BV Giorgia,roxanici,Eladea ! mai-iun2010(99)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

dar tu cum incercai (!)

eu nu am pus-o decat f rar culcata mi s-a parut complicat

Ioana,

Philip, Yann, Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Fetele mele dragi, va multumesc din suflet pentru incurajare si sfaturi!
M-am mai linistit, sotul la fel, mai ales cand am constatat ca tensiunea mea iar a luat-o razna si cu asta nu-i de gluma
Nu vreau sa iau pastile inca, pt ca toate trec intr-o anumita masura prin laptic

Cata uite AICI info despre intalnirile Cristinei (autoarea blogului Adelle).
In afara de asta, poti intra pe www.sling.ro/forum/viewtopic.php?f=5&t=20&start=170&sid=97331fd084294fa3eff08b77db7b9661" target="_blank">forumul Dianei de la sling punct ro - vei gasi acolo subiecte interesante despre slinguri, si multe fete mai experimentate, care iti vor oferi sfaturi si recomandari, daca ceri ajutor.

Recunosc ca eu mi-am facut curaj doar o singura data sa pun copila in sling si n-am reusit sa-l reglez 100% corect. Dar asta pt ca noi am avut problemuta la clavicula, abia de ieri suntem safe sa miscam manuta dreapta fara riscuri, asa ca zilele urmatoare vom exersa mai mult, pana reusim



Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Bun revenit Sorana!!!!

Ioana,

Philip, Yann, Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

artu si copilasii tai sunt super,mrci

fericita mamica cu mica, BIANCA MARIA
09.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Altfel, vroiam sa va mai spun ca si la noi functioneaza bine metoda infasatului. Maria doarme mult mai bine asa, de ex. noaptea trecuta a dormit 3 ore, papat, apoi mai dormit 4 ore (a fost prima performanta de genul asta).
Normal ca eu m-am mai trezit de vreo 2-3 ori in plus, din reflex probabil, sa vad ce face, dar ea dormea fara nici o treaba la verificarile mele

Si inca ceva: de saptamana trecuta am renuntat la orice crema pt fundulet, in favoarea amestecului de ulei de masline+ulei de migdale (50%+50%, fierte in baie de apa). Cred ca dupa doar 2 zile a disparut orice urma de roseata sau iritatie, iar fundul piticei arata de nota 10
O dau aproape de fiecare data cand schimb scutecul.
Cu acelasi amestec facem masajul de dupa baita (cand reusim, ca nu are rabdare chiar in fiecare seara si nu vreau sa o stresez) si ii ramane pielea fina si moale, deloc grasa, iar mirosul de ulei trece in cateva minute.


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Si noi ne-am imbracat sa mergem la plimbare pe la ora 18.30 insa m-am uitat intr-o doara pe geam si am vazut ca incepuse sa ploua. A urmat dezechiparea, ce sa facem...toata ziua am sperat sa nu ploua si exact cand am terminat cu papica a inceput si ploaia...hmmmm...noi avem saptamana viitoare botez cu rochita de vara cumparata deja. acum fac planuri cu ce o imbrac daca e tot racoare.

Eu am alaptat de doua ori in parc. De fiecare data eram cu cineva care m-a ajutat. Ba cu mama, ba cu sotul.Nu ma simt prea in largul meu,sunt pudica de fel si acum nu stiam cum sa manevrez copilul pentru ca mai intampinam o situatie: eu acasa o alaptez in pozitia mingii de rugby.Asa am apucat de la inceput, mi-a fost si mie bine, si fata statea bine.In parc nu merge deloc pozitia asta si cand am pus-o in pozitia clasica(ma incercasem si acasa,dar esec), a supt tare aiurea.In primul rand ma durea pe mine si mai mult, apoi nu inghitea deloc bine, scapa laptele din gura direct pe mine. Ne-am chinuit, a plans si in final am ajuns acasa, caci parcul e f aproape. Nu am ce face...fata se mareste acum si nu stiu cum voi adapta pozitia invatata.Insa dupa cum o vad eu, are pica pe tzitzi a mea si nu o mai vrea.Ma mulg, mai incerc,asta e.Mi-am promis sa nu ma stresez pe subiectul asta, ma stradui cat pot,numai mancata sa fie.
Din pacate, in Romania lumea in general priveste aiurea la mamicile care alapteaza in public.Nu stiu de ce... In afara, e incurajata alaptarea. Iar eu nu ma simt ok cu sanul pe afara, pt ca e destul de mare,sarcina mi-a marit destul de mult sanii si abia daca ma pot acoperi cu ceva.

Sabina, pacat de vremea asta, bine macar ca ati prins cateva zile cat de cat bune.Cine ar fi banuit ce vine dupa caldurile alea? Oricum, aerul a prins bine fetelor.

Virginia si Ioana(19.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii

Neata!

Veronica, multumim pentru capitolul nou

Sabina, ai fost tare cu descrierea ploii; imi pare rau ca s-a gasit sa se dezlantuie tocmai cand sunteti voi acolo.

Lena, dar cum mai stati cu icterul (nu-mi merge semnul de intrebare)

Corina, te inteleg; e delicata situatia mai ales ca a venit pe un fond deja iritat; doar o discutie calma in care sa ii explici punctul tau de vedere; el este doar ingrijorat pentru siguranta voastra; daca ii spui cum alegi tu cu grija locul, poate o sa se linisteasca;

Bun revenit Cata. E bine sa incerci sa il potrivesti cand doarme bebe, asta doar pana te inveti; in prima faza, pana mai creste bebe, eu o tin inca in pozitia broscuta. Uneori se mai impinge in picioare insa atunci o sustin cu mana si cand oboseste aseaza; poate stie Corina cand mai e vreo intalnire cu alte mamici `purtatoare` sa mergi sa te asiste putin.

Mary, te rog sa nu mai imi spui asa; nu ma simt bine deloc; aici suntem toate egale. Aceasta este parerea mea.
Eu propun sa stam aici pana nasc toate fetele de la noi din odisee. Pe 30 iunie predam stafeta insa daca mai avem de muncit ceva motate mai stam. Ce parere avetiÉ

Madutza, imi plac tare mult pozele ca aceasta`:
http://www.dropshots.com/madutza09#albums/BEBE%20LUCA/2008-06-23/06:42:34
Ai niste prunci superbi!




Ioana,

Philip, Yann, Sabina


Bine, sefa cu atributii delegate. Sefa clasei e bine? oricum esti printre primele mamici si mai ales prima fara gemeni, deci e normal sa predai tu stafeta.

Marlena (Mary) mamica lui Tudor Mateo

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana5255

am ajuns acasa cu tot cu ploaie. am plecat mai repede cu o zi. Ne-am mai si plimbat un pic, am venit pe malul dunarii unde apa atingea cote alarmante. nu am vazut in viata mea asa ceva hectare intregi de padure inghitite de ape. La Cernavoda stalpii de inalta tensiune erau sub apa. Fug ca urla amandoua

Sabina, mamica fericita a gemenelor Ekaterina si Iustina (03.04.2010) si a Alexandrei (27.06.2006)


Multumim Doamne pentru cele 3 minuni sanatoase.




sa va fie de bine iesirea, chiar si asa, cu multa ploaie.
ce n-as da sa ies si eu asa curind ca voi - tu, sorana -.noi am programat un mic concediu pe la sf de august - fie la mare, fie la felix.

Marlena (Mary) mamica lui Tudor Mateo

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Artu, multumim de primire, it's good to be back, desi nu mi-ar fi displacut sa mai stau..
De fapt, daca vremea s-a stricat asa rau cum povesteste Sabina, mai bine ca ne-am intors.

Imi pare rau, Sabina, ca vremea a fost impotriva, felicitari pt botezul fetelor, ma bucur ca a iesit cum va doreati
Si sper ca urmatoarele iesiri cu trupa (sau in 2) sa va fie insorite

Si eu sunt tare nostalgica ca se termina odiseea noastra, eu v-am citit inca de la inceput dar mi-am facut curaj mai tarziu sa scriu, sarcina e o perioada atat de speciala, iar pt faptul ca am impartasit momente atat de frumoase impreuna nu pot decat sa va multumesc tuturor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Artu, nu vreau sa o pun culcat, ci ea sa stea lipita de mine. Ca mai e o pozitie "pe sold" se num. Dar cred ca e pt copiii mai mari.
Crinasmile multuesc frumos pt linkuri. Chiar vom incerca sa ajungem maine la intalnirea Cristinei.
Virgi17, sper sa se indrepte vremea pana la botez ca sa nu te mai stresezi cu hainele piticei.
Noi va pupam si va dorim noapte buna


www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca

Mergi la inceput