Taticii sunt interzisi in multe spitale pt. copii?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Ruxandra, exact asa am patit noi. Eu internata (din fericire, doar tp o zi) la Grigore Alexandrescu, tati a ramas la intrarea in spital (undeva la parter). As fi putut intelege motive legate de riscul aducerii / propagarii de virusi din exterior, dar atunci cum de a avut acces in saloane o vanzatoare ambulanta ce lasa in urma o dara de "parfum" de iti muta nasul din loc?!

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Si eu am stat in Franta in spital cu V. cand avea 10 zile: 3 paturi in salon, 2 mamici cu bebelusi si un tatic cu o fetita mai mare. Veneau infirmierele sa ma invete sa alaptez, nici nu mi-a trecut prin cap sa ma deranjeze taticul care pur si simplu se intorcea cu spatele cand alaptam si gata. Fara mofturi si fara aere, eram acolo toti pt problemele de sanatate ale copiiilor, PUNCT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

in Tg Mures - ambele sectii pediatrie UMF si judetean) - nu se permite insotirea copilului de catre tata.
La UMF e afisat pe perete - ca numai femei se pot interna cu copii, iar la judetean mi s-a spus clar la internare - l-am avut pe cel mare internat cand cea mica avea 7 luni - alaptata.
Am internat-o pe buni cu baietelul - desi tatal putea sa fie internat si isi dorea foarte mult - as fi preferat sa fie cu tata (pentru ca asa si-a dorit copilul), nu s-a putut.
Din pacate, nici sa-l vizitez nu aveam voie - mi s-a spus ca n-am ce cauta acolo daca nu m-am internat cu el.
Am facut circ si s-a putut sa intru la copil - imbracata in haine de medic !!! Baietelul meu avea 2 ani si jumatate, a facut edem alergic foarte urat - am vrut sa discut cu madam doctor - Marginean Oana - si m-a scos afara pe motiv ca nu m-am internat cu copilul (mama denaturata ce sunt eu).
Ma revolta si acum foarte mult atitudinea asta - saloanele sunt mici - 2-3 mame, se poate pastra unul pentru tatici daca sunt mamele prea rusinoase.

Eu, personal, nu vad nimic ce sa ma deranjeze daca sunt in salon cu un barbat. Am dormit de multe ori in aceeasi incapere cu alti barbati fara sa fiu depravata (zic eu )- am fost in excursii la munte, la mare, am dormit in acelasi cort cu elevii mei - de aceea mi se pare aberant sa ai pretentii de tot felul de la spital.
Educatia e problema cea mai mare - care INCA sustine ca numai mama poate intelege copilul. Culmea e ca nimeni nu "da" peste mana femeii gravide care fumeaza si nici celei care fumeaza pe deasupra sugarului din brate...
Numai mama poate naste si numai mama poate alapta, dar tatal poate fi total implicat in viata copiilor sai daca vrea.
Pe sotul meu il tachinez - cu mult drag - ca am norocul ca numai eu pot biologic sa nasc, altfel nu avea nevoie de nevasta... stie absolut tot ce tine de copii, oricand poate ramane cu amandoi fara sa aiba nevoie de o prezenta feminina....
Din pacate, nu are drepturi vizavi de spital - la noi in tara cel putin.

Am sa retin din topicul asta comunicatul cncd (Sper sa n-am nevoie de el ...) si faptul ca sunt si spitale in care tatii pot fi parinti.

www.la-taclale.ro" target="_blank">Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC


Mi se pare trist ca adesea in .ro un copil bolnav n-are dreptul la parintele lui. Jena mamelor mi se pare colaterala fata de interesul copilului bolnav.
Este irelevant cine este Tata, problema e acolo si e foarte bine sa fie confruntat cu ea si un forum de mamici(majoritar).





De acord cu afirmatziile de mai sus!

Nici eu nu stiu cine e TATA si istoricul lui dc-ist(care are mare importantza dupa cum se vede)ins aproblema ridicata este reala!

dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu
Educatia e problema cea mai mare - care INCA sustine ca numai mama poate intelege copilul.


Asta nici eu n-o inteleg.. din prima zi tatal copiiilor mei a putut face si a facut (in afara de alaptat) absolut tot ceea ce avea bb nevoie.

Plus ca este mult mai calm.. eu sa lesin cand i-au luat o data sange lui bb (ambulator).. pe mine, galbena si moale, m-au scos asistentele afara din cabinet. A intrat tati si s-a descurcat excelent.

Si da, nici eu nu inteleg ce-i asa mare dandana sa dormi in aceeasi camera cu un barbat.



..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Cine sta in spital cu copilu bolnav ar trebui sa fie alegerea celor doi adulti din familie (mama si tatal), iar motivele acestei alegeri nu ar trebui sa conteze. Poate mama pur si simplu castiga mai bine sau patronul nu o lasa sa lipseasca de la job, asta nu o face sa fie mama denaturata. Mi se pare absolut aberant sa ramana copilul cu un strain decat cu propriul parinte.

Si culmea se invoca banii ca motiv... oare costa asa mult sa bati niste tevi in peretii fiecarui salon si sa atarni niste perdele intre paturi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Nu am reusit sa citesc tot ce s-a scris la subiect, dar vreau sa va povestesc si eu ceva vazut de mine. Eram internata cu Matei ca sa-l operez la Grigore Alexandrescu. In salon cu mine o mamica care trebuia sa-si opereze baietelul de 4 ani. Cu vreo 2 zile inainte de internare a cazut si si-a fracturat rau de tot piciorul. Bineinteles ca nu i s-a permis sotului sa se interneze. Erau si din provincie, la o distanta f mare de Buc. Nu va spun ce chinuri era pe acea femeie. Refuzase ghipsul si risca sa ramana schioapa toata viata. Nu putea alerga deloc dupa baietel (care era si f nazdravan si nu statea locului). Dupa operatia baietelului (operatie f f grea) l-au tinut la post operator vreo 3 zile. Din pacate sala de la postoperator era la alt etaj iar mamica respectiva statea si plangea in salon pt ca pur si simplu nu putera cobori. Sincer, eu as fi preferat sa stau cu taticul baietelului in salon decat sa vad atata suferinta cum am vazut la femeia respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_A_T_A

Astazi, 24 aprilie, am verificat personal daca Institutul de Boli Infectioase "Matei Bals" si Institutul pentru Ocrotirea Mamei si Copilului "Alfred Rusescu" permit tatilor sa-si insoteasca in spital proprii copii.
Realitatea a fost socanta. Tatii sunt pusi sub interdictie. Doar mamele sunt agreate. In caz de forta majora sunt acceptate bunici, matusi, bone etc. Cu conditia sa fie FEMEI asadar! Am facut haz de necaz si am intrebat daca este necesara operatia de schimbare de sex, pentru a ne veghea ca tatici copilasii in spital. S-a ras in hohote, pentru ca la varianta asta nu se gandise nimeni.
Ce se intampla cu taticii vaduvi, divortati, cu sotii grav bolnave sau retinute acasa motivat (ex. mame care alapteaza bebelusi, adica pe fratiorii sau surioarele mai mici ale copiilor care au probleme de sanatate)? Raspunsul cadrelor medicale si ale oficialilor din spitale este probabil "SA FIE SANATOSI!".
Anul trecut au fost sanctionate pentru ca discriminau tatal/barbatul alte doua spitale din Bucuresti: "GRIGORE ALEXANDRESCU" si "Victor Gomoiu", dar se pare ca fenomenul rezista inca. Suntem unici in Europa si la capitolul asta! Din pacate!
Mai sunt parinti care au patit-o, care au aflat ca TATII nu sunt agreati in spital, ca nu-si pot insoti copilasii bolnavi si ca sunt interzisi doar pentru ca sunt tati/barbati?
T.A.T.A.


Nu are nici o legatura cu discriminarea

Motivul e cel mentionat, ca sint femei internate cu copiii si cum sint 3-4 copii intr-un salon e greu sa stea cu un barbat. Saracia.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Oare suntem atat de saraci incat sa atarnam niste cerasafuri intre paturi astfel incat fiecare sa aiba un pic de intimitate?
Asa cum nu ni se mai pare nimic anormal sa fim consultate de un medic barbat (inclusiv ginecolog), de ce sa nu acceptam ca cel de langa noi este pur si simplu un parinte ingrijorat cu copilul bolnav. Cred ca stare psihica a copilului este cea care trebuie sa primeze, pentru ca parintele internat (sanatos la momentul respectiv) are o capacitate mai mare de adaptare si poate sa gaseasca o solutie de convietuire in salon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Parerea mea personala este ca esti determinat de alte interese decit binele tatilor si copiilor. Parca fosta ta sotie era medic? Cred ca vrei sa te dai leu in domeniul ei. Parere personala.

Mergi la inceput