Nascuti in suflet, crescuti in inima - cap.5

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Puffy - Cel mai bine este ca imediat dupa 90 de zile sa faceti o vizita la DPC. Va trebui sa faceti o cerere de incuviintare a adoptiei si eventual sa refaceti anumeite acte. Dosarul va fi depus la tribunal de juristul DPC-ului si o citatie cu termen va veni acasa. La acest termen puteti solicita si schimbarea prenumelui copilasului, daca este cazul. Multa bafta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Salutareeeeeeeeeeeeeee!

M-ati dat disparuta, sunt convinsa! Scuze, scuze, scuze!

Sunt extrem de ocupata cu voinicelul nostru, dar suntem fericiti,linistiti si impliniti.....Am intrat sa va spun ca am primit termenul la Tribunalul Bucuresti pentru incredintarea definitiva pe 28 februarie, suntem bucurosi si emotionati....Era cat pe aici sa trebuiasca sa ne reatestam ( daca ne dadea termenul mai tarziu) , dar am avut noroc asa ca in martie probabil vom avea si noul certificat de nastere....in martie , pe 6 e ziua lui Vladi,implineste 6 ani. Va mai sta la gradi un an, grupa pregatitoare si apoi va merge la scoala. A mai crescut,si-a imbogatit vocabularul, stie multe, e avid sa inete cat mai multe si e tare fericit aici cu noi, la fel cum suntem si noi....Chiar zilele astea m,i-a spus ca el vrea sa stea aici cu noi pentru totdeauna, mi-a repetat de cateva ori asta si l-am asigurat ca asa va fi pana se va insura el

Va imbratisez cu drag si sper sa reusesc sa intru mai des si mai ales sa am timp sa citesc ce ati mai facut!
Bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

korapop- felicitari! sa aveti o viata frumoasa si linistita.
Nu vreau sa te dezamagesc si nici sa-ti stric bucuria dar nu cred ca in martie vei avea certificatul.Dureaza pana va vine decizia.Pana vine,pana astepti cele 15 zile de recurs si abia pe urma puteti legaliza hotararea si sa scoateti certificatul.
Ideea e ca terminati si asta conteaza.
Si noi am terminat suntem la faza finala- hotararea legalizata si scoaterea certificatului.
Suntem fericiti,Alex e adorabil si ne umple viata de fericire.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

FELICITARI FETELOR(Kora pop si Simo), ma bucur pt voi ca ati ajuns la final, dar mai ales sa citesc cat de fericite sunteti

Noi ne facem pe zi ce trece tot mai mari, dar si razgaiat de nu se poate. E un dulce si orice traznaie ar face, chiar daca ma supar pe moment, cand ma uit in ochii lui uit totul. IL IUBESC DE NU MAI POT, n-as putea sa mai traiesc fara el

Numai bn va doresc la toate si sanatate multa.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Kora si Simo, felicitari!

Trebuie sa fiu insa de acord cu Simo, in majoritatea cazurilor hotarea vine destul de greu . Eu am avut procesul in februarie anul trecut, hotararea a venit la sfarsit de mai si certificatul a fost gata in iunie! Oricum, mi se pare ca a trecut o vesnicie de atunci ....

De vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

multumesc fetelor! sa va traiasca micutii si sa fie sanatosi si voiosi!
noi am avut in noimebrie si hotararea a venit in ianuarie si bineinteles ca a fost si putin gresita,s-a facut revenire si amai durat o luna si abia acum o putem legaliza.......
dar nimic nu se compara cu fericirea de acasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Simo la fel am patit si eu acum un an. In noiembrie s-a dat verdictul, a venit hotararea in decembrie, dar gresita, am facut revenire si abia in februarie am scos certificatul , dar totul e bn cand se termina cu bn

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Fetelor,

Eu vreau sa va spun ca sunt foarte dezamagita de doamnele de la DGASPC de care apartin... Mi-au prezentat dosarul unui copil si desi erau toate datele inscrise in acel dosar, doamnele habar nu aveau ce scria acolo... Desi eu am specificat o serie de cerinte in legatura cu puiul dorit, ele nu numai ca nu au respectat acele cerinte atunci cand au decis sa imi prezinte copilul (imi place sa cred ca au facut acest lucru incercand sa dea totusi o sansa si altor copilasi), dar mi-au prezentat si informatii eronate doar pt ca nu citisera actele din dosarul copilului....Eu ii puneam diverse intrebari responsabilei de caz, iar ea imi spunea ca aceste lucruri nu se cunosc despre copil, iar cand am rugat-o sa ma lase sa rasfoiesc dosarul, am gasit informatiile fara sa zabovesc prea mult...

Sunt de-a dreptul speriata de acest lucru, pt ca odata ce eu ma bazam ca dnele de la DGASPC imi vor prezenta fara rezerve toate datele pe care le au despre un copil, am constatat cu dezamagire ca ele ori incearca sa ascunda anumite lucruri de noi ca se ne bage niste copii pe gat, ori habar nu au despre situatia copiilor adoptabili pe care ii au in grija. Si sunt convinsa ca nu au in grija sute de copii adoptabili, ci probabil catvea zeci si nu mi se pare firesc sa te joci cu niste destine, sa pui niste oameni pe drumuri doar din pricina superficialitatii cu care trateaza job-ul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Buna fetelor
Am si eu o intrebare. Stie cineva preturi pt o petrecere in Bucuresti la McDonalds sau Sheriff, ceva mai recente. Eu am mai citit si gasit unele insa erau din 2008 . Cu siguranta de atunci s-au schimbat multe.
Am mai cautat si pe la Kids planet insa sunt asa de mari preturile incat.... vorbesti singur .
Va multumesc
PS: Noi suntem bine, sanatosi.
Va pupam pe toti

Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

jasmine30- din pacate si din nefericire nu toti sunt bine pregatiti in sistem.Eu am avut de-a face cu oameni care nu stiau legea adoptiei ,nu stiau nimic,le spuneam eu si ele dadeau din cap afirmativ dar habar nu aveau ce vorbesc asa ca nu ma mira sa nu stie situatia copiilor.
pe de alta parte am avut onoarea sa cunosc si oameni super pregatiti si dedicati meseriei si care au contribuit 100% la fericirea noastra.E trist insa ca in loc sa cunoasca istoricul acestor copilasi si sa-i reprezinte cum trebuie ei sunt nepregatiti.
Ar trebui sa va spuna absolut tot ce vreti sa stiti ca sa le dea o sansa nu sa va lase in ceatza desi parerea mea e ca mai bine va duceti sa vedeti copilul.
Noi cand ne-am dus dupa Alex sincer de atata entuziasm aproape ca nici nu mai stiam ce sa intrebam insa nici nu am avut nevoie de intrebari ca ne spuneau ele ce si cum.Ne-au aratat istoricul medical,fisa de la maternitate si profilul psihologic facut de ei dupa care am mers sa vedem o minune de copil care astazi este printul nostru!!!
Ai incredere ca daca e sa fie al vostru asa va fii...!!!

Acum despre noi-
Si legal Alexuztu este al nostru defintiv si irevocabil!!!i
Am simtit astazi cum parca mi se ridica un bolovan de pe inima si inima eliberata topaia de bucurie!!!
Astazi mergeam pe strada si imi venea sa spun la toata lumea -
Sunt mama!!!!Am un baiat frumos ca soarele!
Cand l-am luat de la gradinita l-am pupat pana acasa si el imi spune-Esti cea mai frumoasa mama!!
va dati seama ca mi-au dat lacrimile!!Cum a stiut el tocmai astazi sa-mi spuna treaba asta????
Ne spune ca ne iubeste mult in fiecare zi de nu stiu cate ori pe zi dar astazi cand am auzit ce mi-a spus.......fara cuvinte...doar lacrimi de fericire!!!
Zilele astea scoatem certificatul si sa va mai spun ceva:
Avem botez!!!!!Printul nostru va fii crestinat pentru ca bunul D-zeu ne dat si bucuria de a-l boteza .Va fii botez ca la carte!!!!!!!!!!!!
Abia astept ,sper sa ma tin tare sa nu plang desi cred ca emotiile ma vor coplesi.
va pup pe toate si fetele care sunt asteptare va doresc din tot sufletul sa va gasiti copilasii mult doriti si sa ajungeti sa traiti aceleasi momente ca noi cele care deja avem minuniile acasa!!!!!!!
sa aveti incredere ca bunul D-zeu nu va lasa ca suntem oameni minunati si va stii in ce moment sa va aduca puiul.
eu cand nu mai speram si cand eram cu nervii la pamant atunci a aparut minunea vietii mele-un puiutz mic cu ochii negrii care seamana izbitor cu mine!!
Va pup si va tin pumnii!!!

Mergi la inceput