Clubul BRASOVENCELOR (11)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sanziana, scuza-ma, chiar nu am vazut mesajul :(. As vrea sa ne vedem cand veniti/vii, cum sa nu! Doar sa fim ok (noi vrem sa ne mutam luna asta in alt apartament, dar nu am gasit inca ceva care sa ne convinga...). Cu delegatia, cat va dura? Sincer nu am auzit de nimic de genul a ceea ce-ti trebuie pentru fetita ta. Unde vei sta? Pot sa caut un site cu date de contact ale unor gradinite particulare si sa ti-l trimit, tu afli intre timp unde ai sta (adresa) si apoi cauti gradinite particulare in zona... dai telefoane, sa vezi daca o primesc... altceva nu-mi trece acum prin minte.

Viata la Viena... nu se compara cu cea de turist la Viena :). Am inceput scoala (clasa a 2-a), gradinita...

Revin, sper.

-------------------------------------
Hai la drum si-om vedea noi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sanziana, alta idee: te duci la Directia gradinitelor si poate o primesc pe fetita ta chiar la o gradi de stat! Faci un fel de transfer. Sigur HR.ul firmei la care vei lucra aici iti poate da amanunte mai aproape de adevar decat mine... Dar te ajut cu orice informatie pe care o detin.

http://www.kinderdrehscheibe.at/online_suche/ acesta este site-ul pe care poti cauta gradi particulare, dupa bezirk. Daca crezi ca te pot ajuta cu alte info, nu te sfii.

-------------------------------------
Hai la drum si-om vedea noi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Nicoleta, multumesc de informatii. Nu va fi o delegatie de lunga durata, dar nu stiu precis. Din cate am inteles cate doua saptamani pe luna timp de vreo 3 luni !? Inca nu s-a concretizat nimic. Astept un raspuns.

E cam greu sa o transfer acolo pe fiica mea pentru o perioada atat de scurta. In acelasi timp mi se pare lung sa fiu fara ea 2 saptamani. Uf! Vom vedea.
Mi-ar trebui mai mult ceva de genul centru de zi, adica sa o pot da doar o saptamana.

Eu nu prea le am cu germana, dar ma uit si pe site.
O sa iti spun cand voi sti mai multe.

Spui ca ati inceput scoala SI gradinita!? Cat are cel mic? Merge deja la gradinita?

Ligia, noi am vazut circul care e acum in oras asta vara la mare si ne-a placut. A fost ceva mai interesant decat cele cu care ne-am obisnuit. Avea o poveste, plus ca ei nu stiau romana, vorbeau italiana cu cateva cuvinte romanesti, era amuzant. Implicau destul de mult publicul.

Vroiam sa mergem sa il vedem din nou saptamana asta, dar fiica mea tocmai a facut febra. Pana cand sta in oras ?

Duminica vrem sa mergem la Frumoasa adormita la Opera.

In care grupa sunteti la FTK? Noi mergem sambata ca e prea complicat de ajuns in timpul saptamanii.

O saptamana frumoasa si mai calduroasa tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sanziana, suna complicat... insa la o gradi particulara nu cred sa fie imposibil. Nici eu nu stiu germana... dar ma ajut uneori cu Mr Goagl :).

Daa, Matei a inceput gradinita din 6.09. Tocmai lipseste de azi incepand... a luat un microb de pe-acolo... il are in gat... si il tratez cu antibiotic, maine control, luni probabil o luam de la capat. Are 2 ani si aproape 6 luni. Ideea este sa invete si el cat de multa germana pana in toamna viitoare, cand nu stim inca ce se va intampla (ne intoarcem in Ro sau mai stam)...

Eu am inceput un curs... de luni (germana) si ma simt atrofiata :D. Asta si maraielile lui Matei (care pe langa dihania din gat mai are si masele care ies...) m-au dat gata. Sper sa imi revin in week-end si sa fim cu totii sanatosi! Cat mai mult timp!

-------------------------------------
Hai la drum si-om vedea noi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Intre timp am fost la circ.Intr-adevar fata de altele a fost mai dragut!
Pe Radu l-a fascinat de-a dreptul....deci scopul principal a fost atins

Sanziana la FTK noi mergem vinerea!

Nu stiam ca duminica e spectacol...o sa anut si eu familia si daca mai gasim bilete , o sa mergem!
Ardu in anii trecuti era fascinat de spectacolele de la Opera. Sper ca si anul asta!

Nicoleta, sanatate lui Matei si succes cu germana!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Sanziana...m-ai dus in eroare
Duminica viitoare este Frumoasa din Padurea Adormita!

Oricum ne-am luat bilete, juma de sala era deja ocupata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Buna(si inghetata) seara!
Ma bucur ca va gasesc sanatoase.
Ligia, noi am fost la Frumoasa in stagiunea trecuta si ne-a placut( la toti patru, noi mergem in gasca). Mi-au placut mult costumele ursitoarelor, si dansul lor, si atitudinea...Corespund cu imaginea pe care mi-am format-o in copilarie despre ele. Maine lucrez si nu mergem la "Vanzatorul de pasari", mi-e ciuda, dar sper ca urmatoarea reprezentatie n-o ratam.
Va doresc un weekend placut!

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

servus! noi suntem clasa a III-a si mergem destul de bine desi mami nu este niciodata mltumita!!! Diana e inceput si ea de 3 sapt germana in particular si este foarte incantata, abia asteapta ziua cu germana!
in rest ne chinuim cu tuse urata si deja dupa 7-8 zile doar cu siropuri am trecut pe antibiotic ca nu mai tine, e doar vina frigului din scoala...ca CET-ul nu da caldura si e jale la ea ea scoala...
mai avem putin si facem 9 ani si mie nu imi vine sa cred ca am fata asa de mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Ce frumos ca mergeti la teatru! Am fost si noi, mai demult... eram eu insarcinata cu Matei... eee, ce vremuri...

Daniela, 9 ani!! O adevarata domnisoara! Ce trece vremea!

Despre noi... Stefan merge si el bine cu scoala, isi doreste sa "le arate el lor cine este adevaratul Stefan", insa nu mereu isi aminteste de asta :)). Il lauda doamna, este totul bine si frumos. Matei merge la gradi, a inceput sa rupa si el in germana cateva cuvinte...

va doresc o duminca frumoasa.

-------------------------------------
Hai la drum si-om vedea noi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Am reusit sa ajungem la Frumoasa din padurea adormita...am fost toti 3 ..si ne-a placut la toti, in special lui Radu.
Deci iesirea a fost un succes!
Am avut bilete la margine si printul chiar a dat noroc cu el...vai era asha de emotionat!

Sanziana ati fost, v-a placut?

diuna, ce face Tudor cu urechea? am vazut ca aveti probleme!

Nicoleta, pai salutari vorbitorilor de germana!...adica si tzie si copiilor:)!

Va pup!



Mergi la inceput