Suntem in clasa a doua :2010-2011

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Fie-mea citeste acum Hans-Christian Andersen. Citeste am 2-3 pagini A4 pe seara si e forte mandra.
Ce am mai observat aici fata de sistemul romanesc e ca, in clasa I, copiii nu incep prin a invata sa scrie de mana ci invata intai scrierea de tipar. Explicatia a fost ca asa invata literele tiparite si reusesc sa citeasca mai repede, ceea ce ii incanta. Abia din clasa a II vor face si scrierea de mana.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Fie-mea citeste acum Hans-Christian Andersen. Citeste am 2-3 pagini A4 pe seara si e forte mandra.
Ce am mai observat aici fata de sistemul romanesc e ca, in clasa I, copiii nu incep prin a invata sa scrie de mana ci invata intai scrierea de tipar. Explicatia a fost ca asa invata literele tiparite si reusesc sa citeasca mai repede, ceea ce ii incanta. Abia din clasa a II vor face si scrierea de mana.


Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Miriluta, aici invatatoarele faimoase, dau un test inainte de a intra copiii in clasa I, sa vada care stie sa citeasca si sa scrie. Multi dintre ei, deja stiu sa citeasca atunci cand intra in clasa intai (ma rog, silabisesc). Dar cunosc marea majoritate a literelor de tipar. Si constat ca invatatoarele au pretentii din ce in ce mai mari. (Ma rog, sa nu generalizez- o parte dintre ele, dintre cele care au o faima care le precede, si care sunt interesate sa intretina aceasta faima).

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Iasmin si fie-mea stia sa citeasca/silabiseasca si majoritatea copiilor din clasa. Insa exista si in germana multe grupuri de litere care se citesc altfel decat se scriu si copiii au dificultati: invata cand se foloseste ie si cand doar i, cand se foloseste ss si cand doar s.
Ma rog, eu cred ca ar fi putut merge cu scrisul de mana si cel de tipar paralel.
Miruna scrie foarte frumos si curat insa fiind stangace nu are o pozitie corecta pe scaun si nici nu tine mana corect. Avem creioane si foarfece pt mana stanga, insa tot am impresia ca manevreaza lucrurile ''pe dos'' Mi-a dat pediatrul nostru un text despre cum trebuie ajutati copiii stangaci sa manuiasca corect instrumentele si sa stea drepti pe scaun...sper sa reusesc sa o conving pe Miru macar sa incerce.
Daca mai e cineva interesat, pot traduce textul si sa il pun aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Miriluta, io is mai mult decat interesata despre cum sa-l fac sa stea corect pe scaun. Am observat ca in ultimul timp are tendinta sa se inconvoaie. Eu te rog mult de tot sa pui textul, daca nu e prea multa oboseala si ai timp.
Multumesc.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Miriluta la noi copii intra in cls I la 7 ani. La 6 ani incep grupa pregatitoare (anul 0) si fac acolo literele de tipar. Cu exceptiile de rigoare (fie scoala la 6 ani fie la 8 ani).
Teoretic atunci cand merg la scoala stiu toti toate literele de tipar.
Probabil din motivul asta noua lege (aia care nu s-a aprobat inca) vrea sa mute pregatitoarea in scoli.

Cat despre scrisul in germana cred ca inteleg ... sa o vezi pe fi-mea la engleza cand nu stie cum se scrie un cuvant si incearca sa ghiceasca . La scoala face italiana si principala greseala este ca nu scrie literele dublate (oto in loc de otto de ex). Cred ca e normal.

Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Sorana, aici incepe scoala la 6 ani dar numai pt copiii nascuti in prima jumatate a anului. Ceilalti pot merge la scoala daca parintii si educatoarea considera ca sunt pregatiti.
Miruna a mers la scoala la 6,8 ani. Scoala pregatitoare a facut 1 an, la modul 1 zi/saptamana la gradinita si 1zi/saptamana la scoala. Asta insa nu e o regula pt ca multe scoli ofera ''cursuri pregatitoare'' care se fac zilnic, la fel ca la scoala.

De invatat la prescoala nu invata propriu zis, ci sunt deprinsi sa stea si sa urmareasca 45 de minute un curs, sa se concentreze si sa execute mici operatiuni (sa coloreze 4 broscute de pe o plansa pe care sunt 8 broscute), etc. Mie mi s-a parut ok asa. Mi se pare ca acum merg putin cam incet, dar asta pt ca noi am exersat cu Miruna acasa foarte mult si ea si ea foarte entuziasmata ca stie mai mult decat alti copii.
Iasmin o sa traduc textul saptamana asta (sunt doar 5 pagini dar am o migrena infioratoare de la presiunea atmosferica )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Buna!Ce mai faceti,fetelor?Ce fac copilasii?A mea ieri nu a pus mana pe nimic,am fost in plimbari,s-a jucat,s-a uitat la desene,nici macar nu a citit...O zi de vacanta fara nimic legat de scoala.Cred ca daca as lasa-o nu ar pune mana pe nimic saptamani in sir,cred ca este inca obosita,desi a trecut ceva din vacanta.Are totusi acel caiet de vacanta oarecum obligatoriu,dar de la scoala,deci macar ala trebuie facut.Desi stiu ca uita repede daca nu scrie,parca ma simt vinovata sa o pun la lucru.E vacanta,totusi,desi...la nivelul la care se lucreaza la clasa ei,am intrat deja in adunari cu trecere peste ordin si vad ca ii plac foarte tare.Am observat anul trecut ca la lucrurile stiute de la gradinita(descompuneri,despartire in silabe)a mers mult mai bine la scoala,pe cand la citit,unde nu am insistat deloc acasa,a avut unele probleme.Ma gandesc ca ar trebui sa stie,asa,in mare,ce si cum,dar nu chiar totul.Ei fac o groaza de exercitii si probleme,grele,inca din clasa I,imi imaginez ca la clasa a II a va fi si mai si ,asa ca o va ajuta ca stie deja sa adune cu trecere peste ordin.Asta a invatat de fapt la jocul de remi,pe care il adora.La finalul jocului,aduna singurica punctajele si uite-asa exerseaza si adunarea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Fie-mea a intrat azi in vacanta. Ieri au primit Zeugnis-ul (o caracterizare pt clasa I) si a fost super. NImic de imbunatatit. De teme nici nu poate fi vorba, primele 2 saptamani o las sa faca ce vrea muschiu' ei, apoi mergem o saptamana la mare si pe urma mai vedem.
Noi am avut in fiecare vacanta cate o saptamana ''mama-fiica'', adica in duceam pe Henrik la gradinita si apoi mergeam cu Miru undeva, doar noi doua: fie la un loc de joaca, fie la piscina, fie la film, la sauna, la gradina botanica sau la muzeul pt copii. Nu e cine stie ce dar pe ea o incanta ca ii dedic ei exclusiv timpul meu si petrecem doar noi ''femeile''.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flowers spune:

Noi saptamana aceasta am fost zilnic la dansuri, dar saptamana viitoare avem liber deoarece doamna participa la Festivalul Mamaia Copiilor doar cu fetele mai mari.Citeste cate o poveste in fiecare zi din colectia Povesti de seara de la ERCPress, sunt povesti micute, frumos ilustrate si ieftine, doar 2,4 lei una.In rest se joaca pe net cu animalutele ei Webkinz,este incantata de activitatile zilnice pe care musai nu trebuie sa le rateze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Maine avem "petrecere in pijama" cu 4 fete

Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput