Felicitari CARLA! Flori de liliac-mai-iun'10 (61)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

multumesc fetelor pt rasp referitor la anestezie si durerea de gat(care pare sa mai fi trecut)
flory_blanca am sa optez pt cezariana pt ca sunt micuta in bazin, slabuta si uiltima data knd am vb cu dr mi-a zis ca as putea sa m a"rup"si pe afara si pe dinauntru
eu oricum dupa orice anestezie vars, am fost operata la 18 ani de apendicita si am avut rahi si am varsat toata noaptea d la ea
iar acum vreau rahi ca sa o pot vedea pe printi

asa creste bebicu
pozici cu noi
ale cu printesa Karina Florentina in30 sapt
maTie Doamne sa am un copilas sanatos si cuminte
AMR:9 SAPTAMANI SI VINE PRNTESA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

fetelor mie mi se pare ca mi s a cam lasat burtica..
adica de la sani in jos se vede clar k e mai lasata
nu stiu daca am fost destul de coerenta

asa creste bebicu
pozici cu noi
ale cu printesa Karina Florentina in30 sapt
maTie Doamne sa am un copilas sanatos si cuminte
AMR:9 SAPTAMANI SI VINE PRNTESA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Sabina, te asteptam. Felicitari ca sunt bine bubulinele. Sper sa mai stea in burtic. Eu cu Cami am tot hoinarit prin oras cate 4 ore pe zi cu col sters, si nu nasteam odata! Daca stai in pat, poate mai stau pana la mijlocul lui aprilie. Felicitari si pentru progresele Alexandrei. Cami inca doarme cu mine, dar vine tati peste o luna si o transfera la ea in patut. Sper sa nu comenteze.
pisi-pis, eu m-am recuperat repede cu Cami, dar oricum mi se pare mult sa nu iesi o luna vara din casa. Daca imi aduc bine aminte, mai mult de 1-2 sapt. nu am stat in casa. Nu stiu cum e la voi, dar la noi vine epdiatra acasa si iti spune ce, cum si cand.
Noi nu avem balcon dar avem parc peste drum de casa. Asa ca cel mult peste 2 sapt iesim neaparat afara.... A, uite ca Theo tot asa zice.
Sabina, MAdutza, tocmai asta vroiam sa zic, ca niciodata nu am simtit ca ati face diferenta intre Romani si Basarabeni, si nu e nimeni discriminat in vreun fel aici. Sunt fetele super dragute la odiseea asta!
Sorana, imi pare rau nu v-ati relaxat asa cum v-ati dorit! un de la noi.
moni_or, felicitari pentru bebelina sanatoasa!
Alessicoo, asa imi pare si mie de vreo saptamana, ca e mai lasata. Iar asezata cu picioarele impreuna nu pot sta. Vorba Sabinei, parca am o galeata in poala. Eu zic totusi ca o sa ajungem si la 40 sapt.

Merg la somnic, ca-s franta de oboseala.
Noapte buna si linistita.





www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de zvapalici Camelia-Nicole si cu 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

hello

dupa ce am reusit sa mananc niste grisine si sa dorm o ora m-am trezit mult mai ok

insa stiu ce a fost; am eliminat o mica pietricica......

Sabina, tinem pumnii sa rezistati cu bine pana pe 6!

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Ramona80 merci mult scumpa, esti o draguta!
Nati inca le calci si pe fata si pe dos pai esti o eroina si tu
NAna tare faza cu socrii si replica sotului!! Al meu nu ar fi facut una ca asta in ruptul capului!
Sabina imi pare rau de streptococul B, dar sa stii ca si soramea a aavut, ea a nascut natural, l-a tratat inainte degeaba, apoi i-a pus si pe ea si pe bb pe Augmentin vreo 8 zile. Nici nu a mai repetat ulterior analiza, ca medicul nu a considerat de cuviinta.
Vivela, Vero imi pare rau de problemele cu maselutele! SI eu am fost la dentist si mi-a lucrat fara anestezie, a fost si indicatia dritei, dar coincidea cu alegerea mea...totusi, despre scosul nervului bbrrr, mi se pare cam naspa
Artu aseara cand am vazut luna plina ma gandeam la discutia de pe forum, acum vii cu d-astea?? Bine ca stai linistita in pat, lasa ca lucrusoarele le speli maine, cand te simti mai bine!
SOrana imi pare rau de we semisatisfacator la munte. Poate la SIbiu va fi mai bine!
Virgi, MAdutza, Moni-or, felicitari pentru eco!
bubu eu nu am gemeni, dar mi se intampla si mie ceea ce spui tu, se contracta uterul, fata in picioare, cum spun eu si trece ceva pana revine burta la pozitia normala. Cred ca e in regula...eu nu m-am impacientat...in fine...banuiesc ce amploare trebuie sa aiba miscarile a doi copii in burtica!
Ale din cate am inteles e mai nasoala recuperarea dupa anestezie generala, cred ca e de preferat rahi. Eu la prima ceza am avut rahi - peri, adica mi-a ramas cateterul in spate pe unde mi se administrau calmante. Nu zic ca mi-a fost bine, dar cred ca depinde cum se comporta organismul la anestezie.

Asta cu puiul ciorii...

marylenaC parca tu ziceai ca Matei era urat la nastere...si Mirci la fel. Acum e perfect, e superb, ne miram non stop de el, dar la nastere nu era. SI totusi, credeti-ma, fetele, nu va intereseaza daca e frumos sau nu, te copleseste doar sentimentul de a-l proteja, de a avea grija de el, nu te intereseaza nimic altceva. Nici macar nu eram suparata ca era uratel, nu-mi pasa decat sa fie sanatos si sa am grija de el.

cu vizitele la spital sau acasa: eu nu vreau sa vad pe nimeni macar o luna! Nu voi avea chef de absolut nimic cu copilul martisor la tzitzi, obosita si nearanjata.IAr dupa o luna, inalniri in parc...nu sa fac pe gazda, cand trebuie sa stau de pui. Eu am si experienta cu Mirci care era lipit de mine non stop si facea si crizute la anumite ore din zi, plangea de nu-l puteam opri...odata aveam niste prietene in vizita, a fost cumplit, a plans pana a adormit si eu nu puteam sta de el in intregime...avea vreo 4-5 luni si tot a fost nasol.

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 35+ Ilinca Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Ana, multumesc de urari, rusinica, rusinica, pt ca te-ai obosit asa de tare, odihneste-te si sa nu mai faci, ai promis. Eu, la fel ca si tine am facut curatenie, de toate sapt trecuta (desi sarcina mea e mai mica), desi soacra-mea a venit de 2 saptamani sa ma ajute la curatenie, cica. I-am zis nu, multumesc, si s-a cam suparat. Asta e, ghinion, incepuse sa-mi zica de vreo 2 care au pierdut sarcini ca n-au inteles si nu stiu ce, i-am zis sa ma lase pe mine cu povesti d’astea, ca daca sunt gravida si imi cunosc limitele, nu tre’ sa stau intr-un glob de sticla.

Sorana, iti multumesc si tie de urari, imi pare tare rau ca nu te-ai simtit bine la munte, si cred ca vineri n-ar trebui sa pleci la Sibiu, chiar trebuie?! (sau ai mai zis si n-am fost eu pe faza?). Ai grija de tine!

Monica, felicitari pentru vestile de la eco, am vazut pozele, ai o burtica f frumoasa. Ref la legarea trompelor, nici eu nu as face-o asa de devreme, tu stii cum e mai bine, gandeste-te la ce e mai bine pt tine.

Sabina, multumesc frumos de urari, sper ca esti bine, ca cum stau numai cu gandul la tine.

Ioana, chiar asteptam sa mai intri sa ne mai spui cum esti...ai eliminat o pietricica? De unde?? De la rinichi, nu cred, de la bila, poate? Ma bucur ca esti mai bine.

S-a tot vb in ultimul timp despre calciu ca este contraindicat in trim III si dr meu mi-a zis sa iau calciu, fier, magneziu pana la sfarsitul sarcinii fara sa am vreo deficienta la vreuna, asa ca, impacientata l-am sunat sa-l intreb ce e cu calciul asta si mi-a explicat ca numai calciul intravenos provoaca contractii. Asa o fi, eu ce sa zic, stie el mai multe decat mine in mod sigur.

Fetelor, fiind lipsa de activitate pe aici, am intrat putin la iepurasi, si, ce sa va zic, se nasc iepurasii pe banda rulanta, e asa o activitate acolo, ca m-a luat cu calduri. Of, mai avem si noi putin si incepe distractia. Ce frumos!

Va pup si va doresc o noapte buna, sa va odihniti bine, fara prea multe neplaceri.


Theodora 27+ Stelios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Theo, de la rinichi; noroc ca nu a fost mare ca sa am criza nasoala; am avut una maricica acum multi ani si nu a fos fun deloc; insa toate simptomele mele de azi, plus pietricica (am vazut-o) au fost de la rinichi; sper sa nu mai fie nimic; nu am nici un chef de spital;

ma gandesc sa iau niste Uricol; caut acum sa vad daca e ok in sarcina;

Am vazut si eu ca la Iepurasi e o petrecere continua de cateva zile.

Despre Vizite, la baieti nu am primit pe nimeni timp de o luna. Apoi ma oboseau teribil dar teribil vizitele, noroc ca nu au fot multe;
Aici o sa fie si mai putine, cu siguranta; insa si agitatia in casa o sa fie mai mare, ca acum sunt baietii mari...

Monica, auleu, tu vorbesti seriosssss? Of, si eu chiar ma gandeam sa incerc.... O sa vorbesc si eu cu dr.



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Neata fetelor!
Am reaparut pe meleaguri, dupa un weekend prelungit! Ieri am tras chiulul de la munci pe motiv ca duminica noaptea nu am putut dormi, eram zombi. aseara am dormit dusa, dar cu vise multe.
Azi ma duc la eco si aseara visasem ca la eco de azi doctorita avea burta mai mare ca a mea si-mi faceam griji cu cine nasc eu!

Weekendul a fost plin: cumparat saltele pt balansoar, gardulet si vopsea pt capsuni, mers la Kidex si cumparat carucior, mers la City Grill dupa cumparaturi si umplut burta si sforait acasa la caldurica dupa vremea urata de duminica.

Ma duc sa recuperez capitolele din urma!


26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Buna dimineata si de la noi,

eu nu am somn, m-am trezit asa cu cogalci la stomac si cu stare de rau, cred ca de la antibiotic. Nu prea il suport, dar mergem inainte.

Nico sa stapaniti sanatosi ce ati cumparat, sa iti fie de bine cu City Grill, am avut si eu un gand duminica, dar era prea urat sa ies din casa, asa ca am bagat 4 ore de somn de dupa amiaza.

Artu, Moni asa este nu merge sterilet pe uter cicatriceal. Mi s-a spus si mie din 2 parti. Eu pana la urma imi voi lega trompele, pastile nu mai iau si de prezervative sa nu aud.

Legat de iesit cu bebe afara, noi am iesit cam pe la 10 zile, dupa ce a venit preotul acasa si ne-a citit. De la spital primisem instructiuni clare sa ies cu ea afara chiar din ziua aia, dar nu am avut curaj, in plus am vrut sa vina parintele acaas. Acum tot asa vom proceda.

Vizite nu prea au fost, nu m-au deranjat. A fost nasa care i-a facut prima baita, apoi 2 prietene bune de ale mele si cam atat. Am stabilit cu ele o zi si o ora, in functie de mine si programul lui bebe. Imi erau suficient de apropiate incat daca era cazul sa le trimit la plimbare. La spital in schimb a venit mai multa lume si era o vanzoleala continua, asa ca de data asta voi limita un pic accesul.

Artu nasol cu pietricica la rinichi. Ai grija.

Ca anestezie am avut rahi epidurala, nu mi-a fost rau dupa operatie, mi-a fost rau pe timpul operatiei, dar toate trec. Si eu am avut cateter si mi-au administrat calmante, am primit prima masa imediat dupa operatie, la 3 ore parca, o supa lunga si buna, iar la masa de seara deja primeam mancare calumea. Seara mi-au mai bagat un calmant sa dorm, noaptea a mai venit asistenta si a mai bagat la cateter acolo un pic, iar dimineata mi-au scos sonda si m-au pus sa bantui, m-au carat la dr in cabinet ptr spalaturi si altele, a fost tare naspa sa ma sui pe masa gine operata.

Azi am intalnire cu anstezistul si mai incerc o negociere cu dr mea ptr 13 aprilie, desi silviu nici nu vrea sa auda. sa vedem. poate am noroc. Am mari emotii.

Va doresc o zi usoara!

Sabina 35+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 3 saptamani

Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Bubu legat de contractii si eu am asa. Stiu ca sunt neplacute, dar de acum frecventa lor tot va creste.

Eu am vrut sa imi fac un dus si nu am apa. Cred ca au oprit-o desteptii astia de la Apa Nova, am vazut ca ieri umblau pe la canale . Sper sa nu ne tina o zi intreaga.

Teo ce frumos povestesti tu acolo cu marea la 2 strazi. Noi iubim Grecia, din pacate ultima oara am ajuns acum 2 ani cu fata. Asa de bine a fost, am stat 2 saptamani. Acum cu bebelinele asa mici nu cred ca vom avea curaj sa facem un drum atat de lung, poate la anul in vara. O sa ne multumim doar cu Bulgaria.

Nati ce sa zic, ieri tipa de la eco zicea ca bebelinele nu mai stau mult cu colul asta, pe cand dr mea parca mi-ar mai fi dat o sansa, dar nu vazuse inca eco. Mai avem azi o intrevedere sa stabilim detalii. Oricum mi-au sarit toti in cap, Silviu ca el vcrea sa nasc pe 6,ca-s inconstienta, ca nu mai stau, ca o sa ajung in cezariana de urgenta, cu mama nu se mai poate purta o discutie coerenta, a zis ca vine la mine de vineri sa fie ea sigura ca nu fac nimic in casa, sa nu nasc inainte de 6. Nu stiu cum sa ii spun elegant sa stea la ea acasa, ca daca o sa vina, mai rau o sa ma streseze si noles-voles ne vom certa, asa mai bine vine marti sau cand o fi dupa ce plec eu la maternitate. Sa vad cum mai negociez cu ea. Toata lumea e impacientata, numai eu, care nu stiu ce am, ca nu imi sta in fire, dar sunt f indiferenta, dar am emotii cu data nasterii, ca as vrea sa ajung iar la 13 aprilie, am si eu un fix ca fetele sunt prea mici si le scot prea repede afara.

Ah si faza tare. Aseara intreb si eu intr-o doara: dna dr sunt fete nu? Ah, doamna, eu nu pot sa va mai spun acum la ce invalmaseala e acolo, nu se mai vede nimic, primele eco au fost concludente. . Asa ca eu raman la feelingul meu ca unul din bebelaci e cu cuc.

Fetelor felicitari ptr eco, scuze, ca nu va nominalizez. Sa iertati o biata ramolita

Sabina 35+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 3 saptamani

Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput