**LMA Maria - zmeurici de iulie-aug09**(43)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Iarina si Bogdan, LA MULTI MULTI ANI FERICITI!

NOCE merge super bine Filip, sigur pe el, bravo lui!

Stii ca mai scriam eu, ca si Dari face niste scheme cateodata (cam des), se enerveaza si se frustreaza daca nu rezolva ceea ce vrea intr-un timp extrem de scurt, tot asa arunca in secunda 1 mancarea care nu ii place, da din aripioare si are un scancet special cand vrea s-o iau in brate si nu ma execut, sau o las pe jos si eu ies pana la bucatarie... chestii de astea.
Eu de la o vreme ma gandesc ca faza de toddler o sa fie foarte grea.

Apoi.. nu e nevoie de socializre pana la cativa ani, 3-4. Stiu care e conceptia si trendul si tot, insa din ce am citit eu asa am concluzionat. Doar iese in parc si acolo gaseste alti copii, e mai mult decat suficient.

Eu cred ca as tinde spre bona in caz de neoie, la varsta mica.. la mai marisoara, gradinita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Elenada, sa stii ca bonele filipineze sunt cele mai apreciate aici. Cel putin araboaicele, care isi permit orice, au toate cate o filipineza in spate care le impinge carutul. Si mie imi plac, ca-s finute, cuminti, etc. Dar tot n-as lua bona. Ma gandeam la cresa pentru socializare. Si aici e cu lista de asteptare, s-ar putea sa aiba locuri doar din decembrie si am impresia ca se plateste si ca sa fii pe lista.

Cat despre scaunul de masa, la fel ca si carutul, are centuri, dar nimic nu-l poate tine pe Filip pe loc. A, ba da, scaunul de masina. Deci, daca ii pun centuri la masa, de-alea pe umeri, se ridica si cu ele sau se enerveaza si plange. Asa ca, deocamdata, il dau jos de la masa daca nu sta cum ii zic (autoritate, nu gluma ), iar el se catara pe scaun din exterior ca sa-si ia mancare de pe tavita Sau vine sa-mi ceara mie.

...iar pt curatenie cred ca o sa chemam pe cineva pana la urma (insista tati ca sa nu mai planga copilul langa galeata). Noi am mai facut seara cand dormea Filip, dar e obositor.

Blanca, daca analizele sunt bune, mai bine lasi grijile si te pregatesti de vacanta. Acus' trece timpul si va treziti inapoi acasa cu gandul la vacanta de la anul! Tot vroiam sa te intreb, kk cu mucus inseamna gelatinos? Ca a mai avut si Filip uneori, poate chiar 2 din 4 pe zi, dar m-am gandit ca e doar o diaree si n-am dat importanta. Spor la bagaje!

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

NOCE- am sa-mi dau si eu cu parerea. Si eu te-as sfatui sa-ti iei o menajera. Si noi ne-am luat de cind a devenit Bryce mobil, intrucit e pur si simplu tare greut sa mai faci ceva, chiar daca as sta eu sau taica-sau cu el. Cind ai un pic de respiro ( adica atunci cind doarme el, preferi sa-ti mai tragi si tu un pic sufletul), plus ca nu apuci sa faci riguros, asa un dat cu mopu' sters praful si dat cu aspiratorul nu e mare lucru, da' sunt bude de curatat, cabine de dus, cada, geamuri etc..asa ca am zis ca mai bine sa vina sa faca cineva cum se cuvine si sa simt ca miroase a curat. La noi vine din 2 in 2 saptamini si sunt tare multumita asa, nu ma mai stresez ca vai de mine, da' eu nu mai apuc sa fac curat. ;)
Acu' despre scaun, nu-mi dau seama exact cum iese Filip din el. Adica iese din el cind are tavita prinsa in fata? Nici eu nu-l prind in centura pe Bryce (care are si el multi mincarici, stii tu unde:), insa, in momentul cind ii fixez tavita in fata, nu se mai fitiie, da doar din picioare si muuuuuuult din miini. :) Cit despre mincarea aruncata pe jos, el o arunca mai ales cind nu-i place sau cind e plin. In general , nu prea o arunca. Insa, si eu procedez ca si tine, daca observ ca e prea agitat si nu are chef de stat la masa, il dau jos si drum bun si la revedere.:)
Cit despre dusul la cresa doar ca motiv de socializare, nici eu n-as zice ca e neaparat necesar la virsta asta. Daca iesi cu el in parc sau alte locuri unde sunt copii, e suficient pentru el. Si noi il scoatem pe Bryce in locurile de joaca pentru bebelusi (ca sa zic, asa) sunt zone diferite ( pentru copii mari si unii mici) si cind intra in contact cu un alt bebe strumf, se repede sa-l traga de par sau urechi. :) Da' e bine sa-l expui cit poti de mult ca, in timp, se vor vedea diferentele.
Nu stiu ce sa zic de bona. Am auzit tot felul de situatii si de bine si de rau. Ca-n viata, e nevoie de o selectie riguroasa si nici atunci nu esti 100% sigura.
Cu cit ei cresc, cu atit meseria noastra de parinte devine o si mai mare provocare. Chiar citeam deunazi in cartea lui Sears, despre acest capitol al disciplinei iar rindurile de mai jos mi s-au parut extrem de folositoare si interesante:

" True discipline is the trusting relationship between parent and child. We believe that discipline begins at birth and evolves which each interaction you have with your baby, from the first cry to the first "no" and that discipline has different meanings at different stages.
Discipline begins as a relationship, not a list of methods.[.....] Babies need boundaries that take into account their capabilities at each stage of development. A 12 month old will need and expect different boundaries than two year old. Around nine months baby starts showing she has an opinion, and it doesn't always agree with yours. Remember, a strong will is a sign of health. Baby needs a strong will to achieve all of the milestones of the following months and years. If she had no will, how would she ever be able to take all of the tumbles and spills and get right back up to try again?
[....]Be consistent in your discipline, and remember that lasting discipline requires persistent effort"
Cam asta, pe scurt, despre acest subiect vazut de un doctor cu ani de experienta in spate si o tona de copii.:)
E mult de munca, nene, si asta nu-i decit inceputul.:)
Va doresc multa rabdare si perseverenta.

Si bineinteles, dorim si noi sa uram tuturor sarbatoritilor si sarbatoritelor de pina acum, un LA MULTI ANI CALDUROS, CU MULTE, MULTE BUCURII iar VIATA SA LE FIE LINA SI PLINA DE IMPLINIRI.

Va pupam super dulce,
Clara si Bryce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

noce, s-o tina inocenta cat se poate de mult pe micuta. Si putere parintilor sa o sustina. Iti pun aici un comment pentru postarea cu scaunelul, nu stiu de ce vrea sa posteze ca si Clara... poate pt ca sunt pe contul comun luand cantecelele, who knows. Deci ziceam: Haha, ce au dom'le cu scaunelele astea? Al pepitului e albastru, ramas de pe vremea lui big bro', exact la fel il foloseste. :))

pooh, am extras reteta dintre kk-ceii Evei, si ma bucur mult ca e pe masurile noastre de aici (cani si linguri si de-alea) si ma bucur ca nu are expresii de-alea de "cat cuprinde". Dar asa mura-n-gura: le pun toate gramada si le dau cu mixerul? Deci nu bat albuse spuma... frec galbenusuri... etc... chestii evoluate, nu? Scuzeste-ma si lamureste-ma, iti multumesc.

Giova, minunate alea cu andantino, si celelalte cu bimbam ori cum le zice imi plac.

Blanca, sanatate si tie si Evei, eu una nu cred ca-i nimic la copila. Adica eu intotdeauna ma ghidez dupa starea generala a copilului plus evolutia in timp. Tie de ce ti-e frica sa nu fie? Mai ales ca toate analizele sunt bune. Diareea in sine e un lucru bun pentru organism, please nu dati cu poseta , asa se curata organismul de intrusi. Singura problema este hidratarea in cazul diareii. Apetitul si starea generala. Diareea daca n-are sange nu e bai, dar la Eva nici macar diaree nu e. O fi fost ceva forma mai usoara la ce ai avut tu, cine stie. Oricum, o diaree cam dureaza 3 zile in cele mai multe cazuri. Concediu placut.


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

MQQM,exact,amesteci totul cu mixerul.....nu mai bati albusuri/galbenusuri separat si incerci sa murdaresti cat mai putine vase....max. 1 si paletele de la mixerPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!
Nici noi nu folosim centurile la scaunul de masa. sta foarte cuminte in el cand papa si mai are si ceva jucarii pe tavitza.
Daca il las nesupravegheat, atunci incearca sa se ridice si chiar a reusiot sa iasa din scaun.
mQQm ma bucur ca-ti plac cantecele de la astea 2 coruri. le-am primit si eu cand era Marco mic.
Stiu ca salivai dupa visine anul trecut. caut retetele facute de mine si le postez. si eu vreau praji dintr-asta. astept pana mergem in alba sa-mi presteze mama una.
Elena am observat si eu ca sunt tare isteti de mici si smecheri fara masura. de multe ori ma uimeste si pe mine comportamentul lui edi si rarele crize de nervi.
Blanca si eu zic ca si fetele, nu te mai panica, lasa grijile. daca eva e ok vesela, analizele super...gandeste-te la concediu si lasa grijile deoparte. sanatate si tie, sper sa fie din cauza emotiilor.

La noi au inceput reducerile. la Zara mai nimic nu am gasit sa-mi placa....asa-mi trebuie daca nu-mi iau cand vad ceva. Ori pun vanzatorii hainele deoparte, ori si-au anuntat prietenii si s-au epuizat. erau atatea chestii pe care le ochisem si acum nimic.
La fel la copii, nu mai sunt marimi la ce vroiam pt. Marco.
La Edi i-am luat o groaza de la Z si nu mai imi trebuie nimic pt. el.

si o zi frumoasa.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corinna1982 spune:

Vally imi pare tare rau pentru suferinta voastra!

Am uitat ieri sa urez "LA multi ani!" tuturor celor care poarta numele Sf Petru Si Pavel! Asa ca o fac azi cu intarziere si le urez sanatate si tot binele din lume!

Am vrut sa o impartasesc ieri pe Maria, dar mi-am amintit ca a zis preotul sa o tin nemancata si fara sa bea apa, ceea ce a fost imposibil. Cum sa ii explic ca o sa mamance dupa???

Noce, eu cred ca e doar o perioada trecatoare asta cu ridicatul la masa si aruncat mancarea pe jos. Acuma nu stiu cat de lunga...Imi dau si eu cu presupusul...sa incerci sa schimbi putin locul de luat masa, poate afara pe o patura, si poate mai uita de scaunul de masa si o sa-l aprecieze iar mai tarziu.

Giova multumim inca o data pt cantecele!
Asa e, e un cartier foarte linistit si curat (ca doar sta si domn' primar aici), iar curticica e destul cat sa nu avem timp sa muncim la ea.

------------------------------
Corina, mami de Maria Alexandra (07.08.09)
Botezul Mariei (18.10.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Corina, poti sa mergi la alta biserica sa o impartasesti pe Maria. Asa e la noi la crestini, cate biserici, atatea reguli. Noi cat am stat in tara il duceam la impartasit des pe Filip si numai la o biserica ne-a zis ca nu-l impartaseste decat daca a dormit dupa ce a mancat. Asa ca am plecat si-am prins momentul la urmatoarea biserica. Alti preoti ne dadeau bomboane sau napolitane pentru copil in loc de paine sfintita Acum ma tot intreb ce a primit Filip la impartasanie aici, ca vin sigur nu, ca e ilegal. Sper ca nu i-a dat zahar, stiu ca musulmanii turci sfintesc zaharul.

Motana, nici nu ma gandeam ca socializarea la 1 an e un trend. Desi noua ne-a venit ideea tot auzind parintii din cartier laudand gradinita. Si inca n-am citit nimic pe tema asta.

Clara, multumesc pentru raspunsurile punctuale
Va multumesc la toate pentru raspunsuri. Si va informez ca aveti copii cuminti daca nu ies din scaunele de masa! Nu stiu daca e scaunul nostru diferit, pentru ca si din ala de lemn din romania iesea cand vroia, atunci mai rar. De fapt, iese si din scaunele din restaurante. Sper ca e un moment si-l vom depasi cumva.

Mqqm, multumesc pentru gandurile bune!
Ma bucur ca te-ai exprimat in problema poop. Nici nu ma gandeam ca diarea este buna! Dar ma gandeam ca daca noi, ca adulti, nu luam nici o masura si ca de obicei trece de la sine, nu avem de ce sa facem altfel in cazul copilului. Numai sa nu se inrautateasca situatia.

Ma bucur ca Eva e bine si ca in curand se va juca in nisip si se va balaci in apa! Blanca, sa aveti vacanta frumoasa!

Apropo de visine, de care eu n-am vazut pe aici. Poti sa faci dulceata. Mie imi place mult! Ori low sugar, adica la un kg de visine (fara samburi), o cana de zahar (se lasa o noaptea la rece cu zahar si a doua zi se pun la fiert juma de ora, o ora, pana se ingroasa). Se pune in borcane care au fost tinute in cuptorul incins si dupa ce se inchid se baga la cuptor, fara foc, pana se racesc. Parca asa a scris Giova reteta anul trecut.
Eu vreau sa incerc azi sau maine sa fac gemuri fara zahar pentru Filip. Ori fructe simple fierte si puse la borcane in cuptor, ori fructe cu curmale sau stafide ca sa indulceasca, fierte si puse in borcane la cuptor. Am pregatit borcanele mici de baby food.

Un mic offtopic: noi ne inchiriem casuta din Bucuresti, un ap cu 2 cam langa Moghioros, daca stiti pe cineva interesat, dati-mi un pm, pls.

Happy-mami de Filip, 1 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Noce,cred ca depinde si de copil....Timea a avut scaun de masa ca al vostru,masiv,din lemn,l-am folosit aproape 3 ani si odata n-a iesit de acolo....Acum scaunul e la socrii,si Balazs de cate ori prinde ocazia,hopp,incearca sa iasa din scaun....Acasa avem un scaunel ce se prinde pe masa de bucatarie....Un moment nu-l pot lasa nesupravegheat,pentru ca in secunda 2 e pe masa,nu stiu cum reuseste sa urce asa rapidSi in scaunelul acesta nu-l pot lega cu centuri,pur si simplu nu inteleg cum se procedeazaori ii lipseste ceva,ori nu-l putem descifra noiPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Noce, si David fuge din scaunul de masa. Mi-e frica sa ma si intorc cu spatele. Asa ca il prind in centuri. Daca nu e prins, imediat se suie pe masa, ca e masa chiar langa scaunul lui. Eu cred ca se plictiseste sa stea in scaun si acum e perioada in care ei sunt foarte curiosi. Cred ca e foarte normal sa vrea sa "evadeze". Cand o sa fie mai mari o sa ne putem intelege cu ei si sa le explicam ca scaunul e pentru masa si joaca dupa. Acum n-ai cu cine vorbi....

Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei (04.07.2009)
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David

Mergi la inceput