Palatoschizis si formele sale (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Buna de dimineata!!!

Intru fugitiv sa las cafele pt cei mari, ceaiuri caldute cu lamaie pt raciti si pupici cu cirese pt cei mici!

Cand va sforai Frusi PROMIT sa revin, ca am citit si din urma; a, si dupa ce-mi fac exercitiile (scuze, dar le-am cam sarit zilele astea).

lumile!

O palma nu inseamna educatie! Zero toleranta fata de lipsa de toleranta pentru copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Am senzatia ca sunteti mai bine... asa e?

Citat:
citat din mesajul lui cellia78

Buna de dimineata!!!

Intru fugitiv sa las cafele pt cei mari, ceaiuri caldute cu lamaie pt raciti si pupici cu cirese pt cei mici!

Cand va sforai Frusi PROMIT sa revin, ca am citit si din urma; a, si dupa ce-mi fac exercitiile (scuze, dar le-am cam sarit zilele astea).

lumile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa82 spune:

Neatzaaa!
A revenit Ceci cea optimista!!!!!!bravo fata mea!Asa te vreau:))))
Niko nu mi-au spus bre k deja ai facut testul....credeam k urmeaza sa il faci...abia acum am intrat pe forum...bravo!Felicitari!Ce bine k v-ati linistit!
Hai va pop si sa aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ewy spune:

Buna ziua dragelor

Fac si eu prezenta in noul capitol, multumim Cecilia ca te ocupi atat de constiincios de asta. Multa sanatate micutei
Camelia am inteles bine? luni mergeti la control? Noi mergem luni la dr.Urtila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Da, luni mergem.
Ne vedem acolo, noi pe la 14-14:30 mergem!

Citat:
citat din mesajul lui Ewy

Buna ziua dragelor

Fac si eu prezenta in noul capitol, multumim Cecilia ca te ocupi atat de constiincios de asta. Multa sanatate micutei
Camelia am inteles bine? luni mergeti la control? Noi mergem luni la dr.Urtila.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Cecilia pe unde umbli, bre? Te-am sunat de 2 ori.

Nicoleta ceva vesti?

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ewy spune:

[quote]citat din mesajul lui cameliam

Da, luni mergem.
Ne vedem acolo, noi pe la 14-14:30 mergem!



OK ! Drum bun va doresc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

'na ziua, cum ziceam!

UUoooffffffff, cat am de ziiis!! Sa ma apuc, cu precizarea ca ordinea e intamplatoare:

Cclaudia, multumesc mult ca ti-ai facut timp sa-mi povestesti pataniile tale legate boli! Prin cate ati mai trecut si voi! Stii ce? Si Adelina tot asa se pricepe, le "mestereste" in zile sau chiar seri de week-end si in zile de sarbatoare, un Craciun, un Paste, din astea cand nici cu bani multi nu prea gasesti un medic ok la nevoie! De medici peste care dai prin orasul tau nu ma mai mir, am mai auzit din astea de groaza; noi aici sa spun ca stam nitel mai bine, e orasul mai mare si cautam pana ne ajuta Domnul sa intram in cabinet de medic care stie ce face si ce spune. Referitor la sensibilitatea puiului tau, poate dc ati putea, ar fi bine sa veniti la Bucuresti pt controale; zic si eu........
La noi nu prea e problema cu caldura, ca intrebai; puica noastra sforaie de pe la 10.30 pana spre ora 4; deci la fix; in plus, locuim pe partea din spate, etaj mai jos si avem pomi la geamuri, la toate camerele; abia asteptam toamna, ca in geamul camerei noastre "locuieste" un prun!
Cum mai este Dragos? Ce anume ii dai? Grija mare, stii si tu ca astea evolueaza rapid la ei in probleme urate!

Nicoleta, incearca sa uiti episodul trecut, cu inecatul! Stiu, par rea, stiu ca trece greu sperietura; dar a trecut! Hai, ca va fi bine! Nu am acum in cap fix nr de dati cat am patit-o noi; pana la 4 luni, erau frecvente; de cand i-am schimbat laptele, nimic, nimic; foarte rar, cu ceai; dar de luni bune, nici cu ceai nu a mai facut; decat acum vreo luna parca, atunci cand eram siguri ca venea operatia si corpul ei parca stia si facea figuri ; nu vreau sa te sperii, dar incearca sa devii stapana pe tine si pe situatie; pt ca poate episoade din astea vor mai fi (nu va doresc, Doamne-fereste!) si trebuie sa intervii urgent; noi am patit in cateva randuri urat, doctorii ne-au zis ca dc nu interveneam si fugeam spre spital, nu garantau nimic; important este ca unul din voi sa fie lucid si stapan pe situatie; e bine ca acum stii sa intervii, ca ai fost invatata manevra de prim-ajutor! Iti doresc din suflet sa nu fie cazul sa aplici ceea ce ai fost invatata!
Legat de locul unde veti opera puica, asta cred si eu, ca ideal e spitalul si medicul care da fiecarui parinte sentimentul de siguranta, impacarea aia care vine atunci cand iei decizia cu mintea si cu sufletul; sa vii sa ne spui si noua preturi, detalii, te rog!

