*Cozonacei iubiti de nov-dec 2008 (111)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

neata,

sara e un pic mai bine, dar nu mai vrea niciun sirop de sambata.sambata seara cand am dus-o la ia mei ca sa mergem la nunta, i-am dat panadol cand plangea si s-a inecat ...m-am speriat si eu si mama si am zis ca nu-i mai dau.cu greu a reusit mama sa-i dea anitibioticul in somn, dar ieri la 14, cand ne-am dus noi nu a vrut...a luat doar fff putin cu lingurita.Asara la 22 l-a luat ok, in somn, dar de dimineta la 6 nu s-a putut.i la-m pus acum in canuta cu un pic de apa...a baut ceva dar nu tot.nu stiu ce-o sa ma fac.o sa-i dau doar dimineta si eara in canuta cu apa.
Ar fi trebuit sa inceapa si calciul...dar nu cred ca vrea...cand vede seringa se schimba la fata.O sa fac pauza 1 sapt de orice-i dadeam cu seringa, calciu, ulei de peste....sa-i treaca frica.joi vom merge la dr la control.antibiotic ar fi trebuit sa ia 5 zile, dar avand in vedere ca-l ia aiurea o sa-i dau 7 zile...2 zile l-a luat ok, la 8 ore....sper sa-si faca efectul si asa.

La nunat a fost super...am stat pana la 6 dimineta pe tocuri de vreo 10 cm de si m-am descurcat.
Am furat si mireasa si am fost la Arcul de Triumf si am reusit sa mergem pana sus am urcat de am zis ca acolo raman ca nu mai pot...dar a fost ok, ama ajuns ok la restaurant si i-am dus mirelui o alata mireasa prima data un tip imbracat intr-o alta rochie de mireasa si l-am pus pe mire sa sarute mireasa legat la ochi....s-a prins de smecherie ca a pipait si si-a dat seama ca nu e miresica lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Sa iti traiasca printisorul David. Tare neastamparat este si el... cum s-a suit el pe masuta. Nu are astampar deloc. Observ ca ghipsul nu este un incovenient pentru el sa faca ce isi doreste. Tare jucaus este. Tie Olivia sanatate multa.. si sa ai mai multa grija de tine mamica draga.

Otiliav ai o burtica foarte frumoasa. Esti o gravidutza simpatica cu burtica. Fetele sunt tare dragalase cum stau ele la pozat, sunt atat de dulci. Pupici

Amalia ai un baietzel tare cuminte. Intr-adevar cum spunea si aleinad.g luati coronita la cumintenie. Multa sanatate si imi pare bine ca aud ca este mult mai bine fata de zilele trecute. Pupici



Printesa noastra dulce Ana (15.12.2008)

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:



Poftiti la cafea!

Lauramiron, e bine ca faci investigatii sumplimentare, poate totusi nu e vorba de astm si o imunizare adecvata va face uitate episoadele astea urate. Va pupam si va dorim sanatate multa!

Ramo, am patit-o si eu cu baiatul cu medicamentele, avea 6-7 luni. La raceala urmatoare n-am mai avut probleme, a uitat si gata. Incearca sa bagi seringa in lateral, intre obraz si dintisori, asa se scurge spre gat si nu mai atinge prea mult limba, unde sunt papilele gustative. Daca nu se da pe brazda, e nasol, pt ca solutia e antibioticul injectabil.

Eu nu mai am fetita, am o lipitoare. Sta numai la piciorul meu, ca un caine credincios. Cand sunt la baie, sta la usa si se smiorcaie. Am fost cu rolele in parc, formam un trio fantsastic, eu si Darius pe role si ea fuga-fuga dupa noi, sa nu ne piarda. Suntem nedespartite...mi-e si mila de ea, cand voi incepe serviciul, o sa sufere rau.
Sper sa accepte macar un aliment cu lapte dupa ce vom repeta analizele, poate as intarca-o si s-ar mai schimba lucrurile. Imi pare rau de ea, simt ca alaptatul prelungit a facut-o asa de plangacioasa, ies din camera=> plange, nu vreau sa-i dau sa suga cand are chef=> urlete prelungite etc, ambele suntem nervoase si iritate mai mereu.(e atat de obsedata de tz, incat zilele trecute a incercat sa suga de la tati, s-a repezit sa se conecteze, dar a impiedicat-o...parul) Afara e fericita, asa ca incercam sa stam la aer cat mai mult. Din pacate, sunt si treburi casnice care nu-mi permit sa golanesc tot timpul.
Vedem noi cum o scoatem la capat.

Bertha, mami de frumuseti rare - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)
poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata!
Eu am avut o noapte beton. S-a trezit Elisa la 3:30, a cerut fara scandal "apa", a baut si a readormit pana la 7, m-am trezit eu inaintea ei, de fapt m-a trezit Iulia Ana si ea era lesinata de somn ca ieri a mers mult cu bicla, a avut si musafiri.
Ei, de multa vreme nu s-a mai intamplat sa fim noi adultii fresh si copii adormiti in pat .

Adriana, ti-am admirat burtica , esti model mai, n-ai pic de celulita. Pai ma vezi pe mine facand poze din lateral
Pozele cu rochita ma avantajeaza, dar am o poza in niste blugi lasati si un pulovar gros peste de pare burtoi de 9 luni, s-a mirat si soacra.
Oricum, mereu am nevoie de toale noi ca sunt in crestere accelerata.
Of ce greu de voi cu plecarea mamei, operatia tatalui. Macar ai intelegere la servici? Esti in concediu de odihna tu?
Amalia, wow ce copil cuminte, iubitor ai, ce armonie la voi in casa.
Laura, bafta la analize! Cele pe manuta au fost prin zgariere, nu? Mie mi s-a spus ca nu se fac sub 3 ani, dar nah, fiecare cu procedura lui.
Ramo, ce fain v-ati distrat. Parca as vrea si eu la nunti
Bertha, uite aici o pentru sacrificiul tau. Elisa intarcata si tot e mamoasa foc.
Oliv, l-am vazut pe David cum se descurca, eram convinsa ca nu-l va stanjeni prea mult.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 27+ Iulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:



Olitia, Darling, frumoase gravidute mai sunteti!

Olivia, am vazut filmuletele cu micul nazdravan! Tare scump este cum a gasit el solutie pentru fiecare miscare.

Laura, sper sa nu fie astm si sa treaca odata cu primavara asta mai capricioasa! frumoasa Cati!

Oceanborn, felicitari pentru frumosul mancacios!

Amalia, parca l-ai descris pe Andrei cand ai vorbit de Luca. Exceptand plimbarile in parc unde nu sta o clipa si mersul lui este o alergare continua. Singurele momente de liniste le avem al nisip si drumul dus-intors in trici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Aleinad, Monicus, Otilia, Miki multimim! E adevarat e copilas cuminte afara si este foaaaarte iubaret cu noi (acasa). Cumintenia se termina cand incepe cataratul pe unde nu are voie, dar cum si asta se pare ca e o faza prin care trec majoritatea...incerc sa nu ma stresez prea mult (cu toate ca nu-mi iese ).
Am intrat in febra cautarilor unui apartament de 3 camere..ieftin, in bloc de maxim 20 ani vechime. Vineri a depus sotul meu actele pentru a obtine creditul Prima Casa...si dupa obtinerea lui, solicitam si un credit de nevoi personale (pentru a acoperi restul de suma pt apartament, plus actele, comisioanele, avans, etc)...deh, n-avem nici un leu pus deoparte...nu reusim sa facem economii niciodata. Singurul lucru care ne-a iesit mereu a fost sa nu ne facem deloc datorii, sa ne intindem cat ne e plapuma. Avand in vedere ca nici 100 euro nu avem de unde sa luam, trebuie sa ne cantarim bine pasii..



poze aniversare 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Amalia bafta cu creditul!
Si noua ne-ar prinde bine un asemenea credit dar din pacate sotul meu are pe cartea de munca minimul...restul e la negru...
Sara nu a luat toata apa cu antibiotic.cand se trezeste ii pun panadol in tedi, sper sa-l ia pe tot si diseara antibiotic tot in tedi sau un pic de apa.Siropurile i le dadeam in coltul gurii, nu direct pe gat, dar cand vede seringa ori strange buzele ori plange cu gurita fff putin deschisa, mi se rupe sufletul...dar bine ca e mai bine, azi n-am aspirat-o decat 1 singura data si au iesit mai putini mucisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Olivia

Darling

Laura poate totusi nu este astm. Tinem pumnii!

Otilia la cat mai multe nopti beeeetooooon!

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Salutare mamici !

Nu as fi vrut sa intru dupa atita timp cu vesti proaste dar...situatia este asa cum este si m-am gandit ca este bine sa va pun in garda ,pe acelea dintre voi care va intregiti bugetul familiei cu indenizatia CIC.
De aproximativ 2-3 zile sursele mele "neoficiale" mi-au soptit ca reducerea de 15% va fi aplicata si pe indemnizatia CIC. "Indemnizatia pentru copii" , cea la care s-a referit presedintele sambata, se pare ca viza alocatia de 200 lei si nu indemnizatia CIC.

Urmaritile stirile , emisiunile tv.(deja se atinge public problema indemnizatiei CIC) etc. pentru a fi informate si a va putea gestiona bugetul cat mai bine ,in cazul in care indemnizatia CIC este parte importanta in bugetul familiei.

In rest noi suntem ok , Eva este foarte , foarte vorbareata , lipicioasa de mamii ca timbrul de scrisoare , este hiper tandra si pisicoasa si are o energie coplesitoare.

In genere maninca bine dar si-a redus cantitatile cam cu 1/4 din cele initiale. "Greva foamei" - refuzul de a papa legume si de altfel orice mancare gatita a durat cca. 3 saptamani la finalul carora de la 12,02 (sau 12,06 ca nu sta pe cantar suficient cat sa se stabilizeze) s-a soldat cu o scadere in greutate la 11,85 .

Am plecat la munte 3 zile (cam cand incepuse sa intre in ritm), am lasat-o cu bunicii iar cand ne-am intors se bucalase . A recuperat bine iar acum cantarul arata undeva intre 12,36-12,44 kg. Va doresc sa reusiti sa treceti cu bine peste perioadele de "greva foamei" , am inteles ca sunt repetitive.

Sper sa mai reusesc sa intru dar ca sa fiu sigura le felicit pe ultimele gravidute , le doresc sarcini cat mai usoare si bebei puternici si sanatosi !

Alina mama de Eva Ioana
(17.10.2008)
http://family.webshots.com/photo/2298209940105578547KgCCiq
http://community.webshots.com/user/VacantainCroatiacuEva

Copilul isi alege momentul cel mai bun pentru a veni pe lume si parintii potriviti pentru a-si implini destinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Multumesc pentru incurajari, fetelor
Miercuri dupa amiaza avem programare la un medic pneumolog pediatru in Cluj, care este si homeopat. Voi reveni cu vesti dupa consultatie.
Si eu tot sper sa nu fie astm.

In alta ordine de idei, Cati s-a mai oprit din crescut.... in ultimele 2 luni n-a luat decat 100g in greutate, dar s-a mai inaltat cu 2 cm si pare ceva mai silueta Fara gluma, chiar se vede ca s-a mai subtiat

In seara asta am facut la cina cartofi noi la tava cu rozmarin si-am trantit si un sos guacamole (avocado, rosii, usturoi, ceapa rosie, busuioc, ulei de masline). Le-a placut si fetelor tare mult

Mergi la inceput