BV Giorgia,roxanici,Eladea ! mai-iun2010(99)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinasmile

Altfel, vroiam sa va mai spun ca si la noi functioneaza bine metoda infasatului. Maria doarme mult mai bine asa, de ex. noaptea trecuta a dormit 3 ore, papat, apoi mai dormit 4 ore (a fost prima performanta de genul asta).
Normal ca eu m-am mai trezit de vreo 2-3 ori in plus, din reflex probabil, sa vad ce face, dar ea dormea fara nici o treaba la verificarile mele

Si inca ceva: de saptamana trecuta am renuntat la orice crema pt fundulet, in favoarea amestecului de ulei de masline+ulei de migdale (50%+50%, fierte in baie de apa). Cred ca dupa doar 2 zile a disparut orice urma de roseata sau iritatie, iar fundul piticei arata de nota 10
O dau aproape de fiecare data cand schimb scutecul.
Cu acelasi amestec facem masajul de dupa baita (cand reusim, ca nu are rabdare chiar in fiecare seara si nu vreau sa o stresez) si ii ramane pielea fina si moale, deloc grasa, iar mirosul de ulei trece in cateva minute.


Corina, mami de Maria (14.06.2010)


corina, fierbi uleiul inainte de fiecare schimbare de scutec?
Onana tu m-ai intrebat de semnul la vaccin
a aparut la aproape 5 saptamani, era ca un cos urat
s-a spart dupa baita si a curs un fel de puroi
acum incepe sa se vindece pielea
am facut atunci si 2 poze http://i50.tinypic.com/30jionp.jpg

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian
10.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Am revenit de la dr. Sabina are 4700 gr (+400gr in 18 zile) si 56.5cm (nascuta cu 50). Este in continuare in categoria "miniona" insa pt graficele de aici...

aici inante sa intri la dr te ia in primire asistenta; ea o masoara, cantareste, pune o gramada de intrebari (inclusiv daca o tinem in scaunul de masina cand ne deplasam) apoi te muti la dr.

Cata, eu stiu ca pozitia pe sold e pt prunci mai mari; incearca si vezi daca vi se potriveste cea burta pe burta

Ioana,

Philip, Yann, Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

un link cu cateva poze cu Matei cu mami si tati in parc
http://picasaweb.google.com/veronica.chertes/Mateiut?authkey=Gv1sRgCOPP3KvpxIi5Gg&feat=directlink#5486807293750348642

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian
10.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Citat:
citat din mesajul lui veronicach

un link cu cateva poze cu Matei cu mami si tati in parc
http://picasaweb.google.com/veronica.chertes/Mateiut?authkey=Gv1sRgCOPP3KvpxIi5Gg&feat=directlink#5486807293750348642

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian
10.05.2010


ei, ce ati crescut! si Matei si tu ; pari mai matura cu parul asa-arati cam de 20 ani

apropos de par, a inceput sa imi cada.

iesim si noi la plimbare

Ioana,

Philip, Yann, Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Buna dragelor!
Intru mai rar ca de... am doi bubulini!
In primul rand, felicitari noilor mamici Roxanici, Giorgia, Ramona80, Teuta, Tigruta, Ck_29, Ioana1234 si bun venit bebelusilor! Sa fie sanatosi, norocosi, papaciosi si sa ii ocoleasca, colicii!

Am reusit sa citesc doar putin din capitolul anterior si sper sa recuperez, dar pana atunci...

Artu - merci mult pentru articolul cu puseurile de crestere, cu adevarat util

Nana, Mary - felicitarile, respectul si admiratia mea pentru perseverenta cu care ati abordat problema alaptatului!

Mary - ai incercat sa il infesi pe Tudor? La noi functioneaza perfect. Cum o vad ca incepe sa isi agite mainile, o infas repede si se calmeaza rapid. Poate incercati si voi.

Nati - imi pare teribil de rau ca aveti asa probleme cu alaptatul. O pentru recuperare cat mai rapida.

Corina - m-am intristat foarte tare cand ti-am citit postul. Eu l-am alaptat pe Luca in parc fara absolut nicio problema. La fel si acum cu Maya. Nimeni nu s-a luat de mine, nu a spus vreo vorba urata. Si in zona mea sunt destule persoane de la care te-ai astepta la asa ceva. Incearca sa nu pui la suflet si convinge-l pe Vlad ca e un lucru absolut firesc si ca ar trebui sa te sustina. Si, apropo de acoperit, niciodata nu am facut asta. Pur si simplu, bluza sus si mufat direct.

