**LMA Maria - zmeurici de iulie-aug09**(43)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!
De dim. am fost cu Marco la analize si am trecut pe langa maternitate. acum un an la ora 15:30 s-a rupt apa...doamne ca plang de dimineata. Maine oi fi in coma.

Ieri a papat si gogoasha mea zmeura. I-a placut, dar nu s-a omoarat. Oricum, nu ma asteptam sa pape asa de multe.

Gemul vad ca tot vorbiti de el. capsunii i-am pus intregi cu zahar, doar ca nu i-am lasat de pe o zi pe alta (ca in cazul altor fructe), ci numai catve ore, pana a lasat un sirop. am stors si vreo 2 lamai, asa ca sa-i ramana culoare frumoasa si l-am pus la foc, cam 15 min. dupa ce a inceput sa fiarba. L-am luat de pe foc si dupa cateva ore l-am mai pus odata, dupa alte 10-15 min. l-am pus in borcanele sterilizate. Cel de capsuni a iesit super misto si cu o culoare frumoasa, rosie, exact cum e fructul in realitate.
Am facut si de caise, acolo am pus jumatati de fruct cu zahar si le-am lasat de azi pe maine. dupa ce a inceput sa fiarba l-am lasat tot cam asa vreo 15-20 minute si gata. Am pus si lamaie, ca isi pastreaza culoarea.

Dienutza super rezultate si ce lung e Albert.
mQQm si eu l-am pus odata pe Edi in masinutza-cos de la supermarket. doamne ce fain a stat acolo...cand am trecut le langa fructe si-a luat o nectarina...eu am vazut mult mai tarziu, radeau oamenii si nu stiam de ce...el manca de zor pe nectarina aia...of...asa nespalata, dar nici sa o iau din mana nu am putut.
Bonele filipineze sunt la mare cautare la noi in tara, chiar azi dim. auzisem la radio.
Motana poti sa faci si placinta si gem din mango. doamne ce-mi mai place mie. Nu vrei sa-ti trimit niste visine si tu mango?
Noce pai la cate fructe aveti voi acolo...super gem ai facut.
Vally multa putere sa aveti sa puteti trece peste tragedie. Pt. Gloria trebuie sa fii tare, sa nu te simta trista si necajita.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungaras spune:

Ce mamici gospodine avem aici.
Giova, uite aici un remember http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=139368&whichpage=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Ungaras mersi...l-am si citit pe tot de dimineata.

am culcat si eu gogoasha si merg sa fac ceva treaba.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

L-am citit si eu.....cand a trecut asa repede timpul?Mi-e dor parca-parca de perioada aceeaMQQM<ma bucur mult ca v-a placut praji....Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Ungaras, ce imi faci ? Ma duc sa citesc si sa ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna fetelor

De ieri Matei a inceput sa mearga singurel pe distante mai mari. E haios rau de tot si unde mai pui ca se si aplauda singurel dupa fiecare doi pasi facuti. Imi vine sa il mananc. Oare cand a trecut un an?
Ana rade mai toata ziua cu gura pana la urechi si ma imita pe mine. E ca o maimutica cu dintisorii ei frumosi. Ana are doi dintisori jos si trei sus. unu e gata crescut si doi abia au spart gingia. Matei are incontinuare un singur dintidor jos.

Citeam postarile voastre fetelor si am ajuns la concluzia ca zmeuricile noastre sunt neastamparate dar foarte inteligente.
Mie imi place sa zic ca bebeii neastamparati sunt foarte inteligenti si din experienta proprie cred ca baietii sunt mai neastamparati decat fetitele dar fetitele sunt mult mai fitzoase si capricioase.

Fetelor ce ma fac eu cu piticii mei care refuza mancarea. Masa de pranz este refuzata in mod constant. Matei mai papa uneori depinde de ce toatne are dar ana nu mananca mai mult de 5 lingurite si asta in cel mai fericit caz. Nu mai stiu ce mancare sa le fac cum sa le fac sa manance si ana ceva. Ma intreb de unde se ingrasa. E normal ca un copil sa traiasca doar cu fructe si lactate?
Situatia asta e de luni bune de zile.
Am incercat tot felul de metode dar degeaba
Aveti ceva idei?


pupici


elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienuta79 spune:

Ungaras de dimineata ma tot gandesc ca acum un an pe vremea asta ma apucase contractiile si mergeam spre spital si abia la ora 1,30 la noapte avea sa se nasca bebe albert si cand am dschis acum situl trimis de tine,am dat exact cum ma felicitau fetele,ma apucat plansul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

asa asa...cititi si plangeti...doamne iute a mai trecut anul...tot nu-mi vine sa cred ca nu mai avem bebelushi.

Elenada nu stiu ce sa-ti spun...ei sunt veseli, iau in greutate, acum ca nu mananca mancarica...asta e.poate isi revin ei.
Felicitari pt. pasii multi ai lui Matei! abia astept sa-l vad si eu pe Edi mergand singurel. Ana e o zambarila?
Dienutza de tine nu stiam nimic...toate ziceau ca Edi va deschide oficial odiseea, dar uite ca a fost Albert. Ne-a surprins placut mesajul surorii tale.

Noi ne pregatim sa mergem la intepat, am zis ca mai bine azi, decat maine de ziua lui.
Peste o ora si 15 minute se rupe apa...cine se gandea la asa ceva acum 1 an la ora asta?



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayda_m spune:

Mai fetelor, am inceput si eu sa citesc din urma...ma apuca plansul, emotiile...si cand ma gandesc ca mai am putin si o iau de la capat din nou
Elena felicitari pt primii pasi ai lui Matei. Andreea inca nu vrea sa mearga singurica, ma trage de mana/deget sa ma plimb cu ea prin casa.Nici noi nu stam deloc bine cu mancarea, la fel cateva lingurite si apoi intoarce capul..imi da peste mana...
Noce nici Andreea nu sta mereu in scaunelul de masa...incearca sa se ridice dar dc o leg nu prea mai poate...in leg cu curatenia, sunt depasita de mult...fac cand pot si cand e si sotul acasa...singura mi-e f greu...fac pe ici pe colo...
Nu mai vorbiti de gemuri, praji cu visine ca-mi faceti pofta
Motana am vazut filmuletul in care mananca Daris...ce pofta mi-era de ce avea ea in tavita, manca asa frumos ca salivam toata
Avem si pozici noi la semnatura..
Duminica rupem si noi turta Andreei si marti plecam la mare...abia astept, o iau si pe mama sa ma ajute...sa pot sa ma mai relaxez si eu putin


Ayda26 + si Andreea Teodora (9 iulie 2009)



poze noi
www.flickr.com/photos/12483841@N04/sets/" target="_blank">pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienuta79 spune:

Giova asa e noi am dat startul la odisee cu cel mai grasun bebe din toata lista

Mergi la inceput