**LMA Maria - zmeurici de iulie-aug09**(43)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ungaras spune:

Noce,noi o mai punem pe M-C in scaun si ii dam o carte sa rasfoiasca. ii place. duminica dimineata cand stam la cafea ea sta langa noi la masa cu carticelele ei. Deci nu e doar pentru mancat.Nu a incercat niciodata sa iasa. In schimb adoarme la toate mesele. Ii las scaunul pe spate si acolo sta o ora doua.
Despre cresa, parerile sunt impartite. Eu vreau sa o dau pentru socializare. Copiii pe strada sunt mari. In parc la fel, nimeni nu se joaca cu ea ca-i micuta. Bebelusi de varsta ei inca nu au luat-o de-a busilea, stau pe paturica cumintei langa mami.Fata mea se isi baga nasul peste tot si are o atractie pentru copii mari care o resping. Asa ca din septembrie eu vreau sa o dau la cresa. La fel e cu lista de asteptare, sa vedem cand or sa fie locuri libere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Salutari de la Valencia!
Am calatorit bine,am oprit prima noapte in Piacenza si a doua in Girona la intrare in Spania.Alex s-a comportat bine,l-am mai scos din scaun bineinteles,dar nu a plans, a dormit si s-a jucat.
Legat de scaun de masa ieri chiar i-am cumparat unu,nu aveam cum sa ii dau sa manance.De legat in el uneori il leg alteori nu,depinde de starea lui.Acum 2 zile am mancat la un restaurant chinezesc si am cerut scaun de masa,mai bine nu imi dadeau,era din lemn si nu mai avea centuri,a fost circ cu el ca nu statea,iesea imediat din el,in carut nu vrea cand noi mancam...greu.
La mare e si mai nebun fuge direct in apa,ieise din piscinuta si pleaca in 4 labe direct in apa.Se amuza toata lumea din jurul nostru.

Blanca sanatate Evei,stiu ca pleci la Melia in Bulgaria,nu vreau sa te demoralizez,dar de paste mancarea a fost foarte proasta,aproape nu gaseai nimic sa-ti placa.Poate acum vara e mai bine,eu mai fost la bulgari la alte hoteluri si mancarea super,dar Melia cu 5 stele dezamagire totala.
S-a trezit Alex si vrea sa scrie el


mami fericita cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Eu am facut gem de capsuni...delicios, dar l-am facut cu zahar.
si de visine e , dar nu ma mai bag la facut...prefer prajitura cu visine.

Anemona super ca totul a fost ok. asa deci, Alex vrea in apa...pai ia nu stati la plaja si bagati copilul in mare. sau luati o piscinutza mica o umpleti cu apa si e langa voi.
Corinna si eu l-am spovedit pe edi la orice ora mancat/nemancat. cred ca depinde de preoti intr-adevar, dar cum sa lasi un copil flamand pana se impartaseste?
Cauta alt preot.

Ieri am comandat un tortulet pt. Edi...rotund...verde si cu fluturasi. vom avea 4 invitati si un copil sambata si nu puteam sa nu-i cumpar tort.

Am primit si rezultatele exudatului...tot avem pneumococul asta...dar cica e mult mai sensibil. Facem doar o injectie pe sapt. de acum.



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienuta79 spune:

Buna fetele!!!!
Azi am fost la controlul de 1 an,avem 10,300 kg si 83,5 cm.Am facut si ultimul prevenar,de-acum la 15 luni mai facem urmatorul vaccin.
Albert vad ca de vreo cateva zile si-a facut un program de somn de 2 ore,2 ore jumatate pe zi de la 2 la 4 si pe la 8 seara il ia un somn abia rezista pana la 10,nu-l culc mai devreme ca apoi doarme doar o ora si se trezeste si mai adoarme la 12-1 noaptea.
De azi mi-a zis sa nu-i mai dau vitamina D,si sa-i introduc in alimentatie mai multe chestii:oul intreg si multe altele.
Din pacate aici nu se gasesc visine,nu am mai mancat cred ca de vreo 3 ani,cand venim noi in tara deja e trecuta perioada lor,am salivat si anul trecut si acum,cand aude de prajitura de visine
Ma apuc de calcat ca am un teanc de haine,acum cat mai doarme el sa mai fac si eu cate ceva,va pupam


http://family.webshots.com/album/578020737NheCRh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Dienuta, s-ar putea sa gasesti visine congelate, la punga. Daca in Spania nu, in Romania sigur. Pentru prajitura merg si astea congelate.


Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Duh, mie nu mi-a trecut prin minte sa nu-l leg... Si la magazin, daca nu sunt ok centurile la carut iau altul. In carucior, in scaunele, peste tot, eu il leg. BTW, ce circ face daca vede carut de-ala care are o masinuta in fata, oioioi... Acu' nu va ganditi ca sta in el, e ca un lemn in 80% din cazuri cand il asez in el si nu il pot indoi. Dar ii arat pasari... flori... il strig pe caine, ceva sa-i iau mintea de la opozitie si click-clack, l-am prins acolo. Mai mananca pe genunchi la mine, mai pe paturica. Cand are chef. Rar. Aruncatul asta pe jos e un sport universal la bebei. Dar e interesant, sunt multe de invatat daca te gandesti cum cad bucatile alea, gravitatia, fleoshcul divers, satisfactia muncii implinite, butoanele apasate ale mamicii, hehe. Pepitul cateodata absolut toata mancarea o pune pe jos, da' cu o viteza si-o determinare ca pana cand ma misc sa-l extrag de acolo el a terminat tot si cainele ranjeste fericit.

pooh, m-apuc! Cantitatea de visine e flexibila bag seaman, io cred ca pun asa, in batjocura. 180 de grade, vreo juma de ora si incerc cu scobitoarea? Sounds fair? Io cred c-am zis ca-s profana, nu, deci nu va mai mirati?

noce, aici pe toate dulceturile de-alea scumpe si naturalo-organico-scumpe fara zahar pe eticheta, in ingrediente e ceva sursa de fructoza, in general concentrat de suc de ananas. Ca altfel nu cred ca se poate... mersi de reteta. Eu sunt inebunita dupa dulceturi (unde fructele sunt inca intregi, oare iese asa dupa reteta data de tine? Tot in ingrediente la dulceturile de care vorbeam este si pectina, is in ceata de tot...


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Mqqm, eu am facut anul trecut gemuri si dulceturi cu zahar putin, fara pectina sau altceva si au iesit. Drept e ca le-am tinut la frigider sa nu se strice, nici n-am incercat sa le las afara ca erau comorile mele. Gemul de caise l-am stropit cu lamaie pt culoarea aurie, am facut si unul fara si era maroniu. Oricum au iesit toate bune si am avut pana am plecat din Romania.
Retete e aceeasi, cu bucati sau pasta. Eu doar la visine am lasat bucati, ca imi place mai pastos.

In seara asta am facut primul gem de caise cu curmale si stafide stropit cu lamaie. A iesit bun, usor acrisor, ma gandesc ca la iarna cand o sa i-l dau o sa pot adauga miere sau sirop de artar.
Mqqm, siropul de artar se face cu zahar? N-am vazut multe detalii pe etichete.


Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:



noce multumesc mult pentru sfat.
multa putere parintilor pentru a o sustine pe Alexandra!



Multumesc tuturor pentru gandurile bune!

este o situatie foarte dificila! e o tragedie pentru noi! sunt total debusolata...si mi-e foarte greu sa trec de la o stare la alta - in special cu Gloria de care trebuie sa avem grija ca inainte (si fizic si phisic)
sa dea Dumnezeu sa trecem cu bine si repede peste aceasta grea cumpana!

Vally de printesica Glorietta 13.08.2009

Pozici
La pisicina
Paste 2010
Minunea mult aspteptata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

pooh, ai sughitat? Bunaaaaa treabaaa!!! Tac-su pepit a umflat 5 bucati in timp ce ma intreba daca mai facem si alta data. :)))

blanca, nu stiu daca ai plecat... mi-a trecut prin minte sa nu uit sa spun... e posibil sa manance Eva ceva cereale sau ceva care sa- irite intestinul? Stiu ca cele cu tarate sigur irita. Poate o fi pe panta asta ceva.

noce, siropul de artar se colecteaza din trunchiul artarilor si atat. Este zaharoza dulcele care curge din copac. Nu ar trebui sa mai contina altceva nimic cel natural. Cu dulceata, la noi nu se prea mananca, eu nu-l ofer pepitului, max odata pe luna.

La mine pe strada e colectie de filipino, multe familii au bone, ingrijitoare. Eu una nu l-as lasa pe pepit cu 3 sferturi din ele. Am vazut si cateva dedicate, care chiar pareau ca iubesc copilasii in grija. Dar... Sunt ele mignione si subtirele si zambitoare si etc, dar le vad in parc si pe drum. Exact ca cele descrise de Elena sunt. Se aduna in carduri, taclale, pe celulare in timp ce trag dupa ele absente copiii. Ce e drept ca au grija sa nu se loveasca, dar nu le ofera nimic in plus. Cred ca isi dau intalnire afara, mai povestesc si ele de familiile si tara lor. Mi-e si mila de ele, ca stau cu anii fara familie pe-aici, nu au voia sa-si aduca sotii si copiii, dar si de copiii pe care ii ingrijesc si care invata in paralel filipineza cu engleza ori ce-o fi. Adica din partea mea nu-i diferenta ca as avea o romanca sau o filipineza. Cum le nimeresti.

Happy Canada Day!


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

vally Dumnezeu sa il ajute pe verisorul vostru, imi inchipui ce greu trebuie sa fie!

noce, Dari are un scaunel de masa de ala booster micut, care se pune pe un scaun si o "imbraca" foarte bine, adica nu are cum sa iasa, mai ales cu tavita in fatza nu are loc decat pe o parte si alta dar spre piept nu. Cand vrea sa o scot incepe sa dea din maini ca si cum si.ar lua zborul si maraie, stiu semnalul. Sau mai nou se trage de bavetica sa o dau jos.

Moama ce gemuri faceti voi, eu cautasem reteta sa fac ceva de mango tot asa ca il am in curte, dar mai vad eu. Oare prajitura de aia cu visine nu merge cu mango? Stiu ca se mai face si cu caise si e mi.e o pofta de nu mai pot.
Eu visine nu am mancat de vreo 5 ani, nu imi mai amintiti de ele!

Mergi la inceput