Nascuti in suflet, crescuti in inima - cap.5

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

Buna fetele,

Va deranjez si eu cu o mica intrebare (poate exista cineva printre voi care s-a confruntat cu o astfel de problema). Suntem la inceput de drum (respectiv am vazut un copilas care ne-ar placea, dar inainte de a continua cu vizitele am vrea sa il ducem la un control medical), nu stiu de ce dar eu am anuminte dubii in ceea ce priveste sanatatea copilului.
Este legal sa cerem DPCului asa ceva? voi ati facut investigatii copiilor inainte de a continua procedura de potrivire ca familie adoptatoare?

Multumesc mult de raspuns,
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

noi am avut toate datele despre el.Nu cred ca puteti sa-l duceti inainte sa va fie incredintat.
Noi nu i-am facut lui Alex analize inainte.Am cerut situatia medicala , a fost analizat de DPC si plus de asta am cerut de la medicul lui de familie istoricul lui.Atat!
Restul de analize l-am facut cand ne-a trimis DPc-ul cu el fara nimic suplimentar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Fetele daca noi avem atestat mai putem lua un copilas in plasament? Ca am inteles ca cei care au atestat nu au voie sa ia in plasament. Stiti ceva despre acest subiect?

Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Va mai aduceti aminte de noi?

Kia ai dreptul sa faci analize copilului pe cheltuiala ta dar in perioada de potrivire altfel nu prea se justifica.La finalul perioadei de matching poti spune ca nu va potriviti cu copilul.

Jasmine eu stiu ca s-a modificat ceva la procedura si nu poti lua in plasament in vederea adoptiei dar nu-s sigura.Mai bine intrebi la DPC.

Noi ne pregatim de petrecerea lui Razvan , care implineste 7 ani.Maria nu e tare bine , are alergie la o multitudine de chestii desi nivelul general de alergie e normal.Cautam acum un homeopat sa o ajute ca m-am saturat sa fim tot cu medicamente fara efect.
La noi e o iarna cu multa zapada si se pare ca va veni si frigul acuma.
Oare cand vine primavara?

la mamici si pitici



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andas spune:

"plus de asta am cerut de la medicul lui de familie istoricul lui"

Nu vreau sa supar pe nimeni, insa este ilegal ca medicul de familie sa comunice datele medicale ale copilului. Acestea sunt confidentiale si doar apartinatorii au acces la ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

andas-nu superi pe nimeni pentru ca despre mine era vorba ca eu am scris ca am cerut de la medicul de familie date despre copil.Problema e ca nu cred ca ai citit bine postarea mea.
Am zis clar ca nu poti face nimic inainte de incredintare!
dar cand noi luam deja copilul in incredintare aveam tot dreptul sa stim tot cu atat mai mult istoricul lui avand in vedere ca il aduceam in Bucuresti(sunt 600 km de unde l-am adus)
De asemenea in Bucuresti l-am inscris la medicul nostru de familie.Poti oare sa duci un copil sa-l inscrii acolo fara sa-i spui nimic medicului despre el?Nu bineinteles!
Trebuie sa stii ce medicamente a luat,ce alergii are etc.
Noi nu am facut nimic fara acordul DPC-ului.Ei ne-au indrumat in toti pasii asa ca ai dreptul cand iei copilul in incredintare sa stii problemele lui si, daca ai dubii sa il duci la analize personal si pe cheltuiala ta!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Citat:
citat din mesajul lui andas

"plus de asta am cerut de la medicul lui de familie istoricul lui"

Nu vreau sa supar pe nimeni, insa este ilegal ca medicul de familie sa comunice datele medicale ale copilului. Acestea sunt confidentiale si doar apartinatorii au acces la ele.


Asa este, ai mare dreptate...insa acordul pentru incuviintarea copilului a familiei adoptatoare se face si pe baza unui certificat medical care atesta starea de santate a copilului.Asta nu se poate face fara a cunoaste istoricul medical al copilului si in acest caz medicul de familie al copilului e obligat sa prezinte fisa medicala a copilului viitorilor parinti .


Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andas spune:

Am si precizat ca nu vreau sa supar pe nimeni, insa o sa postez aici art. 21 si art. 22 din L 46/2003 privind drepturile pacientului :

"Art. 21
Toate informatiile privind starea pacientului, rezultatele investigatiilor, diagnosticul, prognosticul, tratamentul, datele personale sunt confidentiale chiar si dupa decesul acestuia.

Art. 22
Informatiile cu caracter confidential pot fi furnizate numai in cazul in care pacientul isi da consimtamantul explicit sau daca legea o cere in mod expres. "

Viitorii parinti adoptatori vad acel certificat medical eliberat de medicul de familie al copilului in care se precizeaza starea de sanatate, dar a se pune a dispozitia viitorilor parinti adoptatori fisa medicala a copilului este interzis medicului. Starea de viitor parinte adoptator nu iti permite accesul la fisa medicala a copilului. Datele medicale si istoricul medical al copilului trebuie puse la dispozitia parintelul adoptator de DGASP-ul de care apartine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

salutare fetelor! ce atita incrincenare aici? daca vretzi sa nu suparatzi pe nimeni, atunci nu suparatzi:)...aaa...de fapt io am intrat ca sa va transmit cu drag urari de 1 martie....primavara in sufletele voastre mari, impliniri la mari shi la mici, la pitici!

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kia

Buna fetele,

Va deranjez si eu cu o mica intrebare (poate exista cineva printre voi care s-a confruntat cu o astfel de problema). Suntem la inceput de drum (respectiv am vazut un copilas care ne-ar placea, dar inainte de a continua cu vizitele am vrea sa il ducem la un control medical), nu stiu de ce dar eu am anuminte dubii in ceea ce priveste sanatatea copilului.
Este legal sa cerem DPCului asa ceva? voi ati facut investigatii copiilor inainte de a continua procedura de potrivire ca familie adoptatoare?

Multumesc mult de raspuns,
Carmen


Pe cheltuiala proprie se poate.

Mergi la inceput