face din cap pana in picioare examene si analize si in urma rezultatelor se va elibera acel certificat si care oricum va dura o saptamana pana va iesi.
O sa vad eu ce si cum ...si va spun mai departe.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmanuia spune:

Buna,
In legatura cu actele pt incuviintare noua ne-au zis sa aducem cazierele si certificatele acelea tip deoarece trecusera mai mult de 6 luni de cand le aveam la dosar si poate le cere la tribunal dar bineinteles ca nu ne-a intrebat nimeni de ele.
Pupici la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

offff ce lung e drumul pana acolo..vreau si eu sa fiu ca voi....


vreau bebebebebebebebeee

anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti

Mergi la inceput