copii si ochelarii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maya_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

Off topic: pai puteti sa va perpeliti si pt un partz, fiind un forum public am dreptul sa imi spun si eu parerea; Sincer, nu interveneam daca intrebarea era pusa in mod simplu si daca nu vedeam emoticonul ala de tristete nemasurata pt niste ochelari ce trebuie purtati pt 4 luni. Eu, ca mama de copil cu probleme, nu pot sa nu ironizez asemenea atitudini prapastioase. Puteti sa-mi spuneti ce vreti ... am prietene care imi spun" Of, trebuie sa-i fac analize sa vedem cum stam cu fierul si calciu! of, of, ce viata grea mai am!" sau "Iar ii curge nasul, simt ca innebunesc" ... sunt genul de "perpelitoare" permanente ... si le ironizez!

Va urez sanatate multa! Si sa nu aflati ce-s alea probleme adevarate de sanatate!



Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA



Nasterea ariciului Vladimir ***** ***** Anna, o nastere cu viteza


Doamne ,daca stiam ca emoticonul ala va deranja pe cineva in asemenea hal al naibii sa fiu daca-l mai puneam...nu cred ca e atitudine prapastioasa sa vrei sa afli din experienta altora cum ar putea reactiona un copil la schimbare,la o situatie noua pt. el...e trist ca poti sa cataloghezi pe cineva ca fiind'" perpelitor"sau nu doar din perspectiva unui emoticon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui ymca

ne perpelim in toate cazurile, mai mari sau mai mici, pentru ca suntem mame si dorim ca viata copiilor nostri sa fie buna si fara obstacole.

maya a intrebat cam cum o sa decurga perioada de acomodare pentru ca exista cu siguranta una si a rugat lumea sa impartaseasca experiente si nu sa-i fie analizate emoticoanele.
asta doream sa citesc-despre experientele prin care au trecut si alti parinti cu copilasi mai mititei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

Sa fie clar: eu nu am ironizat problema copilului, ci atitudinea dramatica a mamei ( emoticon de tristete, schimbat viata etc). Pai daca ne perpelim pt o pereche de ochelari, ce facem cand apar probleme grave?



Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA



Nasterea ariciului Vladimir ***** ***** Anna, o nastere cu viteza




Sybille, as vrea sa te contrazic un pic. Eu am purtat ochelari de la 3 ani si am fost tinta a numeroase rautati din partea alor copii, care in acea perioada m-a marcat profund. Bineinteles ca adultii nu fac nici o problema din a purta ochelari dar copii nu stiu uneori cum ranesc pe altii. Multi ani am fost foarte timida, treceam strada daca vedeam un grup mai mare de copii de teama ca vor face glume proaste. Asa ca ce pare nedramatic pt un om mare, pt un copil poate fii o problema,.

------------------
Still looking for pieces of heaven...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Aschiuta, imi pare rau de ce spui, dar ma gandesc ca era intr-o vreme in care erau mai putini copii dusi de parinti la oftalmolog si probabil intr-o clasa erai poate singura cu ochelari. La gradi la baiatul meu din 25 de copii 4 au deja ochelari, toti copiii sunt dusi la oftalmolog inainte de 3 ani si de asta vedem peste tot copii cu ochelari.

Maya, imi pare rau, e drept ca pe mine ma misca problemele de sanatate ale copiiilor si cand am vazut emoticonul am crezut ca aveti ceva grav sau f trist. Sanatate!

Edit: ma repet, deci nu te consider pe tine nicicum, ci vorbeam de atitudini in general. Cu siguranta ca nu esti o "perpelitoare" ( asta-i cuvant inventat pe topicul asta). Eu in primul post mi-am spus parerea: daca tu vei avea o atitudine pozitiva, asa va face si copilul tau pt ochelarii au devenit in ziua de azi un lucru f banal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Pe Alexei nu l-a afectat in nici un fel. Timp de noua luni a purtat si ocluzor acum doar ochelari i-am explicat de ce ii poarta, si-a ales singur ramele si gata. A avut un singur incident la gradi cand un coleg i-a indoit ochelarii dar sigur se certau si daca nu ii avea. Sare, alearga, se da cu trotineta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Daca ii invatam pe copii sa-i trateze normal si sa nu li se para ceva anormal ca cei de langa ei au ochelari, nu apar discutii intre copii.
Asta este ca si cu hainele de firma. Hai sa fim seriosi, nu are de unde sa stie un copil de 3-6 ani ca are sau nu haine de firma si trebuie sa spuna mereu ca el are de firma, ca nu se joaca cu alt copil decat daca are vila in Pipera..... Totul pleaca din casa, de la parinti. Noi adultii trebuie sa fim mai buni si sa nu-i spunem copilului ca uitel si pe ochelaristul ala, sau cum mai spun....unii. Copilul este la varsta cand imita si repede spune tot ce aude in casa.
Eu cred ca ar trebui sa citeasca si parinti de copii care nu poarta ochelari si sa invete sa-ti educe copilul in asa fel incat sa nu jicneasca pe cel de langa el in nici un fel.
Nu ne dorim sa fim jicniti.
Toti putem fi purtatori de ochelari mai devreme sau mai tarziu. Astea sunt timpurile si vremurile. Ne solicitam mai mult ochii la PC, ....si automat in timp vom deveni dependenti de ochelari.

Asta este si cu cei in carut, carje...Oricand putem sa le luam locul, de ce sa ne batem joc de ei si sa-i jicnim. Atunci cand treci printr-o situatie similara iti dai seama ca ai ras si tu sau ti-ai batut joc de un om necajit. Este greu, foarte greu cand mergi pe stada si se uita cineva insistent la copilul tau ca la un monstru dar sa-ti mai spuna si cuvinte grele. Invatati sa va respectati intre voi asa cum sunteti. Nimeni nu-i perfect. Toti au ceva in casa, la unii se si vede.

Sper sa nu fi suparat pe cineva, dar am trecut sa vad ce ati mai scris si eu fata de voi, le cam am pe toate si mi-am permis sa va dau un sfat din experienta mea. Nu tin sa si faceti ceva, dar m-as bucura sa invatati ca nu-i place nimanui un astfel de comportament.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya_m spune:

PAULA ai dreptate -nimeni nu doreste sa fie jignit..e greu pt. un parinte sa-si vada copilul privit de sus ,desconsiderat doar pt. ca are un defect ...si crede-ma ca stiu ce zic...avem cunostine al caror baietel s-a nascut cu un handicap[n-as putea sa-ti spun in termeni medicali despre ce e vorba pt. ca n-am intrebat niciodata ce si cum din bun-simt,respect ..]..e colegul copilului nostru, singurul din grupa care e lasat deoparte pe motiv ca nu poate tine pasul cu ceilalti,ca se comporta altfel decat majoritatea....copii il ocolesc doar pt. ca e altfel...ASCHIUTZA are dreptate ,copii sunt rautaciosi,poate ca nu toti dar majoritatea au o doza mare de rautate in ei..toata vara trecuta mi-am petrecut-o in mijlocul copiilor in fata blocului ca al meu nu vroia sa stea singurel afara...si-am observat cum era o biata fetita marginalizata...cauza:maica-sa e nemaritata deci fetita e ''copil din flori''...copii n-au de unde sa stie lucrurile astea decat din casa,cum ii aud pe parintii lor..deci ajungem din nou la educatie sau mai degraba la lipsa ei..

Primele doua zile cu ochelarii pe nas au fost frumoase-l-am invatat cum sa ii stearga,cum sa-i puna/dea jos,i-am atras atentia sa nu se uite peste ei ca am vazut ca are tendinta,dimineata la trezire mi-a cerut sa-i dau ochelarii...au aparut si primele reclamatii-ca lui ii e cald si ii da jos- il inteleg ca si mie imi e greu sa-i port cand e soare afara...toata lumea il lauda si ii spune cat e de frumos[adevarul e ca tare bine ii sade ]..doar ieri cand a iesit cu rolele l-am pus sa-i lase acasa ca mi-a fost frica fiind incepator si cu una si cu alta..acum maine sa vedem cum va fi la gradinita..aici mai e un hop...cum il vor accepta colegii ...el e singurul cu ochelari..sper din tot sufletul sa nu rada de el...ca tare s-ar supara...sper sa treaca si ziua de maine cu bine
PAULA,YMCA-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Maya, poti sa o rogi pe educatoare sa faca o remarca pozitiva de fata cu ceilalti copii despre purtatul ochelarilor. Copii mai mari au exemplu cu Hary Potter, dar cred ca cei mici mai putin. Dar precis educatoarea are experienta...

La role nu l-as lasa nici eu cu ochelari daca are lentile din sticla.


------------------
Still looking for pieces of heaven...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Maya, ce nu ti-a spus nimeni pana acum este ca ochelarii sunt "cool" printre copii de orice varsta. Cei care poarta ochelari nu mai sunt stigmatizati ca pe "vremea" noastra.
Cert este ca trebuie sa-ti faci unii de rezrva... avand un nazdravan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya_m spune:

ASCHIUTZA..lentilele sunt de plastic,astea se zice ca sunt recomandate pt. piticanii...educatoarea i-a spus dimineata ca-i sta bine , ca e frumos...incurajari necesare dupa ce i-am povestit ca aseara a adormit plangand..ca el nu vrea sa mearga la gradi,ca vrea sa stea acasa cu mine,ca o sa invete acasa ce-i de invatat...dimineata s-a trezit ceva mai bine dispus si nu si-a adus aminte ce scena a facut aseara...asa ca am tacut si ne-am pregatit ca de obicei pt. gradi iar cand am ajuns acolo i-am adus aminte ca atunci cand vor face gimnastica si vor iesi in curte sa-i puna jos ...se catara pe toate cele care sunt prin curte..mi-a stat inima in loc cand l-am prins balanganindu-se cu capul in jos prins cu picioarele de niste bare pt. gimnastica si se bucura ca el sta ca maimuta -asta anu' trecut- acum sper sa-i mai fi venit mintea la cap ca-i mai mare cu un an ...

Mergi la inceput