Ce filme bune ati mai vazut? (9)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am vazut ultimul film a lui Woody Allen - To Rome with Love - excelent, am ras cu lacrimi, ceea ce mi se intampla foarte rar. Poate a fost starea mea buna de spirit, sau poate a fost filmul, nu stiu, dar eu zic, in masura in care acceptati asa putin umorul lui Woody Allen, ca merita sa ii dati o sansa.

In primul rand filmul se petrece la Roma, care, la fel ca si in cel cu Barcelona si in cel cu Paris, este prezentat din punct de vedere romantic, ca fiind un loc unde lumea vine sa admire ce e in jur, incepand de la agitatie, mod de viata (rufele alea atarnate in fatza geamurilor sau deasupra strazilor ), trafic, arhitectura si pana la trecatorii de pe strada. In contextul asta sunt definite 4 povesti, nu neaparat de dragoste, dar sa spunem "de cuplu", cu personaje diferite ca personalitate, ca nationalitate, ca varsta si desigur ca tip de umor.

Fiecare dintre povesti are ceva aparte si subliniaza fin anumite caracteristici amuzante ale cuplurilor din lumea intreaga:

- cei mai rodati in relatie nici nu se mai cearta, doar se ironizeaza dand ochii peste cap - "bickering" cum spune americanul

- cei mai indragostiti dar nu casatoriti sunt foarte toleranti, mai ales cu familiile extinse,

- cei indragostiti si casatoriti apreciaza conceptul commitmentului la care sau angajat dar brusc si fara explicatie ar exploata putin lumea relatiilor libere din care abea au plecat,

- cei care traiesc linistiti intr-o monotonie de cuplu careia ii spun "dragoste" ,se vad pusi in situatia de a li se trezi simturi de mult apuse, vis-a-vis de persoane total nepotrivite, carora cu siguranta nu le-ar fi acordat nici o atentie daca ar fi fost in procesul de cautare al unui partener stabil.

Facand abstractie de unele intamplari care desigur sunt exagerate, ca sa accentueze penibilul si umorul de situatie, tot ce li se intampla si ce simt cele 4 cupluri, sunt caracteristici foarte reale si foarte posibile in viata cotidiana. Si nimic nu este mai amuzant, cand ele sunt reliefate sub amprenta ridicolului, a ironiei si a situatiilor stupide in care protagonistii sunt obligati sa actioneze si mai ales sa gandeasca , convinsi fiind ca au dreptate si ca toti cei din jur trebuie sa le dea dreptate.

O sa mai spun ca filmul este vorbit in doua limbi, engleza si italiana, ca americanii care vorbesc italiana ca si italienii care vorbesc engleza au un accent adorabil (si se vorbeste mult in filmele lui Woody Allen ), ca filmul este plin, dar plin de nume celebre si americane si italiene, ceea ce, fara sa vreau sa par snoaba, ofera un grad elitist de interpretare ... si ca dupa mine, cel mai atragator personaj al filmului, ca personalitate, caracteristici, umor si interpretare a fost exact cel a lui Woody Allen.

M-am uitat pe imdb, vad ca are rating 6.5 - sunt putin dezamagita, ma asteptam sa ii dea mai mult. Vad ca Midnight in Paris are 7.5 (parca) si mie mi s-a parut mult mai slabutz, oarecum neterminat.

In fine, asta e parerea mea de cinefil amator - ceea ce desigur nu reprezinta nici un fel referinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mistral spune:

The flowers of war






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mistral spune:

Un alt film excelent,am citit despre el aici intr-un subiect mai vechi,a fost un deliciu Mon Oncle 1958

http://www.veoh.com/watch/v19111199z525Hdbt




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Am vazut Argo zilele trecute. E un film puternic si emotionant. Faptul ca se bazeaza pe o poveste reala (cu infloriturile de rigoare ) m-a facut sa astept finalul cu sufletul la gura.

http://www.imdb.com/title/tt1024648/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Taken si Taken 2 - intense dar nu le-as mai vedea a doua oara.

Hotel Transylvania - film de animatie. Au nimerit binisor costumele satenilor zombilici si designul satului. Ideea de toleranta si potentiale neintelegeri intre majoritati si minoritati, faptul ca /copiii trebuie sa plece in lume sunt oricand binevenite. Schimbarea mentalitatilor si ca ce cezi tu despre ce crede ala poate nu e adevarat si being yourself. Filmul e bine facut desi nu pot sa zic ca mi-a ramas vreo replica memorabila in cap, insa ne-am destins frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

"Hunger Games" - mi-a placut. E de actiune, SF, are viziune si e bine facut - coerent, cu atentie la detalii. Inteleg ca e o ecranizare a unui roman in mai multe volume, pe care nu l-am citit. Actrita principala e extraordinar de frumoasa, desi in toate pozele pe covorul rosu arata groaznic, nici nu zici ca-i aceeasi persoana :).

Un mic plot: planeta este impartita in 12 districte, aflate toate sub stapanirea capitalei. un fel de sclavagism futurist. in fiecare an, din fiecare district sunt alesi prin tragere la sorti 2 tineri, care vor reprezenta districtul in "the hunger games", un reality show, in care cei 24 de adolescenti lupta unul cu altul pe viata si pe moarte. exista un singur castigator, supravietuitorul.

mi-a placut viziunea filmului, care duce la extrem reality show-urile. e cumva o reactie normala e ceea ce se intampla azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

"Hunger Games" - mi-a placut. E de actiune, SF, are viziune si e bine facut - coerent, cu atentie la detalii. Inteleg ca e o ecranizare a unui roman in mai multe volume, pe care nu l-am citit. Actrita principala e extraordinar de frumoasa, desi in toate pozele pe covorul rosu arata groaznic, nici nu zici ca-i aceeasi persoana :).

Un mic plot: planeta este impartita in 12 districte, aflate toate sub stapanirea capitalei. un fel de sclavagism futurist. in fiecare an, din fiecare district sunt alesi prin tragere la sorti 2 tineri, care vor reprezenta districtul in "the hunger games", un reality show, in care cei 24 de adolescenti lupta unul cu altul pe viata si pe moarte. exista un singur castigator, supravietuitorul.

mi-a placut viziunea filmului, care duce la extrem reality show-urile. e cumva o reactie normala e ceea ce se intampla azi.




Merita sa citesti si cartile, mie mi s-au parut mai bune decat filmul.
Le am in format electronic daca le vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

In Bruges, comedie neagra (http://www.imdb.com/title/tt0780536/).

Trecand peste violenta si "F" word , m-au amuzat stereotipurile (americanii elefanti si ucigatori de John Lennon, canadienii luati drept americani, englezii aroganti plus piticii albi versus ai negri ). Tineti copiii deoparte, este "R".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Citat:
citat din mesajul lui eveline

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

"Hunger Games" - mi-a placut. E de actiune, SF, are viziune si e bine facut - coerent, cu atentie la detalii. Inteleg ca e o ecranizare a unui roman in mai multe volume, pe care nu l-am citit. Actrita principala e extraordinar de frumoasa, desi in toate pozele pe covorul rosu arata groaznic, nici nu zici ca-i aceeasi persoana :).

Un mic plot: planeta este impartita in 12 districte, aflate toate sub stapanirea capitalei. un fel de sclavagism futurist. in fiecare an, din fiecare district sunt alesi prin tragere la sorti 2 tineri, care vor reprezenta districtul in "the hunger games", un reality show, in care cei 24 de adolescenti lupta unul cu altul pe viata si pe moarte. exista un singur castigator, supravietuitorul.

mi-a placut viziunea filmului, care duce la extrem reality show-urile. e cumva o reactie normala e ceea ce se intampla azi.




Merita sa citesti si cartile, mie mi s-au parut mai bune decat filmul.
Le am in format electronic daca le vrei.


Le vreau eu . Iti trimit adresa de mail pe pm.

Noi am fost ieri, la Ralph - strica tot, o animatie foarte , foarte frumoasa si educativa pentru prichindei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Eveline, multumesc , le am si eu, dar nu am timp acum sa ma apuc de ele. Poate in vacanta de sarbatori :).

Mergi la inceput