Cele mai emotionante filme de dragoste

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

"Strada Hanovra" cu Harrison Ford

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Notebook[/b
Atonement-mi-a placut f mult
Am vazut o data un film pe Hallmark...m-a impresionat f mult povestea...dar sincer nu mai imi aduc aminte titlul...el medic este ales cu inca alti 4 meici din diferite tari sa participe la o misiune ceva de Crucea Rosie sa dea o mana de ajutor in Africa...erau in razboi acolo...ceva de genul asta si se indragosteste de o tipa din Italia...care partcipa si ea la aceasta misiune...tipa logodita, parintii ei f bogati...traiesc o poveste de dragoste acolo in Africa si el este ranit, iar tatal ei ii spune sa renunte la el daca nu...nu-l va primi in unul din spitalele care le administra familia ei...ea renunta la el...el se face bine si isi schimba meseria...devine medic chirurg, nu stiu inainte ce profil al medicinei avea si se specializeaza pe tumori...chiar vinedecand un copil, se casatoreste cu o amica de a lui din tinerete si ii trebuie nu stiu cati ani ca sa o uite pe tipa din Italia...super filmul...o reintalneste, ea avand tumoare la cap, de fapt asa incepe si filmul cu intalnirea lor la cabinetul lui si de aici el amintindu-si povestea lor de dragoste...in final tipa moare.

Filme de dragoste romanesti...[b]Nunta muta
m-a impresionat mult..este un scurt metraj in regia lui Horatiu Malaiele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotzica cucului spune:

"Varsta inocentei" ("The Age of Innocence"). Martin Scorsese. Ma termina filmul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Mie mi-a placut mult "Golful francezului", ambele versiuni si cea din '44 cu Joan Fontaine si cea din '98 cu Anthony Delon si Tara Fitzgerald.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Aura filmul tau se cheama www.imdb.com/media/rm1383046912/tt0158051" target="_blank">Only Love.

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Intilnire cu Joe Black

Preferatul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magh spune:

VOKZAL DLYA DVOIKH (A Railway Station for Two)-[1982]-de exceptie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Mie imi plac filmele rusesti de dragoste - Ocii ciornîie, Barbierul din Siberia, Gara pentru doi,...

Acum un secol am vazut un film polonez care mi-a placut foarte mult: "Con amore". Exista si un roman omonim in "Colectia romanul de dragoste", scris de Kristyna Berwinska.

Filmul care m-a facut sa-mi doresc sa vad Parisul l-am vazut la Televiziunea Româna in 85, sub titlul "Poveste de dragoste", se pare ca titlul original era "Romanta in Orient Express". Cred ca acuma nu m-as mai uita la un telefilm din seria Harlequin Romance, dar pe vremea aia...

Un film românesc de dragoste (mie asa mi se parea, e discutabil) de care-mi amintesc se numeste, parca, "O lumina la etajul X". Stil foarte muncitoresc, subiect slab, insa imi aduc aminte cit i-am admirat pe Dinica si Irina Petrescu.

Apoi clasicele "Casablanca", "Omul care aduce ploaia", "Lili".

Filme recente: "Before sunset" si "Before sunrise". Le iubesc

Acum citiva ani am avut o surpriza foarte placuta, un film de televiziune, care din pacate e cunoscut (e mult spus) doar in Franta. E vorba de www.dailymotion.com/video/x7ikt2_le-silence-de-la-mer-ba_creation" target="_blank">"Le silence de la mer" si e unul dintre cele mai romantice filme pe care le-am vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carolyne

"Strada Hanovra" cu Harrison Ford


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Am intocmit si eu un top al celor mai frumoase filme de dragoste pe care mi le amintesc acum:

Love story 1970, cu Ali MacGraw, Ryan O'Neal
Strada Hanovra 1979, cu Harrison Ford, Lesley-Anne Down,Christopher Plummer
Somewhere in time 1980, cu Christopher Reeve, Jane Seymour, Christopher Plummer
Heartburn 1986, cu Meryl Streep si Jack Nicholson
Dirty Dancing 1987, cu Patrick Swayze, Jennifer Grey
Ghost 1990, cu Patrick Swayze, Demi Moore
Pretty Woman 1990, cu Richard Gere, Julia Roberts
Titanic 1997, cu Leonardo DiCaprio, Kate Winslet
Meet Joe Black 1998, cu Brad Pitt
Bridget Jones's Diary 2001, cu Renée Zellweger, Colin Firth
A walk to remember 2002, cu Mandy Moore, Shane West, Peter Coyote
The curios case of Benjamin Button 2008, cu Brad Pitt, Cate Blanchett, Tilda Swinton

Mergi la inceput