Nascuti in suflet, crescuti in inima - cap.5

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Andas n-ai suparat pe nimeni dar certificatul medical nu il elibereaza medicul de familie al copilului ci alt pediatru pe baza unor analize care se cer viitorilor parinti....pe cheltuiala lor.Cred ca "ilegalitatea" comisa de viitorii parinti adoptatori prin consultarea fisei medicale a viitorului lor copil nu e un motiv de disputa.De cele mai multe ori DGASPC-ul da mama libera pentru luarea la cunostinta a starii de sanatate al copilului dupa dorinta familiei adoptatoare.E bine sau e rau.....nu stiu daca se poate evalua pentru ca fiecare caz e unic si are particularitatile lui.
Cand ceri tribunalului incredintarea copilului declari pe proprie raspundere ca esti de acord si ai luat la cunostinta cu sanatatea si conditiile copilului deci se aplica art.22 invocat de tine "daca legea o cere in mod expres.


Noi ne-am racit putin , asa ca semn de primavara...numai ca la noi soarele are niste dinti ascutiti.Speram in zile mai bune.






Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Un gand frumos si un zambet din tot sufletul, un martisor care sa-ti aduca in suflet primavara. ...
La multi ani mamici, actuale si viitoare

Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Va doresc o primavara frumoasa si plina de bucurii alaturi de puiutii nostrii!!!

cat despre discutia cu medicul de familie.....nu mai dezvolt ca nu inteleg de ce atata bataie de cap cu treaba asta.e normal si firesc sa cunosti situatia copilului si mai ales cand depui actele pentru incredintare in vederea adoptiei!Atata timp cat il transferi in orasul tau si il inscrii la medicul de familie este necesar si legal sa-i iei fisa de la medicul unde a fost inscris avand in vedere si repet ca nu am facut nici un pas in plus fara DGASPC!!Ei ne-au adunat toate actele medicale si mai ales fisa cu vaccinuri care este foarte importanta si care de asemenea era la medicul de familie.
Cred ca sanatatea copilului si viitorul lui e mai presus de lege!!!

Oricum nu mai conteaza acum atata timp cand noi suntem fericiti,cu certificatul nou de nastere scos si botezul care urmeaza astazi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
suntem in al noulea cer,nu pot sa-mi exprim sentimentele in scris,inima mea bate cu repeziciune de astazi dimineata!!!!
va pup si va doresc tot binele din lume si fetelor care asteata un puiut le doresc un drum cat mai scurt !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzak spune:

Te pupam Simo75 si ne bucuram mult mult de tot pentru tine!Fericire multa iti dorim alaturi de puiutul tau!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Simo ma bucur pt tine (voi) si va doresc toata fericirea din lume.
tanarul crestin.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

multumesc din suflet pentru urari.
am avut un botez de vis!!!!!!!!!!!Acum suntem in regula cu totul.Avem certificat nou plus certificat de la biserica cu numele nou!!!
Ce poate fii mai frumos???Sa fim sanatosi si de asemenea doresc la toata lumea sanatate si fericire!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Simo felicitari!

Am petrecut si noi sambata!Mare petrecere, mare ca Razvan a implinit 7 ani.De fapt azi e ziua lui dar azi doar in familie.Sambata a fost o nebunie de petrecere , am avut copii multi invitati, clovn si multa voie buna...ce mai a fost minunat!!!






Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

asi- multumesc pentru urari si de asemenea iti doresc multa fericire si sanatate pentru Razvan .sa aiba o viata frumoasa si fie ca tot ce e mai bun si mai frumos de pe acest pamant sa i se intample lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Simo felicitaaaari! Sa fiti la fel de fericiti toata viata!

Fetelor aveti dreptate, am aflat si eu ce formalitati am de facut. Acum asteptam sa vina instintarea de la tribunal, dar chiar nu credeam sa dureze 2 luni.....eh, nu e graba , doar ca abia asteptam sa avem totul finalizat si noi....

Asi LA MULTI ANI pentru Razvanelul tau! Sa creasca mare si frumos si sa va aduca numai bucurii!!!!!

Si noi l-am sarbatorit pe micutul nostru care de fapt e baiat maaaaare, a implinit pe 6 martie ( ieri) 6 anisori. Sambata a fost mare chef la noi acasa cu copii si parinti, cu tort in forma de masinuta care avea si plcuta de inmatriculare cu nr B-06-VLD ( de la Vlad), cu nebunii,, dans si zbenguiala, cu cadouri muuuulte si un chip de copil care radia de fericire....Suntem fericiti cu totii, mai avem un pic si avem si noi certificatul cel nou....

Fetelor poate cineva sa imi trimita un model pentru cererea pe care va trebui sa o depun la tribunal cand voi legaliza incuviintarea? Mi-a spus jurista sa scriu acolo in cerere ca solicitam legalizarea definitiva si irevocabila. Voi cum ati facut-o?

carmenul LA MULTI ANI si pentru baiatul tau, m-am uitat pe lista si am vazut ca azi e ziua lui! Toate cele bune din partea mea!

Rog si eu rectificare pe listuta: VLAD MARIAN - prenumele scumpicului nostru....multumesc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

korapop- am sa-ti raspund e ca am trecut recent prin treaba asta.
Cand iti vine comunicarea astepti in total 17 zile de la stampila de pe comunicare.
dupa cele 17 zile si faci asa-

mergi la posta si platesti taxa judiciara de 2 lei pentru fiecare legalizare
iei timbru fiscal de 0.15 lei pentru fiecare legalizare
apoi mergi la tribunal la xerox-ul lor si ceri cerere pentru legalizare
te duci la arhiva sectia civila si soliciti nr de dosar (nu dai cererea atunci)si ei te programeaza
cand iti spune sa te duci atunci completezi cererea si cu toate copiile care vrei sa le legalizezi de duci la registratura si stai la coada si cand intri dai cererea se lgalizeaza si asta e tot
La certificatul de nastere-
cand ai hotararea legalizata te duci la starea civila de care apartii cu sectorul ,platesti o taxa judiciara de 2 lei,copii dupa CI,certificat de nastere al tau si al sotului,certificatul de nastere in original al copilului,livret de familie daca aveti.
Depui documentele impreuna cu o cerere care o scrii acolo si intr-o zi maxim doua ai certficatul in mana.....
sper sa iti fie de folos ce ti-am scris eu!!nici eu nu stiam dar am fost ajutata tot de niste prieteni care trecusera inainte mea prin treaba asta ca jurista noastra ne-a explicat dar dupa 2 luni.......de asteptare........uiti de toate !!

Mergi la inceput