Cresterea prepelitelor (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna ziua,

350 De oua pot strange intr-o saptamana asa ca ar fi bine sa poti rezolva pe saptamana viitoare cu transportul. As vrea totusi sa imi spui daca ma pot apuca de strans sau nu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Ai rabdare - in lumea asta a prepelitelor deseori trebuie sa ai rabdare. Uite eu de 1 luna pentru o greseala de furajare a furnizorului care mi-a terminat pasarile - tot astept sa isi revina. Adica sunt in pierdere si de la 150 de oua in medie pe zi am 20. Acum ce sa fac? Sa plang? Rabdare -

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Ce-nseamana greseala de furajare a furnizorului?
Au gresit reteta?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilmunteanu spune:

Buna,

Este vreo problema daca am scos prepelitoiul de la ele? Le batea non stop (avea 2-3 preferate). Pacat de el ca este foarte frumos colorat, este un bej frumos si capul este maro. Si nici sa il tai nu pot ca mi-e mila...nu il vrea nimeni la schimb cu o prepelita ouatoare? Conteaza daca stau fara prepelitoi? Oricum eu nu fac reproductie, doar pentru oua le tin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Conteaza. Lasa-l la prepelite ca altfel se vor lenevi. Nu-ti face griji asa e filmul degeaba sunt prepelitele frumoase daca se vor lenevi la ouat. Le stimuleaza. Daca ai avea prea multi baieti ar fi o problema ca le-ar stresa dar asa nici vorba. Este in regula.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilmunteanu spune:

Salut,

M-am hotarat, il tai. Il fac supa la copii oricat de frumos e el. Le taie cu ghearele pe spate foarte adanc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pofta mare.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilmunteanu spune:

Salut,

Nu prea mai scrie lumea pe aici. Ieri am luat si eu 9 oua de la cele 12 prepelite. Azi pana la ora asta doar 2, a stat geamult deschis la balcon...si cred ca au cam tremurat..sper sa mai gasesc ouasoare pana pe la ora 22. Ultimul ieri l-au facut pe la 9.30-10 seara. Prepelitoiul azi a fost facut ciorbita pt copii, nu m-am indurat sa gust ca imi intrase la inima. Probabil e in Rai ;-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vezi ca sunt sensibile la curent(de aer) si temeperatura scazuta sau ridicata dupa caz.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilmunteanu spune:

Salutare din nou,

Am si eu doua intrebari la voi..cei mai vechi in domeniul prepelitelor.
1. Una din cele 12 pepelite are ambii ochi umflati inspre cioc..si nu se mai deschid in totalitate. In plus din cand in cand deschide ciocul, lasa capul putin pe spate si parca inghite aer. Sta mai mereu de parca doarme dar totusi am vazut-o mancand. Este intradevar putin mai usoara ca celelalte dar nu cu mult. Mai si scutura din cap dar numai intr-un anumit sens. Ce credeti ca are? Acum am pipait o putin la cloaca si am simtit un ousor. Apropo din cele 12 cred ca oua numai 9. cel mai mult am gasit 9 oua pe zi. Cam doua zile iau 9 ousoare a treia zi numai 7 si iar 8 sau 9 si tot asa. Nu am gasit niciodata mai mult de 9. Oare sunt 3 care nu fac deloc?
2. Am vazut ca gainatii lor sunt jumatate normali tari si cam jumatate sunt foarte aposi de imbiba hartia aia pe care o tin sub cusca. Mancarea nu le-am schimbato tot de la crevedia, apa o schimb dimineata si seara si hartia cu gainati de 3 ori pe zi ca momentan sunt in bucatarie sub masa si sa nu miroasa.
Multumesc anticipat celor ce imi vor raspunde. Chiar mi-ar pare rau de ea sa moara.

Mergi la inceput