Cresterea prepelitelor (3)

Cresterea prepelitelor (3) | Autor: liliana_28

Link direct la acest mesaj

Important de citit
Capitole anterioare:1, 2




se pare ca a inceput perioada nasoala (specifica de altfel) ptr ouale de prepelita. Nu trebuie sa va ingrijorati foarte tare. In fiecare an, dupa cum am mai spus, sunt 1-2 luni moarte la capitolul asta. Noi in perioada asta (pentru ca avem multe oua/zi) folosim mai mult noi si ce ramane le spargem si le punem la congelator ptr a le folosi noi la mancare. Acum trebuie sa micsoram nr de pasari si sa asteptam sa treaca perioada asta. Pana acum asa am facut in fiecare an. Cererea isi va reveni asa ca scaderea nu este din cauza crizei.

O zi frumoasa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariabizau spune:

buna liliana
poti sa ne spui cum faci cu ouale la congelator?
il separi galbenusul de albus sau le pui asa intregi?
in ce le depozitezi ? si in ce cantitati?
cat timp sta oul congelat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jony56 spune:

liliana_28 am o mare rugaminte trimitemi si mie niste poze cu bateri si maternitate adresa mea : facasciuc@yahoo.com , mersi mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns esleapca spune:

buna.Am si eu cateva prepelite pentru a asigura nevoile familiei si de 2 saptamani nu se mai oua decat 3 si fac gainatul moale si urat mirositor.La sfatul cuiva am inceput (de 3zile)sa le dau oxivit s-ar intrezari o ameliorare in mirosul gainatului dar de ouat inca nu .Astept cateva sfaturi.Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Problemele pot fi de la
- apa care nu este schimbata zilnic complet
- de la hrana - este formata din malai si nu contine altceva
- de la caldura - temperatura nu ar trebui sa fie mai mare de 30 de grade

ATENTIE SA AIBA APA ALTEL MOR. OXIVIT-ul este bun dar intra in oua deci nu este recomandabila consumarea oualor in acest caz. Mirosul este dat de fermentarea mancarii in intestine cauzele putand fi cele de mai sus.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Obligatoriu luati legatura cu un medic veterinar si duceti atat ouale cat si excrementele la analiza!
Pana nu aveti rezultatele si avizul medicului veterinar nu consumati si nu vindeti nici oua nici pasari!

reclama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milena26 spune:

buna. sunt noua aici pe forum. am si eu o mica ferma de prepelita deocamdata 1000 de prepelite si alte 1000 de oua la incubat. as vrea sa stiu daca colecteza cineva oua de prepelita in zona jud. botosani. pt inceput pana incep sa imi caut clienti si sper sa si gasesc nu stiu ce sa fac cu ele.
si mai am o intrebare : cand incep sa iasa puii ciocnesc dar nu mai reusesc sa sparga coaja si mor. care sa fie cauza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Buna,
Ref puii care ciocanesc si nu pot sparge coaja: umiditatea in incubator trebuie sa fie la final catre 95-98% ( ouale stropite de 2-3 ori pe zi cu apa calda) daca coaja nu e moale puiul nu o poate sparge. Poti incerca sa ii ajuti rupand usor coaja cu grija sa nu-i ranesti.


reclama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milena26 spune:

haloo.. stiu ca umiditatea trebuie sa fie mare eu m-am gandit ca poate din cauza caldurii pentru ca a fost cald si afara dar si in incapere na nush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arsenya spune:

buna ziua! sunt noua aici pe forum si doresc sa achizitionez prepelite. dar ma interesa daca stie cineva o firma colectoare de oua prin Constanta. multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diego82 spune:

buna ziua!
in sfarsit am reusit sa citesc cele 3 capitole ale acestui subiect si pot spune ca am invatat multe de aici. eu am luat saptamana trecuta 96 de oua de la cineva si abia le-am pus la incubator sambata seara. Acum pregatesc maternitatea (ideile gasite aici m-au ajutat enorm).
Fiind primul meu "experiment" cu ouale la incubator am emotii!! Dar sunt sigur ca o sa fie bine atata timp cat urmez sfaturile unor "maestrii" in cresterea prepelitelor.

Numai bine!

Mergi la inceput