Palatoschizis si formele sale (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaZ spune:

Ma bucur ca sunteti mai bine, Cecilia. Nu, inca nu am botezat-o.Cred ca in 24 iulie facem botezul. Cu toate cate ni s-au intamplat in ultimul timp (si noua, ca familie, pentru ca intotdeauna vin toate odata), nici nu am reusit sa ne interesam de nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Cami exact asa se vedea la Edi...ca in ultima poza. Asta initial ca ma speriasem si eu. Dar apoi a inceput sa se vada si omusorul. Stiu ca numai dr te poate linisti...sper din suflet sa nu fie vorba de despicatura.

Nicoleta felicitari pt rez la testul auditiv!

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaZ spune:

Va multumim pentru felicitari. Asa este, acum mai ramane sa ne hotaram unde o operam. Incep sa inclin inspre Brasov. Mi-a placut discutia cu dl. dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Cecilia chiar ai limbarnita, mi-e ciuda ca nu mai pot sta mai mult pe aici.Sa-mi dai te rog reteta de tocanita pe care i-ai gatit-o Adelinei ca-s in pana de idei.Radu ar manca numai supa de telina, asta-i mancarea preferata de el, asta-i gatesc cel mai des.I-am facut ciorba de pui acrita doar cu rosii, a strambat putin din nas dar a mancat-o aproape pe toata.Si mutumesc de intrebare, baietii sunt bine...daca ar fi mai cuminti ar fi si mai bine. Vlad toata ziua deseneaza, coloreaza si decupeaza.Daca vine cineva la mine cand activitatile sunt in toi fuge pur si simplu.Nu fac toata ziua decat sa strang hartii si hartiute.Astazi Vlad mi-a facut iarasi mancare...orez, fidea, sare, piper,apa, cereale si gata biscuitii.Radu...merge,leganat asa... dar merge si nu cumva sa-l ti de mana ca este jale.Se opreste cand aude muzica si da din fundulet.Se agata de toate, scotoceste in sertare.As fi vrut sa ma laud si cu ceva cuvinte noi...dar nu...mama e mama, ama este catelusa noastra, maaa, maaa cica-i mai, mai, adica ne mangaie.Ma tot joc cu el, spun cuvinte simple pe care ar trebui sa le poata spune dar nimic.Ieri parca a vrut sa zica apa dar nu i-a iesit, doar a mimat.Gata mi-a expirat timpul la calculator...are treaba sefu". Noapte buna fetelor si sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Sper asa sa fie si la noi, Flori. Nici nu stii cat sper... adica stii...
Daca ar fi mai rotund acolo unde ar trebui sa fie omusorul as zice, dar e asa ascutit unghiul totusi... ciudat.

Citat:
citat din mesajul lui ginye55

Cami exact asa se vedea la Edi...ca in ultima poza. Asta initial ca ma speriasem si eu. Dar apoi a inceput sa se vada si omusorul. Stiu ca numai dr te poate linisti...sper din suflet sa nu fie vorba de despicatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Cecilia am recitit acum cu pneumonia. Pai super rapid s-a transformat dintr-o raceala simpla in bronsiolita si apoi in pneumonie. Eu la 37.9 nu cred ca m-as fi gandit sa ma duc cu ea urgent la medic, iti zic sincer. O bagam pe Nurofen si atat, sau un paracetamol in fund si eventual chemam medicul pentru a doua zi s-o vada asa, de chestie. Mai ales ca daca scazi alea 0.4-0.5 (da, io stiam de asta de la buni, ma dau desteapta acum) e 37.5 deci nu e chiar asa nasol. Insa uite ca tu bine ai facut ca ai fugit la medic, stiai tu ce stiai... mai unele mame pur si simplu simt ce trebuie sa faca. Eu nu ma pot mandri cu cine stie ce instincte din astea, de cele mai multe ori am senzatia ca de fapt habar n-am ce fac. Alta poveste, sa revenim la subiect.

Bronsiolitele mai auzisem si de la alte mamici ca-s nasoale si ca pot da complicatii urate. Bine ca acum sunteti in regula. Uite ca, desi e mai sensibila si poate raceste mai usor sau da mai usor in complicatii, de raspuns la tratamente raspunde bine si v-ati pus pe picioare in timp record, dupa parerea mea, tinand cont de diagnosticul de pneumonie.

Sanatate multa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Nicoleta ma bucur ca a iesit ok testul auditiv.
Interesant ce spui tu, ca daca operatia nu e facuta bine pot aparea probleme de auz. Inca o chestie de avut in vedere de acum inainte, bine de stiut.

Din seria 'cu ce se mai sperie parintii de copii cu palatoschizis', in maternitate cand i-a facut testul auditiv la externare, i-a iesit ok la o ureche si rau la cealalta. I-a repetat testul de 2 sau 3 ori si la fel a iesit. Dupa aceea am aflat ca in primul rand cea care facea testul era o tinerica ce tocmai invata sa foloseasca aparatul respectiv, plus ca imediat dupa nastere posibil sa mai fie lichid amniotic in urechiuse si sa pacaleasca aparatul.

Va zic sincer ca noi nu am mai repetat testul asta, in schimb am testat-o noi in fel si chip sa vedem daca intoarce capul spre sursa de zgomot.

