Ghiocei de Martei-Aprilie 2009***227***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Salutare, fetelor...

Of, ce veste trista! Sa se odihneasca in pace micuta atat de greu incercata! Multa putere parintilor ei!

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Monica, fetita asta a ta e absolut minunata; sa o maninci iti vine Incredibila!



Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Am pus si cateva poze cu Luana, bolnavioara dar totusi vesela .
si aici un clip cu Luana urcand singura scarile.

_
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.



Gina lu' Ian
Daca pastrezi copilaria mereu cu tine, nu vei imbatrani niciodata. - Tom Stoppard
Ian are 1 an!
Ian 1 an +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Nu pot sa vad clipul cu Luana

Bianca, si mie tot Sucevita imi place cel mai mult, desi, dintre toate, acolo ajung cel mai rar. Cel mai tare e ca in pridvor isi fac cuib randunelele si fac o galagieeeeeeee...

Monica mami de CRISTIAN - "domnu' injiner"
(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Ha ha unde ati ramas innamoliti, oameni buni?


Monica mami de CRISTIAN - "domnu' injiner"
(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Noi trecem printr-o perioada tare grea. Azi am fost la Cluj, fiindca tot nu eram eu linistita cu picioarele lui Andrei. Am fost la ortoped, care s-a aratat foarte ingrijorat cand l-a vazut, ne-a trimis urgent la radiografie de bazin si la neurolog.Radiografia de bazin a iesit in regula. Neurologul ne-a trimis la ecografie transfontaneliera ( sper ca zic bine, ca-s pur si simplu terminata)...Concluziile ortopedului: Andrei are metatarsus varus, de-acum trebuie sa-i punem papucii invers pana la viitorul control, dupa aceea nu stiu ce talpici speciali si apoi ghetute ortopedice. Mi-a zis ca, cu gimnastica si tratamentul prescris si cu ajutorul lui Dumnezeu se va corecta malpozitia asta pana pe la opt ani.Neurologul - o tipa cam enervanta ( un ex.: ma intreba din minut in minut cum il cheama pe copil)- l-a diagnosticat cu un usor retard psihomotor din cauza prematuritatii si a suferintei de la nastere. Retardul motor ( are unii muschiuleti mai putin activi decat ar trebui) este legat de metatarsus, se corecteaza prin aceeasi gimnastica.Pe mine m-a terminat diagnosticul cu retard psihic: m-a intrebat ce cuvinte zice, apoi l-a pus sa-i duca niste chei lui H, dar Andrei s-a oprit din drum ca a vazut un borcan cu pixuri, apoi a concluzionat ca este cam agitat ( era vorba de un bebe trezit la sase- programul la ei este de la sapte!-, nemancat, care asteptase vreo doua ore pe la usi de cabinete, dus de colo colo, examinat etc )Lui H. i s-a parut cam grabita tipa sa puna un asemenea diagnostic, ne-a dat senzatia chiar ca nu-i convenea ca a iesit bine ecografia pe care ne-a trimis s-o facem ... Mi-a zis sa-l stimulez, sa-i arat nas, bec etc...ceea ce, e adevarat, eu nu prea facusem pana acum si retardul va fi corectibil, fiindca creierul lui este in plina dezvoltare etc.Sunt cu nervii la pamant, am plans toata dupa-masa...nici nu stiu ce sa mai zic!

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Bianca, am vazut toate pozele, vezi comentariile. Tot p-acolo prin zona (prin Moldova, ca aia e my second home) e faina si Probota, au restaurat-o de curand, are pictura frumoasa; faza nashpa e ca satul in care se afla are un procent imens de etnici minoritari, dar poate ca si chestia asta are farmecul ei.

Monica mami de CRISTIAN - "domnu' injiner"
(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Uali

Introducerea 1: Niciodata nu am reusit sa tin o dieta (nici nu mi-am propus, nici nu prea am avut nevoie in tinerete pentru ca AM AVUT un metabolism bun!); sint gurmanda, pofticioasa, carnivora, rea de foame (in sensul ca fac urit daca mi-e foame ) Mincatul este pentru mine una din placerile vietii. In sarcina am pus 35 de kg asa: dimineata mincam tot ce trebuie iar dupa masa, seara si noaptea tot ceea ce-mi placea! Cind am nascut am lasat la clinica 8kg iar metabolismul meu bun nu mai m-a prea ajutat sa scap de toate celelalte. Am tot citit diverse despre diferite modalitati de a slabi: miscare -nici nu sint mare fan, nici nu aveam timp sa fac; dieta -ti-am explicat ca nu-s de mine; pastile de slabit -am luat ...degeaba; sex nebun - oboseala + kilele ma faceau sa-mi piara pofta; "Montignac - stil de viata nu dieta" mi s-a parut interesant asa ca...din 4 ianuarie m-am apucat; aveam vreo 70 de kile

Introducerea nr. 2: Nu am avut timp/chef/energie necesare sa aprofundez principiile montignace, am spicuit mai mult notiunile de baza; de felul meu nu suport restrictiile sau chestii impuse; ma enerveaza de mor cind cineva imi interzice ceva (Impecabilu' imi seamana ); la fel, nu suport sa am un meniu din ala lesinat cu o juma' de cartof fiert si neshte apa etc. etc. Am luat si de la Montignac ce considerat ca mi se potriveste, respectind, totusi, principiile de baza. Daca vrei sa fii "mai catolica decit Papa", Monnvas te poate ajuta. Ti-a indicat ea topicul Montignacelor de aici de pe DC. Pe CULINAR punct RO mai este un forum montignac grozav, cu fete faine si mincaruri In continuare, o sa-ti scriu ce am facut eu.

Printeaza-ti o lista cu indicele glicemic al alimentelor. Eu mi-am printat dar nu am consultat-o niciodata M-am uitat O SINGURA DATA in carte, cu atentie sporita la alimentele care imi plac, si am retinut pe care le pot consuma si pe care ba. Am consumat in proportie de 95 % alimente cu IG < sau = cu 35

NU AM MINCAT DELOC: piine, (si derivate) paste, (in afara de spaghete Barilla fierte al dente) orez, fainuri (nici in mincare, nici in produse de patiserie sau orice altceva) cartofi, zahar, (tre' citite cu atentie etichetele cu ingrediente in magazine pentru ca multe produse, inclusiv banalele conserve contin zahar), radacinoase fierte, banane, pepene,(nici galben, nici rosu)lapte.
NU am consumat decit cafea fara cofeina.
AM CONSUMAT vin alb DE CITE ORI MI-A FACUT PLACERE!
Nu am consumat alte bauturi alcoolice.


De gatit, am gatit cam orice, dar am adaptat retetele conform principiilor lui Montignac, mai exact, daca stiam ca nu am voie sa consum un aliment, fie nu-l puneam in mincare si gata , fie incercam sa inlocuiesc ingredientul respectiv cu altceva.

De exemplu, mie imi plac mult pane-urile, ori faina alba nu aveam voie si am inlocuit-o cu faina de linte. Pont: nu cumpar faina de linte de la Plafar ci cumpar linte obisnuita de la Kaufland si o macin in masina de cafea; asa am tot timpul faina proaspata si BONUS pot controla macinatura: "fina" pentru mincare si "fulgi" pentru snitel. Alt pont: ca sa fie MOR-TALE pane-urile, faci un "maglavais" asa: oua, iaurt natur, condimente (inclusiv buruieni care-ti plac) si putin usturoi; treci carnea (vinata/dovlecelul/ce vrei sa pane-uiesti) prin faina de linte, apoi prin maglavais si prajesti in ulei incins. Servesti cu salata ca sa fie si SANATOS
Cu faina din asta am facut si tarta cu mere si muffins; am folosit-o si la papricas si la spanac. E o comoara

revin.

Gina lu' Ian
Daca pastrezi copilaria mereu cu tine, nu vei imbatrani niciodata. - Tom Stoppard
Ian are 1 an!
Ian 1 an +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Anaan, eu cred ca ai fost din categoria "cine n-are griji, sa-si caute". Nu stiu dupa ce standarde se ghideaza dumnealor cand pun stampila de retard, dar mai cere o parere. Putina stimulare nu-i strica, dar eu cred ca una e lenea, alta e retardul. Iar testul cu "du cheile" si concluzia imi par cam aberante: pai daca era asa ispititor paharul cu pixuri, sa duca dumneaei cheile!

Mai cauta un dr. daca tii musai sa te linistesti (ma refer la neurolog). Ca din ce-mi povestesti, cred ca ai nimerit o tanti cam apucata si, ca sa ma exprim gentil, exigenta, perfectionista.

Despre ortoped... n-am priceput mare lucru, dar cata vreme se poate corecta, fruntea sus!

Monica mami de CRISTIAN - "domnu' injiner"
(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Uali, da-mi un pm cu adresa ta de mail si iti trimit 2 carti.

Monica mami de CRISTIAN - "domnu' injiner"
(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:


salutare
noi abia am venit de la urgente, numai ce-a adormit tati pe vuvuzela.
mariei i-a cazut o boxa in cap de vreun kg jumate si am stat la urgente de la 7.30. am trecut prin 3 dr. ca sa ajungem la al 4lea unde ala i-a pus doar o mana in cap.
statea la mine in brate, si a tras de un cablu. pe tv era boxa nemernica pusa de tati aseara cand a spalat mocheta din sufra.a tras de fir, si i-a cazut fix in cap, spre crestet. nu-mi venea sa cred. am plans o gramada. si mai are doua lovituri cu doua sapt in urma.
dr. neurolog a zis sa am mai multa grija de ea.atat. nici macar nu mi-a zis ca e ok. doar s-o monitorizez.sa va mai zic ca am adus-o cu plaga necuratata, nepansata?
am doftorit-o eu acasa.
is atat de trista.in ultimul timp numai julituri am avut, buze ca a lu gina pistol (de la "ras" betonul)lovituri la cap si puroaie.
of...
intru la rec sa vad ce-ati mai facut voi.

Botzul meu de aur din 10 Martie 2009

Mergi la inceput