Taticii sunt interzisi in multe spitale pt. copii?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


Nu mi se pare deloc o falsa problema, ci una extrem de grava. Ma bucur ca exista cineva intersat sa o rezolve si nu ma intereseaza CV-ul persoanei in cauza, nici barfele legate de aceasta. Din fericire eu nu m-am lovit de problema asta deci nu pot sa raspund strict la intrebarea lui T_A_T_A, dar as dori sa semnalez o alta forma de discriminare institutionalizata a tatilor. Si anume, alocatia copilului poate fi ridicata de la posta doar de catre mama. Mi-am trimis eu sotul sa ridice alocatia in ultima zi din termenul pe care il aveam la dispozitie si nu a reusit sub nici o forma, nici chiar dupa ce am sunat la respectivul oficiu postal sa explic de ce ma aflu in imposibilitatea de a veni personal. Am facut pe tema aceasta o plangere la Posta Romana, in care sustineam ca se comite o discriminare si mi s-a raspuns ca nu este vorba despre o discriminare, ci acesta este procedura. Cum ca au fost cazuri de barbati care au baut alocatia copilului si deci asta justifica atitudinea fata de orice TATA care vine sa ridice banii cuveniti copilului. Poate dupa ce o rezolvati cu spitalele va ocupati si de asta...Eu va urez succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_A_T_A spune:

ACCEPT92, gand la gand cu bucurie! Chiar luna asta mi s-a intamplat sa merg la oficiul postal pentru a incasa indemnizatia pentru concediul de crestere a copilului. Fiind acolo am remarcat ca un tatic avea problema semnalata de domnia voastra. Nu i se dadeau banii de alocatie, pentru ca nu era...mama.
Norocul meu ca angajatii de acolo ma cunosc destul de bine, pt. ca altfel as fi avut si eu probleme. Taticii aflati in concediul respectiv sunt priviti drept ciudatenii de unii semeni de-ai nostri.
Multumesc pentru sugestie! Chiar ma voi ocupa si de tema asta, pentru ca merita toata atentia. Trebuie sa fie clar pentru toata lumea ca cei doi parinti au drepturi si obligatii egale si ca sunt complementari si la fel de importanti pentru propriul copil. Ma refer desigur la parintii responsabili, care-si iubesc copiii. Si sunt foarte multi!
T.A.T.A.
T.A.T.A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_A_T_A spune:

Comunicat - T.A.T.A. solicita demnitarului Streinu-Cercel sa-l sanctioneze pe managerul de spital Streinu-Cercel si reclama doua institute medicale la CNCD

http://www.t-a-t-a.ro/2010/04/26/comunicat-tata-solicita-demnitarului-streinu-cercel-sa-l-sanctioneze-pe-managerul-de-spital-streinu-cercel-si-reclama-doua-institute-medicale-la-cncd/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Mi se pare trist ca adesea in .ro un copil bolnav n-are dreptul la parintele lui. Jena mamelor mi se pare colaterala fata de interesul copilului bolnav.
Este irelevant cine este Tata, problema e acolo si e foarte bine sa fie confruntat cu ea si un forum de mamici(majoritar).

Btw in Franta am impartit cateva zile un salon cu un tatic venit cu fetita lui ca si mine. Am folosit pe rand aceeasi toaleta. Pijamale n-am folosit, o tinuta sport a fost ce am ales din start de pe cand patul vecin era gol. Habar n-am cum arata, stiu doar ca fetita fusese desfigurata de un caine, ii canta seara si-i dadea un biberon cu lapte cu cacao.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Accept, alocatiile se ridica de catre reprezentantul legal al copilului. Cand copilul are doi reprezentanti legali adica ambii parinti (fara a se fi facut incredintarea unuia dintre ei), atunci cel care intocmeste dosarul de alocatii si se trece acolo e cel care ia alocatia, un singur parinte. Spre exemplu in cazul meu, tatal copiilor a facut procedurile astea si s-a trecut pe el ca titular al dosarului de alocatie, in lipsa mea care eram acasa cu bebe mic. Fapt care a facut ca dupa ce ne-am despartit copiii mei care erau cu mine sa nu poata beneficia de alocatie pana nu a existat o hotarare definitiva si irevocabila de incredintare (prin ordonanta presedinitala) catre mine adica mai mult de un an si jumatate alocatia i s-a livrat tot lui personal, banii nu au ajuns niciodata la copii.
Asta sa fie tot baiul nostru.
Pe scurt, e intradevar chestie de proasta procedura nu e o discriminare a tatilor ci, daca vrei, a parintelui care nu a fost atat de iute de picior incat sa se treaca el primul pe lista la dosarul ala, indiferent de gen. Apropo, poti cere livrarea alocatiei intr-un cont, e mai simplu si mai sigur ca la posta.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Nu mi se pare deloc o falsa problema, ci una extrem de grava. Ma bucur ca exista cineva intersat sa o rezolve si nu ma intereseaza CV-ul persoanei in cauza, nici barfele legate de aceasta. Din fericire eu nu m-am lovit de problema asta deci nu pot sa raspund strict la intrebarea lui T_A_T_A, dar as dori sa semnalez o alta forma de discriminare institutionalizata a tatilor. Si anume, alocatia copilului poate fi ridicata de la posta doar de catre mama. Mi-am trimis eu sotul sa ridice alocatia in ultima zi din termenul pe care il aveam la dispozitie si nu a reusit sub nici o forma, nici chiar dupa ce am sunat la respectivul oficiu postal sa explic de ce ma aflu in imposibilitatea de a veni personal. Am facut pe tema aceasta o plangere la Posta Romana, in care sustineam ca se comite o discriminare si mi s-a raspuns ca nu este vorba despre o discriminare, ci acesta este procedura. Cum ca au fost cazuri de barbati care au baut alocatia copilului si deci asta justifica atitudinea fata de orice TATA care vine sa ridice banii cuveniti copilului. Poate dupa ce o rezolvati cu spitalele va ocupati si de asta...Eu va urez succes!





Daca in dosarul intocmit se trec ambii parinti sau doar tatal amandoi sau doar tatal ridica alocatia.
Asa ca nu se aplica ce spui tu acolo.
La mine baiatul cel mare il are trecut pe tata deoarece la scoala cand s-au inaintat dosarele a fost trecut acesta iar cel mic pe mine deoarece a mers pe doarul initial facut dupa nastere.
Asa ca eu ridic una, sotul alta.
Se pot trece si intr-un cont indiferent cine este titular, totul este sa fie facuta cererea corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Si ca sa raspund si la subiect in spitalul Gomoiu a fost acceptat si sotul meu la internarea copilului deoarece eu eram gravida cu cel mic in luna mare. Dupa expunerea problemei nu a intampinat nicio dificultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Da, tatii sunt discriminati ref. la internarea cu copiii lor. Si copiii sunt astfel lipsiti de suportul si prezenta unui parinte. Si eu ca mama/sotie am fost lipsita de prezenta/suportul sotului meu.

Ni s-a intamplat de cateva ori:

1. BB de 7 luni, eu plecata din tara cu tatal meu bolnav. BB internat la G Alexandrescu. Tatal nu a fost primit, a trebuit sa vina bunica.

2. Operatie polipi, tot la G Alexandrescu. In urma unei interventii a fost lasat -acele cateva ore- sa stea tatal cu el. Eu eram cu bb2 acasa.

3. Internare la Matei Bals. Tatal nu putea sa ne vada decat 1-2 ore pe zi. Foarte greu pentru noi.

4. Internare la G Alexandrescu. Tatal n-a putut sa vina deloc, ar fi tb sa ies eu afara si sa las copilul singur.. la acea sectie copiii insotiti nu primeau vizite . Am simtit din plin lipsa lui.



..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Si, experienta noastra intr-un spital privat, unde a fost operat copilul nostru.

Impreuna am mers si-am discutat cu dr, cu anestezistul, etc.
Impreuna am venit in ziua operatiei si am stat cu copilul nostru pana a fost preluat.
Impreuna ne-am tinut de urat si ne-am incurajat cat a durat interventia.
Si tot impreuna am fost cand ni l-au adus si apoi cat am stat sa-si revina.

O cu totul alta experienta; trauma operatiei nesimtindu-se asa pregnant tocmai pentru c-am fost impreuna!



..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Eu vad lucrurile asa : datorita conditiilor din spitale si a faptului de necontestat ca mamele sunt ingrijitorul principal al copilului, mama sa fie "preferata" la internat, daca acest lucru nu e posibil, urmatorul pe lista ar trebui sa fie tata, nu bunica sau vecina.

In ceea ce priveste barbatii aflati in concediul de ingrijire copil, sunt curioasa daca exista un procent care chiar isi ingrijesc copilul fara ajutor gen bona, bunica Toti pe care ii stiu eu au ales aceasta optiune din motive financiare (asa a fost mai bine pentru familie), dar copilul a fost ingrijit de altcineva. Scuze de offtopic.

Mergi la inceput