Cresterea prepelitelor (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Ciufuleala si zgarieturile sunt de la prepelitoi asa ca poti sta linistit. Cele care au sange sau care sunt foarte tare ranite, le separi pana isi revin dupa care le bagi iar langa celelalte.
Eu am dat baiatului meu oua d eprepelite crude in lapte de la 7 luni. Ii dadeam care 2 pe zi iar cand a mai crecsut ii dadeam cate 3/zi. Sunt foarte bune ptr copii.

O seara placuta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilmunteanu

Aaa.. si inca ceva, baietelul meu de 2 ani e innebunit dupa ousoare. I-am dat fierte tari trei si inca mai voia. Pe cele de gaina nu le vrea, probabil astea il atrag ca sunt mici. Cand intra la ele primul lucru se uita sa vada daca au oua.

Cum le-ati dat voi copiilor vostri? Cei care aveti bineinteles..Cate ar fi indicate? Pot fi amestecate in lapte asa crude?

Poti linistit asa cum a zis si Liliana sa ii dai dimineata 2 oua crude amestecate cu branza/lapte/biscuiti sau pur si simplu batute spuma - ideea este sa nu le mai fierbi. Sunt foarte sanatoase.
Cat despre prepelitoi numai de bine asta e meseria lor.
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:


Marius, spune-mi, tu cum te mai descurci cu prepelitele? Ai gasit sa vinzi ouale? Cate pasari mai ai? Asa.....din curiozitate.

O zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am avut 800 aproximatv pana prin aprilie apoi am vandut /am taiat si am redus la aprox. 200 pe perioada de vara. Vara a fost dificil cu vanzarile de oua dar am traversat cumva. Acum am cerere dar nu am oua cate ar trebui pentru ca cei de la depozit/productie au gresit reteta la furajare si mi-au taiat productia spre zero. De o luna incoace incerc sa repar greseala lor dar merge foarte greu/incet. Ca un facut au venit comenzi pt oua pe care a trebuit sa le refuz. Nu mai pot sa fac reproductie ca nu mai am cu ce probabil voi cumpara oua pentru incubat - dar se gasesc greu si altii au patit ca si mine. Pasarile sunt sanatoase/mancacioase dar... stau slab la capitolul ouat.
Pe de alta parte ma gandeam sa ma extind si la productie de carne/oua de gaina pt ca am spatiu suficient si azi vara am vandut foarte bine ouale de gaina de casa (ale altora) asa ca mi-a trecut prin bibilica sa intru si pe acest segment. Inca nu m-am decis - fiind singur nu mi-e asa de usor.
Am inteles ca aveti faraon? As fi interesat sa iau oua pt incubat ca pe aici italienii au tot cumparat de la mine prepelite pt consum asa ca as baga cateva baterii si pt productia de carne.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Noi avem mixte (incrucisare intre: faraon,aurii,tibetane si cele de carne aurii frantuzesti) adica mari dar care si oua la fel de bine ca cele de oua. Randament de ouat intre 75-85%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana_28

Noi avem mixte (incrucisare intre: faraon,aurii,tibetane si cele de carne aurii frantuzesti) adica mari dar care si oua la fel de bine ca cele de oua. Randament de ouat intre 75-85%.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

mami de Maria Madalina (22.03.2010)


Oua de incubat, ceva? Caut eu un mijloc de transport.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

pai strang oua de incubat daca vrei dar sa imi spui cate, ca sa iti spun cand poti sa le iei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ok - ca si numar ar merge 300 - 350 - linistit. Trebuie sa vad cum aranjez transportul sa nu ajunga papara pana in Oradea. Asta ma doare sa ajunga intregi - sau cat mai intregi

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilmunteanu spune:

buna,

doar trei oua zi de zi..doua au ouale marisoare dar cea de-a treia le face micute, restul inca nimic (desi sunt de aceeasi varsta. In fiecare seara tot sper sa gasesc 4-5-6 etc. Nu stiu ce le-as mai putea face, am grija de ele mai rau ca de copii. ;-) Ce or fi asa de puturoase? ;-) Le-am dat la aia mici cate un ou crud dimineata, de maine trec la doua pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai rabdare - in lumea asta a prepelitelor deseori trebuie sa ai rabdare. Uite eu de 1 luna pentru o greseala de furajare a furnizorului care mi-a terminat pasarile - tot astept sa isi revina. Adica sunt in pierdere si de la 150 de oua in medie pe zi am 20. Acum ce sa fac? Sa plang? Rabdare -

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput