fetelor ajutorrrrr.... cred ca intru in travaliu

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Off, Envy, nu intelegi...sau eu nu inteleg.
Dupa calculul tau trebuie sa nasti peste cateva zile, dar totusi "ei zic ca e fff putin". La 2,300 kg nu e chiar mic, dar nici nu pare de 39 saptamani. Dupa ce calcule facute de medici ai avea DPN-ul peste o luna?
La 8 luni si 2,300kg bebe va fi ok, dar nu e acelasi lucru daca ar fi nascut la termen.
Tu cu oboseala, aspirat, incerci sa-ti induci nasterea? Consvinsa ca astfel "e sa fie momentul"? Nu cred ca ai idee ce inseamna nastere inainte de termen. iarta-ma ca m-am ambalat asa, nu vreau sa te supar, dar eu stiu, tocmai pt ca stiu, ce inseamna pt bebe sa fie nascut inainte de termen, si cat are de recuperat (oricum nu e cazul tau). Cred ca fortezi lucrurile, poate sa fie ok, si sper, dar poate sa nu fie bine. Adica gravida la termen nu inseamna sa dai cu aspiratorul, ca asa ar fi lucrurile firesti. Stai cuminte in pat, daca se schimba ceva, fugi iar la medic, sa fi sub observatie, dar lasa acum muncile solicitante. mai ales ca te simti si rau, obosita, abia stai in picioare, ai dureri.
Ai grija de tine!

_
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns envy_me spune:

Ayla hai sa iti explic.... sper s aintelegi.... eu ultimul ciclu l-am avut pe 18 oct.... de atunci nimic... si ultimul contact pe 23 oct.... pt ca dupa asta am ramas singura.... doctorii spun ca eu nu mai imi aduc aminte (ceea ce e exclus pt ca imi tin evidenta)....si ca ultima menstruatie de fapt am avut-o a fost de fapt pe 10 NOIEMBRIE (exclus).... si DPN: 23 august.... asta zic ei

daca ma iau dupa ciclu meu.... + 7 zile... ar trebuii sa nasc intre 25-27 iulie...

doctora a incercat sa imi explice ca daca ar fi asa.... dupa calculul meu, as sta dupa termen .... ca sa capete bebelul greutate... ca ea mereu cand mi-a facut eco... zicea ca e prea mic, pt saptamanile kre le are.... ca nu are greutatea necesara... dar si eu sunt mica.... nu's vreo baluba.... am 1.62 si 45 de kg aveam inainte... acum 55... adica nu stiu.... + mama.... a avut ultimu ciclu pe 25 dec.... si pe 23 sept m-a nascut... doctorii ii ziceau dupa 2 oct.... ca nu aveam greutatea.... si knd ma nascut aveam 2890 g...
nu mai stiu nici ce sa zic


referitor la curatenie... fac putin nu efort mult... nu suport sa stau in mizerie... si fiind singurik nu are cine sa faca....

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Ayla, subscriu!

fiecare zi si saptamana e atat de importanta in uterul mamei.

Envy eu am impresia ca tu crezi cu tarie ca ei gresesc data cand vei naste si data cea buna e cea calculata de tine (care e in discrepanta uriasa cu cea a medicilor).
2300 e doar o greutate estimata, deloc exacta.. poate fi mai mare sau muult mai mic.

Intre timp citeste pe net ce inseamna un copil prematur.
esti intr-o stare de panica privind travaliul si nasterea dar concentreaza-te mai mult pe bebelus si cat de importante sunt pt el ultimele saptamani in uter: unele reflexe, dezvoltarea plamanilor, a creierului.

Ai grija de tine

Iei suplimemnte de magneziu sau no spa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Numarul de saptamani se calculeaza in functie de lungimea femurului sau ultima menstruatie plus 10 zile minus 3 luni.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns envy_me spune:

a zis doctora sa nu mai iau no spa din luna a 7-ea.... si magneziu nu am mai luat.... luam elevit... dar a zis tot dansa sa ma axez pe mancare sanatoasa cu proteine decat pastile....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

envy_me,
Povestea aceasta cu greutatea copilului si estimarea DPN-ului de catre ecograf am patit-o si eu la primul copil. Ecograful estima data nasterii o luna mai tarziu din cauza greutatii copilului. De nascut am nascut absolut natural, s-a declansat nasterea diresc, la 39 de saptamani si 4 zile - dupa calculul meu, iar copilul a avut greutatea destimata la ultima eco - 2700 g. Medicul a insistat ca a fost prematur copilul si asa mi-a si trecut pe foaia de externare. Asa cum spui tu legat de mama ta si in cazul mamei mele copii au fost mici, eu 2400 gr la termen iar sora mea la 42 de saptamani 3000 gr. In concluzie unii copii sunt mai mici decat altii si sunt la termen toti.

Eu acum la a doua sarcina am descoperit ca sunt suspecta de trombofilie - o problema de sange care poate da retard de crestere.

parerea mea e sa nu te stresezi si sa astepti linistita ca mai bine decat medicii stie organismul cand a fost conceptia si cand va fi si nasterea.

Liana

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns envy_me spune:

Merci frumos Liana pt raspuns.... imi pare rau pt situatia in care esti si sunt sigura ca pana la sfarsit va fi totul bine... si tu si bebele veti fi bine...

Fetelor.... am o veste... in noaptea asta plec cu trenul la CTAAA :)).... ma duc la parintii mei pt ca e ffff greu sa vina ei in Bucuresti sa lase acolo tot.... si ma duc eu la ei.... voi intra ceva mai rar pe forum... dar dupa nastere voi avea grija sa intru sa va scriu experientele mele....

va multumesc pt sfaturi si pt ajutorul dat si acum si la celelalte intrebari.... si va doresc asa:
1. nastere usoara pt cele care vor naste si multa sanatate atat voua cat si bebelusului
2. multa sanatate celor care au nascut si celor care au copii atat lor cat si copiilor
3. cele care vor sa faca bebe mult noroc sa faca cat mai repede


va pup si va doresc o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Uite o poveste faina la care m-am gandit cand am vazut subiectul tau:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123985
In alta ordine de idei, eu la nastere am avut 1700 gr si sunt perfect sanatoasa. Am stat in incubator mult ce-i drept... dar la greutatea aia era si normal.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns envy_me spune:

Emilia iti multumesc ca mi-ai facut ziua mai frumoasa.... am citit povestea este superba... si iti spun sincer 99% ma regasesc in mamica care tocmai nascuse :))
La cat de rau si cate ganduri mi-am facut cu nasterea sunt sigura (de fapt sper :)) ) ca va fi ceva usor... si nici nu voi sti cand am nascut ..... sti cum e "vrabia malai viseaza"....
Ma amuzat copios povestea lui Sibylle.... si nu m-ar mira sa fiu si eu ceva gen.... la cat am fost la spital... si imi zic mereu "e fals, stati linistita....dupa 23 august" :))....

va pup fetelor... ma intorc la bagaj ca e ceva d e munca :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Mindy, ai nascut?

Mergi la inceput