Mai citesc si revin. Inclusiv cu vesti despre noi.
pentru toate mamicile si burticile (cate or mai fi 2 in 1).

Anca, mamina fericita a lui Luca 04.03.2008 si a Mayei Sofia 10.06.10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Anca - pt sustinere.
Sa stii ca ma gandeam la tine zilele astea, ca nu mai avem vesti despre voi. Imi propusesem sa te sun astazi
Dar acum astept sa povestesti mai multe! Sa-mi zici ce-ati facut cu scutecele

Da ce zi de nastere frumoasa are floricica ta - 10.06.10
Luca ce face? Cum ii pare surioara? Cand vedem poze cu piticii?



Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Am revenit, picea doarme, Luca se joaca, papito la cumparaturi si eu la butoane ...
Sorana - bine ai revenit!

Sabina - felicitari pentru botez!

Corina - multumim de intrebari, uite, despre noi:

Recuperarea merge rapid, parca mai bine decat la Luca, oricum, in urma cu vreo doua zile, bateam mingea cu fii-miu in parc. Epiziotomia e binisor, avand in vedere ca am avut si hematom, mai am o galmoaca care sper sa dispara in termenul legal de 6 saptamani. Mai raportam 1,5 kg din cele 9 luate in sarcina, laptic suficient (Doamne ajuta!), mai putintel seara cand suge mai des.
Domnisoara mananca bine, si-a facut un super program (azi noapte, de exemplu, a dormit de la 12.30 la 7.00) - sper sa o tina, tineti-mi pumnii.

E o bebita mai "eco": folosim in proportie de 90% scutece refolosibile, cel putin pana terminam pampersii pe care apucasem sa ii cumpar. E o haioasa, ii fac fundul cat o maaaare gogoasa, accidente cu scurgeri nu am avut pana acum si nici spalatul lor nu mi se pare atat de nasol pe cat anticipasem. Una peste alta, sunt multumita de ele, sper sa nu ma razgandesc pe parcurs.

Servetele umede ii fac tot eu in casa si ii merge super cu ele, fara iritatii pana acum, la fel crema de fundulet. Dupa baie, folosesc la masaj un amestec de ulei de migdale, cocos, galbenele si masline, homemade. Pare sa ii priasca.

Luca e incantat de Maya, o pupa, o mangaie - asta cand nu face crize de plans cand o alaptez si ma vrea neaparat in momentul ala. Pana acum am reusit sa jonglez cu programul lor, astfel incat sa impac si capra si varza.

Am pus si cateva poze.

Inca sunt in urma cu cititul asa ca ma opresc aici ca sa mai recuperez. Pupici.

Anca, mamina fericita a lui Luca 04.03.2008 si a Mayei Sofia 10.06.10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Fetelor, am mai incarcat o data pe transfer . ro filmuletul despre calmarea bebelusilor, il gasiti AICI

Intrebare: cine stie cum se actualizeaza informatiile din livretul de familie, la nasterea unui copil?
Nicoleta, parca tu ziceai ca ai depus deja dosarele pt alocatie si trusou, cum ai facut cu livretul (am vazut ca e in lista de acte, obligatoriu completat la zi)?



Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

corinasmilefierbi uleiul inainte de fiecare schimbat sau il poti pastra pe parcursul zilei?
am incarcat si eu , ieri , filmuletele pe transfer...le-am trimis pe mail, mi-a luat vreo 2 ore

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian
10.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinasmile

Fetelor, am mai incarcat o data pe transfer . ro filmuletul despre calmarea bebelusilor, il gasiti AICI

Intrebare: cine stie cum se actualizeaza informatiile din livretul de familie, la nasterea unui copil?
Nicoleta, parca tu ziceai ca ai depus deja dosarele pt alocatie si trusou, cum ai facut cu livretul (am vazut ca e in lista de acte, obligatoriu completat la zi)?



Corina, mami de Maria (14.06.2010)



si eu am depus toate catele, dar nu am primit inca nic iun leut, nici macar ptr trusou. livrtetul de familie se completeaza la starea civila a sectorului de unde apartii cu domiciliul din buletin. ptr cele care mai au un copil cand depun dosarul trebuie depus si copie dupa certificatul de nastere al primului copil.

Mergi la inceput