Prietene la bine si la greu - 10

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui dragonitza

Fetele intrebare (poate prosteasca, dar na ): cand erau alaptati exclusiv la san nu era problema daca nu faceau cacuta 3 zile; acum cand papa diversificat cat de des trebuie sa iasa afara? zilnic?

mami de Piciulina (20nov)

Vlad inainte de asa zisa dversificare facea de 3-4 ori/ zi acum cam de 2 ori, uneori numai odata, pediatra a zis ca nu-i bai ca asimileaza, mai multe nu stiu, dar cred ca este in functie de fiecare organism.


mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragonitza spune:

licurici, many eu folosesc dorna 3,5%. Cred ca se poate folosi oricare marca important e sa fie pasteurizat. Cu fructele nici nu stiu ce sa mai incerc, de-aia imi bubuise zilele trecute cu pepene galben... da' nu e recomandat inca . Avocado si mango nu stiu daca sa ma bag, ca nu ma pricep sa le aleg; stiu ca ati scris aici cum se face, dar parca tot nu am curaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Licuriciule Sita aia ti-o pozez maine, trebuie s-o caut. Se pune practic in oala, las' ca-ti fac o poza.Despre cantarit exact asta spuneam si eu, cred ca nu m-am exprimat corect. Nu vreau s-o indop, nu vreau sa aud ca din cauza mea are fundu' mare, etc., nu vreau sa fac cum imi spune pediatra, dar nici nu-i pot spune ca nu fac cum spune, pentru ca dupa aia poate da vina pe mine. Adica eu as vrea sa reduc cantitatea de lapte de la masa la care primeste solide, dar nu stiu daca procedez corect. Adica daca ea papa 200 ml, sa-i dau 100 ml solide, 100 ml lapte, nu 100 ml solide si 200 ml lapte. Dar ma intrebam daca necesitatile lor, cantitative, nu cumva cresc si ii iau fie-mii mancarea de la gura. No, sper ca acum am explicat mai clar ce dilema am. Smara La mine pe cutie spune "3-4 lingurite la 180 - 200 ml de supa sau lapte", iniatial am pus jumatate de lingurita la 50 ml, apoi o lingurita la 90-100 ml si tot asa, ca oricum e relativ. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragonitza spune:

Andre ma gandesc ca bebele spune el stop cand trebuie. Uneori cand o pun la san pe piculina dupa masa de solide nu mai vrea nici un strop, alteori trage cu pofta de parca nu i-as fi dat altceva inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Gata si vaccinul....gata si mancarea pentru noi....gata si picioarele mele

Primit nota 10, cu toate ca suntem cam pufos (8330 gr) si 67cm ..... ne-a redus Vigantolul la 1 pic. din cauza de fontanela inchisa prea repede....si ne-a facut un mini-programel cu ce avem de urmat in schema de diversificare. De maine, fructe la ora 10, piure-ul de legume la pranz (lungit putin cu zeama) si de sambata introducem si branzica la masa de ora 18. Optional...spre "mai bine nu", 1 lingura de cereale in lapticul de la ora 22, ca sa vedem cum reactioneaza, daca se mai trezeste pentru masa de noapte.

Vaccinul a fost relativ ok....a plans putin la intepatura, apoi inca putin dupa...si urlete pana am reusit sa il adorm.

Greu cu ele...greu fara ele.....

Monis, si eu ma gandeam sa imi iau iar laptopul cu mine, macar in putinul timp cat doarme Rares in parc (caci de la un timp nu prea mai serveste somn afara). Sa vedem ce-om face, vorba ta, noi sa fim sanatosi. (tine bine de el, ca eu tot sper sa ne vedem curand )

Dragonitza, mersi de raspuns. Dr. mi- spus ca la 1l de lapte sa pun 8 tablete. Practic e cam aceeasi treaba cu ce spui tu (250 ml cu 2 tablete).

Simt ca mai trebuia sa raspund ceva cuiva....dar...evident, tinere de minte..zero!

Ma retrag la activitatile de seara.

Pup la voi, in mod egal si fara numar

_
Krelia, mami de tzutzupid Rares-Mihai

"Children make you want to start life over."
Muhammad Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Bai...mi-a,m prins si eu urechile in mesajele astea cu dilema diversificarii.
Nu sunt buna deloc la dat sfaturi, mai ales ca eu sunt in al noulea cer cand Dominic papa 180 ml lapte, el care are peste 6 luni...si cantareste peste 8,5 kg. De multe ori ma intreb de unde asimileaza atata?? Ca el are 3 mese de lapte pe zi, deci mai mult de 500 mlo nu papa. Cand va aud de cantitati din alea ce depasesc 200 ml....ma sperii zau, apoi ma gandesc oare cat or cantarii copii aia frate, de papa atata, insa imi dau seama ca fiecare organis m asimileaza altfel mancarica si e tot mai nebuloasa in capul meu

Totusi, Da Andre, eu incercam sa iti sugerez ca e destul 100 ml de puree la o masa, fara completare de lapte, insa vad ca ma insel ca sunt bebei care papa muuuuult mai mult. Totusi...mai am o intrebare sa ma lamuresc/confuzez de tot. Puree doar atata ii dai tu, sau faci mai mult si din toata cantitatea asta ea papa doar 100? Ca daca ar papa mai mult, ai putea sa ii din start 200 ml de puree si sa vezi atunci cat laptic mai papa.
Eu nu prea sunt de acord, ca bebeii sunt indopati cu biebronul, ca nu stiu cand sa se opreasca. Pai degeaba vreau eu sa ii dau 330 ml si ii pregtesc un biberon plin, daca el la 170 se opreste de fiecare data. Dar cum ziceam, sunt cazuri si cazuri, exista si exceptii de la regula, nu toti sunt "by the book". Asa cum stiu sa se opreaca cand nu mai vor la lingurita, la fel fac si le biberon/tzatza/chiar si seringa noastra. Cel putin asa face fiu-meu .

Ramona ,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea:


DOMINIC ANDREI
(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragonitza spune:

krelia asa mi-a zis si mie 8 tablete de 200 mg la 1l de lapte ... cum n-am gasit de 200 mg am luat de 500mg si nu am cum sa o impart, asa ca pun 4 tablete la 1 l. Eu fac cate 500 ml de lapte o data si am folosit branza rezultata in 2 zile.

Nu mai stiu cine intreba cum masoara 5g de cereale. am masurat acum 5g inseamna o lingurita cu varf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui RamonaCopotTotusi, Da Andre, eu incercam sa iti sugerez ca e destul 100 ml de puree la o masa, fara completare de lapte, insa vad ca ma insel ca sunt bebei care papa muuuuult mai mult. Totusi...mai am o intrebare sa ma lamuresc/confuzez de tot. Puree doar atata ii dai tu, sau faci mai mult si din toata cantitatea asta ea papa doar 100? Ca daca ar papa mai mult, ai putea sa ii din start 200 ml de puree si sa vezi atunci cat laptic mai papa.
La 100 nu ma pot opri ca urla, dar m-as opri la 200, cantitatea ei. Pure ii dau doar atat ca s-o luam progresiv, de la cateva lingurite am ajuns la 100 ml si ma impotmolesc pe mai departe. Pediatra a zis sa ajung la 180-200 de pure fara lapte, dar pana ajung acolo nu mi-a zis cat lapte. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Eu fac branzica din lapte praf. E a doua oara cand fac, prima data am facut sa o degust eu. Din 250ml, plus 2 pastile de calciu pisate si imi iasa putina branzica, dar suficienta pt noi. O fi bine, nu o fi bine..nu stiu, dar eu inca nu vreau sa ii dau alt tip de lapte deocamdata. Pana pe la 8 luni asa, ma mai gandesc.
Ideea la branza asta calcica, e ca intr-adevar are continut mare de calciu si nu toti bebeii au deficente de calciu si nu totul e pe principiul, lasa sa fie,ca nu strica daca ii dau mai mult. De ata ne atentionau fetele, adica Monis si inca cineva(da nu mai retin) sa fim atente la aceasta branzica. Noi insa avem mare nevoie de ea, la fel cum avem nevoie si de supliment de fier.

Ramona ,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea:


DOMINIC ANDREI
(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrecluj

Citat:
citat din mesajul lui RamonaCopot
Totusi, Da Andre, eu incercam sa iti sugerez ca e destul 100 ml de puree la o masa, fara completare de lapte, insa vad ca ma insel ca sunt bebei care papa muuuuult mai mult. Totusi...mai am o intrebare sa ma lamuresc/confuzez de tot. Puree doar atata ii dai tu, sau faci mai mult si din toata cantitatea asta ea papa doar 100? Ca daca ar papa mai mult, ai putea sa ii din start 200 ml de puree si sa vezi atunci cat laptic mai papa.


La 100 nu ma pot opri ca urla, dar m-as opri la 200, cantitatea ei. Pure ii dau doar atat ca s-o luam progresiv, de la cateva lingurite am ajuns la 100 ml si ma impotmolesc pe mai departe. Pediatra a zis sa ajung la 180-200 de pure fara lapte, dar pana ajung acolo nu mi-a zis cat lapte.

Chiara Ada, vita mia , Chiara creste
Odiseea plecarii noastre acasa




Am inteles. Stiu cum e cu urletele, dar si cu teama ca nu papa suficient (niciodata nu m-am gandit ca papa prea mult). In cazul tau, eu i-as da atunci lapte completare, cat vrea ea... Mai ales ca ii dai inainte puree-ul si laptele vine in completare. Gandete-te ca i la san e la fel, la fetele care alapteaza. In loc de biberon pun copii la tzitzi si ii iau ei de acolo cat vor.
Dar eu sunt eu, fac cum ma taie capul, ca nu am pareri de la doctori in care sa ma incred. Oricum, ai putea sa o suni pe pediatra, chiar daca nu o sa faci cum zice ea, si dupa instinctul tau.

Pupe, fugim la baitza

Ramona ,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea:


DOMINIC ANDREI
(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput