Topic ingrijirea copilului - CIC(7)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Buna ziua, am si eu nevoie de niste lamuriri. Am o prietena care anul trecut era eleva, a vrut sa se transfere in al oras cu scoala, actele de transfer au durat ceva si pentru ca a lipsit cam mult de la scoala i-au spus ca va trebui sa reinceapa din septembrie anul pierdut. Intre timp a ramas insarcinata si n-a mai mers deloc la scoala. La primarie i-au spus ca s-ar putea sa primeaca indemnizatia pentru ca nu a renuntat de buna voie la scoala, ci pentru ca a ramas insarcinata. Este adevarat ca poate primi indemnizatia?
Si inca ceva: copilul s-a nascut pe 10 ianuarie, dar inca nu a depus decat dosarul de alocatie. Se poate primi indemnizatia si dupa cele 60 de zile in care ar trebui depus dosarul?

bujo mami de Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este adevarat. Daca nu depune dosarul nu are cum sa primeasca alocatie. Nu va veni nimeni sa ii organizeze viata. Sorry.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Cred ca nu m-am exprimat bine. A depus doar dosarul pentru alocatie, pe care deja a inceput sa o primeasca. Voiam sa stiu daca are sanse sa primeasca si indemnizatia, evident dupa ce depune dosarul. Am inteles ca se poate depune dosarul si dupa cele 60 de zile trecute de la nastere insa va primi indemnizatia de la data depunerii cererii. Dilema era daca poate primi indemnizatia in calitate de eleva (la primarie i-au spus ca doar stundentele primesc, desi nu vad de ce s-ar face discriminare), si daca faptul ca a lipsit de la scoala cat timp a fost gravida influenteaza cumva decizia.

bujo mami de Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu beneficiaza. Rolul CIC este pt persoanele care lucreaza sau mai nou si pt studente curs de zi dat fiind faptul ca ar fi lucrat dac nu ar fi fost la studii. Nu se aplica elevelor care nu ar fi lucrat ci ar fi trebuit sa merga la scoala.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Am inteles, multumesc.

bujo mami de Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rala spune:

Marius, sunt convinsa ca s-a mai discutat despre asta, dar eu nu reusesc sa ma lamuresc din postarile anterioare (se zice ca gravidele raman si fara unicul neuron iar eu nu pot decat sa fiu de acord), scuze daca te pun sa repeti si multumesc pt rabdare.
Referitor la CIC: eu urmeaza sa nasc in noiembrie ac. Am o parte din venituri pe cartea de munca si o alta parte pe un pfa. Am inteles ca pentru banii de pe cartea de munca totul este ok (voi beneficia de 85% din ei) dar ce se intampla cu banii de pe pfa? Voi benefica de 85% si din acestia? Eu mi-am platit pana acum impozitul pe venit pfa si cam atat. Trebuie sa platesc si 5.5% cass ca sa pot lua cic? Sau este suficient sa platesc contributia la concedii si indemnizati de 0.85%?
Pana acum am intrebat 3 contabili si am 3 raspunsuri diferite:
1. trebuie sa le platesc pe amandoua indiferent daca sunt si angajata cu carte de munca sau nu.
2. trebuie sa platesc doar 0.85%.
3. nu trebuie sa platesc nimic pt pfa in afara de impozitul pe venit. La calcularea bazei pt CIC 85% se va lua in considerare adevreinta de venit de la loculd e munca + adeverinta de la administratia financiara cu veniturile realizate ca pfa.
Poti te rog sa imi spui care este corecta? Sau mai bine zis, este vreuna corecta? Eu ce trebuie sa fac ca sa nu-mi "urle copilul de foame 2 ani". Multumesc din suflet.

11+
"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

Buna ziua..am si eu o intrebare daca se poate....ca persoana fizica,nefiind angajata, daca imi platesc lunar contributia la sanatate(eventual si alte dari si unde) la un salariu minim pe economie pot beneficia de indemnizatie?..daca da, pe ce perioada trebuie platita contributia inainte de nastere pentru a beneficia?..sau carei institutii ma pot adresa pentru informatie.Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu ai cum sa platesti impozit in scenariul de mai sus. Deci nu vei beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Buna ziua,

Am citit partial topicul acesta, iar daca s-a raspuns deja la intrebarea mea, imi cer scuze de pe acum.

Eu sunt salariat la o firma privata. In plus, sunt si asociat la un srl. Zilele acestea trebuie sa depun dosarul pt CIC. De la serviciu, am primit decizia de suspendare a CIM.

Am dreptul la indemnizatia pt crestere copil, avand in vedere calitatea mea de asociat la acel srl? Trebuie sa fac ceva formalitati suplimentare legat de asta?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu are nici o legatura calitatea dvs de asociat cu indemnizatia.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput