Nascuti in suflet, crescuti in inima - cap.5

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andas spune:

Va rog frumos, imi spune si mie cineva cum se face trecerea unui copil de 3 ani de la familia maternalei catre familia adoptatoare ? Copilul spune si stie ca mami si tati sunt maternala si sotul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmanuia spune:

sper sa reusec sa pun poze
http://picasaweb.google.com/100528459897905214287/Cosmin#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmanuia

Multumesc fetelor pt raspunsuri, insa la noi treaba cu mersul de la unul la altul nu tine. El sta singur in picioare ne sprijinit destul de mult fara probleme insa cand il chem la mine se pune in fund si pleaca de buselea. Cred si eu ca ii este frica altfel nu imi explic. Multi zic ca a cazut si a prins teama dar nu e asa, chiar nu a cazut. In fine o sa mai vedem, dupa raspunsurile voastre sunt mai optimista, multumesc inca o data.
Pupici la toata lumea .
Apropo SoriLea nu prea ma pricep eu sa pun poze dar promit ca in cateva zile ii dau de cap si acestei probleme si o sa ma laud si eu cu feciorul meu .

Mamica fericita de IONUT- COSMIN


Pt linistea ta , poate ar fi mai bine sa mergi cu el la medic.

Pe de alta parte , Andreiul meu a mers singur abia la 1 an si 5 luni .Inainte de asta mergea daca il lasai sa te tina macar de un deget , insa in momentul in care ii dadeam drumul la manuta se aseza in fund si o lua in 4 labute .Andreiul meu era grasun bine , a mai luat cate un fund de parchet si cred ca ii era frica.Oricum el a facut cam toate achizitiile motorii ceva mai tarziu decat alti copii.Acum insa nu exista nici o diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellaiza spune:

andas, raspunsul la intrebarea ta este: cu mult tact, incet-incet, cu ajutorul unei povestioare, privindu-l in ochisori cand ii este spusa si tinandu-l de manuta, explicandu-i cat mai firesc si mai pe intelesul lui ..."povestea". Inainte insa m-as asigura ca i-am castigat inima, as cauta sa fiu foarte corecta cu el si oricum i-as spune ca nu eu l-am adus pe lume si ca aceasta a fost calea pe care Doamne-Doamne a ales-o pentru noi sa fim o familie. Baietelului nostru ii place tare mult aceasta povestioara si ne roaga sa i-o spunem mai mereu.
Se rezolva, vei vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Andas majoritatea copiilor spun mama si tata AM. Asa a fost si in cazul fetitelor noastre. Intradevar la inceput a fost mai greu. AM le-a pregatit cit a putut pe fetite. Noi le-am explicat care este situatia lor , care a fost rolul AM in crestere lor, si le-am mai spus ca acuma suntem o familie care purtam cu totii acelasi nume. Totul a fost trasnformat intr-o mica povestioara. De multe ori imi spun " Mami ne mai spui povestea noastra". Intradevar citeva zile au suferit. Imi aduc aminte ca eram pe drum si Ana a inceput sa plinga si sa-mi zica ca ea vrea la mama ei . Atunci i-am spus sa-si aleaga o steluta si acolo se afla Claudia care o vede mereu. Cred ca aproximativ 2 saptamini dupa ce au ajuns acasa , cind era seara afara se uita dupa stelute. Nu trebuie sa te astepti ca totul sa fie usor de la inceput si sa-ti spuna Mama. Noi le-am lasat la inceput sa ne spune pe nume, apoi incet le-am introdus linga nume si cuvintul tata si mama . Dupa un timp singure ne-au spus Mami si Tati. Intradevar fetitele au fost putin mai mari . Au avut 4 ani.
Important este sa ai multa rabdare si intelegere fata de copil.
Pe noi ne-a ajutat foarte mult si povestea " Cartea junglei".
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Danaionela - va stiu povestea dp bebelus - insa vroiam sa ti spun si aici ca sunteti atat de norocosi , insa asta o stii deja


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

azi ne-au chemat cei de la Primarie sa ridicam certificatul de nastere insa, s-au trezit in ultima clipa ca nu stiu cu ce se maninca o adoptie prin incredintare si era mai mai sa nu primim azi certificatul de nastere schimbat. am facut ca trenul, inutil sa mai zic...asa ca de astazi avem puiuta Ioana Alexandra pe numele nostru

m-a epuizat ora aia cat am incercat sa 'desenez' celor de la Primarie ca una e plasamentul si alta e incredintarea in vederea adoptiei...cu ocazia asta am aflat ca adoptia noastra e prima din judet (ma rog, nu stiu de cand pana cand...) da' ne-au confirmat ca n-au mai avut cazuri de adoptie prin incredintare ci doar prin plasament, asadar nu stiu cei de la Primarie ce pasi se fac in adoptiile legale...incredibil in ce tara traim.

dana, stiu ca urmezi... iti tin pumnii sa fie totul ok si sa aveti parte doar de emotii pozitive la eliberarea certificatului de nastere! va imbratisam!

simo, multumim mult, la fel si voua
asi, pentru tine nu am cuvinte destule sa-ti spun cat de apreciez ca om, ca mama, ca prietena! te iubesc pentru ceea ce esti, pentru cum ne-ai fost alaturi tu&Co si pentru ca te simt mereu 'acolo' azi eram prea incinsa pentru asa declaratie la corason iti multumesc

acum un an o mutrita vesela ne privea de dincolo de monitor si ne chema incredibil de puternic la ea. zilele trecute recitindu-i jurnalul unde se afla si lantisorul ei de botez, am realizat ca medalionul de la lantisorul ei este identic cu medalionul meu - Fecioara Maria rugandu-se! m-a tulburat teribil sa constat asta abia acum, dupa un an de cand am aflat de Alexandra si nu am putut decat sa imi repet in gand ca nimic nu e intamplator pe lumea asta si sa Ii multumesc lui DD ca ne-a harazit-o!

de maine plecam in concediu asa ca vom face primul concediu in 3, in familie :)

imbratisam mamicile in asteptare si le dorim cale scurta catre puii lor iar cele ce-si au viata plina deja...le urez multa sanatate, sa se poata bucura de minunile din viata lor


- mami, vrei sa te fac fericire?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Maria, felicitari. Va urez sa aveti o vacanta minunata si sa venitzi odihnitzi
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

mariaa- felicitari si in concediu placut si linistit.Sunt sigura ca va fii cel mai frumos concediu din cate ati avut pana acum.
noi din pacate inca nu am reusit sa plecam in concediu pentru ca avem de alergat pentru actele de final.
Trebuie sa mergem sa facem si analize(ceea ce ma termina sa stiu ca va fii studiat pe toate partile) si sper sa reusim sa finalizam cat mai repede.
Oricum nimic nu e intamplator pe lumea asta si oricat am suferit si oricat am plans nu se compara cu ce avem acum .
nu va imaginati cum fug de la job sa ajung acasa si orice minut pierdut mi se pare o vesnicie.
Pe 15 va incepe gradinita si mi se strange inima stiind ca-l voi lasa acolo insa stiu ca e bine pentru el ...
Avem un copil minunat si frumos ca soarele!!
Acum o sa fie mai usoara asteptarea pentru cel de-al doilea copilas care deocamdata nu stim cum va veni-pe cale naturala sau pe calea adoptiei insa indiferent cum va fii speram sa fie fetita .Sper sa reusim !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Maria, deci de azi esti mamica cu acte in regula.
Felicitari, mami!!!


Mergi la inceput