Mama este f. suparata!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC
concurs sau cu vreo sfanta spaga?

ABC, nu-s toti pilosi pe programele astea, cineva trebuie sa faca si munca care nu-i intotdeauna banala, ba chiar la inceputuri cand am lucrat eu era chiar departe de a fi, lucruri noi complet, cerea si engleza scris/vorbit, franceza macar nitzica; bine platita, adevarat. Pila n-am avut, m-a angajat un fost prof din facultate.


N-or fi dar pe vremea cand m-am izbit eu de ei prin .ro multi (nu toti) din cei care coordonau incurcau lumea cu informatii neclare si vorbeau o engleza si o franceza de ma speriau pe mine care deja nu eram prea grozava.


Legat de ce o zis Patriciu de euro. Asta a zis Joseph Stiglitz la BBC saptamana trecuta: ca pica euro daca nu apar reforme structurale europene. Ceea ce-i normal pentru ca in US socul se-ncaseaza la comun, pe cand in Europa bariera nationala se ridica si mai sus in caz de criza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Societatea comunista nu s-a transformat intr-o forma de democratie sociala (si asta gratie voturilor poporului, fie ele voturi de pensionari sau de golani sau de mai stiu care alte categorii) ci in cu totul alt gen de societate. A se citi istoria pentru...cunoscatori.



io-s probabil mai baba si mai nestiutoare. In ce vezi tu s-a transformat .ro? Eu cred ca este un fel de amestec de El Dorado cu USA de acum doua secole: fiecare pentru sine, gloante pentru toti..!
Citat:

Acum cu pensionarii, nu-i urasc. N-am nimic cu ei. Dar nu am sentimente pozitive pentru ei, la modul general. Daca statul se descurca cu ei cu banii pe care ii are, e ok. De-ai mei am eu grija si-am avut intotdeauna. Dar am ceva cu statul.. sa faca bine si sa-si gestioneze bine resursele, nu sa ma jupoaie pe mine, ca ia destul de la mine si de la altii ca mine si nu am nici invatamant, n-am nici macar o universitate in top 100 in ro, n-am nici drumuri, nici spitale, n-am o gramada de chestii. Dar imi vad de treaba si produc bani pentru mine si pentru stat.

Ntzz invatamant pe gratis.. ??? Dar tu chiar te crezi in social democratie? In capitalismul acela salbatec de-nceput platesti si taxe si platesti si facultatea si platesti si sanatatea si facultatea cea top o vei creea in vreo cateva sute de ani.
Da stii ceva? Fosti studenti romani care basca au mai si incercat sa steie niste ani prin .ro ii gasesti la universitatile top. Deci potential capacitati au fost, dar erau cam bugetare si deci vazute de sus.

Citat:

Aaa ... ca acum sunt pensionarii si bugetarii in prima linie, pai nene 20 de ani ce-ati pazit? Cat timp credeati ca o sa gandesca partidul atoate luminat in locul vostru? Oricum in romania avem ceea ce se numaste blaming culture, oricine altcineva e vinovat, nimeni nu-si asuma nimic si nici nu face nimic ca sa schimbe ceva. Aici schimbarea vine cu forcepsul.

Scuza-ma, dar nu inteleg ... ce partid, ce vina? Ce putea face un prefesor universitar onest in douazeci de ani? Sa publice si sa tina cursuri, sa formeze noi generatii ? Ce puteau face altii? Sa-si faca treaba. Si multi si-o fac, altii pleaca si altii nu si-o fac si mai sunt si necinstiti. Cred ca ai fixatie in a aplica o placa pe care eu n-as aplica-o nici muncitoarelor de la Apaca.
Locul politicii nu-i in scoala, dar daca-mi amintesc eu bine universitatile nu erau de stanga, manifestatii s-au facut si cu profii si cu studentii. Unii au incercat si sa treaca anul cu manifestatii in buna traditie comunista.
Citat:


PS: tura trecuta' bunicii din familia mea au fost gratulati cu niste ani de lagar... nu cu 15% reducere la pensie.. si totusi au razbit si-au iesit de-acolo. S-au schimbat, cine nu se adapteaza, piere.


Norocul lor ca-s adaptabili si maleabili. Adaptabilitatea asta la orice ne-a dus in mizeria comunista si ne-a dus si acum unde suntem. Fiecare pentru el sa se descurce sa nu piara. Doi bunici mei au fost deportati si s-au intors orfani s-au murit prea devreme ca sa mai pape pensie. Iar strabunicul mamei n-a apucat sa vada Canalul .. l-au plimbat din sat in sat sa arate poporul cu "destul" chiaburul. Si o murit in plimbarea aiasta duminicala. Dar ordin sa-l ieie tat a venit si mort fiind. Las ca i-au trimis copiii!


Asta-i chintesenta societatii romanesti? Uite ce suferinta mare am meu... ia sa crape si gaina vecinului. Sa se descurce D-ne si ei!!! Si tot asa se-nvarte roata si Romania tat pe loc ca mereu is niste "fosti" c-un of de rezolvat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Euro se pare ca se simte mai bine, ministrii de finante tocmai au aprobat un www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/05/09/AR2010050901146.html?hpid%3Dtopnews&sub=AR" target="_blank">plan de bailout de cateva sute de miliarde. Uf, tocmai cand credeam ca s-a terminat.
ABC, stii care a fost cea mai mare realizare profesionala a mea din vremea respectiva (in care eu personal am invatat foarte mult? faptul ca n-am luat spaga. Trist. Btw n-am fost pe programe de mobilitati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Euro se pare ca se simte mai bine, ministrii de finante tocmai au aprobat un www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/05/09/AR2010050901146.html?hpid%3Dtopnews#8834 =AR" target="_blank">plan de bailout de cateva sute de miliarde. Uf, tocmai cand credeam ca s-a terminat.
ABC, stii care a fost cea mai mare realizare profesionala a mea din vremea respectiva (in care eu personal am invatat foarte mult? faptul ca n-am luat spaga. Trist. Btw n-am fost pe programe de mobilitati


doar a inceput deja tradingul in Asia si a castigat ceva euro fata de dollar si dollar indexul e jos. Sa fie bine ca nici US n-are nevoie de moneda forte. Totusi daca nemtii mai bailout vreo Italie sau Spanie nu prevad zile lungi euro_ului. Si cu cine s-a mai jucat de-a swap-ul Goldman Sachs ramane sa ne zica New York Times-ul.
chapeau .. de cei de la mobilitati nici nu vreau sa mai discut m-au ajutat sa emigrez mai repede:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Si ai mei sunt pensionari; impreuna au cam 27 de milioane.
...

Frumoase pensii fata de salariile de 10 milioane ale altora.

Citat:

Cat despre functionarii publici, e clar ca sunt prea multi.


absolut ..mai ales in ministere unde salariile is grase si munca e dificil de evaluat.

Citat:

Am lucrat 2 ani intr-un minister (asistent pe un program phare) si fata de acum 8 ani numarul de functionari din minister s-a DUBLAT, ceea ce este totusi inacceptabil.


angajata asa prin concurs sau cu vreo sfanta spaga?

Citat:

Trebuia gasita o solutie pentru reducerea cheltuielilor bugetare. Intrebarea e de unde sa-i fi luat: de la cei 4 mil de platitori de taxe sau de la asistati? Voi ce parere aveti?


Asistati? Cine? Bugetarii sau pensionarii? Pensionarii nu-s asistati. Pur si simplu cei pensionati cinstit au predat stafeta. Asa cum copiii nostri nu au luat-o inca. Nu-s nici copiii, nici pensionarii asistati. Nu-s persoane active.

Si bugetarii asistati!!!?? Pai poate tu frecai menta cu proiectele europene si te mai si plimbai colo, colo cu trei statistici. Exista n-spe mii de posturi inutile. Taiati-le! Exista salarii care depasesc pe cel mediu pe economie. Reduceti-le! Dar de aici a spune ca orice bugetar e asistat e mare distanta. Nu veti face decat sa pierdeti orice urma de profesor, medic, asistenta care are ceva calitate si constiinta profesionala. Nu mai zic de alte categorii ca nu ma pricep, dar medici si profi emigrati intalnesc la tot pasul. Inteleg ca profesorilor copiilor tai le spui ca-s asistati sau te astepti sa-si faca a treaba? Dar daca mergi cu copilul la medic si acela-i asistat? Dar cel care te-a asistat la nastere? Sunt multe uscaturi, dar culpabilizarea si dusmania sociala nu aduc decat rau. Mai ales unora ca tine care vrand nevrand va avea nevoie de serviciile "asistatilor".


Esti agresiva la modul absolut inutil. Dar nu ma enervez, parerile si frustrarile persoanelor care nu conteaza pentru mine nu ma ating.

Dar sa fac unele precizari (pentru ceilalti forumisti): Am spus ca AMANDOI parintii au 27 mil, deci unul 13 si altul 14. si nu mi se par exagerate, au muncit 40 de ani ca agronomi, in camp vara / iarna, fara sambete si duminici, cu responsabilitati de sef de ferma. Poate unii din cei cu 10 milioane pe care-i cainezi tu freaca menta; ai mei chiar au muncit.

Cat despre faptul ca am fost asistenta intr-un program Phare, am fost aleasa in urma unui concurs si n-aveam de unde sa am pile. E vorba de un proiect din '99 si am muncit suficient in cei 2 ani (pe un salariu bun ce-i drept), ceea ce nu se poate spune de o parte din cei care lucrau in minister. Unii munceau, dar altii plimbau hartii de colo-colo. Consilierii de preaderare (sefii mei) erau straini, deci n-ar fi acceptat ca eu sa frec menta pe bani europeni.

Profesorii nu-s asistati (ai idee ce inseamna asistat macar ?), pensionarii, persoanele cu dizabilitati, cazurile sociale sunt asistati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Pana la urma treaba (din punct de vedere stict al banilor) e simpla. Avem suma X pentru plata salariilor si pensiilor. Prima idee a fost reducerea numarului de angajati (vehiculata in noiembrie-decembrie). Ati vazut vre-un disponibilizat de la stat? Au facut miting, greva...Ok, nu dati afara pe nimeni...n-avem bani pt toate salariile (pensiile) asa ca le reducem. Din pacate la nivel macro, nimeni nu are de unde sa stie ca A munceste ca sa-i tina pe B si C care se ocupa doar de taiat frunza la caini. Daca ar fi fost dati afara B si C, salariul lui A ramanea acelasi. Asa, vor avea toti salariu - doar ca mai mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Anya, se taie din fondul de salarii...deci B si C pot zbura afara si salariul lui A poate sa ramana la fel, asa am inteles eu, sper sa nu gresesc! Atunci vom avea concedieri din randul bugetarilor.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mikaela_a spune:

A spus ieri Videanu ca de la ministerul pe care il conduce "de miercuri 200 de oameni isi vor cauta de lucru". O exprimare de-a dreptul rusinoasa pentru un ministru (din punctul meu de vedere) tinand cont de faptul ca e clar ca cei 200 n-au unde sa-si gaseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

solutia nu este reducerea salariilor si a pensiilor, solutie este sa nu mai cheltuie banii pe prostii. pentru ce ne trebuie parcare subterana la palatul parlamentului de 13.737.000 fara tva? pentru ce ne trebuiesc bani pentru reparatia unor masini, cand cu aceiasi bani le-am cumpara noi si cu garantie? de ce sunt puse pe lista de reparatii auto care sunt deja in garantie? de ce achizitionam carduri pentru carburanti in valoare de 123347 euro pentru o perioada de 7 luni? pentru ce cumparam masina de tuns iarba in val de 92436 ron? daca vreti sa vedeti pe ce cheltuie alesii nostri banii intrati pe e licitatie si va veti convinge cum isi bat joc de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Job-uri nu sunt gramezi, dar mai sunt. La noi, acum 1 an, cand s-au terminat contractele pe perioada determinata, multi n-au avut prelungire. Acum, deoarece este nevoie, cei mai buni au fost sunati si cei care n-au gasit ceva mai bun sunt reangajati. Marea majoritate au gasit.
Daca vrei sa muncesti, pana la urma gasesti ceva.

Mergi la inceput