Coc prajiturele :-)

Coc prajiturele :-) | Autor: Llaura

Link direct la acest mesaj

http://www.evilmadscientist.com/article.php/atomiccookies
Le incerc...cine vine cu laptele? Pahar in forma de reactor, va rog frumos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:



101 activitati distractive cu Legendre si Laplace
.
89) Gogosele
.

Cu suficienta rabdare si un numar rezonabil de termeni pana la un ordin si grad decente poti obtine chiar galusti cu prune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Despre cum nu e nici o diferenta intre o ceasca de cafea si un donut, plus multe altele la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Asta exista (kind of) si in limba romana: covrigul este o gaura in jurul careia se afla un covrig.
Asa definea profu de romana in liceu chimia. Niciodata n-am inteles de ce e chimia mult iubita intre stiinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Intr-un univers compact, definitia e perfect valida.

Altfel, exista avantaje evidente intr-o stiinta care-ti permite sa incepi un articol prin: "Consider a spherical cow..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ce sa facem, empiric vaca este sferica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Ba eu spun ca-i un torus. (gen 1, nu 0 :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Irelevant, cu instrumentul potrivit o masor la ppb
Nu stiam cartea cu vaca, multumesc beren, o sa ma uit pe ea poate fur idei, greu cu calculatiile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Ce instrument? Yucky!

Prefer sa demonstrez o teorema despre homeomorfismul dintre vaca si om.

Edit: cu placere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ah, un pic un pic stim si noi cuvinte din astea complicate (tranzitiile de interes spectroscopic sunt determinate de simetria moleculara), dar sa stii ca tot vaca sferica-i de baza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Aa, Clebsch-Gordon, Laura? (de fapt e teorema Wigner-Eckart)

Stiu ca stiti ce faceti voi acolo in spectroscopie, serios. Eu nu fac bancuri cu chimisti cand dau talk-uri, ci cu alte 'rubedenii' .

Stii, cand eram "tanar" m-am jucat o vreme intr-un lab de spectroscopie cu un 'monstru' Bruker, care facea de toate: EPR/ESR, NMR, la temperatura camerei sau cu circuit de He; fixam ghidurile de unda cu mana pentru armonica potrivita, undulatori and all that. Ba intr-un colt aveau si un X-ray, pe masa unul cu absorbtie de O, iar alaturi o masa de laseri cu dublare de frecventa, cristale KTP s.a.m.d. Ehei mais ou sont les neiges d'antan?

Mergi la inceput