Nascuti in suflet, crescuti in inima - cap.5

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dpluhovici spune:

LA MULTI ANI! mamicilor, sa fiti fericite si sa va iubeasca toata lumea asa cum o fac ingerasii vostri. Sa aveti o primavara frumoasa si plina de realizari.

va pupam dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

LA MULTI ANI TUTUROR MAMICILOR SI FEMEILOR.

E ziua ta, mamica,
Si tare te iubesc,
Caci tu vrei sa cresc mare,
Cuminte si-ndraznet.

Te-ai necajit cu mine,
Pan’ ce m-ai facut mare,
Si recunosc, mamica,
Ca nu te-ai plans prea tare.

Ai vrut s#259; faci din mine,
Un copil bun, cinstit,
Si, cred, mamica draga,
Ca tu ai reusit.

Acum, eu doar iti multumesc,
Dar, cand voi fi mai mare,
Eu iti fagaduiesc,
S#259; fii mandra de mine,
Pe ori unde m-oi duce,
Si-atuncea vei vedea,
C#259; munca ta mamico
Rasplata-ti va aduce.

Spun poezia si nu ma uit la tine,
Eu stiu, mamica draga,
C#259; plangi, nu de rusine,
De dragul meu, mamica!
De ceea ce-ai crescut,
Esti mandra, ca-s cuminte,
Copilul tau iubit.

Si cand vei fi batrana,
Eu mana ti-o sarut,
Drept multumire tie,
La tot ce te-ai zbatut,
Si lacrima fierbinte,
Din ochii tai, candva,
Nepotii ti-o vor sterge,
Sa stii, mamica mea.

Va dorim o primavara frumoasa si plina de bucurii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ulchen spune:


LA MULTI ANI TUTUROR FEMEILOR DE PE LUMEA ASTA,
SA FITI FERICITE ALATURI DE CEI DRAGI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

LA MULTI ANI MAMICILOR sa fiti sanatoase atat voi cat si cei dragi voua, dar mai ales copiii
pt fiecare

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

LA MULTI ANI MAMICI SPECIALE!
un buchet de flori si de la Matei



asi- La multi ani pentru Razvan, sa creasca mare si sa fiti fericiti pana la adanci batraneti!

claudia-
frumoasa poezia!

de abia astept sa se faca frumos, poate ne mai vedem si noi cu piticii.
Va pup pe toate, si va doresc rabdare multa celor care isi cauta puiul, iar celor care il au numai clipe fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

la multzi ani mamicilor!!!! daca ochii noshtri rid, rid shi ochii copiilor noshtri....am ajuns momentul fericit in care am depashit incuviintzarea adoptzie....cine are puterea sa ma treaca shi pe mine la mamici adoptive, rog sa faca asta: Gabi, mami de Maria; cine a depashit momentul asta shtie ce inseamna fericirea, cine urmeaza sa traiasca acest moment sa shtie ca orice ashteptare merita pe deplin, iar credintza shi rabdarea sint pe deplin rasplatite! inca o data floricele proaspete pentru voi mamicilor shi pentru mamicile, bunicile, matushile voastre, pentru fetitzele voastre!!!

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

Fetelor, va rog frumos, lamuriti-ma si pe mine! cele care sunt mamici adaptatoare si care au luat un copil mai maricel, cam de un an, imi puteti spune daca acesti copilasi au ceva traume pshice? de exemplu, cand ajung pe la varsta de 5-6 ani se vede ceva ciudat in comportamentul lor? va rog sa ma scuzati daca intrebarea este cam nelocul ei, dar vreau sa stiu ce consecinte sunt mai tarziu pe fond psihic? multumesc si astept raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Dacris intrebarea ta nu e deloc deplasata dar la 1 an un copil e inca bebelus.In literatura de specialitate se spune ca un copil adoptat inainte de 8 luni nu va avea tulburari de atasament , pana in 3 ani eventualele tulburari sunt usoar de recuperat, iar peste 3 ani copilul poate opune rezistenta la modificarea persoanei de atasament.Nu se vorbeste de traume psihice ,adica ma refer la abuzuri ,maltratari , infometare etc.Nu stiu la ce te referi cand spui traume psihice si modificari de comportament , poate daca ai detalia putin ar fi mai usor de raspuns.
Eu am un copil adoptat la 4 luni si unul la 1 an jumate.Nici unul nu au fost abuzati insa copilul adoptat mai devreme e mult mai sensibil si mai delicat emotional decat fetita , care a fost mai mare cand am adus-o acasa.
Concluzia e ca fiecare copil e un caz particular si trebuie evaluat in functie de datele personale.Din pacate nu exista tipare in care sa poata fi incadrati copii si nici predictii nu se pot face.


Ce mai faceti mamaici si pitici?

Miha ma bucur ca te "vad".

Gabi felicitari pentru finalizare.

Kora ce frumos v-ati distrat voi.Felicirai si voua pentru finalizare!




Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Scriu la acest subiect legat de adoptie si anume am discutat cu sotul meu si dintr-o gluma i-am pus intrebarea daca ar fi de acord sa adoptam un copil din japonia si mi-a raspuns Daa.Asa deci din vorba mea am intra serios la acesta dorinta ca dorim sa putem adopta un copil din japonia.Va rog daca stii sau cunoasteti care ar fi demersurile pt acte sau daca exista pe net o organizatie care ajuta pt a obtine actele .Eu find romanica si sotul meu nascuta tot in romania dar cu nationalitate germana.
Daca aveti cunostinte despre adoptia legata de Japonia mi-ar fi de foarte mare ajutor sau sa ma indrumati unde as putea gasi mai multe informati si care sunt conditile mi-ar fii de mare ajutor....ma gindesc citi copii au ramas fara parinti.
O duminca frumoasa:

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

ok, am inteles, asi. Ma bucur ca mi-ai raspuns tocmai tu, am citit si ce au scris celelalte persoane si tu esti o persoana mai ..."prezenta". Psihologa de la protectia copilului mi-a zis ca de obicei copiii cand ajung la varsta de 5 ani vor sa isi cunoasca parintii. Eu nu prea cred asta daca ii oferi tot ce are nevoie si daca il faci fericit, cu toate ca ii spui ca este adoptat. tu ce parere ai? imi faci bine sa imi impartasesc temerile cu cineva intr-o situatie similiara. oricum, am mare incredere in dzeu si in mine ca va fi bine.

Mergi la inceput