Piersicutze de iulie-august 2006 (100)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Multumesc fetelor...revin cu impresii...pana atunci pozici:

http://picasaweb.google.com/roparo/Nectarie#

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

larissa e un dolofanel! sa fie sanatos si voi la fel!

La Multi Ani sarbatoritilor!
28 Iulie
Andreas, angelli
fetita lui Shihana
Maria Alexia, lili

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

larissa, felicitari mamico, e un scump Nectarie, sa va traiasca!
norocuta, ma bucur ca te "vad"
bulinuta,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramoon spune:

salutare!
larisa felicitari pt baietel! sa va traiasca! am vazut pozele...Doamne-Doamne ce dulce!
la multi ani si pt cei care deja au sarbatorit 4 ani! sa cresca mari si sanatosi k fumosi sunt cu totii!
vroiam sa va intreb de vaccinul de la 4 ani, cum e? se mai face? l-ati facut? scuze daca s-a dicutat dar nu am mai apucat sa va urmaresc k nu mai am timp de nik cu munca asta....
am avut si noi o sapt de concediu, am fost la mare la noi si am prins 4 zile de ploaie din 7 dar a fost ok pana la urma.
Timeea e deja mare (nu-mi vine sa cred k au trecut 4 ani) mare smecherita, sta cu buni acasa in vacanta si face ce vrea ea si din cauza asta ne cam certam...in rest suntem bine. ne pregatim si noi de petrecerea de 4 ani si inca nush ce o sa facem k suntem mai multi adulti decat copii...mai vedem.

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

larissa felicitari!!! E un scump Nectarie sa fie sanatos si norocos!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Genie spune:

Buna tuturor!

Larissa, sa fie sanatos Nectarie si sa ii dea Dumnezeu mult noroc in viata!

Norocuta, felicitari pentru ce ai facut pentru piersicutele noastre! Esti tare harnicuta!

Ramoon,salutari si tie ca nu ai mai aparut de mult! Si eu am aceeasi problema cu vaccinul de 4 ani. Am intrebat medicul de familie si mi-a zis ca e ok sa astept pana la toamna, oricum, pe cel gratuit de la stat inca nu l-a primit. Eu am optat de la inceput pentru schema platita (am facut Infanrix de la 2 luni) si acuma nu stiu cum sa procedez. Pe de alta parte peste 1 luna plecam si noi in concediu si l-as amana pana ne intoarcem dar dupa aceea incepe gradinita ... Deci si eu sunt nehotarata. Stiu ca este vorba de vaccin DTP, o sa mai intreb un medic pediatru sa vad ce zice si ce imi recomanda. Daca tu mai ai informatii in plus, te rog sa le impartasesti cu noi:)

Referitor la petrecerea de ziua Antoniei, noi am avut 4 copilasi si 10 adulti :) Ca mai sunt si bunicii, matusi si unchi pe care nu avem cum sa nu ii chemam. Una peste alta a iesit dragalasa, s-au bucurat de tort cel mai tare. Am optat pentru unul in forma de gargarita si a fost un deliciu.

Mai avem putin si plecam si noi la mare si de abia asteptam!

va pup si sa auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Dragi mamici, am intrat sa va spun o poveste trista, a unui puiut de 5 luni.
Simo27, colega noastra de la "puiuti de randunici" e o mamica inimoasa… asa mama, sotie, prietena mai greu de gasit. Are 3 copii, David din 2002, Sam (puiut de randunica) din 2008 si Siluan, un pufulete din 08.02.2010.

Din pacate puiutul mic, pufuletele, are grave probleme de sanatate, acum se afla in Salzburg, urmand sa plece intr-o clinica din Innsbruck in speranta ca se poate face transplant. Este bolnav de ciroza si atrezie a cailor biliare datorate infectiei hepatice cu CMV.

Simo si-a facut analizele in sarcina si i s-a spus ca are imunitate la CMV deci problemele astea au cazut ca din cer.

Pe scurt, dupa nastere nu i-a trecut icterul. I s-a spus sa astepte ca o sa treaca, au urmat analize, s-a vazut ca sunt valori mari la bilubirina, i s-a dat medicatie, nu au fost imbunatatiri. Intre timp a mai avut un hop… operatie de hernie, cu probleme si spaima mare nu-mi amintesc exact motivul, parca din cauza reactiei copilului micut la anestezieie.

Dupa mai multe internari la Brasov, au plecat la Bucuresti, la Fundeni, unde dupa un alt set de analize si alt set de medicamente au plecat acasa, urmand sa revina dupa aprox o luna la control.

