Ghiocei de Martei-Aprilie 2009***227***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Pai, la faza cu piciorele ma asteptam, mai citisem si eu, ne apucam cu sarg de masajul ala si sa dea Dumnezeu sa fie bine. Dar chestia cu retardu' m-a lasat masca...ratiunea si inima imi spun ca tipa e aberanta, dar tot mi-a insuflat o doza de nesiguranta. Bine, ca si eu, dupa socul cu ortopedul- care, intr-o prima faza crezuse ca Andrei are displazie de sold, de-aia ne-a trimis la raze- n-am dat chiar cele mai avizate raspunsuri la intrebarile ei. De exemplu m-a intrebat daca sta mult timp sa se joace cu jucariile. Eu, rapid am replicat "Nu", iar ea a tras concluzia ca are un deficit de atentie...insa, ce nu m-am trezit eu sa-i zic este ca, intr-adevar, nu aloca el prea mult timp jucariilor, dar, in schimb se joaca timp indelungat cu preferatele lui: cabluri, imprimanta, carti din biblioteca, oale, bicicleta mea medicinala etc... asadar, de vina am fost si eu, dar parca eram pe alta lume!

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Uali, postarea lui Anaan m-a facut sa devin suparici, asa ca nu-mi termin acum "Montignac by Gina".

Anaan, draga mea dar ce anume te-a determinat sa mergi la ortoped?
Scuza-ma, te rog, daca ai povestit dar eu nu retin. Daca nu ai chef sa pove' acum, nu-i bai ca ma uit eu in capitolele trecute sa vad despre ce e vorba. Pediatrul vostru nu v-a zis nimic pina acum? Retardul psihomotor e recuperabil, stiu ca e greu sa stii ca puiutzul tau nu e in regula dar e bine ca a fost diagnosticat la timp si ca poate fi vindecat. De retardul psihic eu ma indoiesc. Sincer! Nici Ian nu raspunde la MULTE comenzi, chiar si in circumstante normale si nu cred ca are retard. Ian, spre exemplu, imi arata putine obiecte pentru ca, desi am vorbit cu el inca de cind era in burtica, nu i-am aratat explicit "asta-i televizor", "asta-i scaun"; am incercat, e adevarat, dar am vazut ca nu-i curios de asta si am renuntat, preferind sa "merg" si eu in ritmul copilului; nu stie nici sa-mi arate pe carte animale sau altceva; toate animalele sint "tete" (catel) pentru el.
Imi pare rau de toata situatia; te rog, daca poti, nici nu stiu ce te rog; e usor sa dai sfaturi cind privesti de afara; daca vrei sa vorbesti cu cineva, da-mi un PM, OK?


Gina lu' Ian
Daca pastrezi copilaria mereu cu tine, nu vei imbatrani niciodata. - Tom Stoppard
Ian are 1 an!
Ian 1 an +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Nu mai editez mesajul precedent, am scris ca o analfabeta, dar ma intelegeti voi...

Mihaela, ce perioada urata aveti si voi. Iti inteleg perfect tristetea, ca de probleme am si eu parte in ultima vreme. Nici macar n-au curatat plaga si n-au pansat-o? Pai, medicii aia chiar sunt niste nemernici!Draga de ea, prin multe a trecut in ultima vreme si tu la fel...sper sa vina si la voi vremuri bune, lipsite de incidente si boli.Va pup pe amandoua!

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelacg


salutare
noi abia am venit de la urgente, numai ce-a adormit tati pe vuvuzela.
mariei i-a cazut o boxa in cap de vreun kg jumate si am stat la urgente de la 7.30. am trecut prin 3 dr. ca sa ajungem la al 4lea unde ala i-a pus doar o mana in cap.
statea la mine in brate, si a tras de un cablu. pe tv era boxa nemernica pusa de tati aseara cand a spalat mocheta din sufra.a tras de fir, si i-a cazut fix in cap, spre crestet. nu-mi venea sa cred. am plans o gramada. si mai are doua lovituri cu doua sapt in urma.
dr. neurolog a zis sa am mai multa grija de ea.atat. nici macar nu mi-a zis ca e ok. doar s-o monitorizez.sa va mai zic ca am adus-o cu plaga necuratata, nepansata?
am doftorit-o eu acasa.
is atat de trista.in ultimul timp numai julituri am avut, buze ca a lu gina pistol (de la "ras" betonul)lovituri la cap si puroaie.
of...
intru la rec sa vad ce-ati mai facut voi.

Botzul meu de aur din 10 Martie 2009


Nu pot sa cred cite vesti proaste pe ziua de azi!
Imi pare tare rau pentru accident. Fix asta va mai lipsea Despre profesionalismul UNOR medici din Romania nici nu mai are rost sa comentez . Bine ca nu s-a intimplat nimic mai rau; sper sa va reveniti curind; stiu ca auto-culpabilizati acum si mai stiu ca nimic din ce as spune nu v-ar face sa va simtiti mai bine de aceea ma rezum la a va imbratisa cu drag

Gina lu' Ian
Daca pastrezi copilaria mereu cu tine, nu vei imbatrani niciodata. - Tom Stoppard
Ian are 1 an!
Ian 1 an +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Ina, draguta si sufletista ca de obicei
Am mers la ortoped ( inca de cand avea Andrei 11 luni) pentru ca pasea cu varfurile picioarelor orientate inspre interior. Am fost la doi medici la Tg. Mures ( bine cotati ambii), care mi-au zis ca bebe este bine, ca nu are rost sa ne facem griji, ca niciun copil nu paseste perfect la inceputul mersului...dar, tot timpul aveam asa o neliniste care nu-mi dadea pace si am zis sa mergem si la Cluj...eu prefer sa stiu ce are copilul si sa iau masurile care se impun, decat sa astept si apoi sa nu mai existe solutii sau sa fie unele radicale...

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Ina, draguta si sufletista ca de obicei
Am mers la ortoped ( inca de cand avea Andrei 11 luni) pentru ca pasea cu varfurile picioarelor orientate inspre interior. Am fost la doi medici la Tg. Mures ( bine cotati ambii), care mi-au zis ca bebe este bine, ca nu are rost sa ne facem griji, ca niciun copil nu paseste perfect la inceputul mersului...dar, tot timpul aveam asa o neliniste care nu-mi dadea pace si am zis sa mergem si la Cluj...eu prefer sa stiu ce are copilul si sa iau masurile care se impun, decat sa astept si apoi sa nu mai existe solutii sau sa fie unele radicale...

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)



Medicii de la Mures au cerut/vazut radiografie? Erau ortopezi/pediatri/neurologi? Intreb si eu ca proasta ca, indiferent de raspuns, nu te-as putea ajuta, din pacate. Si eu l-am tot dus pe Ian la pediatra cind unele lucruri nu mi se pareau ok, dar ea m-a linistit de fiecare data; nu mi-a trecut niciodata prin cap sa merg mai departe cu investigatiile, pe principiul "e pediatra cu experienta, a vazut multi copii la viata ei, ar sti daca ceva nu e in regula". "Patania" ta ma pune pe ginduri, saa stii.
De diagnosticul de la Cluj esti sigura?

***
Nici Ian nu se joaca mult timp cu jucarii. Aproape deloc; chiar voiam sa intreb aici voi cu ce va intretineti in casa cind ploua ca mie imi vine sa o iau pe aratura cind e vremea nashpa. Iar cuvinte: mama, tata, caca (fara adresa), papa si de ale lui. Dar nu m-am gindit ca ar trebui sa ma ingrijorez.
Curaj!

Gina lu' Ian
Daca pastrezi copilaria mereu cu tine, nu vei imbatrani niciodata. - Tom Stoppard
Ian are 1 an!
Ian 1 an +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Tufete, va pup, ma duc la .Gina (io zic Ina de obicei, ca asa m-am obisnuit), Monica si Mihaela niste speciale!

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Mihaela nici macar un pic de rivanol, apa oxigenata nu au pus?? Gizzz Pupam caprioara, sa treaca repede!
[si noi suntem intr-o perioada de buba, de o sapt nu l-am mai scos in pantaloni scurti, ca sa i se vindece genunchii]

Monica mami de CRISTIAN - "domnu' injiner"
(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

No, sa nu plec si sa te las far' de raspuns.
- medicii la care am fost erau ortopezi pediatrici; au zis ca radiografia nu se impune; erau foarte zen amandoi...
- in diagnosticul dat de dr de la Cluj cred mai mult pentru ca e sustinut de toate simptomele pe care le vad la Andrei
- toti trei mi-au spus un lucru: la toti copiii se impune un control ortopedic la patru luni, insa medicii de familie/ neonatologii/ pediatrii ( mai ales astia de prin provincie) nu-l prea recomanda ca li se pare moft!


Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Acum chiar va pup, merg sa incerc macar sa dorm, ca nu vreau sa ma vada maine puiul meu suparata si obosita!

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput