Bobocei de sept-oct 2008 (303)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudinna

Lumi, tr sa faci tratament la ambii ochi, chiar daca doar unul este afectat, sa-l speli bine pe maini, mai ales pe dosul palmei, sa nu se stearga manadoi la ochi/pe fata cu acelasi prosop..si tratamentul
sa te speli pe maini si inainte si dupa ce-l stergi la ochi, sa nu iei si tu
sanatate!

www.okey.ro/claudette" target="_blank">BLOG CU BASCA
Blogul boboceilor

mamica de Florin Razvan (14.08.2008)




dap, sar'na, asta facem deja.
ma gandeam si la ceai de musetel, spalaturi locale, ca dezinfectant, dar mi-e sa nu ii fac mai mult rau, deja se vad imbunatatiri clare...
cat despre luat, eu sunt aproape sigura ca si Edi va lua. de ex acum, dorm nas in nas, la mine in pat, n-a fost chip altfel. sigur se freaca amandoi de aceleasi perne/plusuri/paturici etc, poate doar daca e de tip alergic sa nu fie contagioasa, altfel...

merci inca o data!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mimihoo

lumi
Intai o spalam cu o compresa sterila in care puneam apa Optiserum Gilbert (fiole de la farmacie). Apoi, la prima conjunctivita i-am pus cu succes unguent kanamicina fara cortizon, la a doua la indicatia doctorului de familie i-am pus Tobradex dar era un chin de fiecare data asa ca am revenit la Kanamicina. Am citit diverse si cica este foarte important intai si intai sa aibe ochii curati si ca se pot face bine si singuri ... eu n-am asteptat sa probez asta. Acu' e adevarat ca Sofia nu a avut ochii rosii, doar mucoasa din coltul dinspre nas (nu stiu cum se cheama) si facea "gunoi" galben ... probabil un fel de puroi. Cred ca stii deja ca ochii trebuie stersi de la coltul exterior spre interior si avut grija sa nu dai mizeria/ infectia de la un ochi la altul ...

Sanatate multa- multa!

Lala, multa sanatate micutei!

Mihaela, mama de Sofia (03.10.08)
poze Sofia
jurnalul Sofiei




sar'na mult, am notat!
la noi s-a inrosit sclera, partea alba a ochiului, dar doar pe jumatate, cea din exterior, inspre tampla. dupa cateva ore, au aparut secretii usoare, in coltut interior al ochiului. apoi am observat ca astfel de secretii sunt (erau, acum nu mai sunt deloc) si pe sclera, in ochi, asa ca ii curat ochisorii inainte de aministrarea picaturilor.

uite ca la unguent nu m-am gandit, si la noi e un chin sa ii dau picaturile. plange si Edi, desi lui nu-i dau (a zis dr ca daca e sa faca, face oricum, si daca il chinui eu preventiv cu picaturi), si vine si-mi da peste mana cu care ii pun picaturi lui Robi, ca sa nu-i pun, ca sa nu mai planga... nu mai zic ca e nevoie de 2 persoane ca sa-l tina pe Robi, nu stiu cum sa fac acum cand se trezesc, sunt singura cu ei. oi vedea eu...

merciii!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

niko, merci mult. astea cam toate sunt contagioase, si dr zice ca pana nu facem analiza secretiei sa vedem exact de care e, virala, bacteriana, pe fond alergic, nici nu se poate pronunta clar... am ales sa nu facem analiza, azi nici nu mai am ce sa duc la laborator, si stau ochi in ochi si cu fratica, sa-l tratez din timp daca e cazul. si nu i-am mai dus la cresa, sa nu fim prea generosi, desi eu banuiesc ca acolo e sursa. mda...



Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:



Am avut o noapte de .Alexia a plans,marait,foit..a trebuit sa stau cu ea in brate,ceea ce nu s-a intamplat demult...azi dimineata am vazut cauza:a spart si caninul no 4

Niko iti tin pumnii sa treci cu bine peste hopul acesta

Lumi sa va treaca repede,nu folosi ceai de musetel,mai bine apa plata..eu am luat de fiecare data de la Alexia:((

Ada cum stai cu pregatirea ptr job??

Oanasuper margelele..deci David e gradinar??Bravoo

Clau



Laura , Alexia (14.09.2008)
Andrei(07.04.2002)

"Oamenii mari nu pricep niciodata nimic si este obositor pentru copii sa le dea intruna explicatii"
(Micul Print)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

neatza' si de la noi mai cu intarziere...ne-am trezit mai de dimineatza, dar pina acum avuseram niste treaba -

lala ingrozitor, DD ti-a dat putere sa reactionezi imediat.....doamne fereste, dar de la ce oare sa intamplat asta??

