Loc de intalnire al vechilor aspirante cap. 17

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandana spune:

hop si eu!

tare dragut aici doar ca eu am la treaba de nu ma vad!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Hai sa va spun cateva vorbe despre fetele mele: Karina, creola cu parul castaniu cu trasaturi usor meridionale, seamana leit cu taica'su si vrea sa se faca pilot! Practica, pragmatica, foarte perspicace, cu multa inclinatie spre partea tehnica, spirit de observatie fantastic, rezista la stres si fizic si psihic, la oboseala la fel, doarme oriunde si in orice conditii daca suntem si noi acolo. Dar suge inca degetul. A scapat de scutec pe la 2 ani si ceva singura, fara batai de cap, merge singura noaptea la baie si daca scapa vreun strop de pipi in chiloti aprinde lumina si isi schimba hainele singura fara sa deranjeze pe nimeni. Nu o afecteaza nimic, poti s-o certi, s-o altoiesti, s-o pedepsesti, orice o lasa rece. O dai afara pe usa si iti intra pe geam zambind, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. In permanenta concurenta cu sora ei si in permanenta rivalitate din pacate. Deocamdata sper eu.
Dpdv intelectual un copil normal pentru varsta ei spun eu, la gradinita imi spun ca e mult peste nivelul grupei.

Iris: Cu 2 centimetri mai inalta decat Karina, 2 numere mai mult la picior, o palma mai mare considerabil decat a Karinei, dar cu 3 kg mai slaba. Inalta, atletica constitutie robusta totusi, cum am fost si eu. Blond inchis, ochi caprui, alba la fata, identica cu mine la varsta ei, asemanatoare izbitoare! Pare supla pt ca e inalta dar e f puternica. Boema, cu capul in nori, aparent neatenta, raspunde doar cand vrea desi te aude, exceleaza in vocabular si limbaj. Inclinatii spre literatura si biologie. Foarte sensibila, psihic vorbind, usor anxioasa si fara prea multa incredere in ea, inca. Suflet de artist. Deloc perspicace cel putin pana in prezent, spirit de observatie ioc, fuge de stransul jucariilor si in general de orice munca de nivelul lor, se fofileaza pe motiv ca ea vrea o activitate intelectuala, cum ar fi sa creeze ceva sau sa "citeasca" (de parca ar stii ) ceva. Buna naratoare, ne povesteste intr-una cate ceva, ea orice are de comunicat o face sub forma de poveste.... uneori ne cam seaca. Profunda in gandire si simtiri este mult mai usor de ranit decat Karina pe cae orice o lasa rece. Toate mustrarile pe care le primeste Karina se rasfrang asupra lui Iris pe principiul "unde dai si unde crapa". O iubeste foarte mult pe Karina, ar suporta orice de la ea si din pacate am senzatia ca se simte intreaga doar cu Karina langa ea.

Calaresc de la 1 an jumate, Iris si-a si luat o cazatura destul de urata de pe calul ei (am avut calutii nostri timp de 2 ani) dar a depasit momentul. S-a intamplat la galop si norocul a fost ca a avut vesta si toca pe cap.

De innotat asa cat am putut eu sa le invat, merg pe bicileta, nu patineaza ca nu m-am ocupat sa le invat, dar daca vor avea aptitudini le vor invata la timpul lor pe toate.
vreau sa le dau la dans sportiv sa mai scoata nervisorii si untul din ele ca sunt prea pline de energie si ma gandesc ca le mai stimuleaza putin feminitatea si in acelasi timp fac si gimnastica la greu.
Cam atat. Destul, nu? Hai ca va pup am ceva pe foc si cred ca nu mai are apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Si ca sa termin si cu iris: si pe ea mi-o lauda educatoarea spunandu-mi ca maine daca ar merge la scoala s-ar descurca ca e mult peste nivelul unui copil chiar de clasa I. Ultima oara i-am spus ca io ma simt si prost cand mi le lauda asa, ca eu imi doresc sa fie sanatoase si cuminti ca degeaba sunt inteligente, cum am fost eu - branza buna in burduf de caine. Mie mi-a placut doar clasa I si apoi incepand de la facultate incolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relya spune:

Vale, La multi ani !!! Sa fii sanatoasa si fericita si cat mai multe bucurii sa ai!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Multumesc frumos Mirela!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

La multi ani Vale!!! Sa fii sanatoasa si iubita!
Dar e deja ziua ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

vale vad ca lumea a inceput cu urarile dar ziua ta nu e pe 16?
lachi sunt grozave fetele tale!A mea cam nu face nimic singura si ma gandesc uneori ca o sa o duc in brate si la altar si tot eu o sa o hranesc pana la nunta! Mintea ei e singura care a luat-o pe repede inainte si uimeste pe toata lumea cand deschide gura.
dana totul e ok la tine?

pupici pentru toata lumea

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Shehe si eu le mai dau in gura sa manance,le spal pe maini cand suntem acasa, ca prefer sa fie bine spalate, seara mereu le spal eu pe dinti, doar dimineata le las pe ele, baie tot eu le fac, de imbracat dezbracat tot eu, nu ca nu ar stii/putea dar le ia o vesnicie si o fac aiurea... ca sa imi "usurez" munca tot eu pun mana. Doar prostiile le fac singure fara ajutorul meu.
Iris inca e cu scutec la somn. si la cel de dupa amiaza si la cel de noapte. Noroc ca o maiincap cei mai mari de pe piata (chilotei). Foarte rar mai face in el dar prefere sa numa stresez nici eu nici copilul si am zis ca la 3 luni consecutiv cand am scutecul uscat de la somn nu ii voi mai pune. Asta e... fiecare cu plusuri si minusuri... Sanatosi sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Fetele, ziua mea de nume, Sf Mucenita Valentina este pe 10 feb, de aia mi-a zis Mirela, LMA! De imbatranit, imbatranesc cu un an joi! Pfuaaa, ce tinerica sunt!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Lachi unde ai gasit varianta de scutec-chilotel?Ca si Maia mai foloseste inca in timpul somnului.Si la somnul de amiaza (desi de cateva saptamani nu prea mai doarme!) si la cel de noapte.
Maia a avut retard motor si destul de tarziu s-a desprins de mine,ca abia la un an si noua luni a mers singura.Asa ca ei ii este mai greu decat la alti copii de varsta ei sa faca anumite lucruri singura.Cred ca s-a obisnuit asa si nici nu prea are ea chef sa manance sau sa se imbrace singura.Si sunt atat de obosita....Nu stiu ce sa mai fac cu ea pentru a deveni si ea independenta!?
vale pai atunci La multi ani cu intarziere!!!!
Eu am o prietena pe care am sunat-o zece ani cu o saptamana inainte de ziua ei.Si abia dupa zece ani am aflat intamplator ca ziua ei e pe 10 nu pe 4 .La intrebarea mea de ce nu mi-a spus?A zis:si sa iti stric placerea???
la toata lumea

Poze

Mergi la inceput