Bobocei de sept-oct 2008 (303)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

lumisi eu am vrut sa-ti spun de ceaiul de musetel ca nu este recomandat.K s-a nascut cu o conjunctivita de nu stiu ce fel si stiu ca si eu am incercat ceaiul si mi s-a zis ca nu e ok si sa dau ori cu apa caldutza sau ser fiziologic, bininetles si cu tot felul de antibiotice.

cu K2 in 26s si mamica de K1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Lumi, multa sanatate! E nasoala conjunctivita, sa stii ca aici nu se recomanda spalarea ochisorilor cu musetel, as zice dimpotriva, sint tot felul de impuritati in ceai care mai rau fac.

Laura, felicitari pt dintocul nou! Imi amintesc ca si eu mi-am petrecut mai toata noaptea cu Elsa de fiecare data cind a spart un canin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

laura, felicitari ptr canin! sa vezi acum nopti linistite!

lidia, andy_g, multumesc, sper si eu sa fie bine!

joy, sar'na mult, de asta si intrebam de ceai de musetel, ca mi-e teama sa nu stric mai mult eu cu bunele mele intentii. (marturisesc ca n-am intrebat dr de asta si nici el nu mi l-a recomandat). mai bine las picaturile sa-si faca treaba, chiar vad ca merge f bine.
cat despre huni, dap, au o relatie speciala intr-adevar, care se contureaza tot mai mult si mai frumos pe masura ce cresc. mi se umplu ochii de lacrimi de fiecare data cand ii vad ca se pupa, se joaca, se iau de gat, se imbratiseaza... nici nu stiu ce sa fac mai repede, sa-i pup si eu la randul meu, sa-i filmez... sfarsesc de fiecare data prin a sta deoparte, nestricand jocul atat de frumos, privindu-i printre lacrimi de emotie...

niko, pio, merci, gata cu ceaiul de musetel, bine ca nici n-am incercat!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Luminita, Lucia a avut de vreo 4 ori pana acum conjunctivita. La noi au mers mai bine picaturile deoarece unguentul trebuie aplicat cu degetul in interiorul pleoapei si fata mea nu voia si chip. Intr-adevar NU se foloseste ceai de musetel, face mai mult rau. Noi am folosit pentru spalaturi doar ser fiziologic si apa simpla de la robinet. Stefan nu a luat niciodata conjunctivita de la Lucia desi in doua cazuri Lucia a luat-o de la cresa si deci era clar contagioasa; el de altfel a avut o singura data conjuntivita, pe la 2 luni cand l-am tratat cu lapte din propria laptarie. Cred ca depinde de fiecare copil, unii sunt mai sensibili.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Salutare si de la noi!!
Am avut o noapte tare agitata, cauza necunoscuta poate maseluta aia de ne chinuie de 3 luni sa sparga intr-un final.Sunt chiauna de somn...
Nikolici recunosc situatia cu socrii la noi e din ambele parti aceiasi.Adica se comporta la fel in sensul ca zic cum sa il lasi cu un strain cand poate veni sa stea cu noiHmm la noi conflictul a izbucnit din cauza asta dar asta e mergem mai departe.
Eu cu cresa, gradinita sunt hotarata va merge la 3 ani adica anul viitor in toamna.Motivele sunt ale mele personale venite din partea unei persoane care cunoaste sist din interior nu lemai expun ca am mai zis cred si altadata si desi momentan nu am cu cine da il las pe Deiu varianta cresa/gradinita nu intra in discutie.Mai caut sper sa am bafta.
Insa daca te-ai hotarat pt varianta asta trebuie sa mergi optimista inainte va fi bine.
Xor l-o fi muscat ceva.Cu mucegaiul sa stii ca e posibil sa fie cauza tusei.
Lumi conjunctivita nu am avut inca dar daca ar fi cazul cred ca as folosi picaturi mi se pare mai usor de pus.Multa sanatate!!
Lala multa sanatate!!
Ada ce tare esti...
Cristina dar de ce ai renuntat la cafea??Spor la amenajarea camerei.

Faine bici fara pedale.Cred ca am gasot cadoul pt 2 ani ii voi lua ceva de genu sa vad ce gasesc.Mi-a placut mult cea pusa de Cristinescu pare mai solida si mai stabila.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Claudia, acum ceva timp mi-ai recomandat cartea unei scriitoare franceze despre bilingvism. Nu stiu unde am notat titlul in engleza, poti sa mi-l mai spui o data? Merci mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimihoo spune:

Lumi, eu ii puneam picaturi desi avea ochii inchisi ... stransi, de fapt. Le puneam in coltul interior al ochiului ca oricum cand ii deschide intra solutia unde trebuie. Dar tot kanamicina e salvatoare. Nu cred sa stea vreun copil la pus picaturi in ochi a doua oara, prima data nu stiu ce li intampla si stau. Da, ceai de musetel pas! Fiolele de apa Optiserum Gilbert sun bune, nitel cam scumpe. Tot de la o mamica de aici stiu.

In alta ordine de idei, dar nu parasesc incitanta de boli ... m-a chemat la gradinita ca sofia are febra 38.5. Am sunat bunul doctor si am fost amandoi la gradinita, el sa-si ia fiica, si m-a ads acasa de-a consultat-o. Rosu in gat, fara puroi. I-au dat la gradinita Nurofen si acasa deja era pe trecute. Daca face febra si diseara, o bag pe augmentin 3 zile ca e clar ca e supra-infectie. A facut saptamana trecuta, si-a revenit si acum din nou ... nu-i a buna. Mi-e frica deotita ca de nu stiu ce, asa ca augmentin diseara sau maine.

Va pup! Sanatate!

Mihaela, mama de Sofia (03.10.08)
poze Sofia
jurnalul Sofiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dya, te contrazic, cu unguentul e mult mai usor, insa nu stiu daca le fel de eficient, plus ca il pot inlatura mai repejor decat picaturile...

mimihoo, Robi nu sta, e clar, nici din prima n-am reusit, ne chinuim 3 persoane pana sa reusim. dar mi se par mai eficiente picaturile si cred ca reusim sa ne mai chinuim cateva zile in plus.
sanatate multa Sofiei!!

matilda, n-ai mai scris, sunteti bine????

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ClaudiaH

Luminita, Lucia a avut de vreo 4 ori pana acum conjunctivita. La noi au mers mai bine picaturile deoarece unguentul trebuie aplicat cu degetul in interiorul pleoapei si fata mea nu voia si chip. Intr-adevar NU se foloseste ceai de musetel, face mai mult rau. Noi am folosit pentru spalaturi doar ser fiziologic si apa simpla de la robinet. Stefan nu a luat niciodata conjunctivita de la Lucia desi in doua cazuri Lucia a luat-o de la cresa si deci era clar contagioasa; el de altfel a avut o singura data conjuntivita, pe la 2 luni cand l-am tratat cu lapte din propria laptarie. Cred ca depinde de fiecare copil, unii sunt mai sensibili.

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008




merci mult!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:



Multumesc mult pentru raspunsurile referitoare la bicicleta fara pedale.
Acum stiu care e.

Lumi imi pare rau pentru conjunctivita. Multa sanatate sa scapati repede!!

Nerantula Gruia cum mai este?

Diana e criza domnule..daca nu mai dau banii pe cafea..mai fac si eu economie Glumesc..evident. Mi-am dat seama ca imi face mai mult rau..imi mananca calciul. Dimineata suntem pe fuga..sa ne imbracam sa luam mancarea la noi si sa fugim in parc..asa ca nu mai apuc sa savurez si eu cafeaua care era singura mea placere...si am renuntat la ea

Mimihoo multa sanatate Sofiei!!

Mergi la inceput