ada parerea mea este ca iti sta destul de bine, bine ca nu ai mai fost si prin cine stie ce magazine, la cumparaturi

niko oooooofffff, tare greu trebuie sa fie, parerea mea este ca K o sa se integreze foarte bine si o sa se acomodeze destul de repede, asa ca eu zic sa nu iti mai faci griji.....cine vorbea???.....eu zic, de 2 luni tot zic ca ma duc sa o inscriu si nu ma lasa inima ....acum cred ca deja este prea tarziu...in fine, ma duc sapt. viitoare

angi

Ne luaram si noi bicicleta fara pedale, de la IMAGINARIUM deci va da-ti seama (fetele care stiu) cati bani am dat pe ea...si bineinteles ca ea dabea daca se uita la ea, o mai incearca ea asa putin, dar ptr. ca nu ajunge in totalitate cu picioarele jos sa impinga, renunta repede, mie oricum mi sa parut destul de grea ptr. ea acum, dar cine stie mai incolo cand mai creste cativa cm. poate o so atraga, dar ta-su na.....ca vezi doamne nu o so mai gasim...hai sa o luam de cum....in fine sper sa o foloseasca ca altfel ii dau cu ea in cap...lu ta-su bineinteles

fericita de AMALIA-ANDREEA (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

ziua buna tuturor!

la noi a venit vacanta mai devreme, vrand-nevrand. Robi are conjuctivita. am vazut de ieri ca i s-a inrosit pe jumatate un ochisor, dar m-am gandit ca poate s-a frecat/lovit cumva... cand i-am luat de la cresa, ochiul era la fel de rosu si avea ceva secretii. Ne tratam cu Tobradex, curatam cu ser fiziologic. deja e mai bine. ochiul nu mai e rosu si azi n-a mai avut secretii deloc, sper s-o fi luat din pripa si sa scapam repede. poate-poate scapa si Edi, desi astea-s contagioase si m-as mira, dar om vedea.
important e ca suntem acasa, impreuna.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"


Sanatate multa, hunisorilor.
Sa scapati repede de conjuctivita asta si sa va bucurati de vacanta cit mai mult!

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui kllemi

Ne luaram si noi bicicleta fara pedale, de la IMAGINARIUM deci va da-ti seama (fetele care stiu) cati bani am dat pe ea...si bineinteles ca ea dabea daca se uita la ea, o mai incearca ea asa putin, dar ptr. ca nu ajunge in totalitate cu picioarele jos sa impinga, renunta repede, mie oricum mi sa parut destul de grea ptr. ea acum, dar cine stie mai incolo cand mai creste cativa cm. poate o so atraga, dar ta-su na.....ca vezi doamne nu o so mai gasim...hai sa o luam de cum....in fine sper sa o foloseasca ca altfel ii dau cu ea in cap...lu ta-su bineinteles

fericita de AMALIA-ANDREEA (12.10.2008)



S-o stapiniti sanatoase si sa se dovedeasca utila pina la urma!

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

lumi sper sa nu ia si Edi...in rest sanatate multa va doresc!!!
nikolici tu in primul rand trebuie sa fii (mai) optimista pentru ca atitudinea ta fata de cresa si implicit fata de Karinuta conteaza fff mult....daca tu pe cat posisbil reusesti sa fii entuziasmata ca va merge acolo si va intalni muuuulti copii si se vor juca cu muuulte jucarii atunci si ea va fi mai ok decat daca tu te duci cu ea la cresa cu plansul in varful nasului ca sa zic asa...sa nu o iei in nume de rau, e doar un sfat ca si eu trecut prin asta si stiu cum e. hai mami curaj ca va fi bine!!!
klemmi lasa ca se va obisnui si apoi nu se va mai dezlipi de ea
laura felicitari si pentru ultimul canin...de acum scapati o mica perioada de griji
ada baietii tai cum sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

La categoria jucarii: the best of the best s-a dovedit un LEGO care a fost "nesimtit de scump", dar ii tine "captivi" mult timp atunci cind se joaca cu el.


LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joy21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

ma gandeam si la ceai de musetel, spalaturi locale, ca dezinfectant, dar mi-e sa nu ii fac mai mult rau, deja se vad imbunatatiri clare...
cat despre luat, eu sunt aproape sigura ca si Edi va lua. de ex acum, dorm nas in nas, la mine in pat, n-a fost chip altfel. sigur se freaca amandoi de aceleasi perne/plusuri/paturici etc, poate doar daca e de tip alergic sa nu fie contagioasa, altfel...





Imi pare rau de problema, dar trece repede cu picaturi. Ai grija ca spalaturile cu ceai de musetel nu le mai recomanda nici un oftalmolog, se pare ca fac mai mult rau decat bine. Cele mai bune sunt picaturile, nici unguentul nu e grozav pt ochisori (decat putin seara pe pleoapa de sus/jos, daca e iritatata).

Multa sanatate!

PS: Ma impresioneaza cum se apara baietii tai unul pe altul. E o relatie speciala intre ei.

Victoria, mami de Anna Sofia, 24+ cu inimioara



"Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici."
David Lloyd George


Mergi la inceput