Palatoschizis si formele sale (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Ewy, tu ce mai faci? Ce face puiul matale? Cum mai este?

O palma nu inseamna educatie! Zero toleranta fata de lipsa de toleranta pentru copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Domne, am limbarita!
Camelia, revin la matale.
Pai si eu ma tot intreb de unde mama zmeilor a facut pneumonie; ca recapitulez: joi seara era ok; joi noaptea s-a trezit ca ii curgea nitel nasul; putin de tot; nu m-am agitat, ca la ultimii doi dinti am patit asa, am intrat in panica si am fugit la dr, care ne-a zis atunci ca e direct legat de dinti; ok, am zis ca mai vine vreun colt; vineri avea o mica haraiala; mica de tot; pe care a mai avut-o si la fel am alergat la medici care ne-au zis ca e ok, ca are treaba cu malformatia; de-aia nu era nimic suspect; ea era vioaie, a papat normal..., entero-viroza plecase; sambata seara a lovit febra; am vazut ca devine asa, moale si pisicoasa; am verificat si avea 37,9; am mers la camera de garda; abia pe la 12 noaptea a venit randul ei la consultatie; efectiv era plin acolo! S-a ajuns si la scandaluri, a venit politia....asta e tara! In fine.....; diagnosticul de sambata noaptea: bronsiolita; nu ne-am intors in casa pana nu am cumparat tot ce era pe reteta si le-am inceput; desi de duminica am facut si aerosoli, tot a avansat; luni dupa-masa, cand a vazut-o dr, era deja pneumonie; care cica, vb dr-ului, era in ziua aia la mare risc, ziua aia si ziua urmatoare; asa ne-a zis ca e pe o muchie foarte subtire; cand ori va evolua in "ceva extrem de urat si nu vreau acum sa discut de asta" sau va da inapoi la tratamente; azi a fost prima dimineata in care s-a trezit cu temperatura 37,1; adica ok; a mai avut febra o tentativa, pe la ora 10, dar a dat inapoi!
Luni, dc e totul ok, mergem la acelasi medic; a zis ca atunci vom sta de vb altfel; dc ea va fi ok, ne va povesti tot ce vrem, ne va raspunde la orice intrebare; ca nu vroia sa stam atunci, ca era ea varza! Oricum, a zis ca ea are predispozitii din astea, ca ea are un "teren" propice pt infectii de gen; si a zis ca nu e doar legat de malformatie; eu acuma intuiesc ca ar avea legatura cu trecutul ei, cu faptul ca tras inca de la inceput, ca ea inca din prima zi de viata a fost bagata pe gentamicina la 6 ore si amplicilina, tot la 6 ore, avea risc crescut de meningita; desi anul asta am cam bagat in ea diverse pt imunitate, am fost avertizata inca din maternitate ca va fi sensibila si va necesita grija mai multa; cam asta intuiesc eu; abia astept insa discutia cu dl dr, luni.

O palma nu inseamna educatie! Zero toleranta fata de lipsa de toleranta pentru copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Cecilia se vede ca sunteti mai bine...ai o limbarita ...dar tb sa recuperezi pt cant timp n-ai postat. Astept tel de la tine diseara. Sper sa pot vb. Aceeasi problema o am si eu cu Edi si telefonul. Voiam sa te intreb de Frosa. Despre banii pe care o sa-i iau: tot 200 lei alocatia + 600 lei indemnizatia. (eu nu am optat pt 85 % ca-mi dadea cu virgula
)+ un ajutor de la primarie (undeva intre 30 si 90 lei )

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa82 spune:

Of bre Ceci e criza mare...nu e vanzare deloc...ma uit pe pereti,,,inebunesc:((((((
Esti absolut criminala cum ai dat matale explicatzii pe intelesul tuturor pe aici:))))))ma amuzi teribil....si oricum am invatat multe de la tine!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxa82

Of bre Ceci e criza mare...nu e vanzare deloc...ma uit pe pereti,,,inebunesc:((((((
Esti absolut criminala cum ai dat matale explicatzii pe intelesul tuturor pe aici:))))))ma amuzi teribil....si oricum am invatat multe de la tine!!!!!