Acum ce sa zic, daca suntem in casa si trece un avion se opreste din ce face si-mi arata sus cu degetul. Daca suntem in camera de zi si merge masina de spalat in bucatarie o aude si-mi arata. Daca o strig eu fiind in spate sau intr-o parte, se intoarce.

La muzica reactioneaza intotdeauna, danseaza, bate rimtul. Chiar si cand e in surdina.

Acum, o sa facem si noi un test auditiv la un moment dat, mai ales daca pot aparea probleme si dupa operatie, insa din ce vedem noi acum nu are probleme. La ea problema ar fi fost de fapt, sa auda doar cu o ureche ceea ce ar fi insemnat sa nu poata localiza sursa sunetului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Cecilia limbarnita asta e contagioasa?

Inca una si ma duc, mai am un offf: ma tot sacaie o idee, cum ca eu nu am luat deloc acid folic pe perioada sarcinii sau inainte de sarcina. Inainte n-am luat ca ne-a luat un pic prin surprindere sarcina ca s-o zic pe aia dreapta . Dar dupa, nici medicul de familie nu mi-a indicat sa iau, nici ginecologul. Toanta-s eu ca n-am intrebat, insa am mers pe ideea ca iau tot ce imi indica medicul si atat. Vitamine am luat in trimestrul 3, cand mi-a spus ginecologul sa iau. Inainte mi-a zis explicit sa nu iau. De acidul folic n-a pomenit deloc niciunul din medici.

Bun, acum eu tot citind si iar citind, si neavand in familie istoric cu palatoschizis ma intreb daca nu cumva asta e cauza pentru care a aparut problema la noi. Ca am gasit pe diverse site-uri ca acidul folic lipsa e o cauza probabila.

Stiu, 'nu cauta cauza ca n-o s-o gasesti', asa mi-a zis o doctorita, prietena de familie. Insa va intreb pe voi, cele care tot asa, nu ati mai avut in familie probleme de acest gen, ati luat acid folic si vitamine inainte de sarcina si in primul trimestru de sarcina?

Nu stiu la ce m-ar ajuta sa stiu ca ati luat sau ca n-ati luat... pur si simplu nu-mi da pace gandul asta de o vreme...

Gata, noapte buna somn usor la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhaela_25 spune:


cami exact asa vedeam si eu la nadira si t-am mai zis mai clar am vazut la o luna de la operatie.poate are valul palatin mai lung si din cauza asta nu vezi ceea ce este f.bine pt.vorbire am inteles daca valul este mai mare sper din tot sufletul sa fie asa alt fel nu are cum,mai ales ca fara omusor nu ar putea scoate practic nici un sunet.
acum sa va zic ce a mai facut nebunatica mea in parc daca o trece pisu isi da pantaloni si chilotei jos si se pune sa faca pisu dar se pune exact in fata leaganului in mislocul parcului ,si acum cateva zile sa dus nadira mea frumos la bucatarie la dulap si a luat o punga de fidea pe care a duso in camera,a desfacut-o,si a faramitat-o peste tot prin casa eu care credeam ca sta si ea cuminte si cand colonu mai spun ca a avut o perioada in care dadea papa la pasarica tot timpul.acum defiecare data dupa ce face pisu schimba chilotei ca sunt murdari de part asa spune ea,e mortala cateodata.va pupic ca merg si eu acum la nani ca m-a rupt azi.va pupic si somic usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaZ spune:

Camelia, si eu cred ca este bine de stiut chestia cu auzul. Mi-a spus d-na dr. ca are un caz la care a aparut la 4 ani hipoacuzia din cauza operatiei facute incorect. Mi-a explicat ca sunt niste muschi care inchid si deschid trompa lui Eustachio. Acestia, daca nu sunt corect pozitionati, pot sa ramana blocati sau sa nu functioneze corect. Si, bineinteles, pot aparea probleme mari din cauza otitelor la care sunt predispusi acesti copii.
In privinta acidului folic si vitaminelor, eu am luat in primul trimestru de sarcina. Si chiar am avut un medic caruia ii place sa faca totul ca la carte. Nu am luat alte medicamente, m-am lasat de fumat, etc. Si el mi-a spus sa nu cautam vinovati. "Efectiv se intampla". Eu am avut o disgravidie in primul trimestru si atunci mi s-au administrat metoclopramid si un protector gastric (ma deshidratasem, varsam si apa pe care o beam) si , bineinteles, ca l-am intrebat si pe Prof. Stamatian daca ar putea fi din cauza aceasta. Mi-a raspuns acelasi lucru: nu.
Lucrul pe care il voi face eu pentru linistea mea va fi sa ii fac un cariotip, ca sa vedem daca este genetic, daca s-a intamplat ceva cand s-au intalnit genele mele cu ale sotului meu. Mi-a recomandat acest lucru si d-na dr. la care am fost internata acum cu cea mica. Dar asta o voi face mai incolo. Am inteles ca se face destul de usor. Dar sunt convinsa ca intrebarea "De ce?" va ramane toata viata. Si nu este usor sa te intrebi mereu, dar asta este. Oricum nu as schimba-o pe o suta de copii. Mai ales cand o vad zambindu-mi, uit de toate necazurile si ma gandesc ca trebuie sa trec peste toate pentru ea.
Uite ca si eu m-am molipsit de la Cecilia de limbarnita. Cum mai sunteti? Sper ca bine.

Mergi la inceput