Flori, bravo ca ai reusit si mai stai cu puiul inca un an! Intrebari: cum se calculeaza banii pe anul asta? Ca pana acum? Sau e o suma fixa acordata de stat?
Pai, multu pt telefoane, dar nu putui sa raspunz! Ca asa-mi "plac" mie musafirii care vin fara ca macar sa dea un telefon........si care apoi cica "hai ca plec" si uita ca trebuie sa si plece.... ; a devenit Frusi morocanoasa si am taiat scurt si la obiect vizita :" Eu merg cu ea la somn; cand vreti sa plecati, puteti lasa usa deschisa, ca e ok, avem catel..., nu intra raii peste noi!" Si am iesit catre dormitor Domne, stiu ca par rea si prost-crescuta, dar ajungi la saturatie la un moment dat! Inteleg ca omul se plictiseste acasa singur, dar poate ca noi, astia cu copii mici, nu avem timp de plictis; si din acelasi motiv nici exercitiile nu le-am facut ; data viitoare cica nu voi fi acasa; ca prin usa de la intrare nu se vede! Rea, domne, rea!
Te sun mai pe seara, cand ies cu Frosa afara; ca doar atunci pot sa ma desfasor la telefon, ca e ocupata sa admire din carut lumea; altfel, imi cere telefonul si nu vreau sa i-l dau si se supara; adica se incrunta, pune bot, se face ca plange dar apoi ma ignora total, indiferent ce as face! Mutu' .....stie el cum si ce face cu pamantul....

Corina, voi cum mai sunteti? Iti multumesc mult ca te-ai gandit la noi! Si ca ma incurajezi! Sa stii ca ieri nu ma asteptam, dar a papat de buna-voie putina tocanita de legume; e drept, putina,cam 20 lingurite am numarat, dar le-a papat frumos, cum stie ea sa pape; azi repet figura; ziceam ca azi ii dau carne, dar inca nu; ieri i-am servit legume si laptele ei de dinainte (), cand a simtit ca e laptele "ei" a "ras" rapid 200 ml, fara oprire, ca ma si speria! Azi am de gand sa-i dau o piersica amestecata cu banana, pasate; asa, tot ca "noutate" dupa atata timp! Ma supara ca in toata perioada asta, inca de la entero-viroza nu a vrut sa bea decat ceai din ala nasol, instant; cu care nu-s de acord, dar am lasat de la mine, important era sa o hidratez; il diluez muuult, la jumate de lingurita de ceai din ala pun 250 ml apa; nu stiu ce a apucat-o, ca ea bea cu placere ceai normal, la pliculete; dar vazand ca nu vroia din ala, de nici un fel, am incercat instant; vad ca bea; astept sa isi revina si i-l scot eu ; inapoi, la ceai bun!
Ce fac puii tai?

Camelia, te-am lasat special la urma; pt matale, am luat una bucata nepot de 4 ani si l-am pus sa caste gura cat poate el de mult; a cascat gura, ma uit si nici un omusor!!!!! El e nascut fara probleme, ca sa zic asa; il mai pun iara, la fel; pana ce mi-a venit ideea, am luat o lingura de lemn, si i-am apasat cu coada limba, radacina limbii in jos; abia atunci i-am vazut omusorul; dar nah, i-a venit senzatia de tuse si de voma si l-am lasat in pace; am incercat si cu mine la oglinda si la fel; stii ce cred eu? Acuma ma stept sa radeti la explicatiile mele, dar risc! Mai, stii si tu, omusorul este un muschi; o perioada dupa operatie, el este rigid, datorita cusaturilor; si il poti vedea; dupa o perioada, fiind un muschi, se destinde, nu mai e rigid, se adapteaza la noua situatie, se "aseaza" cum ii e lui bine; eu cred ca asta se intampla, ca de-aia nu-l mai poti vedea; cred ca, dc ar putea Alexandra sa stea sa faci acelasi experiment cu o lingura, o spatula, ai vedea ca el exista; dar e normal sa nu mai fie acolo unde il stii tu; la unele persoane e mai sus putin, la altele mai jos, mai lung, mai scurt; pe bune! Ca eu asta verific de un an de zile; pe mama, pe sot, pe frate; pe oricine prind in dispozitie sa arate ; si explicatia aia de ti-am dat-o e oarecum de la dr; de la dna dr Bratu; ca am mai vb cu o mamica ce avea aceeasi frica, iar cand am mai mers la dna dr la control cu puica, am intrebat-o si de cazul asta; mamica respectiva de undeva de la tara, copil operat la Gr.Alexandrescu; si nu a venit la control, ca de rusine, de frica sa nu supere medicul care operase copilul; asa ca eu am intrebat pe dna dr si i-am explicat si ei; acuma copilul respectiv e ok, au ajuns si la control, la fel le-au explicat!
Habar nu am daca am reusit sa ma fac inteleasa de matale! Sper ca da! Ca am dat niste explicatiiii!!!!!!! Dc citeste un medic, cred ca incuie cabinetul si pleaca la plaja, definitiv!
Macar am reusit sa te linistesc nitel?



O palma nu inseamna educatie! Zero toleranta fata de lipsa de toleranta pentru copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Nicoleta, ma bucur ca testul a iesit bine! Inca o piatra lipsa de pe inima! BRAVO! Si lasa Ilincuta in pace, ca e copil sanatos! Mie mi-a scapat, ati botezat-o?

O palma nu inseamna educatie! Zero toleranta fata de lipsa de toleranta pentru copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Roxana, merci! Auzi, bre, e criza! In criza, trebuie sa faci vanzare! Pai ce vanzare faci matale dc ba bocesti, ba inchizi sa bocesti, ba razi de sperii lumea? Ha?



O palma nu inseamna educatie! Zero toleranta fata de lipsa de toleranta pentru copii!

Mergi la inceput