Felicitari CARLA! Flori de liliac-mai-iun'10 (61)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza09 spune:

Bine v-am regasit la un nou capitol sper numai cu vesti bune

Alinutza felicitari pt eco iar cu nasterea asta e bine ca au grija sa nu va supuna la nici un risc sanatosi sa fitzi

Nanascurt si la obiect raspunsul sotzului

Eu cu Cristina ma fost super emotzionataaa, mai ales ca am asteptat momentul destul de mult pt ca mi-au facut anestezie generala(de astea erau vremurile) si am nascut-o la 10.40dim iar prima intalnire a fost a doua zi undeva dupa-amiaza, ce am tras de mine sa ma dau jos din pat ca ma amenintza doctora ca numai asa imi vad puiul mai repede si poate si de-asta bondul a fost puternic din prima... iar despre look cred ca si din 1000 o recunosteam era exact tati cand doarme si in plus avea nr.13 cifra noastra norocoasa,,,100% fata lui tati

Nana frumos spui tu acolo si asa e cu intelepciunea bunicilor,eu desi nu-i mai am alaturi ii am undeva intr-un loc special in suflet si consider ca generatzia bunicilor nostrii e chiar mai speciala decat a parintzilor si din cauza vremurilor diferite traite asa ca si eu am multe intiparite de la dragii mei bunici

Ale tocmai am mentzionat mai sus un dezavantaj al anesteziei generale plus ca esti intubata si ai o senzatzie de sufocare cand te trezesti si itzi scoate tubul ala eu chiar m-am speriat pe moment si nu stiam exact ce se intampla noroc ca am ramas calma si mi-am reglat respiratzia dar am auzit alte colege de salon care s-au panicat fff tare si le-a facut si mai rau deci cred ca rahi e mult mai bine dupa parerea mea personala

Ramona am incercat cu masaj,,,iar despre calciu si eu am auzit ca nu e bun in ultimul trim. asta e trebuie sa fie ceva sa te supere, cu Cristina ma apasa pe ficat, acum e cu piciorul ne apropiem de sf si discomfortul din ce in ce mai mare

Artu un si de la noi sa treaca starea de rau mai repede si multzumesc si eu pt initiativa cu mesajele si la fel si tzieVeronicah ca esti mesagerul nostru

Sabina itzi inteleg ingrijorarea si mai ales ca se apropie momentul dar ai sa vezi ca o sa fie totul bine pana la urma

Nati ce ziceai tu de basarabeanca??? Eu chiar daca m-am nascut in Rom, din partea bunicului de tata sunt juma basarabeanca si juma rusoaica, am o multzime de verisori in Basarabia asa ca un si de la noi

Hai ca iar m-am intins dar am avut ceva de recuperat albinutzelor la scris

29+ Luca Octavian+ Cristina 12.01.1999

www.dropshots.com/madutza09#" target="_blank">POZICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Ale te-ai hotarat deja la cezariana de intrebi de anestezie si daca da de ce? E vreo problema ca stiu ca la tine totul era in ordine. Felicitari pentru schimbarea prefixului.

Tatiana felicitari pentru burtica si pentru un bb cumintel care sta la caldurica sa se faca mare.

Arturici insanatosire grabnica. Imi pare rau ca ti-e atat de rau. Nu ar fi mai bine sa mergi la spital sa fi in siguranta?

Dr mea nu mi-a zis nimic de greutate pana acum e o finuta nici ce sa mananc sau nu atat doar sa nu fac abuzuri si cat de sanatos posibil.
Si sa mananac orice imi pica bine sa nu ma fortez la nimic. Pe vremea aceea erau foarte bune analizele ,sunt curioasa acum ce-o iesi. La inceput analizam orice bagam in gura acum am devenit cam delasatoare.
Linia nigra mie mi-a aparut doar deasupra de buric si la inceput mi se parea tare ciudat ca eu stiam ca apare dedesubt dar m-am obisnuit si mi-e drag de ea.

Virginia felicitari pentru eco. Eu ma dau de doua ori pe zi cu o crema foarte hidratanta si pana acum totul e in ordine, ii e bine la pielea de pe burtica. Ramane de vazut ce va fi.

Nana de ce sunt periculoase lombalgiile? Scuze de intrebare dar chiar nu stiu. Eu am avut probleme cu spatele de cand ma stiu si nu prea imi dau seama ce e normal si ce e anormal.

Alinutza eu fac Clexane de 0,4 si Nicoleta asemenea.

Sabina stiam si eu de streptococul B ca e nasol la nastere naturala dar de ce e asa de rau daca se rup membranele spontan daca faci oricum cezariana?

Legat de scosul copilului din casa sunt doctori care recomanda sa ii scoti daca e frumos afara cum aduci bebele de la maternitate. La vreo 2 am citit aceasi chestie.


29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Buna seara, fete dragi

Am ajuns si noi dupa-masa acasa (de la munte) si grija mea a fost sa va citesc
..Asteptam vesti despre Carla si mazarichi, ma bucur sa aud ca sunt tot mai bine, multe de la noi, sa se intremeze mamica si sa creasca bebelinele, sa plece repejor acasa.

Multumim si noi de felicitari fetelor care ne-au si scris, cate un si o : Ana (Pisi_pis), Nati, Mary, Nana, Flory_blanca, Rocsy, Crissy, Laurita, Mira...si sper ca nu am omis pe nimeni, dar si celor care s-au bucurat pt noi, chiar daca nu au scris...

Felicitari si voua Crissy, Tatyana, Alinutza pt bebeline sanatoase

Felicitari si lui Yann pt primul dintisor cazut, ce frumos.. Si o pt Artu, ai grija de tine si de Sabina, asteptam sa ne spui ca te simti mai bine.

O si pt Nati, subscriu la ce spunea Corina..

Theo, cu intarziere
Sabina, uff, ne dai emotii, ai grija de tine si de bebeline, sa mai stea macar o saptamana la caldurica.

Repede sa mai zic ceva, ca incepem cu baita: n-a fost asa bine la munte, contractii multe pe drum, obositor, numai dupa Matei peste tot, noaptea dormit rau si noi si Matei (ff cald in camera, Matei s-a tot trezit, eu la fel sa vizitez baia), vremea doar sambata frumoasa, ieri si azi frig si ploaie, ce sa mai, nu prea mi-a priit
Am si niste dureri inghinale la un picior, plus ca experimentez si eu contractii tot mai des. Maine merg la dr, sa vedem ce zice de col, eu sper sa fie ok chiar daca s-a scurtat asa mult, ca vineri plecam la Sibiu, desi ma ingrozeste drumul

Mai intru maine, burticile, o noapte buna.





Sorana, mami de Matei (21.02.2008) si 34+ Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Citat:
citat din mesajul lui tigruta

Theo
Ana sa speram ca ne va explica si noua, nestiutoarele, o mamicuta cum e cu scosul bebelui afara in prima luna..

Elena 28+ Luca

Elena, Capraru in “Mama si copilul” zice asa, ref la “Scoaterea afara la aer si soare”:
"Daca vremea este favorabila, nou-nascutul poate fi scos la aer la varsta de 2 saptamani. Daca din cauza conditiilor meteorologice nu s-a putut face nici o plimbare pe afara in primele saptamani de viata, acest lucru trebuie facut neaparat imediat ce sugarul a implinit o luna. Pe langa o alimentatie si o ingrijire corecta, sugarul are nevoie de aer si soare suficient pentru ca sa se dezvolte bine. Scoaterea pe balcon sau in gradina cer mai putin timp din partea mamei. Daca este posibil, sugarul trebuie scos la aer 1-3 ore in fiecare zi. Chiar si mamei ii prinde bine o astfel de pauza pentru destindere si miscare. In caz ca vremea este urata sau in zilele prea friguroase de iarna se poate apropia patul de fereastra deschisa, timp de 1-2 ore; imbracamintea va fi la fel ca pentru plimbare.
Plimbarea sugarului nu inseamna insa scoaterea “in lume”. Mama va avea grija sa nu se apropie straini de caruciorul sugarului. Pentru sugar cel mai bine este sa fie asezat intr-un loc linistit, ferit de vant, pe un balcon sau intr-o gradina. Daca este scos la plimbare se vor evita strazile aglomerate, zgomotoase, praful, aerul poluat de masini, mijloacele de transport in comun.”

Asa ca sa ma lase cu 40 de zile ale lor, ca nu e cazul. Stiu ca si pe la noi se mai tine, se tinea cand a facut bunica copii cred, acum a evoluat lumea.


Theodora 27+ Stelios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Flory e nasol la ruperea apei ca streptococul intra in contact cu copiii.

Sorana ai grija cu contractiile si cu drumul la Sibiu. Imi pare rau, ca nu v-ati simtit bine la munte.

Sabina 35+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 3 saptamani

Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu30

Citat:
citat din mesajul lui tigruta

Asta cu 40 de zile se tine si pe la noi..femeia lauza sa nu iasa din casa 40 de zile si atunci automat si copilul..abia atunci ii citeste preotul molifta mamei..si normal nu se scoate copilul nebotezat si mama nu merge la botez in conditiile in care botezul se face in 6 sapt, pt ca mama e inca in perioada de lauzie, ceea ce mi se pare absurd sa nu merg eu la botezul copilului meu...
dar eu nu tin la toate astea asa ca..de la 2 sapt pot sa scot bebelul la aer..

Elena 28+ Luca


molifta nu se poate citi parca la 8 zile de la nastere ?

Ruxi 31 + cu
AMR ... cine stie ?


Ruxi, eu stiu asa, ca se fac 3 randuri de molifte:

1. randuiala de ziua intai (imediat dupa nastere)

In ziua intai dupa nasterea pruncului, preotul face sfintirea cea mica a apei. apa sfintita acum este ca o preinchipuire a botezului. cu ea se stropeste casa, lehuza, pruncul, moasa si toti ai casei, apoi preotul citeste trei molitve pt femeia lehuza, in care se roaga pt grabnica ei ridicare din patul nasterii, pt iertarea pacatelor ei, pentru ocrotirea ei si a pruncului de bantuiala duhurilor necaurate si pt curatirea mamei de intinaciunea trupeasca pricinuita de nastere, intrucat, precum zice Psalmistul (Ps. 50, 6), suntem zamisliti intru faradelege si nascuti in pacat. cu acelasi scop citeste acum preotul si o rugaciune deosebita pt moasa si alta pt celelalte persoane care au ajutat la nastere, intrucat atingerea de lehuza si de prunc este socotita ca o intinare, de care trebuie curatiti..din apa sfintita cu acest prilej se obisnuieste a se pune in baia (scaldatoarea) copilului, in primele 3 zile dupa nastere.


2. rugaciunea la insemnarea pruncului (cand i se pune numele a 8a zi dupa nastere).
In ziua a 8a dupa nastere, pruncul e adus de moasa la biserica si, stand afara in pridvor inaintea usilor ca unul ce nu este inca botezat si imbisericit, preotul ii binecuvinteaza, facandu-i semnul crucii la frunte, pt luminarea mintii si a gandurilor: la gura, pt sfintirea cuvantului si a suflarii, si la piept, pt ferirea inimii de poftele si patimile trupesti. apoi ii citeste o rugaciune pt punerea numelui, care inseamna un fel de pregatire pt botez. de obicei, in timpul din urma, preotii impreuneaza aceasta randuiala fie cu cea din ziua intai fie cu cea a botezului.
datina de a pune nume pruncului a 8a zi dupa nastere este veche, fiind mostenita din Legea Veche, care oranduise aceasta zi pt curatirea pruncilor se sex barbatesc, prin tairea imprejur si prin punerea numelui (Lev. 12, 3). noi, crestinii, am pastrat-o fiindca si Mantuitorul insusi-supunandu-Se legii- a fost taiat imprejura 8a zi dupa nastere, cand i s-a pus numele de Iisus(Luca 2, 21).
Numele care se da la botez este de obicei numele nasului sau al Sfantului zilei sau al altui sfant pe care parintii il aleg copilului ca patron sau ocrotitor. este bine sa se puna nume de sfinti din calendarul ortodox sau din cele obisnuite din popor. sfantul al carui nume il purtam trebuie sa fie pt noi nu numai un ocrotitor sau pazitor, ci si un model de urmat si un indemn statornic spre adevarata vietuire crestineasca.

3.randuiala imbisericirii pruncului si curatirii lauzei (la 40 de zile de la nastere)

La 40 de zile dupa nastere se face randuiala pt imbisericirea pruncului botezat si pt curatirea lehuzei, dupa datina mostenita tot din Legea Veche (Lev. 12. 1-8 ), pe care a pazit-o si Maica Domnului, aducand pe dumnezeiescul sau Prunc la templu, unde a fost intampinat si tinut in brate de batranul Simeon (Luca 2, 22 s.u.).
Pruncul e adus de maica sa sau de nas inaintea usilor bisericii, unde preotul citeste molitvele de curatire, rugandu-se intai pt mama, ca Dumnezeu sa o curateasca de intinaciunea lehuziei si sa o invredniceasca a intra din nou in sfantul locas si a se impartasii cu Sfintele Taine; se roaga apoi pt prunc, pt ca Dumnezeu sa-l creasca, sa-l binecuvinteze si sa-l sfinteasca, invrednicindu-l, la vremea cuvenita, de luminarea botezlui. urmeaza apoi imbisericirea pruncului, adica introducerea lui in biserica: preotul il ia in brate pe prunc, inchipuind pe dreptul Simeon, care a purtat in bratele sale pe Pruncul Iisus si face semnul Crucii cu el intai in fata usilor bisericesti, apoi in mijlocul bisericii si, in cele din urma, in fata usilor imparatesti, zicand de fiecare data: "Se imbisericeste robul (roaba) lui Dumnezeu (numele) in numele Tatalui..."(daca pruncul e baiat preotul il duce si in altar, ocolind cu el Sfanta Masa). apoi il pune jos, in fata Usilor Imparatesti, in semn ca e inchinat Domnului de il ridica nasul sau mama. Partea de la urma a randuielii din a 40a zi, adica imbisericirea pruncului, preotii o fac de obicei inadata dupa slujba botezului. "

Eu o sa fac la 8 zile si la 40, de prima nu stiu ce sa zic, n-am nici moasa, si o sa fiu si departe de preot, deci e mai complicat, dar apoi la 8 zile o sa chem preotul acasa, dar asta n-are nici o legatura cu scosul copilului afara.





Theodora 27+ Stelios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

Salutare de la Oradea!

Am fost si noi azi la doctor, totul pare ok, bebe e mai mare cu o sapt. dupa cap si mai mic cu o sapt. dupa femur, dar asa era mereu, in ansamblu d-rita zice ca e bine. Am aflat si o veste nu prea placuta, pe uter dublu cicatricial nu se poate pune sterilet, asa ca pot opta doar intre legarea trompelor si AC. Desi 99% noi nu mai vrem bebe 3, dintr-o multime de motive printre care si medicale, totusi n-as vrea sa-mi leg trompele la 30 de ani, deci probabil raman tot pe uratele de anticonceptionale, desi asa m-am saturat de ele...

Am pus poze si eu pe webshots cu burta la 31 sapt. si am admirat gravidute tinerele si frumoase

SABINA, sper sa mai stea gemanutele tale in burtica pana pe 6 cand e programata cezariana, ai grija de tine si incearca sa te menajezi pana atunci. Nici eu nu ma prea incred in masuratorile de la eco insa sunt convinsa ca sunt bine gemanutele, tu ai dus sarcina si mai mult decat Carla si uite ca si mazarichile ei sunt bine, in general fetitele sunt mult mai puternice decat baieteii si cand sunt premature.

ANESTEZIE - eu si la prima nastere am cerut rahi, si acum voi cere la fel, desi la noi la Oradea nu se prea practica, este un singur anestezist care face, anestezia generala e cea mai comuna. Insa din ce m-am documentat eu generala are cele mai multe efecte secundare, pt. anestezist e cea mai usoara de aplicat si o prefera si multi ginecologi pt. ca na,e adormita pacienta, nu intra in panica, nu trebuie sa se streseze pt. starea ei psihica. Insa daca va puteti tine in frau teama si emotiile inevitabile eu zic ca e super cu rahi (sau epidurala, dar la noi in oras nu se face ceza cu epidurala) ca macar puteti vedea si auzi bebelul imediat ce iese, ca la o nastere normala. Doar ca dupa rahi trebuie sa nu-ti misti capul si gatul ore bune (cred ca vreo 8-10), ca sa nu ramai cu dureri de cap.

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si 31+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Sa ma trezesc in fiece dimineata luminat de raza unui zambet; sa fac o reverenta zilei, pentru tot ce-mi va oferi; cu mintea curata sa-mi incep munca; sa am clar in gand, chiar si atunci cand fac lucruri marunte, scopul ultim al muncii mele; sa-mi intampin semenii cu zambetul pe buze si iubire in inima; sa fiu bland, amabil si curtenitor in fiece clipa; sa adorm mangaiat de satisfactia lucrului bine facut - asa mi-as dori sa decurga mereu zilele mele." (Thomas Dekker)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Teo La multi ani si de la mine cu intarziere. Sa fii sanatoasa si sa ai un bebe la termen si sanatos.


Sabina 35+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 3 saptamani

Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Am revenit. Ne-am plimbat putin, nici o boare de vant in parc.

Arturicii, stai cumintica in patut, si mai tine-o pe Sabina la caldurica! Nu pleci la urgenta?

Pipi-pis, nici eu nu am avut niciodata liniuta pe burtic, dar probabil ca am tenul foarte deschis, si nu se pigmenteaza. Si daca nu ai inca colostrum tot nu e un semn rau, nu la toate apar in sarcina. Nu e un indiciu ca nu va aparea dupa nastere. O sa ai laptic, nu-ti face griji!
Virgi, felicitari pentru bebelina grasunica.
nana, ai stat 2 zile fara lichid amniotic?!!!!
despre calcat: nana, ai in vedere cat timp le calcam si pe fata si pe dos? Caci hainutele Cameliei le calc si acum,iar chiloteii si maiourile pe ambele parti pana in prezent. Dar cand era bebe le calcam pe dos si fata parca pana pe la 2 luni(pana la o luna sigur). Inclusiv si prosoapele ei, ca se faceau mai moi.
to be continued...



www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de zvapalici Camelia-Nicole si cu 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Eu ma retrag ca deja toate pozitiile imi sunt incomode si trebuie sa ma intind cu multe perne pe sub mine.
Noapte buna.

29+

Mergi la inceput