Nascuti in suflet, crescuti in inima - cap.5

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

dacris- sincer nu iti poate garanta nimeni daca copilul va avea sau nu traume psihice.Se numesc traume psihice sentimentale prin efectul abandonului de mama,nu prin maltratare fizica sau alte nebunii desi unii copii din sistem au suferit si astfel de traume.
Ideea este de cum il cresti,de cum il pregatesti pentru ziua cand ii vei spune ca el de fapt are alti parinti.Nu putem stii nici noi ,parintii adoptivi si nu numai cand creierasul nostru ne poate face feste.e un risc care ni-l asumam .Noi l-am luat pe Alex cand avea doi ani si un pic ,era maricel deci puteam sa ne gandim la treaba asta insa am mers inainte .Pana la urma cum vrea cel de SUS,noi nu putem raspunde la ce va fii.Eu una nu pot raspunde daca va avea sau nu traume psihice,o sa vedem pe parcurs si daca vedem ceva in neregula vom lua masuri din timp astfel incat sa prevenim aceasta tragedie.
Cunosc mamici care au luat copilasi mai mari ,sunt fericiti la maxim dar sufletul omului de langa noi nu-l vom putea cunoaste in totalitate.
Eu ma gandesc ca trebuie sa le oferim tot sprinjinul si toata dragostea si poate ca atunci nu vor iesi acele traume la suprafata pentru ca oricat am vrea noi ele au existat si acum depinde de firea copilului.Unii sunt mai sensibili sufleteste,altii sunt mai 'tari',altii fiind mai mari constientizeaza cat de cat ce li se intampla si daca simt ca le va fii bine trec cu bine peste aceasta incercare.
Conform teoriei psihologice orice copil abandonat sufera indiferent de varsta dar stim ca nu poate fii o concluzie totala pentru ca depinde totul de foarte multi factori.
Tot ce putem face este sa-i sprijinim din toate punctele de vedere dar mai ales pe partea emotionala.
eu ma uit la Alex,cand l-am adus acasa (un drum de 12 ore) nu a intrebat nimic,nu a plans,era asa de senin la fata si m-a tinut tot drumul de mana.Ceva se intampla,ceva in sufletul lui de copil ii spunea ca va fii bine indiferent ca are o varsta frageda.
Am tras un pic cu el prima luna ca scula noaptea si plangea si era furios,a trecut cum? cu multa dragoste!Asta e tratamentul traumelor psihice in cazul lor.
e parerea mea,asa gandesc eu sper sa nu fie gresit dar deocamdata nu avem decat sa vedem in timp ce va fii si sa prevenim.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

inteleg. Asa gandesc si eu. nu imi place si nu ii dau dreptate psihologai cand spune ca copiii vor la parintii lor cand constientizeaza ca sunt adoptati. Acum cati ani are Alexandru? mi-ar placea sa tin legatura cu voi -asi si simo 75, ca sa avem sustinere pe acest drum.de abia astept sa il aduc pe baietelul meu (nu l-am cunoscut) pentru ca intr-adevar va fi copilul meu. va pup si tinem legatura. momentan sunt in perioada de anchete sociale, teste psihologice,etc. ptr obtinerea atestatului. in pararel am facut cerere si ptr plasament, poate obtinem mai repede un copil. daca doriti sa discutam mai multe pe pm, as fi bucuroasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

dacris- esti la inceput de drum si e normal sa ai o groaza de intrebari si de temeri.O sa vezi ca atunci cand vei avea micutul acasa toate astea vor disparea macar pentru o perioada.
Iti doresc un drum cat mai scurt si sigur putem vorbi si pe PM.
Sa stii ca psihologii prin toate teoriile lor ( ca le place sa vorbeasca muuuulllttt) mai au si dreptate.Totul e sa luam de la ei esentialul si ce se 'pupa' si cu practica.
dupa mine teoriile despre sufletul omului sunt destul de greu de scris,fiecare individ e unic in felul lui dar sigur ca in mare avem acolo un punct comun si asta ne spun psihologii insa lor le place sa si dezvolte mult ca asta le este meseria.
Noua ne vorbea psiholoaga de ne ametea,prima data aveam capul vraiste dar pe urma am inceput sa trag esentialul si ne-a folosit,in sensul ca ne-a raspuns la niste framantari .
Cat despre faptul ca la un moment dat copilasul noastru o sa vrea sa-si caute familia,eu il voi ajuta.E dreptul lui si nu o voi lua ca nu i-a fost bine langa noi o sa o iau ca e firesc si la o adica asa as fii facut si eu.
Eu o respect pe mama lui pentru faptul ca in loc sa-i ofere o viata amara si plina de lipsuri i-a dat sansa la o viata mai buna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_75

Eu o respect pe mama lui pentru faptul ca in loc sa-i ofere o viata amara si plina de lipsuri i-a dat sansa la o viata mai buna.

Mami de Alexandru....minunea mea!!!


Simo draga mea colega de drum si de suferinta, mi-a placut tare mult remarca ta, pt ca asa gandesc si eu. Ce-ti mai face Alex? Un -ic mare pt el si o strangere de mana barbateasca de la Razvan

Dacris drum cat mai scurt catre copilasul care va asteapta undeva


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

sorilea- multumesc frumos pentru complimente.Eu cred ca toti parintii de copilasi adoptati gandesc asa.
Alex infloreste pe zi ce trece.E tare sugubetz,are un simt al umorului foarte dezvoltat ...ce sa mai e simpatic foc!!
Ne incanta fiecare clipa care o traim alaturi de el.Alerg acasa de la job ca nebuna sa nu pierd nici o clipa alaturi de el.Desi afara e frig si urat noi avem in casa soarele care ne incalzeste inimile in fiecare zi.
Merge la gradinita,ii place foarte mult si invata multe .Bineinteles ca si noi acasa lucram cu el mai ales la politete ca e varsta cand prinde foarte bine.Deja stim un pic de engleza (numara in engleza mai bine decat in romana),coloram si nu mai depasim conturul....ce sa mai zic...mi-ar trebui o zi intreaga sa povestesc ce copil minunat avem.
Mai facem si traznai dar cine nu a facut la varsta asta traznai??Uneori ne umfla rasul cand il vedem ce 'minuni' ii trec prin cap......ce sa mai zic? nu pot descrie in cuvinte dragostea care i-o purtam....
Cea mai mare bucurie e ca il vedem fericit alaturi de noi!!
le doresc fetelor care sunt la inceput de drum si nu numai sa-si gaseasca cat mai repede puiul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Simo, ce frumos povestesti de Alexandru. Se vede cat de mult il iubesti. Cred ca e o minunatie de copil.
De-abia astept sa vin si eu aici sa povestesc despre copilul meu si sa incurajez viitoarele mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

erato- o sa vina ziua cand vei trai aceste momente.Iti doresc sa fie cat mai aproape!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi_m spune:

Salutare tuturor,
Sunt si eu la inceput de drum , am depus cererea de adoptie si dosarul complet si asteptam sa fin atestati...
Simo, m-a impresionat foarte mult felul in care vorbesti de copilul tau, i-mi da incredere si speranta ca totul se poate rezolva cu un final fericit .
Cum a-ti reusit sa adoptati un copil din alt judet ? Noua ni s-a spus ca nu prea se poate, ca toate judetele au lista de asteptare cu parinti adoptatori si acestia au prioritate cand apare un copil adoptabil...
Ne-au cam taiat elanul din start , si au tinut sa precizeze si ca nu au copii cu situatia juridica clara (adoptabili) ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Mimi, eu abia imi fac dosarul, dar am fost la DPC. Si mie mi-a cam taiat elanul: sunt multe cupluri atestate inaintea noastra si in judetul meu nu sunt copii mici, in schimb ne-a spus ca putem trimite atestatul si la alte judete.
Sper sa ne gasim cat mai repede copilasii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

erato, am prins asa drag de tine :)
nu te descuraja ca sunt multe cupluri. As zice chiar, Doamne ajuta!
Trimite cererea si la alte directii in tara si o sa fie bine. Bate la cat mai multe 'usi', nu stii niciodata unde ajungi! Multe directii din tara accepta si alte cereri, chiar intreaba de la bun inceput asta la telefon, ca sa nu pierzi timpul aiurea.
Cu toate astea insa, inarmeaza-te cu rabdare si arde toti pasii pana ajungi la copilul vostru. Si dupa un test de sarcina pozitiv totusi trec 9 luni, nu iasa bebele imediat :)
Ai sa intelegi ca toate-s cu un rost! Si ce rost...

Noi suntem bine, mandra mea mica creste, e tare isteata, foarte sociabila si se face tot mai frumoasa si mai stralucitoare, al meu cred ca-si pune de-o parte de-o pusca pentru viitor De-o saptamana o ducem la inot si e ca rata..se balaceste cat tine ora, e delicioasa! Eu am renuntat la un job care ma tinea departe de ea toata ziua si am ales sa-mi folosesc experienta acumulata pentru un mic bussines al meu (colo jos la semnatura) care sa-mi permita sa petrec mai mult timp alaturi de ea!

Anca Wish, vine ziua ta si vreau sa iti urez doar sa ai multi ani, sa ai parte de sanatate si sa fii in putere sa te poti bucura de printesa ta, ca implinita si fericita stiu ca esti!
La multi ani, mamica fericita!

Asteptare scurta si usoara mamicilor aspirante



AlesBiz - touch by magic moments - mami, vrei sa te fac fericire?!

Mergi la inceput