Saptamana trecuta s-au intors la control la Fundeni, iar vineri, in 23 iulie, li s-a spus ca singura sansa este transplantul de ficat… DAR sa mai astepte pana in toamna.
S-au mobilizat, ne-am mobilizat cu totii, iar luni au plecat in Germania, de acolo in Austria. Marti a fost internat, i s-au facut analize, miercuri i s-a facut punctie, azi primeste rezultatul biopsiei. Din rezultatele de pana acum: ficatul este negru, nu are nicio sansa pe un tratament, nu se stie DACA se poate face transplantul. Totusi, cu sprijinul unor medici MINUNATI, s-a luat legatura cu o clinica din Innsbruck, care poate face astfel de interventii, probabil si din cauza varstei asa de mici. A vorbit seful clinicii din Salzburg. Vor fi primiti saptamana urmatoare in Inn. pentru analize pentru luarea deciziei… SE POATE FACE CEVA PENTRU SILUAN?

Parintii sunt terminati! Un mic frumos, vesel, comunicativ… of… ne rupe sufletul ca inca nu stim daca se poate face ceva.

Dar speram, ne rugam la Dumnezeu, si facem ce putem pentru a-i sprijini; ei sa se poata concentra doar pe micut.

Fiti alaturi de noi! Fiti alaturi de pufulete!
Are nevoie de rugaciunile noastre… si bineinteles de niste resurse financiare. Cazul o sa fie preluat de rubrica „umanitare” a forumului. Fiecare cum poate, cat poate... si doar un gand bun, o rugaciune pentru el.

La inceputul fiecarui capitol, la puiuti de randunici, sunt pasii care i-am facut impreuna pana acum, precum si conturile lui George, in care se pot dona niste banuti, care sa-i ajute sa acopere macar cheltuielile cu spitalizarea si analizele. O singura zi de spitalizare, fara nicio analiza, ii costa 700 euro.
Imediat ce avem actele medicale, le vom pune pe siteul si blogul lor la care muncim acum si vom initia campanii mai ample, in presa, TV, forum si alte cai.
Avem deja sprijinul Asociatiei Mame si speram sa ne auda strigatul de ajutor cat mai multi oameni.

Impreuna putem muta muntii!!!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doniro spune:

Larissa, felicitari! Sa va traiasca pufuletele mic si dulce! Mi se pare ideala diferenta de varsta, sa stii. Astept impresii direct de la sursa :)
Noi suntem bine (acum)... Am stat acum 2 sapt cu Victor in spital cu un rotavirus nenorocit; nu stiam cat de cumplita poate fi boala asta... Era atat de slabit incat nu isi mai putea tine capul, nu mai avea putere sa vorbeasca, sa stea in fund, nici sa mearga nu a mai putut dupa o saptamana de perfuzie (asta l-a tinut in viata, ca de mancat nu a fost vorba...). Dupa fix 8 zile si-a revenit brusc si a inceput sa manance fff bine, iar acum a inceput sa puna din nou carnita pe el (a slabit enorm).
Dupa distactia asta am fost la munte o saptamana si a fost super, aseara ne-am intors si azi sunt din nou pe baricade, la serviciu, iar Victor la Snagov, pt ca nu a vrut sa vina acasa cu noi :)
Va pupam si va uram la multi ani celor in cauza :)

Roxana, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si Victor Mihai (8 ian 2008)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

doniro asa e...e nenorocit rau de tot rotavirusul...am patit-o si noi tot asa de 2 ori...a doua oara a fost mult mai rau...era sa il pierdem atunci...asa mi-au zis dr...refacere rapida va doresc

Madyn La multi Ani sa iti traiasca puiul sa fie sanatos!
anasia pup
larisa e un scump

La Multi Ani sarbatoritilor!

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doniro spune:

Citat:
citat din mesajul lui bulinuta27

doniro asa e...e nenorocit rau de tot rotavirusul...am patit-o si noi tot asa de 2 ori...a doua oara a fost mult mai rau...era sa il pierdem atunci...asa mi-au zis dr...refacere rapida va doresc


bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze





Ma ingrozesc de ce zici! Citeam pe net ca rotavirusul da un fel de imunitate, adica eventualele urmatoare faze sunt mult mai usoare, nici macar nu ar mai necesita spitalizare....

Roxana, mami de Ioana Daria (3 jul 2006) si Victor Mihai (8 ian 2008)

POZE

Mergi la inceput