Domne, io nu vaz ce ai putut sa inveti de la mine! Parol! Zau!

Auzi, ma, pai criza asta o sa fie cumva ok pt tine, ca lumea nu are bani de medicamente si atunci apeleaza la "ierburi"; o sa vezi tu!
De ce nu esti tu mai aproapeeee....; auzi, ai si medicamente naturiste sau numai ceaiuri? Hai ca intram in afaceri!
Parca ma vad colega de salon cu voi! Ca fiind acuma pneumonia, ma astept sa amane operatia cu o luna; adica pt august...nah, cica acuma vad si partea buna a amanarii; parca insa as fi preferat sa ne cunoastem in alta locatie decat spitalul!

O palma nu inseamna educatie! Zero toleranta fata de lipsa de toleranta pentru copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhaela_25 spune:


cecilia ma bucur ca sunteti bine nu putut intra dar sa sti ca m-am gandit la voi si m-am rugat pt frusi si nu numai pt ea ci eu ma rog pt toti copii.
buna fete nu prea am mai avut cand sa intru ca stam mai mult pe afara din cauza calduri la noi bate soarele tot timpul
camelia asa mi sa parut si mie dupa operatie ca nu ar avea omusorul si cate si mai cate dar el era acol l-am vazut mai bine cam la o luna de la operatie.si noi s-ar putea sa mergem in august la control sau septembrie.
roxi cred ca o sa plec ceva mai devreme decat am spus si nu stiu inca exact cand venim la bucuresti dar vereau sa ne mai vedem cel putin o data pana plec mie dor tare de karla ce mai face?
va pupic pe toate si toti bebei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Cecilia esti o simpatica!
Mihaela of, bine ar fi sa fie totul ok, vad ca si tu si gynie ziceti la fel, ca nu era acolo omusorul initial, imi dati sperante

Treaba e urmatoarea cu omuletul, poate nici nu m-am exprimat eu chiar clar.
Cand deschide gura fata, se vede cerul gurii si gatul, dar nu omuletul. Deci nu prea am ce sa-i apas cu spatula pe limba (facut si asta cu coada de la lingura), ca omuletul daca ar fi acolo, ar fi vizibil deasupra limbii, unde acum se vede loc gol si gatul. Nu stiu daca de data asta ma fost mai clara. Acum, n-am apasat foarte tare cu lingura, deci mai jos nu-mi dau seama daca apare omuletul despicat in doua sau nu e pur si simplu si atunci nu e despictura... offf, greu de explicat.

Hai ca desenez, c-am gasit ceva imagini concludente pe net.

http://picasaweb.google.ro/113762095119853514284/Operatia#


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Cecilia interesanta evolutie a avut boala. Trebuie sa mai citesc o data pe indelete sa pricep, ca acuma-s stresata ca tre' sa se trezeasca pitix din clipa in clipa si n-are margine la pat si mi-e sa nu faca buf.

Oricum, mi se pare ceva de genul azi e una maine-i alta. Sa va faceti bine-bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa82 spune:

Ceci nici nu iti inkipui ce bucuroasa as fi sa ne operam fetele in acelasi timp...si cu tine si cu Miha.....in aug...cred k as trece mult mai usor peste perioada aia....cine stie...poate poate...hehe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Nicoleta felicitari pentru testul auditiv.Acum urmeaza sa te hotarasti unde operezi pe Ilincuta.Eu ma gandesc cu groaza ca trebuie sa mergem iarasi la Timisoara...copil mic, drumul lung si pe deasupra si operat la intoarcere.Si nu pot sa-mi conving sotul sa merga cu avionul sub nici o forma.Auziti voi... sa plecam noi cu avionul ca el vine cu masina!

Mergi la inceput