Albinute & bondari de mar-apr '07 (145)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Dulci rau ai tai Roxi .

Petrisor ne anunta primul cand simte miros de kk la Calin: 'Asta cam a facut caca' -eu ma fac acum ca nu aud sa-l ia taxu la rand

Mady eu cred ca e foarte buna solutia sa-l dai la particulara luna asta inainte de stat ca acolo sunt mai atenti la sentimentele copiilor, se poarta mai cu manusi, iar adaptarea ii va fi mai usoara.
Cat despre efectul schimbarii de colectiv cred ca e pozitiv, atat timp cat ii explici ca se va duce numai o perioada scurta si atat timp cat pricepe ca stabilitatea o regaseste permanent in familie, alaturi de cei dragi.
Oricum am vazut de ex. la Petrisor(la stat) ca nimeni nu se straduieste sa le creeze senzatia de permanenta, ma refer la educatoare, cum de exemplu am avut-o noi, ca imi vine si azi un nod de plans daca ma intalnesc cu fosta mea, acelasi lucru il simt si din partea ei.
Adica la Petru educatoarele se inlocuiesc reciproc, ba pleaca in excursie, ba au pana, ba au greva, in iunie au intrat chiar in concediu, iar copiii sunt lasati in grija altcuiva, de obicei ii comaseaza.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

multumesc mult...razvi se adapteaza tare usor,pe la gradi nu afost in mod constant ci il mai luam eu pe la sc unde avem si o gradi si il mai lasam acolo,asa CA A STAT si acolo iar azi afost la asta particulara si a stat fara nici o probl chiar nu vroia sa mearga acasa....

iar legat de bani..razvi cere f des jucarii,asa ca merem la raionul de juc se uita si ii explic ca nu avem bani,de-asta vrea el sa stranga multi multi...chiar zicea cand o sa se faca mare o sa cumpere o casa mare pt noi ssi o masina frumoasa....

oricum multumesc mult!o seara frumoasa!
mai astept opinii sa stiti......


Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Horia seamana cu Raresu si nu prea ... Raresu e frumos rau de tot, Horia e inca bebe mic si nu-mi dau seama de se face tot frumos rau, si oricum eu nu ma mai joc .... toti astia frumosi la Roxi in casa?


Mady ... nu stiu sa dau sfaturi in nici una dintre probleme.
In privinta banilor Tudor e cum zice si Roxi de Rares, adica nu prezinta interes. Cand mergem in magazine mereu vrea sa ii luam insa foarte rar ii si luam. De obicei ii spunem ca nu avem bani si intelege sau mai mult decat atat spune singur "vrea sa imi iei si mie asta cand o sa fiu cuminte/ osa ai bani", noi ii spunem ca in mod sigur o sa primeasca ce isi doreste dar nu in mometul respectiv. Daca se intampla sa nu vrea sa inteleaga reusim prin ai lua ceva muult mai ieftin decat ce vrea el si asa impacam si capra is varza.


Somn usor sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Sa va zic si voua ce am facut azi...


Azi am patit una draguta de tot. Dupa ce i-am lasat la gradi, m-am suit in masina si am condus frumos pana acasa. Cum acasa parchez cu stanga langa un perete, si ma dau jos prin dreapta... am avut ocazia sa imi vad cracii inainte sa ma dau jos de tot.
In picioare aveam... aveam.... aveam.... CIPICII DE PLASTIC DE LA GRADINITA!!!!!
Am lesinat de ras... si am tras si o poza, sa apuc numai s-o descalt! Asta... descarc!

http://picasaweb.google.ro/Gaia.Nevia/Various#5499208211769806818


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Gaia nu esti normala nici tu Eu am incaltari de schimb in masina, pt cand merg pe toace... si asta se intampla f. rar... la nunti, botezuri... evident ca ce am de schimb n-are nicio treaba cu restul tinutei... si am reusit performanta sa plec asa, sata sa nu bage de seama... norocul meu ca am vazut la timp si pana sa sau ochii cu lumea, m-am intors la masina

Mai io zic ca Horia va fi cel putin la fel de frumos ca Raresu



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=I Love DC&page=2" target="_blank">I love DC (ely-1.jpg)


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Halo halo!
Apropo de faza patita de Gaia, aruncati un ochi si aici sa mori de ras nu alta.
Mady despre gradi nu stiu ce sfat sa-ti dau pt ca Jiji n-o mers la gradi pana acum...probabil ca as face cum a zis Eliana si din ce zici tu se adapteaza usor. Cat despre banuti cred ca poti sa-l ajuti sa stranga bani si sa-l lasi sa-si ia ce vrea el
Roxi, copchilasii astia is mortali, ma tot intreb cum ar fi aratat si o surioara a lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaia.nevia

Sa va zic si voua ce am facut azi...


Azi am patit una draguta de tot. Dupa ce i-am lasat la gradi, m-am suit in masina si am condus frumos pana acasa. Cum acasa parchez cu stanga langa un perete, si ma dau jos prin dreapta... am avut ocazia sa imi vad cracii inainte sa ma dau jos de tot.
In picioare aveam... aveam.... aveam.... CIPICII DE PLASTIC DE LA GRADINITA!!!!!
Am lesinat de ras... si am tras si o poza, sa apuc numai s-o descalt! Asta... descarc!

http://picasaweb.google.ro/Gaia.Nevia/Various#5499208211769806818


Gaia, muma pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri


f tare

io am avut tentative de plecat cu cipicii de la gradi dar ma trezeam in curte trasa de manecuta sau auzeam fosnetul.

mai, Horica o sa fie cel putin ca Rares da io zic ca mai cuceritor ca asta se anunta ca are ochi albastri.

cat despre varianta feminina de cupil....asta o sa ramana un mister neelucidat

mama lu' Rares (23.03.2007) & Horia (21.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

MARTA felicitari pentru bebelina!! Eu am cochetat muuuult cu prenumele Diana pt fii-mea dar intrun final apoteotic sortii au decis altceva :D
GAIA am chicotit de intamplarea ta cu papucii si m-am gandit ca si eu-s pasibila de asa ceva!
ROXANA frumusel foc Rares; imi place cum arata cu parul mai scurtut. Horia seamana cu fratiorul sau, diferenta pe care o vad, deocamdata, ar fi la culoarea ochilor. Fain ar fi sa ramana deschisi la culoare ca ai tai!
MADA nu stiu ce sa zic despre banutzi... Luca de cate ori ii primeste (de la bunici) mi-i da mie sau lui taica-su. Nu l-am obisnuit inca sa-i stranga si nici nu l-am recompensat cu bani pt te miri ce isprava.

Mami de doua minuni: Luca si Mara

Pulbere de stele a scurs clepsidra timpului, dand fericirii mele aripi de visare...



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Azi va ofer cu frisca.
Si o poza de la micul dejun:
http://www.flickr.com/photos/33881321@N03/4842614293/

W-end placut, noi facem bagaje si decolam, revenim duminica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Dragi mamici, am intrat sa va spun o poveste trista, a unui puiut de 5 luni.
Simo27, colega noastra de la "puiuti de randunici" e o mamica inimoasa… asa mama, sotie, prietena mai greu de gasit. Are 3 copii, David din 2002, Sam (puiut de randunica) din 2008 si Siluan, un pufulete din 08.02.2010.

Din pacate puiutul mic, pufuletele, are grave probleme de sanatate, acum se afla in Salzburg, urmand sa plece intr-o clinica din Innsbruck in speranta ca se poate face transplant. Este bolnav de ciroza si atrezie a cailor biliare datorate infectiei hepatice cu CMV.

Simo si-a facut analizele in sarcina si i s-a spus ca are imunitate la CMV deci problemele astea au cazut ca din cer.

Pe scurt, dupa nastere nu i-a trecut icterul. I s-a spus sa astepte ca o sa treaca, au urmat analize, s-a vazut ca sunt valori mari la bilubirina, i s-a dat medicatie, nu au fost imbunatatiri. Intre timp a mai avut un hop… operatie de hernie, cu probleme si spaima mare nu-mi amintesc exact motivul, parca din cauza reactiei copilului micut la anestezieie.

Dupa mai multe internari la Brasov, au plecat la Bucuresti, la Fundeni, unde dupa un alt set de analize si alt set de medicamente au plecat acasa, urmand sa revina dupa aprox o luna la control.

Saptamana trecuta s-au intors la control la Fundeni, iar vineri, in 23 iulie, li s-a spus ca singura sansa este transplantul de ficat… DAR sa mai astepte pana in toamna.
S-au mobilizat, ne-am mobilizat cu totii, iar luni au plecat in Germania, de acolo in Austria. Marti a fost internat, i s-au facut analize, miercuri i s-a facut punctie, azi primeste rezultatul biopsiei. Din rezultatele de pana acum: ficatul este negru, nu are nicio sansa pe un tratament, nu se stie DACA se poate face transplantul. Totusi, cu sprijinul unor medici MINUNATI, s-a luat legatura cu o clinica din Innsbruck, care poate face astfel de interventii, probabil si din cauza varstei asa de mici. A vorbit seful clinicii din Salzburg. Vor fi primiti saptamana urmatoare in Inn. pentru analize pentru luarea deciziei… SE POATE FACE CEVA PENTRU SILUAN?

Parintii sunt terminati! Un mic frumos, vesel, comunicativ… of… ne rupe sufletul ca inca nu stim daca se poate face ceva.

Dar speram, ne rugam la Dumnezeu, si facem ce putem pentru a-i sprijini; ei sa se poata concentra doar pe micut.

Fiti alaturi de noi! Fiti alaturi de pufulete!
Are nevoie de rugaciunile noastre… si bineinteles de niste resurse financiare. Cazul o sa fie preluat de rubrica „umanitare” a forumului. Fiecare cum poate, cat poate... si doar un gand bun, o rugaciune pentru el.

La inceputul fiecarui capitol, la puiuti de randunici, sunt pasii care i-am facut impreuna pana acum, precum si conturile lui George, in care se pot dona niste banuti, care sa-i ajute sa acopere macar cheltuielile cu spitalizarea si analizele. O singura zi de spitalizare, fara nicio analiza, ii costa 700 euro.
Imediat ce avem actele medicale, le vom pune pe siteul si blogul lor la care muncim acum si vom initia campanii mai ample, in presa, TV, forum si alte cai.
Avem deja sprijinul Asociatiei Mame si speram sa ne auda strigatul de ajutor cat mai multi oameni.

Impreuna putem muta muntii!!!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput