Mama este f. suparata!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Ellej tu ai zis ca se iau bani de la asistati si asta nu pricepeam eu cum ii poti face asistati. Tocmai pentru ca eu stiu ce-i acela asistat. Ia reciteste-te si poate asa iti explici si revolta mea. Uite-ti aici citatul ca sa nu te chinui:

Citat:

Trebuia gasita o solutie pentru reducerea cheltuielilor bugetare. Intrebarea e de unde sa-i fi luat: de la cei 4 mil de platitori de taxe sau de la asistati? Voi ce parere aveti?


Legat de cei pe care-i cainez eu:
Citat:

Poate unii din cei cu 10 milioane pe care-i cainezi tu freaca menta; ai mei chiar au muncit.

Un inginer iesit la pensie prin 75 ar fi avut tot cam zece milioane pensie ... asa ca nu te mai grabi cu piatra. Unii batrani sunt saraci chiar daca au avut o calificare buna si au muncit toata viata.
Si nu ma simt atacata de fel. E numai principial. Nu mai am in .ro decat o mama si familia matusii toti activi.
Si in general suspectez de incompetenta si pile pe toti cei care nu-s capabili sa creada in onestitatea si munca altora. Vorba ceea daca tu esti cinstit, de ce sa nu crezi ca si altii pot fi tot la fel ca tine? Iar programele Phare au fost o invarteala pentru foarte multi. Imi pare bine sa aud ca au lucrat la ele si oameni cinstiti.
Ar trebui sa se dea afara incompentii si spagarii din buget, sa se reduca pensiile exorbitante ale fostilor comunisti sau aloe patronilor care s-au autoplatit in ultimele luni supradimensionat. N-ar fi rau sa invete lumea sa nu mai traiasca in economia neagra sau griuta cu salarii nedeclarate, cu cheltuielile casei de la mobil, masina pana la cosnita declarate pe firma .... dar ma indoiesc .... pentru ca e mai simplu sa spui ca tu esti aproape perfect in timp ce ceilalti is cei care trebuie sa se corecteze primii.
Noi sa fim sanatosi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea1002 spune:

Cum de nimeni nu a citat-o pe diana11 de la pagina 15 "sa-i dea peste nas"? hmm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu n-am folosit cuvantul "asistati" in sens peiorativ. Si parintii mei sunt asistati, pentru ca statul le da o pensie (in urma multor ani de cotizatii, evident). Si nu consider ca pensionarii au pensii mari, cu exceptiile bine cunoscute (o cunostinta imi povestea revoltat ca mamei lui i-au redus de curand pensia de la 2000 ! de euro la niste amarati de 500 :))

Doar ca se pune problema reducerii chletuielilor. Daca ar pune biruri si mai mari pe sistemul privat, si-ar inchide toti firmele si am emigra si restul de platitori de taxe. Si atunci sa vezi problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

pensionarii nu sunt asistati - ei au platit statului, cum ai face un depozit la banca, acum primesc acei bani inapoi, in rate cumva.

asistati sunt de exemplu handicapatii (nu o zic in sens rau) - nu pot munci, astfel nu au din ce contribui la buget, dar primesc un mic ajutor ca (cica) sa poata trai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

pensionarii nu sunt asistati - ei au platit statului, cum ai face un depozit la banca, acum primesc acei bani inapoi, in rate cumva.

asistati sunt de exemplu handicapatii (nu o zic in sens rau) - nu pot munci, astfel nu au din ce contribui la buget, dar primesc un mic ajutor ca (cica) sa poata trai


Din articolul asta reiese altceva : http://www.financiarul.ro/2009/07/27/peste-10-milioane-de-romani-sunt-asistati-social/

Asistati sau nu, e vorba de 6 milioane de pensionari, plus "adevaratii" asistati. Ce e de facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

E, din nenorocire cum a spus Mircea Badea...se pote face economii colosale (pt ca o vestea din aceasta nu face tocmai bine parintilor nostri pensionari)
Ma sunat mama e f rau oricum ma astept...de abia respira si cu diagnosticele ei
Vedeti cum se face economie de 600 DE RON?
Va inchipuiti de economii colosale o sa faca 'base' cind o sa omoare toti batrinii???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene spune:

Uitati cine mai beneficiaza de ajutoare sociale si subventii:
http://stirileprotv.ro/video/masurile-anuntate-de-basescu-afecteaza-si-ajutoarele-sociale-si-subventiile/60421874

Sigur, sunt si oameni care au nevoie de acesti bani, dar pe "eroii" filmuletului de ce nu ii verifica nimeni?


Anca, de ANDA - 28 februarie 2007 si 26 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

pensionarii nu sunt asistati - ei au platit statului, cum ai face un depozit la banca, acum primesc acei bani inapoi, in rate cumva.

asistati sunt de exemplu handicapatii (nu o zic in sens rau) - nu pot munci, astfel nu au din ce contribui la buget, dar primesc un mic ajutor ca (cica) sa poata trai


Din articolul asta reiese altceva : http://www.financiarul.ro/2009/07/27/peste-10-milioane-de-romani-sunt-asistati-social/

Asistati sau nu, e vorba de 6 milioane de pensionari, plus "adevaratii" asistati. Ce e de facut?


Daca tu chiar nu stii sensul lui "asistat" imi cer scuze pentru virulenta. Folosirea ta a fost extrem de tendentioasa. Pentru mine a fost din categoria "handicapatule" folosit contra unuia care te-a enervat la stop. Nu stiam ca presa romana e un exemplu de folosire a limbii romane. Mai curand un contra-exemplu. Un asemenea titlu isi castiga o amenda in alta parte.

A asista inseamna a ajuta sa faca ceva pe cineva care nu-i capabil/sau nu o face la fel de eficace singur. Design asistat de calculator, o asistenta asista doctorul in operatie, un impricinat e asistat de avocat, asistenta a aplaudat la piesa de teatru, o mama asista la primul pas al copilului.
Ok? Tu nu i-ai asistat pe pensionari sa-si castige pensia sau sa munceasca!! Poate-i va asista cineva din familie sau casa de batrani sa manance si sa mearga la toaleta, dar pensia si-au castigat-o. E dreptul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

E dincolo de puterea mea de intelegere de ce va certati in legatura cu cine merita mai mult si cine mai putin. Nu are nici o importanta cine ce merita. Toata lumea merita. Nu's bani, ce e de facut in aceste conditii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

ruxij bani sunt, dr sunt dati pe tampenii. gen serbare de ziua europei. romania ajuta republica moldova (ce tara falimentara ajuta alta tara?!?!?!). romania da nu stiu cate milioane de euro pe un site.

si apoi, ca sa faca economii, taie pensii si salarii. ceea ce initial va afecta doar bugetarii, pensionarii, mamele si asistatii, apoi in cateva luni si sectorul privat - ce producem noi privatii trebuie sa cumpere cineva. daca populatia moare de foame, si eu ca privat dau faliment ca nu mai cumpara nimeni de la mine.

acuma ne mai si ameninta ca daca pana la data de...masurile astea nu sunt eficiente, mai scumpesc si tva si cresc impozitul pe salarii. (chestie de care eu una sunt aproape sigura)

si uite asa stai si te gandesti - eu din ce imi mai hranesc copilul.

Mergi la inceput