Suntem in clasa a doua :2010-2011

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

da, cand vrei doar asa, sa stie un pic...e normal.
Dar Sofia a avut prima auditie la 5 ani jumate deja:)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Eu cred ca profesorii astia au innebunit de tot de vor sa i indoape pe copii cu atata materie ... Deja Luiza mea s a plictisit de atata scris ( sapt trecuta am pus o sa faca cate 1 ora la mate si 1 ora la abecedar ) si sapt asta e la tara sa se recreeze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Sabina eu nu vreau ceva anume pentru Monica. Adica vreau sa faca ce vrea ea sa faca. Momentan vrea muzica ... muzica sa fie.
Da, insist sa-si faca temele pentru scoala. Dar cam atat.
E super ca Sophia vrea sa mearga la auditii ...
Monica a fost pe la 5 ani jumatate la un spectacol de dans si apoi n-a mai vrut deloc dans. Are o fobie pur si simplu de a urca pe scena in orice context. De dans s-a reapucat dupa o pauza de vreo 9 luni dar merge doar la repetitii, de placere ... la concurs si alte chestii poate maxim o data pe an, altfel refuza.
Ca exemplu refuza sa cante cu vocea in public. Face chitara de 3 luni, s-a imprietenit cu proful, dau amandoi din cap ... dar inca nu e suficient de prietena pentru a-i canta si cu vocea.
Profei de pian ii canta cu vocea (si profa a incurajat-o, cica are voce fi-mea) din pacate nu am avertizat-o eu pe profa sa nu zica nimic de un eventual cantat in public ... ceea ce a fost fatal ideii de pian .
Cred ca majoritatea copiilor vor sa fie in prim-plan, sa urce pe o scena, etc. Copilul meu nu. Asta e. Eu una m-am ofticat o perioada si am incercat sa o conving sa faca si sa dreaga dar ... fara nicio urma de succes. Asa ca am renuntat, am acceptat ideea ca fi-mea nu va urca pe scena si asta e.
De-asta am si zis ca probabil muzica va ramane un hobby si nu va face o profesie din asta ... Pe de alta parte nu se stie niciodata ... poate peste 10 ani va vrea sa urce pe scena, poate e doar o faza a copilariei, nimeni nu poate sti.



Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

aaa, nu cred ca toti vor.
Mie imi era o frica teribila. Si Sofieiii e tare frica, dar numai la pian. Si eu, si ea, n-aveam ncio treaba la serbari etc. Dar la instrument e altceva, reactia Monicai e perfect justificata, pt ca e mult mai greu decat sa spui o poezie...si cumva e si mai intim.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Da, nici Monica n-avea treaba la serbari. Adica la serbari n-a zis niciodata ca nu merge.

Dar nu canta in public. Nici voce nici instrument. Are persoanele ei carora le mai canta cateodata ... dar sunt putine acele persoane .
Iar prin public se poate intelege si doar o persoana.

Nu stiu cum e Sofia dar Monica daca a zis "Nu" apoi "nu" ramane. Pot sa stau eu si in cap, sa o rog, sa o santajez, sa fac ce vreau ... nu e nu si asta e. Cu alte cuvinte daca as fi obligat-o sa mearga la o auditie - poate ca o urcam cu forta acolo dar statea si nu facea nimic. Nu de alta dar a mai facut faze de-astea gen ajuns pana acolo, imbracat si apoi privit la altii ... ca ea a refuzat ... Si cand m-am suparat mi-a zis clar ca degeaba ma supar, doar ea mi-a zis de la inceput ca nu vrea, eu am insistat sa mergem pana acolo ...

Cum ziceam am acceptat de ceva vreme ideea unui copil foarte hotarat si sigur de deciziile proprii. Si o intreb de fiecare data daca vreau sa fac ceva impreuna cu ea. Altfel ma trezesc ca arunc bani pe geam ...


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofiabebe spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Ideea era ca in clasele mici ei trebuie sa invete sa citeasca si sa prinda drag de lectura...nu sa isi dea doctoratul in literatura.

Miruna se descurca cu tabla inmultirii dar nu invatata mecanic ci logic (2+2=2x2) si cred ca nici nu as sti sa ii explic de ce trebuie sa invete ceva mecanic. Ei fac la mate un fel de tabele-matrix cu o necunoscuta..mi s-au parut interesante.


Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Doamne, la voi se face inmultirea in clasa I??? Uau! La noi doar operatii fara trecerea peste ordin , desi fi-mea stie si din alelalte si se fandoseste spunand "da' n-am invatat din astea la scoala..." In schimb cantitatea ne omoara, asa e. Si temele astea asa-zis suplimentare, io nu inteleg ce e cu ele, ori au tema, ori n-o au, pe vremea noastra era ceva foarte clar! Dar asa, sa le dam noi dictari si alte alea de parca n-avem alte treburi acasa... Mda...

Ma iertati ca am intrat si io asa in vorba, n-am mai scris de mult pe forum, dar ma intereseaza mult subiectul temelor de vacanta si suplimentare!
Pe vacanta avem doua caiete, plus doua jumatati de caiete neterminate si o carte cu lecturi (vreo 70, poezii si povesti micute, distractive si usoare), doamna a zis sa nu-i obligam sa faca tot, dar trebuie sa scrie si sa socoteasca pentru ca exista riscul sa uite pana la toamna! Io am incredere in doamna, e o minunata in general... (D-na Cojocia, scoala 197 Bucuresti)
Aveti idee unde e forumul ala cu scoli, ca vreau sa-mi laud si eu scoala - sau inca nu a aparut?

Siiii... Sabina, a inceput si Sofia mea pianul anul asta si ii place extrem de mult!!! Da, citeste la prima vedere si canta cu ochii inchisi Oda bucuriei si alte bucati invatate acolo. Cred ca ar avea curaj sa cante la pian, desi la serbari cand e sa spuna sau sa cante ceva din voce e destul de crispata de toti ochii aia pe ea... La balet de exemplu a avut o multime de spectacole in 3 ani si nu are niciun fel de trac, pentru ca danseaza cu colegele, nu singura!
Acum in vacanta va continua pianul si cursurile de arta de la noi de la club (nu am voie sa fac reclama aici, Sabina stie si e un anunt pe Poznasii mereu in actiune), dar momentan sunt amandoi picii la bunici si n-au de gand sa vina in betoane prea curand!
Succes tuturor si o vacanta foarte frumoasa!
Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Am inceput si noi caietul de vacanta...Face cam 3 pagini pe zi din el si o pagina la mate ca astea din caietul de vacanta sunt de gradinita fata de ce au facut ei.In total,cu tot cu citit,nu mai mult de o ora,ca lucreaza foarte repede.Eu am spus ca o pagina era de ajuns,dar vorba ei,va termina mai repede asa.Exercitiile din caietul de vacanta sunt extrem de simple,la nivel de programa,si ma bucur ca isi doreste sa scrie.Isi alege singura cand vrea sa scrie,de obicei dimineata,ca e mai odihnita.
Noi nu avem lista de lecturi obligatorii,asa incat citim ce ne cade in mana...Acum plecam la tara si cred ca va lucra mai putin decat aici,desi,la vremea de afara,poate ca nu...
Si fetita mea face in continuare dans si engleza si asteapta sa ii cheme doamna la scoala,sa isi revada colegii.Fireste ca a avut parte si de relaxare,o excursie la Durau ,cateva zile la Bucuresti si urmeaza o sapamana la mare.Preferata ramane joaca la tara,in aer liber,cu copiii,si o las cat vrea,ca sunt cele mai frumoase clipe de vacanta pe care si le va aminti toata viata.Si eu am amintiri minunate din vacantele la bunici,nimic nu se compara cu asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Fetelor, sunt furioasa! La sfarsit de an au primit copiii caietul de vacanta si o carte de povesti (povestioare de o pagina, cel mult doua). Toate bune si frumoase, pana am inceput sa citim povestile. Cand ma uit mai cu atentie, ce credeti? Cartea e plina de greseli de punctuatie! Virgule lipsa de la enumerari, puse aiurea chiar si intre subiect si predicat, semnul exclamarii aproape nefolosit, despartire gresita la capat de rand... Si stiu ca doamna are pretentia ca ei sa citeasca si cu intonatie, in functie si de semnele de punctuatie. A, si ce mai m-a enervat, toate propozitiile sunt scrise cu alineat!
Am aruncat-o cat colo si ne-am apucat sa lucram pe "Calatoriile lui Nils Holgerson prin Suedia". Citim din ea, scriem, dam dictari... e foarte buna, mai ales la transcrieri (ca mai are si nume incalcite de localitati suedeze, ceea ce il face sa fie atent la fiecare litera).
Sunt suparata, insa, pe doamna, ca le-a dat asa ceva, si le-a specificat ca se asteapta sa ca ei sa le citeasca pe toate.
Caietul de teme, cum spunea si happiness, e la un nivel foarte scazut fata de ce lucrau ei in clasa, asa ca si aici lucram separat (ca l-am terminat de mult - i s-a parut amuzant de usor chiar si lui).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Miruna mai are 2 zile de scoala si apoi luam vacanta. De lucrat vom lucra in vacanta putin, in definitv a fost un an greu si pentru ea.
Dar ma speriati rau cu temele astea de vacanta de care spuneti, si cu atat de multe carti de citit. Ma intreb daca copiii inteleg ceva din ceea ce citesc, mai ales ca, din cate imi amintesc eu, unii autori foloseau un libaj atat de complicat.
Eu ii mai citesc Mirunei povesti in romana si ma impiedic de cuvinte ca ''impielitzat'' sau ''napadit''...banuiesc ca un copil crescut in Romania e mai familiarizat cu astfel de cuvinte si le intelege mai usor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Miriluta nu neaparat. Adica si fi-mea are goluri la cuvinte vechi, care nu mai sunt folosite acum in vorbirea curenta. Chiar zilele trecute ma intreba ce e aia "zgatie de fata" .
In plus ii e greu (si o inteleg) sa citeasca din cartile vechi (ale mele). In special din cauza grafiei diferite de atunci. Si am avut surpriza sa mi se spuna la librarie ca "Dumbrava minunata" nu mai au si din cate stiu ei nici nu se mai tipareste ca sunt probleme cu drepturile de autor.
Ma gandesc ca pentru asta facem exceptie si i-o voi citi eu.
Eu am mai zis la alt subiect. Fi-mea are vacanta totala 2 luni. Face ce vrea ea. Cu alte cuvinte nu numai ca nu face din caiet dar nu mai face nici engleza, nici dansuri iar la chitara initial a zis ca mai merge dar joi n-a avut chef, deci n-a mers nici acolo.
De citit citeste ce si cat vrea. Inutil sa zic ca sta afara de la 10 la 14 dimineata si apoi de la 18 la 22. Logic ca n-are cand sa faca nimic altceva, nici macar de chitara nu s-a atins. Spre bucuria mea a citit ca asa a vrut (dar nu in fiecare zi).

De la 1 septembrie vom incerca sa facem si noi cate ceva, adica sa vedem ce va mai avea de citit din lista aia si sa isi faca caietul de vacanta, daca avem timp si chef poate mai facem cateva probleme la mate. Dar nu inainte de 1 septembrie.

Pana la urma nici pe mine nu ma pune nimeni sa muncesc in concediu .
Si are si ea dreptul sa se odihneasca si sa isi "umple bateriile" pentru viitorul an scolar.


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput