Clopotei de ianuarie-februarie 2008 *266*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta



roxanici plecati la mare?? cand am trecut prin eforie, am vazut o pensiune superrr .. cu teren mare si un super loc de joaca ptr copii, se numeste chiar pensiunea roxana .. nu am cautat pe net sa vad si alte detalii insa arata tare dragut!


Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun
bio bebe


La pensiunea Florenta; am vazut si vila 'mea', dar au scoruri prea mari.

Roxana si Adela - 09.12.2007 !
Buburuza de 2 ani
Albume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Acum, eu cand am zis de criza, n-am spus ca este principalul motiv datoritacaruia apar discutii in familie, dar va spun ca, in ultimii doi ani, am avut cu Dan discutii, pe care nu le-am fi avut acum 6.
Toate frustrarile financiare - ca aici e durearea - s-au rasfrant in viata noastra de familie.



Roxana si Adela - 09.12.2007 !
Buburuza de 2 ani
Albume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



miriku ar fi tare frumos! dar nu am cum acum .. saru-mana mult pentru invitatie!

ramo din pacate, cred ca ai dreptate .. voi mai face cateva incercari si daca nu rezolv nimic, atunci nu mai e cale de intoarcere ..

roxanici tare draguta si florenta. roxana are preturi mari, m-am uitat si eu ..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun
bio bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Doniro, multi ani inainte...cat mai fericiti si lipsiti de griji!

Roxanici, vacanta frumoasa si vreme buna!

Elle, am ce face..nu-i bai asta! Am cursul de franceza, trebuie sa si zugravim (noi cu manutele noastre), am masina de vandut (nu v-am spus...trebuie sa vindem masina ca nu mai facem fata cheltuielilor!! ), asa ca nu duc lipsa de activitate. Doar ca imi vor lipsi ei, actorii si atmosfera de la teatru! Ma relaxau teribil, imi incarcau bateriile pentru o saptamana intreaga! Dar ma bucur pentru ei ca au vacanta...o merita cu varf si indesat!

Mirik drag, voi ce mai faceti? Nu ne mai spui nimic?
Am vazut si eu pozele cu ghindutele tale!! Sunteti asa frumosi toti!!!

Plec la copiii mei dragi!!! Imi este asa dor de ei!! Abia astept!!

Va pupacesc si sa aveti un weekend linistit si plin de intamplari frumoase!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Ajutati-l pe Cata, un baietel de 5 ani, sa traiasca!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



mada mult succes cu noul business!!! nu stiu daca mai intru maine, poimaine ca plecam pe la tara .. asa ca sa aveti o vacanta minunata si vreme frumoasa!

alinus sunt sigura ca le merge super copiilor la tara!! bafta la franceza!

alinak ma bucur ca ati avut un concediu placut. ce super sunt pozele si peisajele ... ce frumoasa e dariuca, iar poza sub apa m-a dat gata ..

ema imi pare tare rau ca ati avut probleme si ca te-au afectat asa tare .. sper sa fiti ok. ma bucur ca-i place lui milan la gradi. anna are rotarixul facut, eva nu ..

irinal cu intarziere, multi ani fericiti inainte alaturi de sotz!! cat despre dorinta ta cu bb3 .. eu una, sincer, nu te-as incuraja .... nu te supara pe mine, te rog .. eu una nici pe nr 2 nu l-as fi vrut, insa, m-a batut sotul la cap, am cedat si uite in ce hal am ajuns ...

miriku as nu ... a fost si socrela cu noi la mare, ce crezi .. mare ajutor n-am avut in ea, numai ca dormea cu eva si o spala .. in rest, eu eram de serviciu iar socrela nu se ridica de la masa pana nu-si termina felul 1, 2 plus desert ... iar eu eram capie hranind 2 copii, pe plaja se tolanea pe sezlong si eu eram cu anna in carca si alergam si dupa eva .. din astea ..

miutza felicitari pentru fetita!! sa fie sanatoasa! sa stii ca e mult mai usor la a doua nastere, parol! te refaci mult mai repede si nici nu mai sunt durerile alea asa nasoale.

eladea vai prin ce emotii ai trecut la nastere .. ma bucur ca totul e bine!!


Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun
bio bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Buna zuzici,

Elle tare rau imi pare ca te afli intr-o situatie asa nasoala . Sfaturi ai primit destule asa ca nu mai repet si eu...Oricum noi suntem alaturi de tine, cu orice ai nevoie.

Roxanici woowww concediu . Mai vreau si eu Mai am o saptamana pe la jum. lui august, dar atunci vom merge probabil la Putna la bunici ca e mai ieftin . Sa aveti o vacanta frumoasa si vreme superba. Te asteptam cu poze!

Alinus spune-mi si mie secretul energiei tale !

Despre noi...Daria mai are bubitze pe corp, asa ca tot izolate, in casa...Si mi-e asa mila de ea, ca se plictiseste, tot cere afara la copii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Elle poate sunt eu mai idealista si mai nu stiu cum, dar eu nu cred ca nu ii pasa de voi. Banuiesc ca atunci cand i-ai zis ca e iresponsabil nu erati singuri la masa si de asta a reactionat asa simtindu-se ranit in orgoliul lui de barbat. Acum ce face el nu prea are scuze, probabil a zis ca daca e si soacra cu voi o sa te ajute ea, asa ca el poate sa se distreze. Incearca sa mai iesiti doar voi doi undeva fara fete si soacra, fie si pentru cateva ore, undeva unde sa va reapropiati. Nu as folosi divortul doar ca sperietoare s-ar putea sa nu-ti placa deloc reactia lui(unii nu stiu cum sa reactioneze si zic ca daca tu asta vrei atunci ei nu mai pot face nimic, altii se sperie indejuns incat sa incerce sa se schimbe). As mai face un program, 3 ore pe saptamana timpul meu si doar al meu si nu ma intereseaza daca nu se descurca, daca isi cheama ajutoare sau daca isi ia lumea in cap ca l-au dovedit doua pitice. Eu am mai zis-o "nu exista instict patern!" daca nu au sansa sa petreaca timp cu copii nu or sa se apropie de ei. Da-i voie sa greseasca, nu-l cicali daca face ceva aiurea, o sa-si dea seama singur ca ceva e in neregula cadn aia mica plange si o sa faca ceva sa o impace fie si numai pentru protectie auditiva. Eu imi musc buzele de cate ori Gabi o loveste din joaca pe aiai mica, sau o imbraca aiurea, sau ii da fructe fix inainte de masa, pentru ca stiu ca daca as sari cu gura pe el nu le-ar mai face. Te pup si sper sa rezolve problemele.
Doniro ar trebui sa vezi de ce anume va certati. La noi cele mai multe discutii sunt tot legate de copil, iar cand Emma a avut luni intregi de tuse, raceli repetate eram la cutite, aproape nu ne mai recunosteam, evitam sa mai vb unul cu altul; pentru ca imediat ieseau scantei. Stressul legat de copil (in special cand e bolnav) isi pune amprenta foarte tare pe relatia dintre noi.

Despre Emma, de mai mult de o saptamana face doar la olitaWC ziua(yeiii!). Au convins-o cele de la gradi ca acum are training pantc cu printesa si "We need to keep the princess dry, she doesn't like pee on her face!" A venit cu fraza asta intr-o zi acasa si a tot repetat-o si din ziua aia nu a mai facut in pampers(Doamne ajuta!). De luni o trec la chilotei, sa vedem.
Acum 2 zile am trecut prin niste emotii...baietelul de doi ani al unor prieteni de aici a cazut de la etajul 2. Au fost super super norocosi ca a cazut pe o tufa si a avut doar niste zgarieturi la cap care au necesitat 4 copci. Dumenzeu a fost alaturi de el si dintre toate betoanele din jur a facut sa cada pe tufa aia. Parintii se imbracau de servici si el se juca. S-a impins in plasa de la geam si a cazut cu tot cu ea. Aici ferestrele sunt f mari. Bine ca s-a terminat cu bine.


Eliza
2-3 ani
1-2 ANI
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Seara buna,
Am fost la Bv sa rezolvam niste probleme, dar din pacate nu am rezolvat ce era mai important...tb sa mergem din nou marti sau miercuri si daca nu rezolv nici atunci cred ca innebunesc.
Am citit pe diagonala, dar m-am enervat f. tare ca ce am gasit despre concediul Ellenutei.
Parerea mea e ca soacra nu avea ce cauta la mare si ea a fost principalul motiv pt. care sotul s-a permis acest comportamen. Daca erati doar voi 4, sigur s-ar fi comportat diferit total.
El s-a relaxat in momentul in care stia ca e mama-sa acolo, chit ca ajutorul ei nu a fost pe masura nevoilor tale.
Si tot ea cred e marul discordiei si acasa. Nu stiu ce sfat sa-ti dau, atat timp cat ea e prezenta in peisaj non stop.
Dar, daca ai putea rupe niste bani (caci asta ar tb. sa fie singurul motiv), pleaca la Miri...doar asa sa simta sotul ca pleci de suparare si nervi.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Seara buna,
Am fost la Bv sa rezolvam niste probleme, dar din pacate nu am rezolvat ce era mai important...tb sa mergem din nou marti sau miercuri si daca nu rezolv nici atunci cred ca innebunesc.
Am citit pe diagonala, dar m-am enervat f. tare ca ce am gasit despre concediul Ellenutei.
Parerea mea e ca soacra nu avea ce cauta la mare si ea a fost principalul motiv pt. care sotul s-a permis acest comportamen. Daca erati doar voi 4, sigur s-ar fi comportat diferit total.
El s-a relaxat in momentul in care stia ca e mama-sa acolo, chit ca ajutorul ei nu a fost pe masura nevoilor tale.
Si tot ea cred e marul discordiei si acasa. Nu stiu ce sfat sa-ti dau, atat timp cat ea e prezenta in peisaj non stop.
Dar, daca ai putea rupe niste bani (caci asta ar tb. sa fie singurul motiv), pleaca la Miri...doar asa sa simta sotul ca pleci de suparare si nervi.


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)


Perfect de acord cu Roli.
Din curiozitate l-am intrebat pe Costin ce parere ar avea daca am face un concediu cu mama/soacra + copiii.
Raspunsul lui instantaneu a fost : le luam ca sa se ocupe ele/ea de ei ?!
Asta de la un tata ce se implica/ajuta enorm , zilnic.
Asa ca e de inteles de ce nu l-a preocupat ideea ca tu ai putea fi obosita/estenuata.
Din punctul lui de vedere "propteaua" / ajutorul era asigurat.
Scapa de soacra din peisaj si poarta o discutie sincera, hart to hart cu sotul tau.

In alta ordine de idei desi se potriveste ca nuca in perete cu mesajul de mai sus azi implinim 12 ani de casnicie. Nu imi dau seama cum de au zburat pe langa noi...

O zi excelenta !
Lala.


Bogdan si Andrei (27.12.2007)



My hobby




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Lala si Doniro va doresc ani multi inainte fericiti de casnicie!

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput