Indemnizatia MAMELOR

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toshador spune:

alinuk nu esti unica mamica nebuna si sa stii ca nu esti singura. Suntem multe si incercam sa ne mobilizam. Eu recunosc ca e greu cu un copil mic sa mergi la tot felul de intalniri si sa sustii ceva asa de mare mai ales cand nu ai cu cine sa il lasi. Dar eu zic ca acum miza e mult prea mare ca sa nu ne implicam.

Eu personal vreau sa iti multumesc pt initiativa si te sustin in continuare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Buna ziua, fetelor!

O intrebare:

a primit pana vreuna dintre voi DECIZIA PRIN CARE SE STABILESTE SCADEREA INDEMNIZATIEI?

Daca am inteles bine, decizia ref scaderea indemniz se va emite acum, in iulie, iar indemnizatia in cuantum micsorat vine in august (daca gresesc, corectati-ma, va rog mult). Prin urmare, cred k ar trebui sa fac o vizita in Hambarului. Decizia initiala o am, e mega-pazita (formidabil ce intuitie am avut, am fost dupa ea in ianuarie, nu am avut prbl cu obtinerea ei atunci).



Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Buna fetele,
sunt interesata si eu de acest subiect...din pacate eu abia la sfarsitul lunii iunie am depus actele pt indemnizatie, inca nu am decizia...
Bineinteles ca si eu ma bazam pe niste bani cand am aflat ca sunt insarcinata.
Cred ca nu sunt multe fete inscrise, deoarece toata lumea s-a saturat de cate schimbari fac cei de la guvernare si spun ca li se pare ca lupta cu morile de vant (asa spuneau fetele de iepurasi de 2010).
O sa va urmaresc!

Mami de printisor Alessandro - 15.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

Amali multumesc din suflet pt sustinere

uneori am imrpesia ca sunt singura mamica nebuna ....

in zilele astea, normalitatea si firescul devin extreme

mie mi se pare normal sa ma revolt cand cineva atenteaza la echilibrul copiilor mei, al meu si al familiei mele




Alinuk


www.dailymotion.com/video/xaclht_starship-foundation-father-and-son_creation" target="_blank">SMS la 858 pt copii!
detalii

www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................


Nu, Alinuk, nici una dintre noi nu poate fi catalogata nici k nebuna si nici intr-un alt mod depreciativ. Ne zbatem pt un drept al nostru si atat. Cine ne catalogheaza cum nu trebuie fie nu intelege ce se intampla fie nu are bun-simt si/sau minte-n cap.

...insa, intr-adevar, e greu sa fii normal in vremea asta. Absurdul, nesimtirea si prostia au ajuns politica de stat si motive de mandrie nationala. Se vor duce asa cum au venit. Noi sa ne vedem de calea noastra. Suntem multe si vom fi si mai multe.

O buna mediatizare, pe orice cale, a actiunii de fatza va aduna din ce in ce mai multe mamici.

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaavram spune:

Ai perfecta dreptate Ira. Si eu m-am saturat sa ma trezesc in fiecare dimineata si sa vad ca nesimtirea generala a mai atins un nou prag, insa, mie acest lucru a inceput sa imi dea putere de cand am realizat ca nu am decat doua sanse: sa nu ma las calcata in picioare sau sa incui usa in urma mea si sa plec sa caut o lume diferita in afara Romaniei. Cum a doua varianta pe mine personal nu ma caracterizeaza - chiar daca telul meu suprem in viata va fi sa ma lupt sa ii pot oferi fetitei mele sansa de a "incuia" daca peste 20 de ani aici lucrurile nu vor fi cu totul altfel - nu imi ramane decat sa ma lupt pentru drepturile noastre, ale mele si ale printesei mele, caci sunt o mamica singura si nu ma pot baza pe nimeni altcineva pentru "a fi bine in viata noastra" . Si voi face tot ce imi va sta in puteri sa incurajez si pe altii sa faca acelasi lucru. Daca doar ne vom plange ca e rau in Romania din varii motive si nu vom face totul sa schimbam macar ceva in bine, atunci cu siguranta ca in Romania va fi mai rau peste cativa ani. Poate suna a utopie, dar chiar putem schimba lucrurile daca fiecare din noi vom creste niste invingatori, si acest lucru nu poate fi facut de niste "mame invinse inainte de lupta".
Sper ca nu am suparat pe nimeni cu aceste ganduri si ca voi descoperi ca nu sunt totusi doar "vise".

In ceea ce priveste Decizia de micsorare a indemnizatiei, e clar ca nu o are nimeni, caci de abia din luna august se va produce micsorarea efectiva. In postul meu anterior vorbeam de cealalta Decizie, cea initiala, eliberata in baza legii cu 85%.

Spor la toate mamicilor si numai bine.
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Roxana

In privinta nesimtirii & a restului...resturilor de care ne izbim in fiecare secunda: nici o prbl. Eu, una, m-am calit. Intamplarea a facut k am fost candva maritata cu un nesimtit - cca 15 ani - si m-am calit suficient incat sa devin adaptabila, extreeem de adaptabila unei multitudini de situatii similare si oameni similari. Si am mai invatat si faptul k, daca nu merge cu vb buna si in armonie, poa' sa mearga intr-un dialog de pe pozitii de forta, iar o forma a unor asemenea pozitii poate fi, la momentul oportun, calea instantei. De ce? pt k, daca doresti pace, e bine sa fii pregatit de razboi.

Pt mine, nimic nou sub soare, forma si actorii pot sa difere, esenta este aceeasi. Si, pt k tot vb de firi luptatoare, habar n-am cum sunt eu, stiu doar k, daca eram altfel decat sunt, as fi fost in strada sau in chirie in momentul asta - si nu sunt.

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

...asa k un proces cu statu' nu ma sperie, nu ma ingrijoreaza, nu ma scarbeste, nu ma supara. Ma face sa ma adun si sa vad ce e de facut. Ma face sa fiu mai organizata in privinta timpului meu. Cu cap cat mai limpede posibil. Cu informatii cat mai amanuntite si de actualitate. Alaturi de oameni care au acelasi tzel ca si mine si langa care, strangand randurile, imi cresc sansele de izbanda potentandu-le in acelasi timp si pe ale lor. E simplu.

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

Din pacate bebe din burtica este cam nerabdator sa vina pe lume si e prea devreme. Ne-a dat doctorul interdictie la "plimbari". N-am putut sa vin marti dar si eu vreau pe lista de la Alinuk. Am si decizia in original cu cei 85% indemnizatie. Nu ma sperie decat gandul ca nu o sa am suficiente resurse financiare sa sustin procesul. Dar ne-om descurca noi la fata locului. Alinik, trimit pm cu datele mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaavram spune:

IRA-LIZA. Ca si Alinuk, ma bucur cand vad ca nu sunt singura in acest mod de gandire. Si sper sa fim atat de multe incat sa facem cu adevarat o schimbare in bine in jurul nostru. Ma bucur ca ai ramas puternica si nu ai ingenunchiat chiar daca viata dupa cum spui te-a incercat din greu. Eu una de cate ori ma simt slabita ma uit in ochii printesei mele si la rasul ei de copil fericit si ma incarc cu energie si buna dispozitie.

Sa ai o zi superba si de la Cristina - Gabriela pentru Eliza

Roxana




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danys1 spune:

buna mamici
am si o intrebare a primit cineva indemnizatia pe luna aceasta?
ea vine diminuata sau incepand din august
MULTUMESC

Mergi la inceput