Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ratusca83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinushca

ratusca, nasoala poveste. cam asa e la particular se ocupa de tine pana ai vreo problema... le e frica de procese. nospa luai cand te dureau burta si spatele, aveau vreun efect ? sanatate multa si sa iti mearga bine cu cerclajul de data asta!
Dimitra, la varsta asta a sarcinii sunt f f slabe sanse sa se mai opreasca in evolutie. cred ca sub 5%. daca ieri era totul ok poti sa stai foarte linistita din punctul asta de vedere. acum depinde de ce ai pierdut-o data trecuta. bine ai venit si multa sanatate!


Mami de (28.10.2008) si bb2 10+

sincera sa fiu nu luam pt ca nu-mi daduse..el chiar mi-a intrerupt si utrogestanul spunand ca este bine..
Asa este cei de la clinicile private se ocupa mai mult de gravidutele fara probleme...
Acum a trecut...sa dea Doamne Doamne sa fie bine de aceasta data..
va pupic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

Buna ziua tuturor,
Ma ajutati si pe mine cu niste pareri.

Am facut ieri ziua 35 beta din nou si am o valoare de 4733. Prima data l-am facut in ziua 26 si am avut o valoare de 140. Sa fi crescut prea repede?

De asemenea am facut progesteronul si a iesit 53, valorile pentru primul trimestru fiind 16.4 - 49. Sa fie oare mai mare datorita arefamului? Sunt cam nelinistita ca e mai mare.

Liana

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vmadelain spune:

Citat:
citat din mesajul lui douradoudou

am modificat la bb alinush dar siema nu mai are date nu stiu unde sunt...





Alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri
8+


Buna Burtici!

Tare active vad ca sunteti! Greu tin pasul cu voi! Dar va citesc si va urmaresc pe toate!
Felicitari pentru burticile intrate noi pe forum: sa aveti bebei la termen si sanatosi!

Doura, o rugaminte am: in urma ultimului consult am primit un DPN diferit decat cel calculcat aici. Iata datele mele:
DN: 15.03.1983
UM: 24 Februarie 2010
DPN: 01 Decembrie 2010
Multumesc frumos de pe acum pt modificari.:)

Fetelor, am o intrebare pt voi: eu experimentez de cateva zile stari ft accentuate de lesin, nu ma pot tine pe picioare, si simt ca am palpitatii si transpir instant daca nu ma asez.
A mai trecut cineva prin asemenea stari? Ce masuri ati luat?Momentan, mie mi s-a dat repaus la pat, voi cum ati tratat problemele?

Va pup cu drag si sa aveti o zi minunata (in ciuda lipsei soarelui).

Madelain7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui liana.berbec

Buna ziua tuturor,
Ma ajutati si pe mine cu niste pareri.

Am facut ieri ziua 35 beta din nou si am o valoare de 4733. Prima data l-am facut in ziua 26 si am avut o valoare de 140. Sa fi crescut prea repede?

De asemenea am facut progesteronul si a iesit 53, valorile pentru primul trimestru fiind 16.4 - 49. Sa fie oare mai mare datorita arefamului? Sunt cam nelinistita ca e mai mare.

Liana

Buna !!

Eu zic sa stai linistita..este totul bine cu cat valoarea beta hcg creste cu atat este mai bine..asa am patit si eu la inceputul sarcinii..
multa sanatate

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

ratusca83 imi pare rau pt experienta ta; de data asta o sa fie bine, ai sa vezi , trebuie sa fii optimista
de aceea stau in cumpana si eu in ce priveste clinicile private, daca apar complicatii tot la stat te trimit

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

Buna fetelor,
miercuri am trecut printr-o mica criza, ce inca imi mai da probleme. Am sangerat si de urgenta am ajuns la dr. pentru o echo. Nu a gasit nimic anormal. Totul era ok cu bb, crescuse de la ultima echo, avea ritm cardiac si miscari fetale tipice si nici decelari, asa ca nu a putut sa-mi explice sangerarea. Mi-a dat utrogestan (se poate lua si cu reteta compensata de la med. de fam.). Totul parea ca s-a rezolvat, dar ieri am sangerat iar si azi cand am vb. cu dr. mi-a interzis orice efort si mi-a zis ca-mi da si zile libere daca nu stau la pat 2-3 zile.
Citind odiseea am constatat ca sunt cateva fete care iau utrogestan, dar la care s-a vazut un hematom, ceva, la mine dr. nu a gasit cauza sangerarii. Poate nu era foarte performant aparatul.
In fine, sper s trec cu bine acest hop. Incerc sa fiu calma si chair cand eram pe punctul de a ma pune pe m-am stapanit gandindu-ma ca-mi fac mai rau.
Acum mai am si alta nelamurire. Peste 2 sapt. (daca nu se intampla nimic grav Doamne fereste, pana atunci) am programare pentru echo de trim. I si DT. Ce presupune aceasta echografie? Eu cand m-am programat asa am spus ca e pt. trim. I si trebuie corelata cu DT. Banuiesc ca stie echografistul despre ce tip de echo e vorba. Trebuia oare sa specific si altceva? De exemplu, morfofetala?

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rala spune:

Un pui de somn am tras si ati umplut 4 pagini.
Pt Crisu desi cred ca e tarziu, glinka este o strada din bdul barbu vacarescu cam in dreptul kaufland.
Monica, eu stiu ca nu prea mai sta dupa 19, dar daca ajungi pe la 17.30 nu cred sa pleci "nevazuta" de acolo. Eu o sa merg pe la 15.30 ca atunci poate tatal sa participe. Daca e nebunie e posibil sa nu scap pana la 17.30 si poate ne si vedem.
Madelain ar fi bine sa anunti medicul daca ai stari accentuate de rau, cum ti-au iesit analizele? Cu glicemia cum stai?
Liana, de ce te mai chinui tu cu bhcguri? Odata vazut saculetul in uter nu prea mai sunt relevate valorile astea. Dar pentru linistea ta, am facut un calcul scurt si da, valoarea ta e normala, adica daca s-a dublat la 2 zile cum e normal, in ziua 36 ar fi trebuit sa fie 4480, dar cum dublarea nu se face fix la 2 zile, tu esti in grafic. Nici analiza de progesteron nu mai e relevanta mai ales daca faci tratament cu utrogestan/arefam care sunt compusi de progesteron.

9+
"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

douradoudou sper ca te simti mai bine. Insanatosire grabnica. Acum e perioada cea mai propice racelilor. Trebuie sa fim foarte atente.
Florina22 La multi ani si sa fi sanatoasa si bb tau la fel.
crisuletzul ce se mai aude cu hotii? Nu vreau sa te ingrijorez, dar cred ca vor mai trece pe la voi. Incercati un sistem de alarma pentru casa si caini bine dresati pentru curte. Si iluminare pe o zona cat mai mare. Am uitat ca v-au furat cablurile de curent.

Numai bine tuturor si sa fim sanatoase si bb-ii nostrii la fel


8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

dimitra bine ai venit..scuze dar eram cu lista si nu cred ca ti-am zis welcome...vmadelain am modificat




Alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri
10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana.b spune:

gravidutzelor, tare active mai sunteti ........ nu pot tine pasul cu voi, oricat de mult as incerca!

ieri ami-am luat si eu rezultatul de la analize si sunt cam nelinistita pentru ca mi-au iesit valori mari la GOT si la GPT

ma intreb daca are vreo legatura cu faptul ca iau utrogestan pe cale orala?!?!?
am citit aici pe forum ca utrogestanul nu este prea usor de tolerat de ficat.....

sincer sunt cam stresata, mai ales ca nu stiu ce inseamna si ce implicatii are...

ma poate ajuta cineva cu o parere?!?!?

pupici si promit sa intru mai des, dar....... nu depinde numai de mine!

+8

Mergi la inceput