Suntem in clasa a doua :2010-2011

Suntem in clasa a doua :2010-2011 | Autor: loryi1974

Link direct la acest mesaj

Imi este greu sa cred.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Flowers spune:

Multumesc mult pentru raspuns!
Da, Sorana, mai intereseaza si urmatoarele 4 povesti, daca este cu putinta.
Ea citeste, daca o pun eu si daca stau langa ea s-o ascult.Acum lucreaza dintr-un caleidoscop de vacanta "Sa ne jucam de la Alazet!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Hei, ne primiti si pe noi? Eu chiar as vrea sa stiu cum si ce fac copiii in clasa I in Romanika pt ca in DE scoala e foarte lejera. Noi o ''antrenam'' pe Miru in sistem comunist asa ca de multe ori se plictiseste la scoala sa faca adunari si scaderi cu numere de pana la 20.
Miru nu are niciodata teme pt week-end pt ca invatatoarea insista ca asa cum vrem noi adultii sa ne odihnim, asa si copiii ar trebui sa se gandeasca doar la joaca, asa ca mai exersez eu cu ea fie la mate, fie engleza sau joaca sah cu tac'su. Banuiesc ca nici in vacanta de vara nu va avea teme..desi aici vacanta de vara are doar 6 saptamani, asa ca nu e chiar o tragedie.

De citit, Miruna citeste inca in germana insa usor-usor incepe sa se intereseze si de povesti in romaneste. Singura reuseste sa citeasca cam 1 pagina de carte (format A4) pe seara inainte de culcare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Flowers celelalte 4 sunt: punguta cu doi bani, Craiasa Zapezii, Degetica si Povestea unui om lenes.


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flowers spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorana

Flowers celelalte 4 sunt: punguta cu doi bani, Craiasa Zapezii, Degetica si Povestea unui om lenes.


Sorana si Monica (7 ani)



Multumesc!Am notat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Miriluta noi suntem in vacanta si tu ne aduci aminte de scoala?
Nici noi nu am avut teme pe weekend sau mai degraba ne-am organizat noi ca sa nu avem.
Spre incantarea mea fi-mea a re-inceput sa citeasca. Cred ca a fost pur si simplu obosita in ultimul semestru de o lasase balta cu cititul.
Desi in vacanta noi inca mai facem engleza si chitara, dar doar saptamana asta si urmatoarea. Apoi intram in pauza totala 2 luni si vom reincepe din septembrie.
Duminica mergem la concert la Rammstein. Fi-mea e mare fan, sper sa fie ok ca am ceva emotii. N-am mai fost pana acum cu ea la asa balamuc (doar la concerte in sala, nu la 45000 de oameni cum e acum).
A fost cineva la concert de genul asta cu copil asa mic? Sa ii iau pasaport sau certificat de nastere ca sa nu zica cineva ca n-are 7 ani (e interzis sub 7 ani)?
Oricum abia asteptam toti 3 (dar mai ales Monica si tati ).


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Sorana, am vazut ca fetita ta face chitara. Ai putea sa-mi spui unde face si ce fel de chitara foloseste? Eu as vrea sa cumpar o chitara pentru fetita mea, dar as avea nevoie de o recomandare in privinta marcii si dimensiunilor (1/2, 3/4 sau de care) pentru varsta asta. Noi avem o chitara in casa, dar este mult prea mare si deocamdata nu poate sa cante la ea. Plus ca noua ne trebuie left hand...
Multumesc anticipat pentru rasuns !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Anemona
Pentru left hand nu stiu.
3/4 e ok ca marime. Fender e marca buna.
Sau electrica .
Iti trimit pe pm site-ul tipului cu care face si link catre chitara ca sa nu fie reclama.


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorana

Anemona
Pentru left hand nu stiu.
3/4 e ok ca marime. Fender e marca buna.
Sau electrica .
Iti trimit pe pm site-ul tipului cu care face si link catre chitara ca sa nu fie reclama.


Sorana si Monica (7 ani)



Multumesc, Sorana !!! Si eu ma gandeam tot la un 3/4, ca sa nu fie luata doar pentru un an - doi. Fender am vazut pe undeva vis-a-vis de Conservator, la un mgazin micut.
Deocamdata o sa incerc eu sa o invat ea ce stiu si dupa aia, daca manifesta interes, o sa o dau la putin studiu, poate chiar cu baietii de pe siteul trimis de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Noi am lenevit prima saptamana de vacanta, am gustat cu nesat din libertate si ne-am zbantuit peste tot, prin copaci, pe strada cu bicicleta, fara reguli, am papat cand ne-a tunat, ne-am culcat la 22.00, ba chiar si la 23.00. Ce mai, boierie curata.

Dar incepand cu luni din a doua saptamana, gata, am inceput sa facem cate 10 exercitii la romana si 10 de matematica din Caietul de Vacanta. Un calcul simplu ne arata ca intr-un interval de doua-trei saptamani il vom termina si atunci ne apucam de culegerea pentru clasa a doua si de citit povesti.

Acuma e cam frig si ploua cu galeata de cateva zile, lucru care ne-a ajutat sa stam cuminti la lectii. Daca vine iar vremea frumoasa, iar ne apuca rebeliunea si n-o sa stiu pe unde sa mai scot camasa cu printul de clasa a doua (moaaaammaa, clasa a doua!!!).

O zi superba de vacanta printeselor si printilor nostri

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorana

Miriluta noi suntem in vacanta si tu ne aduci aminte de scoala?



Sorry, la noi se termina scoala pe 7 iulie

Mergi la inceput