Prietene la bine si la greu - 6

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

LA MULTI ANI sarbatoritilor

Raluca, mamica de Remus Andrei(8 nov '09)
Poze BUBU
asa creste Bubu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

dupa o noapte agitata de maraieli in care s-au tot trezit unul pe altul si in final i-am ajutat sa faca kk pe amandoi cu termometrul ca nu se mai putea... frate, ce s-au chinuit saracutii... oare ce i-o fi constipat asa?

dragonitza, dovlecelul e dovlecel din ala de se pune la ciorba, lung si verzui-albicios, il fierb si-l pasez cu putina apa doar... le-am dat si dovleac (bostan) din ala mare si portocaliu, pe asta il coc si-l pasez tot cu apa, le-a placut asa si nu a fost nevoie sa-l pasez cu lapte...

mihamora, mercic!

Di, da, doamna Roman a nascut (tot prin cezariana) a doua zi dupa ce am nascut eu... ne-am tot intersectat la alaptat, ca io eram singura care ramaneam peste jumatea de ora alocata (aveam pila sefa asistentelor) pe motiv ca aveam 2 copii de hranit si doamna venea numai dupa ce se termina programul de alaptat si era timorata ca nu cumva sunt vreo paparazzi deghizata in mamica de gemeni... oricum ea nu alapta, venea doar sa-si vada copilul care era pus intr-un incubator nu pentru ca ar fi fost nevoie, ci numai ca sa-l izoleze cumva de ceilalti, prematurii erau cazati in alta sala... tot spitalul era la picioarele ei, infirmierele cand aveai nevoie de un calmant erau plecate in sat cu dorul sa-i cumpere doamnei chiloti de unica folosinta, drept pentru care mi-am facut singura injectiile cu calmante...

asta a fost din capitolul "mica barfa"...

cu ce ziceati voi ca amestecati sucul de mar? ma gandeam ca poate rezolvam problema constipatiei cumva, eu sucuri de fructe/legume nu le-am dat pana acum, doar piureuri si ma gandeam sa nu apelez la supozitoare si sa reglez problema din alimentatie...

dankutza, mai simt si eu ca ma "tine" cand fac efort, dar e ceva extrem de vag, parca zici ca nici nu am fost taiata... si cand mi-aduc aminte ce dureri am avut

La multe lunite fulgusorilor Chiara Ada, Ariana si Maya Teodora! Sa cresteti mari si voinice!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns padi spune:

Citat:
citat din mesajul lui DianaR
Vreau sa intreb si eu de Padi ca n-o vad pe listuta. A fost anuntata? A intrat si nu mai stiu eu?

Sunt aici. Va citesc, dar aveti un ritm ... care-mi place, dar este greu sa tin pasul cu voi. M-a anuntat Ramonika .
In alta ordine de idei, eu sunt f. obosita. Efectiv "stoarsa". Si nu stiu de ce, pentru ca Laura este cumintica, noaptea doarme relativ bine. Desigur, avem zile si zile, dar totusi... o fi si de la alaptat? Sper sa-mi revin cat mai curand, ca nu se mai poate asa?
Va pe toate.

Adriana de Laura (08.12.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Niata!

Monisule m-ai facut sa ranjesc cu gura pan la urechi de dimineata, da, aveam nitica dispensa de la musiu Zmau cel mare de eram la ora aia pe forumache. Cred ca ma sacaie cu statul la calculator ca stie ca sar imediat la fatza lui si ma oftic repede..
Si apoi am cam ramas ieri masca, ii povesteam ieri de o fosta colega de munca care tre sa nasca si e ingrijorata ca nu stie cum e treaba cu vaccinu Bhcg sau cum l-o chema..si el raspunde asa senin:' pai zi-i sa caute pe forum sa intrebe' Iote asa am facut o fatza , se pare ca totusi e constient ca aflu multe lucruri si is informata bine de aici..Tot ieri radeam de fatza lui ca am luat avocado, si bineinteles amandoi mai tarani habar nu avem ce se face cu el, si io mandra ii arat site-ul trimis de tine unde arata cum se taie,cum scrie mare si lat ca e bun la bebei ca aliment de inceput si ii specific cu litere mari de unde am aflat

Madame K, felicitari si coronita de : Premiu I pt placintuta coapta si bine dospita

Stephy, Ava nici de placintele voastre nu ma plang

Lumi, ai foarte mare dreptate cu offtopicu, eu sunt indignata rau cu ridicarea maretei Catedrala neamului(de saraci si lipiti pamantului, da tre sa aiba vilane cu turnulete ca tiganii si biserici cat casa poporului) versus spitale si clinici, si Cantacuzino inchis de aiurea din lipsa de fonduri...Ca sa nu mai spun ca banii de la biserici ar merge bine investiti si in soiu de mere de la Costesti a lui K(daca am retinut bine localitatea), si inca cate altele in tara asta saraca si tot mai saraca..

Many, interesante scutecele alea ,da vin si io ca tampa, se poate lasa pampersu pe sub ele, si ele pe deasupra?sau ele simple pe curulet..Vad ca totusi a zis Diana ca ele pe curuletu gol cam dau iritatii...Si apoi tot eu ca tampa imi dau seama ca pampersu bagat in apa intra si el la apa si se umple cu alte alea..

Dankutza si noi folosim Bubchen lapte de corp, o perioada am folosit si uleiul de la ei, dar fiimea s-a procopsit de la uleiul ala cu o piele aspra ca de sarpe, ziceai ca are si celulita asa era..O dau de o saptamana cu crema de galbenele pe picioruse si manute unde era pielea uscata rau si are deja celebra piele moale si proaspata de bebelush
Despre vaccinu de la 6 luni ca noi la ala am ajuns, ne-a zis pediatra ca e cam grele cu stocu la el, si sa asteptam sa ne sune cand fac rost de el..ca dureaza putin..Da nu ne-a zis ca ar fi cazu sa il cumparam noi..deci cumva fac ele rost de el..

LauraG am anuntat-o si io cu PM.

Dragonitza si noi am incercat celebra combinatie:morcov pastarnac telina si e iach pt fiimea, dar vad ca morcov fiert si pasat papa totusi...si supa o mai lipaie cat de cat..
Cat despre amestecatu mesei de legume cu aia de fructe ma intreb si io o fi bine????ca de multe ori cam refuza supa sau piureu de legume(nu ca as fi incercat mai mult de cateva zile)si as vrea sa ii bag fructe daca astea legume nu le papa...E bine amestecatura de?sau separam mesele..fiecare cu treaba lui..

Kreliutz, eu la supa zic zeama aia in care am fiert leguminoasele..Si io am zis ca nu dau zeama lunga la fata, si direct piure, asa am facut si ce crezi??Nu am avut deloc succese', din contra, am tot inmuiat piureu ala cu supa , pana am ajuns sa ii dau supa lunga ca piureul e cah pt Amalia..

Lili, hai ca ma frezeaza ft bine si nume de cod Licuriciu, cum ma frezeaza si Lauriciu zis de restu fetelor dragi
(apropo de aasta, prietenele mele cele mai bune de aici ma striga Lauroaia , deci voi ma vedeti ashea mai finuta, pe cand ale mele gagici de la Constanta vad realitatea)

mda a mea pitica azi o sa pape babana banana(Many si eu am zis ca nu astept pana la 8 luni cum a zis pediatra, am tot citit de fete ca dau banane aici si am incercat pe curu ei, nu are nic reactii alergice. Am dat banana in disperare de cauza ca restu mere, legume , piureuri cu orez sunt cah pt pretentioasa de fiimea, si ciudat banana a fost primul aliment lipait frumos semn ca ii place) Eventual ceva avocado, ca vad ca in sf. e mai molicel si trag io sperante ca o fi copt

Bai bucurestencelor de Herastrau, vreau poziiiiciiiiiiiiiii!!!, sa nu va intoarceti fara sa va laudati, da??? Mai ales ca dupa cum inteleg io o sa fie cam singura Mariuca la atatia flacai, aviz lu Vladutu de Many!

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Neatza girlies,

Fetele care sunati in Hambarului sa aflati statusul dosarului, nu sunati la interior 29 asa cum spune nenea ala pe robot. Am avut inspiratia sa sun la un alt interior si un nene mi-a spus sa sun la interior 28 sau 30, dar nu au schimbat inregistrarea de pe robot.Mie mi-a raspuns o tanti la interior 30.Mi-a spus ca nu voi primi decizia pentru ca nu au fonduri pentru posta. Era o tanti mai pretioasa asa, care facea: eu va explic dar va rog sa imi puneti intrebarile LA URMA(accentua calm si ferm pe 'la urma'). La sfarsit: eu: am inteles, multumesc. Ea : Ma bucur.


Ramane la NASTUREL?(adica in fata la doamnele cu ulcioare pe cap?)




mami de MATEI -TUDOR (10.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Neata!

incep ziua prin a ura micutilor sarbatoriti astazi:Danut de mami Dymomo, Chiara de mami Andre, Ariana de mami Lalu, Maya Teodora de mami Biara

si ma apuc de recuperat

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui coquelicot

Neatza girlies,

Fetele care sunati in Hambarului sa aflati statusul dosarului, nu sunati la interior 29 asa cum spune nenea ala pe robot. Am avut inspiratia sa sun la un alt interior si un nene mi-a spus sa sun la interior 28 sau 30, dar nu au schimbat inregistrarea de pe robot.Mie mi-a raspuns o tanti la interior 30.Mi-a spus ca nu voi primi decizia pentru ca nu au fonduri pentru posta. Era o tanti mai pretioasa asa, care facea: eu va explic dar va rog sa imi puneti intrebarile LA URMA(accentua calm si ferm pe 'la urma'). La sfarsit: eu: am inteles, multumesc. Ea : Ma bucur.


Ramane la NASTUREL?(adica in fata la doamnele cu ulcioare pe cap?)


us us reclama enervamnta

dap pa dumanele cu ulcioare care merg la banca acolo in piata sa le umple

Raluca, mamica de Remus Andrei(8 nov '09)
Poze BUBU
asa creste Bubu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


La multe lunite:

Danut de Dymomo
Chiara Ada de AndreCluj
Ariana de Lalu_79
Maia de Biara



Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009

Poze Alexa Annabelle Denise

`Daca asteptam sa traim intr-o lume mai buna trebuie sa contribuim la crearea ei.`
Mahatma Ghandi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

La multi ani fulgusorilor Chiara, Ariana si Maya Teodora.
Fetili va multumesc de urari. Nici nu imi vine sa cred ca am ajuns deja la 6 luni, dar am trait cea mai frumoasa si mai draga perioada din viata mea. In fiecare seara cand ma culc alaturi de comorica(cum ii zice tati) ii multumesc lui Dumnezeu ca ne-a trimis acest frumos dar. Fiecare zambet, fiecare privire, fiecare mmmaaa ma umple de fericire, o fericire pe care nu am mai trait-o inainte de venirea lui pe lume si care nu se compara cu nimic altceva, fericirea de a fi mama.
Dankutza eu pentaximul il cumpar(ma rog il cumpara medicul de familie iar eu ii dau banutii) asa cum am facut-o de fiecare data. In baza statului ne raman copii nevaccinati. Jucarica aia nu are nimic special. Se discuta aici subiectul jucarii 6 luni+ si de aia ma pus poza desi eu cred ca e pt 8-9 luni. Nu face nimic deosebit are insa tot felul de tobite care daca le atingi canta si mai are si niste mingiute care daca le dai drumu pe un circuit scot tot felul de sunete dar pentru asta cred ca trebuie deja sa stea in picioare.


mami fericit de Dan Mihail 28.10.2009
Danut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavours spune:

hello girls,

ce frumos trebuie sa fie la intalnirile voastre in parc! cum reactioneaza bebeloii?
eu sunt o tantaloaica la capitolul tehnica... ok stiu ca la carucioare nu e mega tehnica, dar pentru mine este! am un carucior giordani luat de pe net din italica, care are landou, sport, scoica, geanta etc... adica un soi de struto-camila. ideea e ca pana acum am folosit doar landoul cand mergeam la doctor ca sa poata sta bebelinul intins si sa poata dormi daca doreste. dar acum... probleme:
- cand am nascut si ne-am mutat la ai mei am gasit caruciorul montat, dar acum nimeni nu isi aminteste sa fie autorul montajului
- pt ca nu stiu sa il demontez nu reusesc sa pun varianta sport
- in scoica al meu copil se foieste grav si ajunge sa atarne pe jumatate in afara si mi se pare cam ingusta si oricum nu am nici cea mai mica idee cum o voi pune in masina... trebuie sa aiba ceva suport special?
- habar nu am cum sa pliez caruciorul pentru ca stand la curte langa bucuresti il scot aici afara si nu am fost nevoita sa imi misc posteriorul in parcuri.
- cartuliile si cutiile le-a aruncat mama la gunoi
stiu ca nu aveti cum sa ma ajutati, mai ales daca nu vedeti despre ce e vorba, dar simteam nevoia sa spun asta cuiva...


legat de fier, eu i-am facut analize, anemic nu era, depozitul de fier era pe duca. doc a recomandat 6 picaturi de fier timp de o luna, dar nu a insistat, stiind ca probabil nu vom aplica asta. intai prefer sa ii dau alimente din care sa isi ia fierul si apoi mai vedem daca e nevoie si de suplimentare. asadar, nu m-am ferit de carne si ficatel din surse sigure. alimentele cu fier e bine sa fie combinate cu cele cu vitamina C pentru o mai buna absorbtie a fierului.

astazi vreau sa incerc o chestie noua - suc de patrunjel... inca ma mai gandesc cu ce sa il combin in caz ca va stramba din botic. in supa cu carne a primit foarte bine patrunjelul verde.

si o intamplare ciudatica de ieri: prietenul meu mi-a adus un buchet mare de lacramioare (inainte sa ma invidieze cineva pt asta, trebuie sa stie ca se intampla rar :P). cand l-am primit il aveam pe bebe in brate. a inceput sa urle imediat la sesizarea florilor... am cautat pe net cica toate partile plantei sunt foarte toxice... o fi simtit el ceva. lalelele din curte le-a tolerat bine.

pfff.... ce mult am mai scris!


mamica lui Tudor (04.11.2009)

Mergi la inceput