Ce filme bune ati mai vazut? (9)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Mihutza, ai vazut varianta americana a lui Death at a Funeral? Ma gindesc ca de aia nu ti-o fi placut, eu am vazut-o pe aia englezeasca si este bestiala!

Liris, so funny! Mie nu mi se pare deloc frumoasa Penelope.

Nici nu mai stiu ce filme am vazut, nu prea a fost ceva deosebit. Cel mai cel este un film japonez, Departures. Atentie ca-i depressing.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Am vazut al doilea film facut de suedezi dupa trilogia Millenium a lui Stieg Larsson. Se pare ca si Hollywoodul vrea sa faca aceste filme cu Daniel Craig in rolul lui Michael Blomkovist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Am vazut www.imdb.com/find?s=all&q=the hours" target="_blank">The Hours, deprimant insa foarte foarte bun, Nicole Kidman de mare exceptie as Virginia Woolf.

J si Carla (05.02.2006)
in the rear garden

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Saptamana trecuta m-am delectat cu: Death at a funeral ( gustat de ambii); Our family wedding(plictisitor, dar vizionabil in lipsa de altceva); The last song (asta, da, mi-a placut cu tot sufletul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giani spune:

C.R.A.Z.Y- drama quebecoasa excelenta, m-a emotionat binisor
The tunnel - film de televiziune german, in care a jucat si actrita de origine romana, un film tare bune, a avut tot ce trebe: suspans a la Hollywood, umor, actiune, amor.
A prophet - film frantuzesc de puscarie, mi-a placut mult si asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Salt ( nu l-as mai revedea decat din lipsa altuia mai bun) si The prince of Persia(frumos pentru o dupa amiaza relaxanta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Am ajuns sa vad "Inception" cu oaresce reticenta. Fiindca de obicei ma duc sa vad filme gen Block Buster cand nu prea au ce altceva sa vad
Si sincer, m-am dus sa-l vad datorita regizorului Chris Nolan fiindca eram curioasa daca un alt film al sau se poate ridica la inaltimea "Memento", pe care eu una il consider de referinta pt acest regizor.
Si in final am facut bine ca m-am dus sa vad "Inception".
Este surprinzator de action si introspectiv in acelasi timp.
Are efecte speciale dar nu sunt acaparatoare.
Se zice ca doar cativa actori au putut citi scenariul cap coada, chiar si DiCaprio a declarat ca i-a fost tare greu sa puna cap la cap scenele. Este specific lui Nolan sa lucreze pana la perfectiune toate scenele, sa le rupa voit una de alta, ca apoi sa le lege si sa le faca sa curga nu una dupa alta ci una prin alta.
Filmul m-a tinut cu mintea alerta pe tot parcursul sau, i-am gustat din plin arhitectura intortocheata iar in final am ramas ca la Matrix cu intrebarea: "Unde se termina realitatea si incepe visul?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

danutz am vazut si eu Inception. Mi-a palcut mult, si am inteles ca, criticii au cautat tot felul de chestii care sa nu se lege in film si nu au gasit nimik. Dupa filmul asta am vrut neaparat sa vad Memento, de care ziceai. A fost foarte interesant si el, dar mi s-a parut mai bun asta ultimul, se vede evolutia in cariera lui Nolan

Mi-a placut si The International, cu Clive Owen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Acum doua zile am luat cu reticenta dvd-ul cu District 9. Si am avut o surpriza de proportii, in sens pozitiv. De fapt mai multe surprize, si acum nu pot sa zic decat woooow, ce film! Fara clisee holywoodiene, fara actori superuzati de blockbustere, fara supereroi tip manga, totul e altfel, incepand de la locatia actiunii, decorul, si sfarsind cu limba vorbita - io m-am saturat de engleza americana

Dar mie personal mi-a placut si Funny Games varianta USA, ala cu Naomi Watts, asa ca recomandarile vizavi de D9 sunt probabil pt. cei carora le place genul noir si au un stomac rezistent la violenta grafica.

J.

PS Aaaa, mie Avatar nu mi-a placut deloc, mi s-a parut stupid, pueril, plin de political corectness...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Am terminat de vazut www.imdb.com/title/tt0090830/" target="_blank"> Children of a lesser god . Recunosc ca niciodata nu am acordat prea mare credit actritei Marlee Matlin pana acum... filmul e special.

J si Carla (05.02.2006)
in the rear garden

Mergi la inceput